San Dimas baseball still sits first in Division 3 poll

San Dimas coach Mike Regan talks about his team.

Division 1 - JSerra; 2. Dana Hills; 3. Millikan; 4. Edison; 5. Harvard-Westlake; 6. Sherman Oaks Notre Dame; 7. El Toro; 8. Alemany; 9. Murrieta Valley; 10. Vista Murrieta.

Division 2 - 1. San Clemente; 2. Gahr; 3. Upland; 4. South Hills; 5. Glendora; 6. Ayala; 7. Crescenta Valley; 8. Camarillo; 9. Villa Park; 10. Oxnard.

Division 3 – 1. San Dimas; 2. Temescal Canyon; 3. Beckman; 4. Corona del Mar; 5. Palm Desert; 6. Mira Costa; 7. Paso Robles; 8. Redondo Union; 9. La Salle; 10. Coachella Valley.

Division 4 - 1. California; 2. West Torrance; 3. Alta Loma; 4. Sonora; 5. Alhambra; 6. South Torrance; 7. El Rancho; 8. Oak Hills; 9. Don Lugo; 10. Ramona.

Division 5 - 1. Santa Ynez; 2. Sierra Canyon; 3. Monrovia; 4. Village Chr.; 5. West Valley; 6. Maranatha; 7. Citrus Hill; 8. Temple City; 9. Whittier Chr.; 10. Capistrano Valley.

Division 6 - 1. Crean Lutheran; 2. Lanacaster Desert Chr.; 3. Pasadena Poly; 4. Desert Chr. Aca.; 5. Sage Hill; 6. Fillmore; 7. St. Genevieve; 8. St. Anthony; 9. Oxford Aca.; 10. Calavry Murrieta.

Division 7 - 1. Riverside Prep; 2. Excelsior Charter; 3. Santa Clarita Chr.; 4. Animo Leadership; 5. Rolling Hills; 6. Tarbu V’Torah; 7. New Roads; 8. Avalon; 9. Hillcrest; 10. Trinity Classical.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Los Osos softball moves up to No. 3

Division 1 - 1. Orange Lutheran; 2. Corona Santiago; 3. Los Osos; 4. Saugus; 5. Norco; 6. Huntington Beach; 7. West Ranch; 8. Anaheim Canyon; 9. Upland; 10. Cypress.

Division 2 - Mission Viejo; 2. Yucaipa; 3. Fullerton; 4. Oaks Christian; 5. Dana Hills; 6. Cajon; 7. Troy; 8. South Hills; 9. Foothill; 10. Brea Olinda.

Division 3 - 1. Redondo Union; 2. La Serna; 3. San Clemente; 4. Burbank; 5. St. Paul; 6. Montclair; 7. Bishop Amat; 8. Gahr; 9. Mayfair; 10. Burbank Burroughs.

Division 4 - 1. Santa Ana; 2. Highland; 3. North Torrance; 4. Torrance; 5. Ocean View; 7. Aquinas; 8. South Torrance; 9. Apple Valley; 10. Ventura.

Division 5- 1. La Reina; 2. San Dimas; 3. St. Bonaventure; 4. Edgewood; 5. Lompoc Cabrillo; 6. Silverado; 7. Mary Star of the Sea; 8. Sierra Vista; 9. Schurr; 10. Pomona Catholic.

Division 6 - 1. Savanna; 2. Paraclete; 3. Boron; 4. Shadow Hills; 5. Vasquez; 6. Chadwick; 7. Yucca Valley; 8. Bloomington Chr.; 9. Sierra Canyon; 10. Oxford.

Division 7 - 1. ACE; 2. Grace Brethren; 3. Rolling Hills; 4. Faith Baptist; 5. Santa Clara; 6. University; 7. Animo Leadership; 8. Santa Clarita Chr.; 9. Archer; 10. Providence.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Los Osos infielder Niko Navarro earns weekly honor

Senior third baseman Niko Navarro of Los Osos has been names Cal-Hi Sports Southern California Baseball Player of the Week.

Navarro, who has committed to San Diego State, is coming off a monster game against Baseline League foe Etiwanda.

He went 4-for-5 on the day with six RBI. Included in that showing were three home runs, his first three of the season.

He is hitting .476 through the first seven games of the season for the Grizzlies.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Chino Hills Lonzo Ball, Damien’s Jeremy Hemsley honored

Junior Lonzo Ball of Chino Hills and senior Jeremy Hemsley of Damien have led their respective teams to state tournament championship games. So not surprisingly they have earned special recognition.

Both are among the seven recipients named winners of the John R. Wooden Award for their division. Ball was the honoree in Division 1 while Hemsley is the honoree in Division 3.

They are in select company. Here is the list of those honored:

* Open – Lindsey Drew, Los Angeles Fairfax
* Division I - Lonzo Ball, Chino Hills
* Division II – Chimezie Metu, Lawndale
* Division III – Jeremy Hemsley, Damien
* Division IV - Stephen Thompson Jr., Bishop Montgomery
* Division V - Cody Riley, Sierra Canyon
* Division VI - Roderick Williams, Price

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Western Christian basketball coach steps down

Western Christian boys basketball coach Lester Simpson has resigned, Athletic Director Jose Ramirez confirms.

Simpson headed the program for three years, his teams going 25-43 in that stretch. The best season came in 2013-2014 when the Lancers went 16-7 overall and placed second in the Ambassador League.

The past season was a rebuilding one and the squad went just 1-20.

Ramirez said the position has already been flown inside. It is now open to outside applicants.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

CIF poll: Boys tennis

Here is the latest CIF poll for all divisions released Monday:

Division 1 - 1. Harvard-Westlake; 2. Los Alamitos; 3. University; 4. San Marino; 5. Peninsula; 6. Beverly Hills; 7. Santa Barbara; 8. Westlake; 9. Palos Verdes; 10 . Beckman.

Division 2 - 1. Santa Margarita; 2. Arcadia; 3. Crescenta Valley; 4. Sage Hill; 5. San Luis Obispo; 6. Arroyo Grande; 7. Diamond Bar; 8. Crean Lutheran; 9. West Ranch; 10. Pasadena Poly.

Division 3 - 1. Anaheim Canyon; 2. Great Oak; 3. Placentia Valencia; 4. Cypress; 5. Cerritos; 6. Troy; 7. Sunny Hills; 8. El Doraado; 9. Long Beach Wilson; 10. ML King.

Division 4 - 1. Laguna Beach; 2. Redlands; 3. Mark Keppel; 4. Maranatha; 5. Buckley; 6. Chino Hills; 7. Covina; 8. Rowland; 9. Rancho Cucamonga; 10. Ocean View

Division 5- 1. Heritage; 2. Beaumont; 3. Rosemead; 4. Bishop Montgomery; 5. Rancho Mirage; 6. Hemet; 7 Arroyo Valley; 8. Oak Hills; 9. Ramona; 10. Alta Loma.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Damien takes over top spot in Division 5 boys volleyball poll

The Damien boys volleyball team is the top team in the area, at least if you go by the most recent CIF poll.

The Spartans (8-4) are ranked No. 1 in Division 5. Three of their four losses have come to Orange County teams in tournament play.

Damien, coached by Randy Bohlmann, is 3-0 in the Hacienda League heading into a non-league match today at Montebello 4-8).

Here is the entire poll for each division:

Division 1 - 1. Huntington Beach; 2. Loyola; 3. Mira Costa; 4. Corona del Mar; 5. Dana Hills; 6. San Clemente; 7. Newbury Park; 8. Westlake; 9. Los Alamitos; 10., tie, Foothill, Santa Barbara.

Division 2 - 1. Laguna Beach; 2. Burbank Burroughs; 3. Oak Park; 4. Simi Valley; 5. South Pasadena; 6. Valencia; 7. Aliso Niguel; 8. West Ranch; 9. Capistrano Valley; 10. Long Beach Poly.

Division 3 - 1. El Segundo; 2. Cathedral; 3. Gahr; 4. Warren; 5. Culver City; 6. Crossroads; 7. Bishop Montgomery; 8. Paloma Valley; 9. Santa Monica; 10., tie, Quartz Hill, Arroyo Grande.

Division 4 - 1. Saddleback Valley Chr.; 2. Santa Ynez; 3. Tustin; 4. St. Margaret’s; 5. Flintridge Prep; 6. Garden Grove; 7. Magnolia; 8. Crean Lutheran; 9. Yucaipa; 10. Bellflower.

Division 5 – 1. Damien; 2. Arrowhead Chr.; 3. Laguna Blanca; 4. Santa Fe; 5. Vistamar; 6. West Covina; 7. Los Altos; 8. Ganesha; 9. La Serna; 10. Oakwood.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

All-CIF honors: Boys basketball

Lonzo Ball puts down a dunk in playoff game last week

OPEN
Player of Year:
Stephen Thompson Jr., Sr., Bishop Montgomery
Coach of Year: Doug Mitchell, Bishop Montgomery

First team
Jordam Schakel, Soph., Bishop Montgomery; CJ Hawkins Sr., Orange Lutheran; MJ Cage, Jr., Mater Dei; Res Pflueger, Sr., Mater Dei; Jeremy Hemsley, Sr., Damien; Shacquille Dawkins, Jr., Alemany; Kameron Edwards, Sr., Etiwanda; Sedrick Barefield, Sr., Corona Centennial; Cody Riley, Soph., Sierra Canyon; Milan Acquaah Jr., Cathedral; KJ Feagin, Jr., Long Beach Poly; Lonzo Ball, Jr., Chino Hills.

DIVISION 1AA
Player of Year:
Bennie Boatwright, Sr., Village Chr.
Coach of Year: Jon Shaw, Village Chr.

First team
Clifton Powell Jr., Sr., Village Chr.; Latrelle Franklin, Sr., Great Oak; TJ Shorts, Sr., Tustin; Torin Webb, Sr., Great Oak; Kaden Rasheed, Soph., Santa Margarita; Eyassu Worku, Jr., Los Alamitos; Conner Longmire, Sr., Calabasas; William English, Sr., Millikan; Michael Alvarez, Sr., Oak Park.

DIVISION 1A
Player of Year:
Eric Patton, Sr., Foothill
Coach of Year: Rusty Van Cleave, Foothill

First team
Isaiah Brooks, Sr., Westlake; Stone Gettings, Sr., Loyola; Max Hazard, Sr., Loyola; Brae Ivey, Sr., Edison; Kurt Milch, Sr., Peninsula; Riley O’Hern, Sr., Foothill; Brandon Smith, Sr., Godinez; Kendall Smith, Sr., Mayfair; Zuri Williams, Sr., Walnut.

DIVISION 2AA
Player of Year:
Nicholas Anderson, Sr., Anaheim Canyon
Coach of Year: Nate Harrison, Anaheim Canyon

First team
Austen Awosika, Jr., Ayala
; Preston Beverly, Sr., Elsinore; Brandon Brothers, Sr., Glendora; Chandler Digham, Sr., Anaheim Canyon; Matt Hauser, Sr., Thousand Oaks; Broderick Jones, Sr., Lawndale; Dylan Kim, Sr., Mira Costa; Chimezie Metu, Sr., Lawndale; Nick Pallas, Sr., Tesoro.

DIVISION 2A
Player of Year:
Robert Lewis, Compton
Coach of Year: Bill Berich, Redlands East Valley

First team
Bolden Brace, Jr., Santa Barbara; Caleb DeFabiis, Sr., Colony; Michael Enis, Sr., Savanna; Myles Franklin, Sr., Hart; Chris Harper, Sr., Redlands East Valley; Jovonntie Jackson, Jr., Compton; Kendall Lauderdale, Sr., La Mirada; Evan Leonard, Jr., Cerritos; Cameron Walker, Sr., Righetti.

DIVISION 3AA
Player of Year:
Josh Rodriguez, Sr., Sonora
Coach of Year: Mike Murphy, Sonora

First team
Ben Rico, Sr., Sonoral; Jeremy Carlyle, Sr., Gahr; Gregory Carlyle, Sr., Gahr; Joe Quintana, Soph., Bonita; Kyle Gray, Sr., Bonita; Roman Silva, Jr., Diamond Ranch; Christian Espinoza, Sr., Los Altos; Deonte Beckham, Jr., Buena park; Tyrek Adams, Jr., Pasadena.

DIVISION 3A
Player of Year:
Chance Comanche, Sr., Beverly Hills
Coach of Year: Jarvis Turney, Beverly Hills

First team
Denzel Holt, Jr., Beverly Hills; Matt Crvrtlik, Jr., Corona del Mar; Jarrett Brodbeck, Sr., Esperanza; Nicholas Pete, Sr., Tahquitz; Trevor Treinen, Sr., Servite; Koko Kurdoghlian, Jr., La Canada; Tymoryae Glover, Sr., San Bernardino; Zamier Kelly, Jr., OCean View; Joey Toyama, Sr., South Pasadena.

DIVISION 4AA
Player of Year:
De’Anthony Melton, Jr., Crespi
Coach of Year: Russell White, Crespi

First team
Quinton Adlesh, Sr., Mission Prep; Brandon Williams, Fr., Crespi; Michael Qguine, Sr., Chaminade; Austen Moye, Sr., Oask Christian; Chibuzee Jacobs, Jr., Sherman Oaks Notre Dame; Alex Copeland, Sr., Harvard-Westlake; Jordan Ogundiran, Sr., Chaminade; Brandon Jones, Sr., Mission Prep; Alban Fletcher, Sr., Pomona.

DIVISION 4A
Player of Year:
Tyler Dorsey, Sr., Marantha
Coach of Year: Tim Tucker, Maranatha

First team
Michael Bagafourian, Soph., Crean; Ryan Brooks, Sr., Trinity Classical; Brennen Bryant, Sr., Paraclete; Stedmon Bryant, Jr., Cerritos Valley Chr.; Austin Butler, Sr., Buckley; Jordan Cohen, Jr., Campbell Hall; Aaron Holliday, Sr., Campbell Hall; Ross Lee, Jr., St. Genevieve; Sean Romero, Jr., Maranatha.

DIVISION 5AA
Player of Year:
Jalen Harris, Soph., Windward, Miye Oni, Sr., Viewpoint.
Coach of Year: Steve Smith, Windward

First team
Ryan Apfel, Sr., Chadwick; Hezekiah Banks, Jr., Woodcrest Chr.; Quintae Campbell, Sr., Brentwood; Roman Davis, Sr., Windward; Irshad Hunte, Jr., Saddleback Valley Chr.; Maxwell Kupchak, Sr., Brentwood; Johanns Walker, Soph., St. Joseph.

DIVISION 5A
Player of Year:
Terrance Powell, St. Bernard
Coach of Year: Ray Barefield, Rancho Christian

First team
Rob Fuller, Jr., St. Bernard; Trace Redfield, Jr., Rancho Chr.; Jamal Brower, Jr., Rancho Chr.; Simon Okolue, Sr., Capistrano Valley Chr.; Peter Abramsky, Sr., Capistrano Valley Chr.; Abid Oses, Sr., Bell-Jeff; Isaac Etter, Jr., Bell-Jeff; Brad Greene, Jr., Lone Pine; Neil Green, Sr., Mary Star of the Sea.

DIVISION 6
Player of Year:
Marcus Berkley, Sr., Orangewood
Coach of Year: Scott Dobyns, Hesperia Christian

First team
Caleb Thomas, Sr., Orangewood; Jared Hays, Sr., Hesperia Chr.; Victor Tsogt, Jr., Rio Hondo; Samuel Turner, Jr., LA Adventist; Tyler Pascale, Sr., Joshua Springs; Felix white, Jr., Besant Hill; James Meza, Sr., Upland Chr.; Brad Leontas, Soph., Hesperia Chr.; Matthew Eaton, Sr., Providence.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

All-CIF honors: Girls basketball

Kayla Washington of Cajon drive past Eisenhower defender in earlier game.

Here are the first-team All-CIF selections in each division

OPEN
Player of Year:
Katie Lou Samuelson, Sr., Mater Dei; Valarie Higgins, Jr., Chaminade.
Coach of Year: Keli DiMuro, Chaminade

First team
Jaelyn Brown, Jr., Visa Murrieta; Kennedy Burke, Sr., Sierra Canyon; Breanna Calhoun, Sr., Alemany; Katie Campbell, Jr., Oaks Christian; Paige Feske, Sr., Chaminade; Charnea Johnson-Chapman, Sr., Canyon Springs; Aubrey Knight, Soph., Ventura; Tania Lamb, Sr., Long Beach Poly; Reili Richardson, Jr., Brea Olinda; Kayla Washington, Jr., Cajon.

DIVISION 1AA
Player of Year:
Emily Surloff, Sr., Windward
Coach of Year: Vanessa Nygaard, Windward.

First team
Mia Belvin, Jr., Millikan; Delacy Brown,Jr., Riverside Poly; Dani Iwani, Jr., Los Alamitos; Dominique McLaughlin, Jr., Etiwanda; Leila Orji, Soph., Etiwanda; Talia Roth, Sr,. Valencia; Janae Turner, Jr., Lynwood; Mikayla Williams, Sr., Great Oak; Jadye Wood, Jr., Windward.

DIVISION 1A
Player of Year:
Jasmine Jones, Sr., West Torrance
Coach of Year: Mike Caporaso, West Torrance

First team
Kayla Sato, Sr., West Torrance; Barbara Sitanggan, Jr., Troy; Rebecca Lazuka, Jr., Troy; Kaylani Malava, Sr. Foothill; Davina Del Castillo, Sr., Burbank Burroughs; Kayla Overbeck, Jr., Newbury Park; Amari Terry, Sr., Alta Loma; Madison Lucci, Sr., Peninsula; RyLeigh Long, Soph., Valley View.

DIVISION 2AA
Player of Year:
Nao Siota, Sr., Redondo Union
Coach of Year: Marcelo Enriquez, Redondo Union

First team
Kyra Hamlin, Jr., Redondo Union; Keilani Ikehara, Sr., Mira Costa; Amber Melgoza, Jr., Sana Barbara; Danica Jackson, Sr., Norco; Aaryon Green, Sr., Eisenhower; Kasey Smit, Sr., El Toro; Jannon Otto, Sr., Oak Hills; Atlantis Babineaux, Sr., Norco; Delaney McCann, Sr., Canyon Country.

DIVISION 2A
Player of Year:
Jaryn Fajardo, South Torrance
Coach of Year: Bobby Iamura, South Torrance

First team
Maia Crawley, Sr., Lakeside; Britney Gonzalez, Sr., Jurupa Hills; Tamia Hewett, Sr., Patriot; Amy Jameson, Sr., Buena; Breze Kimble, Sr., Hart; Skyler Lewis, Sr., Grand Terrace; Cecelia Lucas, Sr., Rio Mesa; Chidube Okoro, Sr., Colony; Britney Thomas, Sr., San Jacinto.

DIVISION 3AA
Player of Year:
Brittany McPherson, Soph., North Torrance
Coach of Year: Wayne Carlson, El Dorado

First team
Natalia Bruening, Jr., Corona del Mar; Meghann Henderson, Soph., Sonora; Kaitlyn Hsu, Jr., Northwood; Jaylin Jones, Sr., El Dorado; Kylie Oshiro, Sr., North Torrance; Tylern Price, Jr., Antelope Valley; Brooke Salas, Sr., El Dorado; Daylene Taualli, Soph., North Torrance; Brittany Wang, Sr., South Hills.

DIVISION 3A
Player of Year:
Gloria Bates, Orange Lutheran
Coach of Year: Tom Howard, Orange Lutheran

First team
Taelor Griffin, Orange Lutheran; Stefanie Berberabe, Lakewood St. Joseph’s; Tori Anderson, Santa Margarita; Lexi Sholtz, South Pasadena; Rylee Sager, Lompoc; Kim Urbina, South El Monte; Mariah Sierra, Covina; AJ Simmons, Brentwood; Devan McCune, Lompoc Cabrillo.

DIVISION 4AA
Player of Year:
Chelsea Lidy, Sr., Bishop Montgomery
Coach of Year: Bridgette Reyes, Bishop Montgomery

First team
Christina Delapine, Sr., Bishop Montgomery; Jessica Malazarte, Soph., Bishop Montgomery; Coco Miller, Sr., JSerra; Megan House, Sr., JSerra; Julia Ackerman, Soph., JSerra; Emily Arellanes, Sr., Rosary; Jayla Ruffas-Milner, Fr., Harvard-Westlake; Lindsey Tee, Jr., Harvard-Westlake; Maya Van Den Heever, Jr., Estancia.

DIVISION 4A
Player of Year:
Tristen Rollon, Soph., Fairmont Prep
Coach of Year: David Esparza, Fairmont Prep

First team
Cierra Hall, Soph., Fairmont Prep; Samantha Clement, Sr., Fairmont Prep; Clarissa Perez, Sr., St. Paul; Adrianna Gonzalez, Sr., St. Paul; Channon Fluker, Sr., Maranatha; Lauren Spearman, Sr., Marlborough; Michaela Keefe, Jr., Marymount; Kayla Mitchell, Sr., Crossroads; Lily Perkins, Soph., Cantwell Sacred Heart.

DIVISION 5AA
Player of Year:
Jaqueline Saucedo and Estafania Giner, Orangewood Academy
Coach of Year: Leslie Aragon, Orangewood

First team
Lyndsey Ybarra, Sr., Aquinas
; Leah Purvis, Sr., Buckley; Tala Ismail, Jr., Flintridge Prep; Taylor Neal, Sr., Mission Prep; Kiki Yang, Sr., Pasadena Poly; Katie Dabbaghian, Sr., Providence; Jhazmin Joson, Soph., Ribet; Celine Bolton-Ford, Jr., Ribet.

DIVISION 5A
Player of Year:
Jordan Lilly, Sr., Bishop Diego
Coach of Year: Jeff Burich, Bishop Diego

First team
Hannah Rodgers, Sr., Bishop Diego; Joanna Chavoya, Sr., Avalon; Dynnah Buckner, Fr., Bloomington Chr.; Tshlene Bentley, Sr., Bloomington Chr.; Mason Price, Sr., Mesa Grande; Taylor Oshira, Soph., Trinity Classical; Taryn Minuto, Soph., Avalon; Jordan Perry, Soph., Thacher; Aleek Derderian, Soph., Holy Martyrs.

DIVISION 6
Player of Year:
Stephanie Esquivel, Sr., Rio Hondo
Coach of Year: Joe Parker, Rio Hondo

First team
Dawnyel Lair, Fr., Price; Kirsten Kirby, Jr., Rio Hondo; Emilee Helm, Sr., Hesperia Christian; Marissa McAllister, Jr., Cornerstone; Kati Aguilar, Soph., California Lutheran; Ashley Dyrssen, Jr., California Lutheran; DDominique Neal, Sr., La Sierra; Bridgette Furlow, Sr., Price; Jessica Hogan, Sr., LA Adventist.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email