Ambassador League honors: Baseball

Player of Year: David Garman, Sr., Woodcrest Christian
Pitcher of Year: Bentley Acee, Sr., Linfield Christian
Coach of Year: Robert De La Torre, Aquinas
Sportsmanship Award: Western Christian

First team
Andrew Aguilar, Sr., Aquinas
Ashton Authement, Fr., Notre Dame
Trevor Berl, Sr., Woodcrest Christian
Branden Boissiere, Soph., Woodcrest Christian
Chris Brown, Jr., Ontario Christian
Robert Cruz, Jr., Arrowhead Christian
Deanthony Johnson, Sr., Aquinas
Jordan Keller, Fr., Woodcrest Christian
Tim Lee, Sr., Linfield Christian
Matt Lucas, Sr., Linfield Christian
Gabriel Ramos, Soph., Woodcrest Christian
Wesley Scott, Fr., Woodcrest Christian
Alex Valenzuela, Sr., Western Christian
Eli Zaragoza, Sr., Ontario Christian

Second team
Matthew Arnold, Fr., Notre Dame
Lucas Bates, Fr., Notre Dame
Brandon Cody, Jr., Woodcrest Christian
Christian Hammar, Sr., Woodcrest Christian
Julian Holander, Sr., Aquinas
Tyler Montanez, Jr., Arrowhead Christian
Nick Ojinaga, Sr., Aquinas
Matthew Ramos, Sr., Aquinas
Jacob Reyes, Fr., Arrowhead Christian
Justin Ryan, Sr., Ontario Christian
Subt Seith, Sr., Western Christian
Luke Stratton, Jr., Linfield Christian
Austin Willis, Soph., Linfield Christian

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Miramonte League honors: Girls track

Here are the All-League finishers for the past season in girls track:

4×100 Relay: Pomona (Kyra’rah Bygrave, Faith Placide, Izhanae Harbor, Maria Carter) 53.69.

1,600 meters: Marlen Herrera, Sr., La Puente, 5:48.99
100 hurdles: Aailya Salas, Jr., Pomona, 17.92.

400 meters: Jamie Lopez, Jr., Ganesha, 1:04.30.

100 meters: Mariah Carter, Soph., Pomona, 13.31.

800 meters: Marlen Herrera, Sr., La Puente, 2:27.71.

300 hurdles: Celeste Santos, Jr., Edgewood, 50.40.

200 meters: Izhanae Harbor, Soph., Pomona, 27.23.

3,200 meters: Marlen Herrera, Sr., La Puente, 12:45.99.

4×400 relay: Edgewood (Denise Arellano, Jazmine Soria, Laura Diaz, Celeste Santos), 4.22.46.

High jump: Victoria Cu, Sr., Bassett, 4-4.

Pole Vault: Joselyn Tapia, Ganesha, 6-6.

Long Jump: Celeste Santos, Jr., Edgewood, 15-10.

Triple jump; Aaliya Salas, Jr., Pomona, 31-00.

Discus: Sofia Andom, Soph., Edgewood, 94-2.50.

Shot put: Stormy Brown: Sr., Pomona, 29-1.


4×100 relay: Bassett (Victoria Cu, Vania Maciel, Ashley Luevanos, Dejah Rangel), 59.98.

1,600 meters: Brenda Rojas, Soph., Pomona, 5:54.54.

100 hurdles: Jamila Bell, Sr., Ganesha, 17.99.

400 meters: Kimberly Quintana, Soph., La Puente, 1:06.39.

100 meters: Victoria Cu, Sr., Bassett, 13.40.

800 meters: Alondra Castro, Sr., Ganesha, 2:30.35.

300 hurdles: Aaliya Salas, Jr., Pomona, 52.26.

200 meters: Victoria Cu, Sr., Bassett, 27.44.

3,200 meters: Jennifer Barrios, Soph., Bassett, 13:23.40.

4×400 relay: Ganesha (Korina Lopez, Lianna Lopez, Alondra Castro, Karen Herrera), 4.25.12.

High jump: Brenda Rojas, Soph., Pomona, 4-4.

Long jump: Kye’rah Bygrave, Sr., Pomona, 14-4.75.

Triple jump: Jamila Bell, Sr., Ganesha, 30-8.

Discus: Lizette Avina, Sr., La Puente.

Shot put: Alyssa Herron, Fr., Garey.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

First round baseball playoff scores and upcoming schedule

Carter High School players react after winning their playoff game against Etiwanda High School on Thursday, May 19, 2016. (Sarah Alvarado for the San Bernardino Sun)

Here is the list of baseball playoff scores involving local teams and who the winners play next:

Tuesday’s wild card game

Downey 7, Redlands 1

Thursday’s first round games
Carter 7, Etiwanda 6 (8 inn)
Damien 4, Royal 1
Villa Park 8, Bonita 1
Yucaipa 8, Simi Valley 7
La Mirada 1, Ayala 0
Rancho Cucamonga 6, Burbank Burroughs 3
Redlands East Valley 5, Trabuco Hills 4

Next Tuesday’s games
Carter at Foothill
Damien at Oxnard
Rio Mesa at Yucaipa
La Mirada at Rancho Cucamonga

Friday’s first round

San Dimas 3, Arroyo Grande 2

Next Tuesday’s game
San Dimas at Woodbridge

Tuesday’s wild card game

Patriot 2, Jurupa Hills 1
Victor Valley 5, Montclair 3
El Rancho 7, Bloomington 4

Thursday’s first round games
Patriot 6, Don Lugo 3
San Gorgonio 6, Victor Valley 3
Sultana 11, Summit 10
Kaiser 6, Sonora 5

Friday’s game
Rialto 2, Alta Loma 1

Next Tuesday’s games
Sultana at San Gorgonio
Ramona at Kaiser
Santa Fe at Rialto

Wednesday’s wild card games

Aquinas 6, Big Bear 3
Ontario Christian 11, El Monte 9
Rudbidoux 4, Webb 1

Friday’s first round games
Ganesha 4, Bishop Montgomery 3
Garey 4, San Marino 2 (10 inn)
Cantwell Sacred Heart 4, Ontario Chr. 1
Sierra Vista 5, Aquinas 1

Next Tuesday’s games
Monrovia at Ganesha
Cantwell Sacred Heart at Garey

Thursday’s first round games

Santa Paula 25, Upland Christian 0
Redlands Adventist 5, Hamilton 3

Next Tuesday’s games
Buckey at Redlands Adventist

Friday’s first round game

Aca. Academic Excellence 12, Lake Arrowhead Chr. 1

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

CIF boys tennis draw is out

Here are the boys tennis matches for the coming week involving local schools:

Division 2
Wednesday’s first round

Charter Oak at Diamond Bar
Oxford Academy at Claremont
Bonita at Walnut

Division 4
Tuesday’s wild card matches

Victor Valley at Aquinas
Yucaipa at Barstow
Citrus Valley at Los Osos

Wednesday’s first round
Aquinas-Victor Valley winner at Redlands
Arrowhead Chr. at Rancho Cucamonga
Redlands East Valley at Etiwanda
Covina at Webb

Division 5
Tuesday’s wild card matches

Sultana at San Bernardino
Azusa at Grand Terrace
Montclair at Edgewood
Jurupa Hills at Magnolia

Wednesday’s first round
Don Boscoe-Jurupa Valley at Garey
Sultana-San Bernardino winner at Alta Loma
Rim of the World at Rancho Mirage
Hillcrest-Marshall winner at Summit
Elsinore-San Jacinto at San Gorgonio

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Battle of Baseline off; Now here is the new game plan

The Battle of the Baseline League on Saturday at Loan Mart Field is off.

The annual event, which features three games with all six Baseline League teams playing on the venue that houses the Rancho Cucamonga Quakes, was called because the Quakes notified the teams that the field was unplayable.

The culprit was a city of Rancho Cucamonga “Play School” Graduation event scheduled to take place tonight that prevented the groundskeepers from covering the field today.

Players and coaches from each school sold tickets but the Quakes are not issuing refunds but offering admission to a Quakes game instead.

Some aren’t happy.

“My kids are disappointed,” Etiwanda coach Don Furnald said. “I had kids that sold 25-30 tickets and there probably would have been 1,200 or so people there between the six schools. Its a minor league field so it has to drain well, I don’t know why they couldn’t have waited until tomorrow morning.”

Others aren’t quite as upset.

“There’s nothing they could do about it,” Upland coach Mike Alonso said.

It is being left to the schools to decide a makeup date but there is little wiggle room because there is just one week left in the regular season and each team already has games Tuesday and Thursday.

Etiwanda and Rancho Cucamonga will try and play at 1 Saturday while Upland and Los Osos will go at 11 a.m. at Memorial Park, where Upland plays its home games.

Chino Hills and Damien, the top two teams, will try and play Monday.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Battle of the Baseline baseball games coming up Saturday

Damien’s James Free II, Isaiah Paige and Daniel Benedict celebrate runs in the fourth inning against Upland at Upland Memorial Park in Upland, CA, Tuesday, April 19, 2016. (Photo by Jennifer Cappuccio Maher/Inland Valley Daily Bulletin)

The eighth annual Battle of the Baseline is coming up on Saturday at LoanMart Field, home of the Rancho Cucamonga Quakes.

The games this time around should be even more compelling given how tight the league standings are with just three games left.

It will be Upland (14-9, 6-6) vs. Los Osos (6-16, 2-10)  at 11 a.m., Damien (12-9, 9-3) vs. Chino Hills (12-8-1, 7-5) at 2 p.m. with Etiwanda (15-7, 6-6) vs. Rancho Cucamonga (13-10, 6-6)  following at 5 p.m.

The middle battle features the top two teams with Damien holding a two-game lead over Chino Hills, which has won six of its last seven games, one of those over Damien earlier this week.

Chino Hills and Etiwanda tied for first place last season.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Chino grad Tiffany Kennedy-Cummings lands JuCo honor

Tiffany Kennedy-Cummings had quite the senior season in 2015 at Chino High School. Well she picked up where she left off as a freshman this year at Mt. SAC.

Tiffany Kennedy-Cummings

Kennedy-Cummings has been named state Pitcher of the Year in helping the Mounties to another stellar showing.

Kennedy-Cummings went 13-2 with 2 saves and an 0.94 ERA. That ERA was the best in Southern California and second in the entire state. She managed 113 strikeouts in 127 innings.

Among the highlights of her season was a perfect game in the regular season finale against Orange Coast won by the Mounties 12-0 in five innings.

Also earning All-So Cal honors are Aimee Rodriguez and Jessica Olivera of Mt. SAC, Bonita High School grad Celine Spathias of Citrus and Jordan Emanuele and Redlands East Valley grad Danielle Lopez of Riverside.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Bonita High School to hold heart screenings for ALL athletes

Bonita High School will conduct a free heart screening program from 10 a.m. to 3 p.m. on Saturday.

Sudden cardiac arrest is the No. 1 killer of student athletes and the No. 2 killer of people under the age of 25.  Cardiologist and doctors associated with the UCLA Medical School and the Saving Hearts Foundation will be present to screen athletes between the ages of 12 – 25.

Participants do not have to be students at Bonita High School.

Attached you will find a flyer for the event.  Those interested in attending should preregister at

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Etiwanda’s Aidan Anderson chooses Canadian school

Middle linebacker Aidan Anderson of Etiwanda has signed with University of Regina in Saskatchewan, Canada.

It probably seems like a random school for an athlete from the Inland Empire to choose but there is a connection as the head coach of the team is Steve Bryce, who coached at Etiwanda for 10 years (the last in 2011) and still has ties here.

Anderson visited the school a couple of weeks ago and liked what he saw.

“It is a little far away and it’s cold but it was nice,” he said. “I’m excited about the opportunity. I can’t wait to go back when it’s a little greener. I was there at the end of winter and everything was still a little brown.”

There will also be a small adjustment as Canadian football is played on a bigger field and with 12 per side.

“That will definitely be a little different,” Anderson said. “But it will be fun.”

Anderson, one of the Eagles team captains, tallied 72 tackles, 3 sacks, 7 hurries, 2 forced fumbles and 1 recovery.

Anderson also competes in wrestling, earning second team All-Inland Valley honors. Regina also fields a wrestling team and Anderson hasn’t ruled out competing in that too but will see what time demands come with football first.

He plans to major in world history or a social science.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Ganesha football to host 7-on-7 tournament

Ganesha Football

Ganesha High School will host a 7-on-7 tournament at Ganesha High School on June 18. There is room for 16 teams.

The event will start at 9 a.m. with pool play, then championship and consolation brackets in the afternoon. If there is a full field of 16 teams, each will have a minimum of five games.

The cost is $200 per team.

Those interested can contact coach Don Cayer at (951) 265-5112 or email him at

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email