CIF Scoreboard: Girls Basketball

GIRLS BASKETBALL
DIVISION 1AA
Chino Hills 44, Lakewood 35
Lynwood 57, Diamond Bar 21
Upland 65, Oxnard Pacifica 40
Crescenta Valley 48, Rialto 35
San Clemente 59, Los Osos 40
Rancho Cucamonga at Los Alamitos
Etiwanda 66, Temecula Chaparral 40
DIVISION 1A
Westminster 77, Ontario 35
Burbank 45, Arroyo Valley 39
Alta Loma 54, Temecula Valley 37
Yucaipa 65, Katella 35
DIVISION 2AA
Ayala 57, Anaheim Canyon 48
Summit 79, Hemet 20
Chino 65, Carter 39
Eisenhower 38, Perris 32
Norco 63, Silverado 29
Oak Hills 55, Bonita 32
DIVISION 2A
Lakeside 76, Fontana 22
Colony 64, Redlands East Valley 20
Grand Terrace 53, La Habra 48
Victor Valley 65, Temescal Canyon 43
South Torrance 69, Jurupa Hills 47
DIVISION 4AA
Duarte 99, Ganesha 56

DIVISION 5AA

Aquinas 50, St. Pius-St. Matthias 39
DIVISION 5A
Bloomington Christian 80, Coast Union 19
Thacher at Mesa Grande
Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

All-CIF Girls Basketball selections

All-CIF selections are out in girls basketball and there were many locals singled out. It’s pretty selective company with just a handful of players named in each division – not second teams or honorable mention. Here’s the complete rundown:

Open Division – Jordin Canada, Sr., Windward (Player of Year); Kennedy Burke, Jr., Sierra Canyon; Chyanne Butler, Sr., Serra; Arica Carter, Sr., Long Beach Poly; Lajahna Drummer, Sr., Long Beach Poly; Cheyenne Greenhouse, Sr., Canyon Springs; Valarie Higgins, Soph., Chaminade; Amy Okonkwo, Sr., Etiwanda; Katie Lou Samuelson, Jr., Mater Dei; Kristen Simon, Sr., Windward.

Division 1-AA – Alyssa Benton, Sr., Long Beach Millikan (Player of Year); Jaeylyn Brown, Soph., Vista Murrieta; Briana Guillory, Sr., Long Beach Millikan; Arianna Knox, Jr., Corona Centennial; Brittany Reed, Soph., Vista Murrieta; Reili Richardson, Soph., Brea Olinda; Roya Rustamzada, Sr., Great Oak; Paulina Sanchez, Sr., Bishop Amat; Kandyce Smith, Sr., Bonita; Nikki Wheatley, Sr., Bonita.

Division 1A – Marki Meyer, Sr., Ventura and Geralynn Leaupepe, Sr., Camarillo (Players of Year); Alex Brunk, Sr., Newbury Park; Cassandra McCambridge, Sr., Ventura; Taylor Brown, Sr., Chino; Taylor Long, Sr., Valley View; Aubri Smith, Sr., Buena; Paola Roa, Sr., Huntington Beach; Kali Vittalo, Sr., Canyon Country.

Division 2-AA – Michelle Curry, Sr., Culver City (Player of Year); Camille Mills, Sr., Mira Costa; Jannon Otto, Jr., Oak Hills; Priya Prassad, Jr., Tesoro; Sydney Sharp, Soph., Foothill; Nao Shiota, Jr., Redondo Union; Imani Smith, Sr., Norco; Kayla Stephens, Sr., Segerstrom; Kelsey Ueda, Sr., Culver City; Kayla Washington, Soph., Cajon.

Division 2A – Kayla Sato, Jr., West Torrance (Player of Year); Kylie Fujioka, Jr., West Torrance; Britney Gonzalez, Jr., Jurupa Hills; Tamia Hewitt, Jr., Patriot; Jaylin Jones, Jr., El Dorado; Brianna Reser, Sr., Royal; Brook Salas, Jr., El Dorado; Tiara Scott, Soph., North Torrance; Hayley Tanabe, Soph., West Torrance; Britney Thomas, Jr., San Jacinto.

Division 3-AA – Amber Melgoza, Soph., Santa Barbara (Player of Year); Kiana Williams, Sr., Lakeside; Desirea Coleman, Sr., Santa Barbara; Abby Conklin, Sr., San Juan Hills; Ashley Earles, Sr., Tustin; Courtney Vaccher, Sr., Yorba Linda; Victoria Sosa, Jr., Lakeside; Chynna Autele, Jr., Tustin; Natalia Bruening, Soph., Corona del Mar; Krista Anderson, Soph., Corona del Mar.

Division 3-A – Zaira Williams, Sr., Santa Margarita (Player of Year); Tori Anderson, Fr., Santa Margarita; Courtney Chen, Sr., La Canada; Dominique Godbolt, Soph., Inglewood; Aubrey Hayes, Jr., Ridgecrest Burroughs; Maddie Leong, Jr., Atascadero; Aijera Lloyd, Sr., Inglewood; Treasure Robinson, Soph., Ocena View; Lexi Scholtz, Jr., South Pasadena; Havanna Yannello, Sr., Oak Park.

 Division 4-AA – Janelle Odionu, Sr., Bishop Montgomery; Chelksea Lidy, Jr., Bishop Montgomery; Christine Delapina, Jr., Bishop Montgomery; Coco Miller, Jr., JSerra; Megan House, Jr., JSerra; Katie Campbell, Soph., Oaks Chr.; Ciara Linhoff, Sr., Rosary; Rachel Pauu, Sr., Rosary; Rachel Nagel, Sr., Whitney; Dru Ishibashi, Sr., Sherman Oaks Notre Dame.D

Division 4A – Drew Cabral, Sr., Brentwood and Kennedy Martin, Sr., Brentwood (Players of Year); Katia  Dabbaghian, Jr., Providence; Channon Fluker, Jr., Maranatha; Maia Barnett, Sr., Archer; Kaitlin Flowers, Sr., St. Joseph’s; Molly Tomlin, Soph., St. Monica; Sydney Lopez, Sr., Whittier Chr.; Tristen Rollon, Fr., Fairmont Prep; Samantha Clement, Jr., Fairmont Prep.

Division 5-AA – Kiki Yang, Jr., Pasadena Poly (PLayer of Year); Jada Clark, Sr., Desert; Shekinah Broadway, Jr., Desert; Makenna Gilbert, Sr., Saddleback Valley Chr.; Leah Purvis, Jr., Buckley; Hailey Fernandez, Sr., Santa Clara; Tierrany McBride, Jr., Silver Valley; Lisa Yamguchi, Sr., Crean; Jordyn Lilly, Jr., Bishop Diego; Sabrina Roberts, Sr., Aquinas.

Division 5A – Madeline Dopplick, Jr., Ribert (Player of Year); Allin Zarifian, Jr., AGBU Canoga Park; Carolina Montes, Fr., Orangewood; Celine Bolton-Ford, Soph., Ribet; Christian Li, Fr., Orangewood; Joanna Chavoya, Sr., Avalon; Marilyz Serrano, Soph., St. Pius-St. Mattias; Rebecca Isas, Soph., Ribet; Shannon Volpis, Sr., Pacifica Chr.; Yvonne Ornelas, Soph., Orangewood.

Divsion 6 – Simone Swain, Jr., Valley Chr. (Player of Year); Courtney Roberts, Sr., Joshua Springs; Olivia Hough, Sr., Hesperia Chr.; Sigal Spitzer, Jr., Shalhevet; Madison Federici, Sr., Glendale Adventist; Monique Gonzalez, Jr., Baptist Chr.; Janee Daniels, Sr., LA Adventist; Shamariana Wright, Sr., Price; Catalina Paniagua, Sr., Valley Chr.; Emilee Helm, Jr., Hesperia Chr.

 

 

 

 

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email