CIF-SS cross country finals, Inland Valley results

Jurupa Hills’ Michael Teran, above, en route to winning the CIF-SS Division 2 title

Here are results from CIF-SS cross country finals
Top 7 teams and 5 individuals on non-qualifying teams advance to CIF State Championships

Division 1 boys winner: Burbank Burroughts (70)
Qualified: Alta Loma’s Koby Pederson 7th (15:10) as an individual
Did not qualify: 15. Chino Hills 324

Division 2 boys winner: Ventura 83
Qualified: 1. Jurupa Hills 101 (top runner: 1. Michael Teran 14:44)
4. Claremont 136 (top runner: 10. Mike Lowrie 15:09)
Ayala’s Christian Barajas 15th (15:17) as an individual
Did not qualify: 10. Ayala 264, 13. Colony 292.

Division 3 boys winner: Brea Olinda 44
Qualified: Bonita’s Dillon Beckum 7th (15:11) as an individual
Did not qualify: None

Division 4 boys winner: Bishop Amat 90
Qualified: None
Did not qualify: None

Division 5 boys winner: Xavier Prep 65
Qualified: Ontario Christian’s Jakob Eichor 17th (16:11) as an individual
Did not qualify: 14. Ontario Christian 307, 16. Webb 373

Division 1 girls winner: Great Oak 20
Qualified: None
Did not qualify: 16. Rancho Cucamonga 364
Chino Hills’ Grace Staton 18th (18:20) as an individual

Division 2 girls winner: Saugus 81
Qualified: 7. Claremont 175 (top runner: 23. Tess Rounds 18:12)
Did not qualify: 16. Ayala 361
Summit’s Jennifer Sandoval 31st (18:24) as an individual

Division 3 girls winner: Palos Verdes 80
Qualified: None
Did not qualify: 15. Bonita 320

Division 4 girls winner: Bishop Amat 63
Qualified: San Dimas’ Trinity Ruelas 6th (18:25) as an individual
Did not qualify: 12. St. Lucy’s 268.

Division 5 girls winner: Flintridge Prep 36
Qualified: Pomona Catholic’s Kassandra Martinez 13th (19:40) as an individual
Did not qualify: 11. Pomona Catholic 267.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

CIF-SS Cross Country Finals Schedule for Inland Valley entrants

Here is the schedule for Inland Valley qualifiers for the CIF-SS Cross Country Finals, Saturday at Mt. SAC.
To see the Daily Bulletin preview on CIF-SS Finals, go here.
Check back on this blog for an updates entry.

Race. 1 7:45 a.m., Boys Division 2
Ayala
Claremont
Colony
Jurupa Hills

Race 2, 8:05 a.m., Boys Division 3
Bonita individual (Dillon Beckum)

Race 3, 8:25 a.m., Girls Division 2
Ayala
Claremont
Summit individual (Jennifer Sandoval)

Race 4 8:45 a.m. Girls Division 3
Bonita

Race 5, 9:05 a.m. Boys Division 4
None

Race 6, 9:25 a.m. Girls Division 5
Pomona Catholic

Race 7, 9:45 a.m. Boys Division 1
Alta Loma individual (Koby Pederson)
Chino Hills

Race 8, 10:05 a.m. Girls Division 4
San Dimas individual (Trinity Ruelas)
St. Lucy’s

Race 9, 10:25 a.m. Boys Division 5
Ontario Christian
Webb

Race 10, 10:45 a.m. Girls Division 1
Chino Hills individual (Grace Staton
Rancho Cucamonga

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email