All-CIF water polo: Webb’s Sazo player of year

Webb senior Chris Sazo was named Division 6 player of the year on Monday and Tom MacKinlay, coach of Webb’s 2008 CIF championship team, earned coach of the year honors. Two of Sazo’s teammates – Chandler Talleur and Matt Abrams – were named first team all-CIF.

CIF-SS Division 5 finalist Los Osos landed three players on the first team: Sean Evans, Tyler Abbott and Dominic Vicino. On the Division 3 first team are Damien’s David Purington and Eric Osterberg following the Spartans run to the semifinals.

DIVISION I
Players of the Year – Nick Rascon, El Toro (12) & Russell Renteria, El Toro (11)
Coach of the Year – Don Stoll, El Toro

FIRST TEAM
Garrett Danner (G) El Toro 10
Blake Kelly Newport Harbor 12
Zach Lucas Newport Harbor 12
Nikola Vavic Loyola 12
Max Hurst-Mendoza Loyola 12
Max Bergeson Corona del Mar 12
Chase Watson Corona del Mar 11
Derek Shoemaker Dos Pueblos 11
Devin Mefford Ventura 12
James McNamara Harvard-Westlake 12
Joe Ferretti Los Alamitos 11
Paul Reynolds Foothill 11

SECOND TEAM
Joey Colton El Toro 9
Joey Fuentes El Toro 10
Matt Russell Newport Harbor 12
Jack Yeager Newport Harbor 12
Jack Plaga Loyola 12
Matt Schwartz Loyola 11
Michael Liao Corona del Mar 12
Justin Papa Corona del Mar 12
Kevin Cappon Dos Pueblos 11
Josh Tice Ventura 11
Sam Weber Los Alamitos 12
Daniel Lenhart Esperanza 12
James Hartshorne (G) Northwood 12

THIRD TEAM
Dane Sequeira Newport Harbor 12
Clayton Evans (G) Loyola 11
Blake Terry Corona del Mar 12
Chase Racich Dos Pueblos 11
Conor Cleary Dos Pueblos 12
Clint Howard Ventura 12
Josh Fankhauser (G) Ventura 12
Alex Popov Harvard-Westlake 12
Russell Madison Harvard-Westlake 12
Brenden Kerwin-McElroy Santa Barbara 12
Lucas MacLellan Esperanza 10
Kyle Kim-E Northwood 12
Michael Bailey (G) Huntington Beach 12

DIVISION 2
Player of the Year – Alex Wherry, Mater Dei (12)
Coach of the Year – Chris Segesman, Mater Dei

FIRST TEAM
Brett Bonani Mater Dei 10
Liam Graugham Mater Dei 11
Luke Hewko JSerra 11
Nick Santala JSerra 12
BJ Churnside Villa Park 10
Kyle Etrata Villa Park 11
Spencer Van Horne Servite 12
Nate Little Servite 12
Larson Pfeil Dana Hills 11
Evan Vardayou Santiago (Corona) 12
Daniel Tyner Long Beach Wilson 12
Thomas Patterson El Modena 12
Jacob Mourer San Clemente 12

SECOND TEAM
David Guibord Mater Dei 12
Chris Meinhold JSerra 12
Macrrae Carden JSerra 11
Michael Mitchell Villa Park 12
Jaysen Johnson (G) Servite 12
Jordan Lasher Dana Hills 12
Jace Berry Millikan 11
Danny Mundy Santiago (Corona) 12
Tyler Kennedy Long Beach Wilson 12
Lucas Spencer El Modena 12
Jack Montgomery Riverside Poly 12
Mikey Robinson Norco 12
Jack Depew La Caada 11

THIRD TEAM
Neal O’Hara Mater Dei 12
Garret Glore JSerra 12
Joe Simmons Servite 11
Jonathan Amato Dana Hills 12
Reese Vardayu Santiago (Corona) 10
Michael LaBounty Long Beach Wilson 12
Kenneth Appel (G) Martin Luther King 12
Chad Farnan Capistrano Valley 12
Bo Mattix La Caada 10
Nolyn Wild Riverside Poly 10
Eric Bungcag Villa Park 10
David Wallace (G) El Modena 11
Rutger Choquehuanca Santa Margarita 12

DIVISION 3
Players of the Year -Erick Gonzalez, Montebello (12) & Trent Virgil, Murrieta Valley (11)
Coach of the Year – Kenny Clements, Montebello

FIRST TEAM
Ely Bonilla (G) Montebello 12
Jonathon Ruiz Montebello 12
Jantz Johnson Murrieta Valley 11
Nolan McConnell Laguna Beach 10
David Purington Damien 12
Cody Wetherbee Murrieta Valley 11
Eric Vandemortel Murrieta Valley 11
Lexie Coliflores Temescal Canyon 12
Joe Barich Redlands 12
Keaton James Ayala 11
David Brunner Laguna Beach 12
Eric Osterberg Damien 11
Miguel Garcia Montebello 10

SECOND TEAM
Rafael Romero Montebello 11
Spencer Dodson Laguna Beach 11
Robbie Quellmalz Laguna Beach 12
Walker Shockley (G) Damien 12
Eric Dyer Redlands 10
Warren McEnulty Great Oak 12
Dylan Vrooman (G) Murrieta Valley 11
Johnny Beal Damien 11
Kevin Womack Redlands East Valley 10
Robert Chew Laguna Beach 12
Mike Lancaster Damien 12
Will Hougan (G) Ayala 12
Charlie Umansky Estancia 11

THIRD TEAM
Nick Carlson Redlands 12
Josh Hjelmstad Great Oak 12
Josh Thomasson Ayala 12
Brandon Blyth Temescal Canyon 12
Taylor Adams Redlands East Valley 12
Johnn Fee Redlands East Valley 11
Patrick Fullerton Great Oak 12
Andrew Kleam Redlands 12
Steven Day Great Oak 11
Brent Vandenbosch Ayala 12
Ivan Lara Temescal Canyon 12
Preston Schow Estancia 11
Conner Graham Estancia 11

DIVISION 4
Players of the Year – Paul Mitre, Palos Verdes (12), G
Coaches of the Year – Chris Murin, Palos Verdes

FIRST TEAM
James Altmann Agoura 12
Riley Burke Palos Verdes 12
Matt Johnson Righetti 12
Jason Lee Cerritos 11
Eric Marsh Arroyo Grande 12
Bryce Miller Mira Costa 12
Jake Miller Mira Costa 11
Chris Richardson Palos Verdes 12
P.J. Iannone Agoura 12
Christian Brock Thousand Oaks 11
Cody Moore Royal 10
Travis Larson Peninsula 11
Alwin Firmansyah Cerritos 11

SECOND TEAM
Dylan Ackerman Thousand Oaks 12
Jim Blackwood Peninsula 10
Ryan Brown Malibu 11
Thomas De Lyon Newbury Park 12
Zach Graper Royal 11
Kevin Malins Righetti 12
Danny McClintick Agoura 10
Spencer Neste Mira Costa 12
Jett Reich Oaks Christian 12
Brian Robinson Palos Verdes 11
Nick Shariat Peninsula 12
Conner Virjee Palos Verdes 12
Luka Vukomanovic Arroyo Grande 12

THIRD TEAM
Adam Abdulhamid Agoura 10
Alec Follmer Oaks Christian 11
Tanner Jauch Royal 12
Vincent Martel Righetti 12
Deven Ram (G) Mira Costa 12
Akio Saito (G) Cerritos 10
Adam Stevens Arroyo Grande 12
Dana Tuttle (G) Mira Costa 11
Thor English (G) Royal 10
Erik Philbrick Malibu 11
Collin Wheatly Thousand Oaks 12
Scott Brietenstein Peninsula 12
Mitch Levin Newbury Park 12

DIVISION 5
Player of the Year – Beau Blacksten, El Segundo (12)
Coach of the Year – Riley Brady, El Segundo

FIRST TEAM
Csaba Nagy El Segundo 12
Sean Evans Los Osos 11
Josh Stedman Troy 12
Aaron Valdes La Serna 11
Alec Williams Bonita 11
Max Reynolds El Segundo 12
Tyler Abbott Los Osos 12
Marc Vonderweidt Santa Monica 11
Dominic Vicino Los Osos 11
Clark Barry Troy 12
Philip Nugent La Serna 11
Wyatt Woodward Palm Springs 12

SECOND TEAM
Jackson Hogoboom El Segundo 11
Matt Wong Los Osos 11
Eduardo Navarrete Santa Monica 11
David Van Schooten Troy 12
Aaron Pfister La Serna 12
Joe Lamson Bonita 12
Ryan Molina Los Osos 12
Ryan Long Charter Oak 12
Taylor Jackson Upland 12
Mark Pruett Palm Desert 12
Max Vilim-Brozyna Santa Monica 11
Jonathan Behzadian Arlington 12
Keaton Renta Bonita 10

THIRD TEAM
James Cano Charter Oak 12
Michael Franco Troy 10
Kevin Rubio La Serna 10
Dylan Tashjian Palm Springs 12
Christopher Cordobes El Segundo 11
Brad Thompson Charter Oak 12
Alex Munson Bonita 10
Mike Bonifacio Sunny Hills 12
Michael Shapiro Fullerton 12
Charles (Buck) Masten Claremont 12
Derek McCaulley Upland 11
Garison Covel Palm Desert 10
Kilian Condon Troy 11

DIVISION 6
Player of the Year – Chris Sazo, Webb (12))
Coach of the Year – Tom MacKinlay, Webb

FIRST TEAM
Chandler Talleur Webb 12
Matt Abrams Webb 12
Nick Tomasello Rio Mesa 12
Craig Walters (G) Rio Mesa 12
Alan Dearman Crescenta Valley 11
Gor Asryan Glendale 11
Hakop Kaplanyan Hoover 10
Rane Colvin (G) Crescenta Valley 11
Kurt Buchbinder Chadwick 12
Henry Pray Pasadena Poly 10
Cameron Neely Pacifica (Oxnard) 11
Adam Fraser Walnut 12
James Stych (G) Oxnard 11

SECOND TEAM
Nick Grover Pasadena Poly 12
Tyler Chard Cabrillo (Lompoc) 12
Lucas Villa Rio Mesa 11
Ben Davis Webb 11
Chris Veselich Crescenta Valley 12
Martin Narinyan Glendale 11
Danny Overstreet Walnut 11
Steve Sinclair (G) Chadwick 12
Austin Thierry Pacifica (Oxnard) 11
Austin Talleur Webb 10
Jeff Arrieta (G) Nogales 12
Matt Peters Crescenta Valley 12
Adam Barker Oxnard 11

THIRD TEAM
Cameron Custance Rio Mesa 11
Graham Nesbit Pasadena Poly 11
Zach Began Rio Mesa 12
Scott Snowden Pasadena 12
Haik Chatalyan (G) Glendale 11
Blake Range Chadwick 10
Miguel Medina Walnut 12
David Pogosian Hoover 10
Martin Rivera Crescenta Valley 12
Richard Arnett Pasadena Poly 12
Nick Estevez Nogales 10
Jason Pedowitz Brentwood 11
Alex Arias (G) Walnut 11