Webb quarterback Kienan Dixon to head East

Webb junior receiver Kienan Dixon loses the ball with Army-Navy sophomore defensive back Cameron Coe providing tight coverage

Kienan Dixon of Webb School will attend and play football at NCAA Division III Dickinson College (Penn.).

The Upland native threw for 1,050 yards with seven touchdowns and 12 interceptions in 10 games last year for the Gauls (3-7).

Dickinson, a liberal-arts college that is home to 2,400 students from across the nation and around the world, competes in the Centennial Conference. The Red Devils were 3-7 overall, 3-6 in conference play.

CalHiSports recognizes Inland Valley softball talent

It was another banner year on the softball field for are high schools. Jurupa Hills won a championship and Citrus Valley and Chino were runners-up.

Not surprisingly, player from those teams are among those singled out by CalHiSports which names an All-State team, quite a venture for a state this big.

Senior pitcher Miranda Viramontes of Chino, junior shortstop Tannon Snow of Chino Hills and senior catcher Janell Wheaton of San Dimas were named to the elite All-State first team which included representatives from schools all sizes throughout the entire state.

Second team honorees include shortstop Paige Halstead of Los Osos, junior outfielder Zoe Casas of Aquinas, freshman outfielder Taylon Snow and senior pitcher Patricia Parks of Chino Hills and senior pitcher Natalie Calderas of Jurupa Hills.

Third team selections were senior second baseman McKenzie Long of Los Osos, outfielder Chloe Melanson of Bonita and third baseman Sara Ketelsleger of Ayala.

The Snow sisters, Casas, Halstead and junior pitcher Brooke Bolinger of Yucaipa also were named to the All-State first team underclassmen team.

Second-team underclassmen state honorees were junior catcher Kelly Martinez of Yucaipa, sophomore first baseman Alyssa Gonzalez of Chino and junior infielder Taylor Rowland of Ayala.

Separate teams were selected for medium and small schools. Wheaton, Calderas and senior Destiney Henderson fo Kaiser were first team medium schools selections while junior pitcher Taylor Troost of Citrus Valley was second team.

Among small schools first team honorees were Casas and junior pitcher Allie Hotetz of Aquinas, senior infielder Sarah Guillen of Pomona Catholic and sophomore outfielder Madison Paige of Ontario Christian.

Second team small school selections were senior infielder Autumn Bartholomay of Pomona Catholic, junior pitcher Ariana Ramos of Ontario Christian and senior Danielle Stusy-Henderson of Bloomington Christian.

 

 

Kaiser’s Chris Mathewson earns state honor from CalHiSports

Senior Chris Mathewson of Kaiser has landed another big honor. He has been named Medium Schools Player of the Year for the state by CalHiSports.

He dominated at the plate and on the mound. Starting the season with a perfect game, he finished 9-2 with a 0.79 ERA while striking out 105 and walking just five in 62 innings. At the plate, Mathewson hit .511 with three home runs while driving in 33 runs and scoring 37 times.

Although Kaiser fell short in the CIF Southern Section Division IV playoffs with a second-round loss, Mathewson nonetheless led the Cats to a 25-2 record and No. 1 state ranking in Division III until that loss.

Mathewson will play next at Long Beach State despite being chosen in the 28th round of the recent MLB Draft by the Texas Rangers.

The last two from the Inland Empire to be named as Medium Schools State Player of the Year have been Kyle Skipworth from Rubidoux of Riverside for 2008 and Tyrone Hill of Yucaipa for 1991.

All CIF-SS softball list

Here is the list of first team all-CIF Southern Section softball, with Inland Valley athletes in bold:

DIVISION 1
Player of the Year: Nicole DeWitt, Sr., INF, Garden Grove Pacifica
Championship coach: Mark Campbell, Garden Grove Pacifica
First team
Lacey Alderman Sr., P, Murrieta Valley; Tera Blanca, Sr., P, Marina; Maddy Dwyer, Fr., P, Orange Lutheran; Mariah Lopez, So., P, Saugus; Alexis Osorio, Sr., P, ML King; Janine Petmecky, Sr., P, Riverside Poly; Selena Ta’amico Sr., P, Vista Murrieta; Micaela Vierra, Sr., P, Huntington Beach; Paige Von Sprecken, Sr., P, Yorba Linda; Rachel Sellers, Jr., C, Los Alamitos; Kacey Whitney, Jr., OF, Cypress; Paulina Anasis, Jr., INF, Anaheim Canyon; Nychole Antillon, Sr., INF, Mater Dei; Nicole Frye, Jr., INF, Corona Santiago; Ashley Goodwin, Sr., INF, Norco; Payton Lawton, Sr., INF, Rosary; Julie Lombardi, Sr., INF, West Ranch; Genesis Ramirez, So, INF, Oxnard; Dominique Salgado, Sr., INF, Valencia; Sara Silveyra, So., INF, Camarillo; Brynley Steele, Sr., INF, Esperanza.
DIVISION 2
Player of the Year: Taylor McQuillin, Jr., P, Mission Viejo
Championship coach: Troy Ybarra, Mission Viejo
First Team
Brianna Cassidy, Jr., C, Cajon; Brooke Bolinger, Sr., P, Yucaipa; Monica Pasillas Jr., OF, Redlands; Celeste Wood, Jr., P, Los Altos; Alexis Gonzalez, Sr., OF, West Covina; Kassidy Simons, Jr., P, Moorpark; Amanda Lorenz, Jr., P, Moorpark; Montana Dixon, So., C, Lakewood; Jessica Scroggin, Sr., OF, Lakewood; Miranda Viramontes, Sr., P, Chino; Alyssa Gonzalez, So., INF, Chino; Caitlyn Callahan, Sr., C, San Marino; Brooke Clemetson, Sr., P, Charter Oak; Taylon Snow, Fr., OF, Chino Hills; Tannon Snow, Jr., INF, Chino Hills; Sara Ketelsleger, Sr., INF, Ayala; Alyssa Palomino, Jr., OF, Mission Viejo; Jennifer Iseri, Jr., P, Cerritos; Annie Dipillo, Sr., INF, La Mirada; Samantha Glantz, Sr., C, Oaks Chr.; Kelly Spear, Sr., INF, Oaks Chr.

DIVISION 3
Player of the year: Koreen Orozco, Sr., P/1B, St. Paul
Championship coach: Jim Maier, St. Paul
First Team
Taylor White, Sr., C, Chaminade; Alyssa Kumiyama, Fr., C, Gahr; Lovie Lopez, Sr., OF, St. Paul; Jessica Johnston Sr., OF, Harvard-Westlake; Cheyenne Steward, Sr., OF, Burbank Burroughs; Katelyn Christian, So., INF, Torrance; Breanna Timmons, Sr., INF, Righetti; Taylor Gallo, Jr., INF, Warren; Rachel Rodriguez, Sr., INF, Downey; Hailey Cookson, Jr., INF, Crescenta Valley; Amanda Sanchez, Sr., INF, Bishop Amat; Madison Collins, Sr., INF, Alemany; Steffi Best, So., INF/P, Palos Verdes; Amanda Flores, Jr., UTIL, Fullerton; Taylor Becerra, Jr., INF, La Serna; Sydni Overly, Sr., P, North Torrance; Kat Ung So., P, Redondo Union; Jamie Wren, Jr., P, La Serna; McCall James, Sr., P, El Segundo; Caitlyn Brooks, Jr, P, Burbank; Sally Bowles, So., P, Atascadero.
DIVISION 4
Player of the year: Whitney Jones, Jr., P, Santa Monica
Championship coach: Debbie Skaggs, Santa Monica
First Team
Vanessa Ledesma, Jr, P, Loara; Alana Evans, Jr., P, Dos Pueblos; Kailee Smith, Sr., P, Paloma Valley; Audrey Esakoff, Jr., P,  Ventura; Annie Quine, Jr., C, Santa Monica; Alexis J. Lockwood, Sr., C, Patriot; Caitlyn Callahan, Sr., C, San Marino; Jayme Stark, Sr., INF, La Quinta; Angelica Amezquita, Sr., INF, Maranatha; Tobi Salzman, Sr., INF, Ocean View; Claresha Clemons, Sr., INF, Palm Springs; Nichole Chilson, Sr., INF, Heritage; Linnah Rebolledo, Fr., INF, Ramona; Kaylee Gemmell, Sr., INF, Beaumont; Sophia Dahlstedt, Fr., INF, Ventura; Olivia Leyva, Sr., INF, La Canada; Alejandra Morales, So., INF, Segerstrom; Elise McCarthy Sr., OF, Monrovia; Jeannette Roldan, Sr., OF, Oak Hills; Kora Wade, Jr., OF,  Temescal Canyon; Kristen Hong, Sr., UTIL, Westminster.
DIVISION  5
Player of the year: Natalie Calderas, Sr., P, Jurupa Hills
Championship coach: Scott Cartzdafner, Jurupa Hills
First Team
Jezebelle Quintana, So., P, Savanna; Areana Ramos, Jr., P, Ontario Chr.; Kailla Searcy, So., P, Paraclete; Taylor Troost, Jr., P, Citrus Valley; Taylor Sherritt, So., C, Ridgecrest Burroughs; Alyssa Soneff, Sr., C, Montebello; Janelle Wheaton, Sr., C, San Dimas; Randi Dominguez, Sr., INF, Silverado; Kimberlee Estes, Sr., INF, Santa Ana Calvary Chapel; Ciara Granado, Fr., INF, Edgewood; Kaitlin Horvath, Fr., INF, Riv-Notre Dame; Katja McKlernan, Sr., INF, Marymount; Kailey Richard, Sr., INF, Citrus Valley; Monique Rojas, Sr., INF, Jurupa Hills; Morgan Santana, Jr., INF, Ontario Christian; Sydney Townes, Jr., INF, Lompoc Cabrillo; Kirsten Worley, So., INF, Savanna; Zoe Casas, Jr., OF, Aquinas; Jordan Neal, Jr., OF, Barstow; Erika Garcia, Sr., UTIL, Katella; Amanda Toledo, Sr., UTIL, Anaheim.
DIVISION 6
Player of the Year: Cielo Meza, Jr., P, St. Bonaventure
Championship coach: Bill Therrien, St. Bonaventure
First Team
Hailey Artenga, So., INF, Webb; Autumn Bartholomy, Sr., INF, Pomona Catholic; Megan Berrelleza, Fr., INF, Shadow Hills; Lorrel Cairney, Jr., INF, Crean; Alexa Carter, Jr., C, Pasadena Poly; Danielle Diaz, Fr., INF, Santa Paula; Lindsey Dietz, Sr., INF, St. Bonaventure; Amanda Garcia, Sr., P, Cantwell Sacred Heart; Anissa Loera, Sr., C, Cantwell Sacred Heart; Allison Montion, Sr., P, Pomona Catholic; Teresa Nava, Sr., INF, Yucca Valley; Taylor Paladino, Jr., INF, Grace Brethren; Alexis Parker, Sr., C, Rio Hondo Prep; Angelica Ponce, So., P, St. Anthony; Ashley Richardson, Jr., P, Boron; Cailen Rodriguez, Jr., C, Alverno; Tiana Rodriguez, So., C, Downey Calvary Chapel; Emma Soto, So., INF, St. Monica; Amanda Vitalich, Fr., INF, Mary Star of the Sea; Marina Vitalich, Jr., P, Mary Star of the Sea; Caitlyn Whiteside, Jr., P, Shadow Hills.
DIVISION 7
Player of the year: Adrianna (Chloe) Romero, Fr., P, ACE
Coach of the year: Tracy Davis, ACE
First Team
Micaela Valenzuela, Sr., P, Southlands Chr.; Isabella Berouty, So., P, Rolling Hills; Kayla Limphaibule Jr., P, Faith Baptist; Carolyn Zaccaro, Sr., P, Archer; Danielle Stosuy-Henderson, Sr., P, Bloomington Chr.; Ashley Coleman, Jr., P, Crossroads Chr.; Shelby Boswell, So., P, Santa Clarita Chr.; Alyssa Frederick, Jr. P, AAE; Sarah Suard, Jr., C, Faith Baptist; Taylor Brown, Jr., C, Bloomington Chr.; Sherby Herling, Jr., C, Mesa Grande; Amanda Davidson, Sr., C, Oakwood; Jackie Sutton, Jr., C, Palm Valley; Madyson Williams, Jr., INF, ACE; Domonique Stewart, Sr., INF, University Prep; Justice Borden, So., INF, University Prep; Shavonne Higgins, Sr., INF, Archer; Allyah Flores, So., INF, Orcutt Aca.; Arin Ponce, Fr., UTIL, Rolling Hills; Mackenzie Wheeler, Jr., UTIL, Trona; Samantha Oka, Jr., UTIL, Southlands Chr.

 

Rancho Cucamonga guard Nick Culver headed to La Sierra

Rancho Cucamonga basketball standout Nick Culver has decided to stick close to home and will be playing at La Sierra University in Riverside.

He was also considering Vanguard, Northern Arizona, and William Jessup University.

The 6-foot guard helped the Cougars (25-5, 8-2) to a second-place finish in the Baseline League behind perennial title contender Etiwanda. Three of their five losses were to Etiwanda and were to Open Division playoff teams.

Culver should be able to contribute right away. La Sierra, which plays in the NAIA, went just 6-23 a  year ago.

 

All-CIF honors handed out in boys volleyball

Here is the complete list of honorees in boys’ volleyball:

Division 1
Player of Year -
TJ Defalco, Jr., OH, Huntington Beach
Coach of Year – Craig Pazanti, Huntingon Beach

Tyler Bird, Sr., Redondo Union; Hayden Boehle, Sr., Loyola; Tommy Brooks, Sr., Corona del Mar; Drake Evans, Sr., Huntingon Beach; Joey Martino, Sr., Corona del Mar; Eric Mathies, Sr., Dana Hills; Cole Paullin, Sr., Loyola; Vinny Pizzuti, Sr., Redondon Union; Louis Richard, Sr., Redondo Union; Brendan Sanders, Sr., Huntington Beach; Josh Tuaniga, Jr., Huntington Beach; Jacob Tuiotimariner, Sr., St. John Bosco.

Division 2
Player of Year -
Jacob Arnitz, Sr., OH, Esperanza
Coach of Year - Isaac Owens, Esperanza

Noah Blanton, Sr., Laguna Beach; Eric Chance, Sr., El Segundo; Jack Empey, Sr., Arroyo Grande; Storm Fa’agata, Sr., Lakewood; Tyler Fonteroy, Sr., Santa Barbara; Shane Hauschild, Sr., San Marcos; Ryan Heller, Sr., Esperanza; Ben Oxnard, Sr., Esperanza; Josh Riblett, Sr., South Torrance; Christian Widmer, Sr., San Marcos; John Paul Wollam, Sr., Laguna Beach; Jack Wyett, Sr., Laguna Beach.

Division 3
Player of Year -
Richard Yu, Jr., OH, South Pasadena
Coach of Year - Iris Najera, Gahr

Alex Ah Sue, Sr., Rio Mesa; Corey Chavers, Jr., Gahr; David Gonzalez, Jr., San Gabriel; Nick Graves, Sr., Crossroads; Greg Luck, Soph., South Pasadena; Noah Lourenco, Sr., Gahr; Mike Otazu, Sr., Heritage Chr.; Drew Pion, Sr., Windward; Justin Ramos, Sr., Paloma Valley; Andrew Rudchenko, Sr., South Pasadena; Daniel Velasquez,Sr., Warren; Matt Yoshimoto, Jr., Camarillo.

Division 4
Player of Year -
Alejandro Albarran, Sr., OH, Cathedral
Coach of Year – Michael Godby, Cathedral

Jonathan Alvarez, Sr., Cathedral; Joshua Canalas, Sr., Bellflower; Ben Dalgarn, Sr., La Salle; Erik Leggio, Sr., MB, Damien; Travis McGrand, Sr., Yucaipa; Matt Nichols, Jr., St. Margaret’s; Christian Perez, Sr., Santa Fe; Travis Pyrek, Sr., Bishop Montgomery; Carlos Rivera, Soph., Salesian; Peter Sarmiento, Sr., Bishop Montgomery; Connor Williams, Sr., La Salle.

Divsion 5
Player of Year -
Noah Dyer, Soph., S-OPP, Saddleback Valley Chr.
Coach of Year – Frankie Perales, Garden Grove

Arturo, Alday, Sr., Garden Grove; Ryan Bickett, Jr., Laguna Blanca; Kaleb Denmark, Jr., Arrowhead Chr.; Alec Jimenez, Sr., Saddleback Valley Chr.; Torrey Karlson, Sr., Saddleback Valley Chr.; Peter Le, Sr., Rancho Alamitos; Sione Masoe, Sr., Garden Grove; Jon Minsberg, Fr., Saddleback Valley Chr.; Neven Skoblar, Sr., Mart Star; Thomas Tauffee, Sr., Garden Grove; Derek Van Leeuwen, Sr., Ontario Chr.; Alex Vernardos, Jr.,m Vistamar.

All-CIF selections out in baseball

All CIF selections

Division 1
Player of Year -
Jack Flaherty, Harvard-Westlake
Player of Year - David Bacani, Santa Margarita

Jordan Bocko, Capistrano Valley; Griffin Canning, Santa Margarita; Ruben Cardenas, Alemany; Austin Colvin, Lakewood; Dylan Doherty, Foothill; Luke Dykstra, Westlake; Nathan Hadleu, Loyola; Tristan Hildebrand, Esperanza; Hudson Hughes, Foothill; Josh Morgan, Orange Lutheran; Daniel Patzlaff, Fountain Valley; Patrick Sandoval, Mission Viejo; Brian Schales, Edison; Scott Schultz, Fountain Valley; Brady Shockey, JSerra; Jackson Simonsgard, Thousand Oaks; Ezra Steinberg, Harvard-Westlake; Nick Valaika, Hart; Albee Weiss, Agoura; Cole Young, Norco.

Division 2
Player of Year -
Kyle Plantier, Temecula Valley
Coach of Year - Tony Nobiensky, Temecula Valley

Brandon Aoki, Camarillo; Kolby Allard, San Clemente; Dominic Colacchio, Aliso Niguel; Bailey Falter, Chio Hills; Tony Fonzo, Buena; Brian Gadsby, Crescenta Valley; Coltin Gerhart, Vista Murrieta Grant Hockin, Damien; Laine Huffman, Valencia Brandon Koch, Temecula Valley; Kyle Molnar, Aliso Niguel; Kale Morton, Glendora; Zack Noll, Great Oak; Louis Raymond, Dana Hills; Michael Russo, Crescenta Valley; Elijah Skipps, Cypress; Cody Sporrer, Chino Hills; Brad Wegman, Great Oak; Blake Wilson, La Mirada; Gavin Velasquez, South Hills.

Division 3
Player of Year -
Scott Hurst, Bishop Amat
Coach of Year - Andy Nieto, Bishop Amat

Andrew Bash, Palm Desert; Jaime Estrada, Gahr; Clay Fisher, La Quinta; Alex Garcia, Bishop Amat; Matt Kassowitz, Santa Monica; Gabriel Llanes, Downey; Marcus Lomax, Serra; Ryon Martinez, Loara; Duncan McKinnon, Redondo Union; Travis Moniot, Palm Desert; Eli Morgan, Peninsula; Aaron Pinto, St. Paul; Joe Quire, Bonita; Sabino Ramirez, Cathedral City; Sergio Robles, Bishop Amat; Jay Sterner, Culver City; Jonathan Teaney, Quartz Hill; Alan Terjo, Warren; Tyler Tungate, Downey; Chris Williams, Carden Grove.

Division 4
Player of Year -
Kyle Smith, Torrance
Coach of Year - Ollie Turner, Torrance

Daniel Alavrez, California; Gabe Armstrong, Sonora; Marco Briones, Alhambra; Nick Carino, Monrovia; Daniel Garcia, Century; Miles Glazier, San Marino; Preston GrandPre, Laguna Beach; Alex Labor, Northview; Peter Lambert, San Dimas; Chris Mathewson, Kaiser; Andrew Matus, Don Lugo; Daniel Millwee, San Dimas; Matt Mogollon, South Torrance; Ryan Mota, Kaiser; Manny Olloque, Torrance; Drake Pingel, South Torrance; Tyson Quolas, Oaks Chr.; Evan Sony, Sonora; Spencer Vogelbach, Oaks Chr.; Grant Wilhelm, Laguna Beach.

Division 5
Player of Year -
Zach Snyder, Santa Ynez
Coach of Year - Warren Dickey, Santa Ynez

Tommy Anderson, Oak Hills; Brandt Baker, Beaumont; Colby Barrick, Santa Ynez; Roosevelt Bates, Oak Hills; Solomon Bates, Oak Hills; Morgan Brannock, Big Bear; Blake Davidson, Citrus Valley; Chris Davidson, Village Chr.; Ryan Davis, Tahquitz; Augie Encinas, Mary Star; Jesse Garcia, Tahquitz; Eric Gutierrez, Sierra Vista; Jesse Hanckel, Village Chr.; Nick Michaels, Citrus Valley; Lorenzo, Perez, Arroyo; Brett Prater, Woodcrest Chr.; John Shurance, Linfield Chr.; Zach Torra, Santa Ynez; Derion Torres, Sierra Vista; Morgan Veitch, Big Bear.

Division 6
Player of Year -
Parker Cross, Capistrano Valley Chr
Coach of Year - Clemente Bonilla, Capistrano Valley Chr.

Caeden Barnes, Upland Chr.; Brock Bell, Sierra Canyon; AJ Discenzio, Valley Chr.; Matt Franco, Desert Chr.; Eric Fukuda, Valley Chr.; Jonah Halverson, Crean; Layne Henderson, La Verne Lutheran; Fox Kailawa, Mammoth; Ryan Linder, Oxford; Matt Markus, Crean; Luke Martin-Resnick, Windward; David Orndorf, Pasadena Poly; Chris Palmer, Desert Chr.; Adrian Pereira, Santa Clara; Jackson Ramey, Sierra Canyon; Parker Reposa, Sage Hill; Paul Sardo, Crean; Chaz Williams, St. Margaret’s

Division 7
Player of Year -
Arturo Rojas, Nuview Bridge
Coach of Year - Samuel Llausas, Nuview

Shannon Carroll, Dunn; Nolan Day, Riverside Chr.; Noah Dent, Santa Clarita Chr.; Jake Eisaguirre, Dunn; Zach Eli, Cate; Daniel Fanto, Hillcrest; Emmany Godinez, Coast Union; Armando Gonzalez, Concordia; Michael Horton, Nuview Bridge; Gehrig Kniffen, Coast Union; Christian Martinez, Avalon; Sam Mayes-Sanchez, Rolling Hills; Kyle Moore, Riverside Prep; Nick Natali, ACE; Nathan Oh, Fairmont; Esteban Ojeda, Nuview Bridge; Vision Pluma, Riverside Prep; Conley Runions, Valley Chr.; David Vela, Rolling Hills; Fabian Vitalm, Animo.

Two locals make USA Baseball Under-18 Team Trials

Two local athletes were among the 44 chosen nationwide to participate in the USA Baseball 18-under Team Trials from Aug. 23-29 in Houston, Tex. A final 20-man roster will be announced at the end of that event.

Juniors Bailey Falter of Chino Hills and Peter Lambert of San Dimas, both pitchers, were selected after their showing the past weekend after the gold medal game of the Tournament of Stars in Cary, N.C.

The event is held annually and serves as the primary selection vehicle for the 18U National Team Trials roster. Out of the 108 athletes that attended the tournament, 34 have been named to the trials roster.

Those 34 are joined by ten additional players that were named to trials through the 2013 17U National Team Identification Series and 2013 17U National Team Development Program.

Both Falter and Lambert are first-team All-Inland Valley selections this year. Falter, who has committed to UC Santa Barbara, was 8-2 with an 0.72 ERA in 68 innings while Lambert, who has committed to UCLA, was 11-2 with an 0.59 ERA in 83 innings.

Left-handed pitcher Kyle Robeniol of Los Osos is one of nine alternates. He was 6-4 with a 3.21 ERA in 57 innings.

 

Etiwanda’s Michael Neal commits to Washington

Eitwanda High School football standout Michael Neal has made a verbal commitment to University of Washington.

The 6-foot-4, 200-pound wide receiver put up modest statistics last year with just nine catches for 127 yards but that was because the Eagles were a run-first team.

Because of that, Neal considered himself one of those “under the radar” players.

He has not visited the school yet. He plans to take an “unofficial” visit there in August and than go on an “official” visit sometime during the football season.

“They really wanted me and they offered me,” he said. “I felt good about that and it showed they really wanted me that they offered when they didn’t have a lot to go on.”

Among the other schools showing some interest were Arizona, Arizona State and San Diego State although those schools had not formally offered.

Chino names Chloe Ainsworth new volleyball coach

Served 16 more aces than anyone else on her team in high school.

Chloe Ainsworth has been named volleyball coach at Chino High School.

She had served as an assistant varsity and head junior varsity coach last year at Riverside Christian.

Ainsworth, 23, is a native of the Inland Empire, having played at Norco High School and Cal Baptist University.

“I’m excited  about getting to work with the girls,” Ainsworth said. “I really want to bring an energy to the job.”

Ainsworth will be a walk-on coach. She also works at a 24-Hour Fitness in Ontario. She had originally applied for the vacant job at Claremont but did not get an interview there. Her resume was then forwarded to Chino Athletic Director Mike Hinkle.

Chino returns most of its key players. The Cowboys  went 10-14 last year, placing fifth in the Mt. Baldy League.  They put together a good showing in the postseason, winning two playoff matches.