Ayala ready for Best of West girls basketball event

Ayala will again host the Best of the West girls basketball tournament starting Tuesday.

Here are first round match-ups:

Tuesday’s games
9 a.m. – Los Osos vs. Colony
10:30 a.m. – Eisenhower vs. Rancho Cucamonga
Noon – Grand Terrace vs. Temescal Canyon
1:30 p.m. – Citrus Valley vs. Walnut
3 p.m. – Banning vs. Ayala
4:30 p.m. – Joshua Springs vs. Twentynine Palms
6 p.m. – Oak Hills vs. Capistrano Valley
7:30 p.m. – Victor Valley vs. San Luis Obispo

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

The Classic at Damien to feature 48 basketball teams

Damien will host its first “Classic at Damien” boys basketball tournament beginning Monday. Some games will also be played at San Dimas High School as well as Life Pacific College.

The event features 48 teams, separated into the Gold, Silver and Bronze brackets.

Here is the schedule for the first day:

GOLD DIVISION
Monday’s games (at Damien Athletic Center)

10 a.m. – Oak Park vs. Birmingham
11:30 a.m. – Long Beach Poly vs. Rancho Christian
1 p.m. – Roosevelt vs. Santa Monica
2:30 p.m. – Mater Dei vs. Lynwood
4 p.m. – Alemany vs. Corona Centennial
5:30 p.m. – Crespi vs. St. John Bosco
7 p.m. – Etiwanda vs. Las Vegas Centennial
8:30 p.m. – Damien vs. Moeau Catholic

SILVER DIVISION
Monday’s games (at Damin Event Center)

9:30 a.m. – Windward vs. Knight
11 a.m. – Taft vs. Highland
12:30 p.m. – Leuzinger vs. Rancho Verde
2 p.m. – Dominguez vs. Price
3:30 p.m. – Long Beach Jordan vs. Los Altos
5 p.m. – St. Bernard vs. Rancho Cucamonga
6:30 p.m. – Mission Prep s. Claremont
8 p.m. – Colony vs. San Diego-Vista

BRONZE DIVISION
Monday’s games

3 p.m. – La Canada vs. Rialto (at San Dimas)
3 p.m. – El Rancho vs. Hesperia (at Life Pacific)
4:30 p.m. – Kaiser vs. Trinity Classical (at Sam Dimas)
4:30 p.m. – La Sierra vs. Alta Loma (at Life Pacific)
6 p.m. – Victor Valley vs. Diamond Bar (at San Dimas)
6 p.m. – West Covina vs. Silverado) at (Life Pacific)
7:30 p.m. – San Dimas vs. Pomona (at San Dimas)
7:30 p.m. – La Salle vs. Verrado, Ariz. (at Life Pacific)

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Baseline League honors: Football

Rancho Cucamonga’s Jaylon Redd gets brought down by Mission Viejo’s Christian Lavalle in the second round of the CIF-SS Division 1 playoffs at Mission Viejo high school in Mission Viejo on Friday, November 18, 2016. (Photo by Matt Masin, Orange County Register, SCNG)

Offensive MVP: Jaylon Redd, Sr., Rancho Cucamonga
Defensive MVP: Dylan Tucker, Sr., Chino Hills

First team offense
QB: Warren Bryan, Jr., Damien
QB: Nick Acosta, Jr., Rancho Cucamonga
RB: Kyle Jones, Jr., Upland
WR: Tylin Charles, Sr., Chino Hills
WR: Brandon Burchfield, Sr., Damien
WR: Mike McCauley, Jr., Damien
WR: Geordan Porter, Jr., Etiwanda
WR: Thomas Graham, Sr., Rancho Cucamonga’
WR: Javian Lofton, Sr., Ranchi Cucamonga
OL: Connor Garcelli, Sr., Chino Hills
OL: R.J. Stripling, Sr., Chino Hills
OL: Elliott Elliot, Sr., Damien
OL: Alec Anderson, Sr., Etiwanda
OL: Nick Parson-Santiago, Sr., Rancho Cucamonga
OL Kris Montano, Sr., Upland
K: Daniel Mojarro, Sr., Upland

First team defense
DB: Max Masad, Sr., Chino Hills
DB: Josh Bryan, Sr., Damien
DB: Evan Gutierrez, Sr., Etiwanda
DB: David Farmer, Sr., Rancho Cucamonga
DB: Darren Hall, Sr., Rancho Cucamonga
DB: Gary Theard, Sr., Upland
LB: Nathan Alba, Jr., Damien
LB: Samuel Malupo, Sr., Rancho Cucamonga
LB: Montez Evans, Sr., Upland
LB: Corey Thomas, Jr., Upland
DL: Oscar Burgueno, Sr., Chino Hills
DL: Grant Trueman, Sr., Chino Hills
DL: Joey Ledesma, Sr., Damien
DL: Jonah Latu, Sr., Rancho Cucamonga
DL: Lavaka Latu, Jr., Rancho Cucamonga
P: Frankie Flores, Jr., Chino Hills

Second team offense
QB David Baldwin, Soph., Upland
RB: Walter Carl, Soph., Chino Hills
RB: Kasmir Dina, Sr., Etiwanda
RB: Artis Seymore, Sr., Upland
WR: Michael Martin, Sr., Los Osos
WR: Bradley Davis, Jr., Damien
WR: Tyree Baker, Sr., Rancho Cucamonga
TE: David Portz, Sr., Rancho Cucamonga
TE: Spencer Smith, Sr. Damien
OL: Wyatt Tucker, Sr., Chino Hills
OL: Austin Villegas, Sr., Chino Hills
OL: Chris Bradberry, Sr., Etiwanda
OL: Brandon Trejo, Jr., Los Osos
OL: Josh Gray, Jr., Rancho Cucamonga
OL: Brandon Watson, Sr., Rancho Cucamonga
OL: Hugo Esqueda, Sr., Upland
K: Diego Garcia, Sr., Etiwanda

Second team defense
DB: Josh Orgel, Sr., Damien
DB: Donovan Sermons, Sr., Damien
DB: Andre Grayson, Sr., Etiwanda
DB: Aaron Lewis, Sr., Rancho Cucamonga
DB: Tayari Venable, Sr., Rancho Cucamonga
DB: Jaden Dedman, Jr., Upland
LB: Michael Rosales, Jr., Chino Hills
LB: Jacob Camargo, Sr., Damien
LB: Kyle Jorgenson, Jr., Los Osos
LB: Henry Karimu, Sr., Rancho Cucamonga
LB: Leoanrd Leau, Jr., Upland
DL: Corey Werling, Sr., Chino Hills
DL; Fou Hoching, Jr., Upland

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Baseline League honors: Girls volleyball

 

 

Embedded image permalink

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MVP: Kenzie Koerber, Sr., Chino Hills

First team
Karson Bacon, Jr., Rancho Cucamonga
Mary Bagshaw, Sr., Rancho Cucamonga
Bria Beale, Sr., Rancho Cucamonga
Alexis Cardoza, Sr., Chino Hills
Sydney Culpepper. Sr., Rancho Cucamonga
Brennan Miller, Sr., St. Lucy’s
Nicole Nevarez, Jr., Los Osos
Makena Overbey, Jr., Los Osos
Hannah Silvestro, Soph., St. Lucy’s

Second team
Jenna Baily, Sr., St. Lucy’s
Reva Blitz, Jr., Chino Hills
Telanni Childs, Sr., Upland
Megan Dymerski, Sr., St. Lucy’s
Brooklynn Hill, Jr., Rancho Cucamonga
Raven Hunsaker, Sr., Etiwanda
Brooke Magill, Jr., Chino Hills
Kendall Mency, Jr., Chino Hills
Abby Salmon, Sr., Rancho Cucamonga
Alysha Tullar, Sr., Los Osos
Taylor Ybanez, Jr., Los Osos

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Baseline League honors: Boys water polo

image1.jpeg

MVP: Joseph Galgani, Sr., Los Osos

First team
Blake Brutocao, Sr., Damien
Kyle Kunishima, Sr., Chino Hills
Dillon Mannion, Jr., Los Osos
Neil Reynolds, Sr. Los Osos
Austin Schoeller, Soph., Rancho Cucamonga
Hunter Schoeller, Sr., Rancho Cucamonga
Jasen Swan, Sr., Damien
Chase Travisano, Sr., Damien
Connor Winkler, Sr., Chino Hills

Second team
Jon Bagley, Sr., Rancho Cucamonga
Eddy Berry, Jr., Upland
Tyler Campana, Sr., Los Osos
William Dennis, Jr., Damien
Ryan Geeting, Sr., Chino Hills
Joseph Griffin, Soph., Damien
Mitch Heasley, Sr., Los Osos
Zach Luci, Soph., Damien
Kyle McClanahan, Sr., Etiwanda
Josh Shockey, Sr., Chino Hills
Myles Storms, Sr., Los OSos

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Chino Hills boys basketball team wins Tarkanian Classic

The Chino Hills boys basketball team stretched its win streak to 46 games, defeating Mater Dei 84-73 in the championship game of the Tarkanian Classic (Platinum Division) on Tuesday at Bishop Gorman in Las Vegas.

The Huskies defeated Mater Dei twice last year en route to a 35-0 record that included a national championship.

This was the first meeting between the teams this season.

Chino Hills, now 11-0, shot poorly but Mater Dei struggled with turnovers in a first half that ended with Chino Hills in front 36-31.

The Huskies extended their lead early in the second half with Eli Scott scoring off a pass from LaMelo Ball to make it 58-44. Chino Hills was in control from there, its lead remaining between seven and 14 points the rest of the half.

Senior LiAngelo Ball tallied 25 points and five rebounds while LaMelo added 21 with 11 assists. Scott notched a double-double with 10 points and 14 rebounds while Onyeka Okongwu did the same with 12 points and 10 rebounds.
All five Chino Hills starters finished in double figures as Phaquan Davis had 12.

Scott earned Most Valuable Player honors with both Ball brothers making the All-Tournament team.

The Monarchs (11-1) were led by Justice Sueing with 27 points and seven rebounds.

Chino Hills will be off until after Christmas, It plays on Monday against Foothill (Nev.) at Rancho Mirage.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Football

Colony running back Nathan Tilford is the Daily Bulletin Male Athlete of the Week. (Photo by John Valenzuela/Inland Valley Daily Bulletin)

MVPs: Nathan Tilford, Jr., Colony; Khory Bethley, Jr., Don Lugo
Offensive MVP: Daniel Munguia, Jr., Don Lugo
Defensive MVPs: Anthony Miller, Sr., Don Lugo; Tzion Dixon, Sr., Don Lugo
Lineman of Year: Kingston Toki, Jr., Alta Loma

First team (positions not provided)
Dominick Avendano, Sr., Ontario
Angel Castellanos, Sr., Alta Loma
Joe Castillo, Jr., Alta Loma
Omar De La Rosa, Sr., Ontario
Aaron Esparza, Sr., Chaffey
Abel Estrada, Sr., Ontario
Michael Ezekie, Jr., Colony
Dequan Futrell, Sr., Chaffey
Rudy Garcia, Sr., Don Lugo
Jason Gardner, Sr., Don Lugo
Micah Gildenrew, Jr., Chaffey
Trevor Goulet, Sr., Don Lugo
Nicholas Gunnuscio, Sr., Alta Loma
Andrew Harrison, Sr., Montclair
Jacob Hayes, Soph., Colony
Joshua Jensen, Jr., Colony
Kenyon Johnson, Sr., Alta Loma
Nico Lara, Jr., Din Lugo
Matt Lawson, Jr., Colony
Jason Le, Sr., Montclair
Zak Murray, Sr., Don Lugo
Oscar Noyola, Jr., Colony
Antoine Paul, Jr., Ontario
Diego Sanchez, Jr., Montclair
Joe Talamantez, Sr., Don Lugo
Kendale Taylor, Sr., Don Lugo
Joseph Tesimale, Soph., Colony
Tino Torrento, Sr., Don Lugo
Ryan Twist, Sr., Alta Loma
Isac Velazquez, Jr., Alta Loma
Jiarie Wade, Sr., Colony
Connor Wilt, Sr., Don Lugo
George Wusstig, Jr., Chaffey

Second team
Jean Ackah, Sr., Chaffey
Darren Bender, Soph., Colony
Osvaldo Diaz, Sr., Ontario
Gabriel Fuentes, Jr., Chaffey
Jeremiah Goss, Sr., Alta Loma
Derrick Ingram, Sr., Colony
Josiah James, Jr., Alta Loma
Garrett Kettle, Sr., Alta Loma
Albert Luevano, Jr., Don Lugo
Brandon Macias, Soph., Alta Loma
Raul Medina, Sr., Ontario
Anthony Mendoza, Sr., Montclair
Ryan Moya-Chapron, Sr., Colony
Alex Navarro, Soph., Don Lugo
Aaron Ngyuen, Sr., Don Lugo
Nick Nolden, Sr., Colony
Derek Partida, Jr., Don Lugo
Jacob Ramirez, Jr., Colony
Jesse Ramirez, Sr., Montclair
Chris Randazzo, Jr., Don Lugo
Evan Richardson, Soph., Montclair
Luis Rivera, Jr., Ontario
Michael Sanchez, Sr., Alta Loma
Nick Silva, Jr., Chaffey
Malaki Tovi, Jr., Chaffey
Chris Vera, Sr., Ontario
Elijah White, Sr., Colony
Jacob Yep, Soph., Colony

Honorable mention: David Bustamonte, Jr., Alta Loma; Jacob Cerrillo, Sr., Montclair; Juan Chagolla, Jr., Montclair; Rodolfo Chavez, Sr., Montclair; Jason Grayem, Sr., Colony; Danzig Gregory, Sr., Alta Loma; Kylan Jones, Sr., Colony; Trent Proctor, Jr., Alta Loma; Ryan Pun, Sr., Alta Loma; Steven Quiajda, Sr., Don Lugo; Spencer Riccho, Sr., Colony; Gerardo Serrano, Sr., Don Lugo; Jerry Valencia, Jr., Alta Loma; Damani Wright, Sr., Montclair

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Girls volleyball

MVP: Victoria Duarte, Sr., Alta Loma

First team
Aly Currie, Jr., Alta Loma
Tylia Dixon, Sr., Don Lugo
Daisy Duke, Soph., Alta Loma
Caitlin Foster, Sr., Colony
Avery Quarrels, Jr., Colony
Leslie Perez, Sr., Ontario
Jordana Ramirez, Sr., Don Lugo
Leslie Ramirez, Sr., Chaffey
Jada Sharpe, Sr., Alta Loma
Cecelia White, Jr., Alta Loma

Second team
Carla Armendariz, Sr., Colony
Sara Crespo, Sr., Ontario
Bea Estacio, Sr., Alta Loma
Hailey Farley, Sr., Alta Loma
Cassidy Gallahan, Soph., Alta Loma
Myrah Galvan, Sr., Don Lugo
Amara Hill, Jr., Colony
Alyssa Imes, Sr., Alta Loma
Ashley Lin, Sr., Ontario
Faith Lopez, Sr., Don Lugo
Emily Silva, Sr., Don Lugo
Maddie Valdez, Sr., Colony

Honorable mention: Breann Alvarado, Don Lugo; Allison Ault, Alta Loma; Ally Conrady, Don Lugo; Angelica Perez, Ontario.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Boys water polo

MVP: Chris Frejlach, Sr., Alta Loma

First team
Jacob Bell, Soph., Alta Loma
Edgar Cueva, Sr., Colony
Conor Dalton, Jr., Don Lugo
Josh Ibarra, Sr., Don Lugo
Brent Groenwald, Sr., Alta Loma
Jorge Luquin, Sr., Chaffey
Austin McAninch, Sr., Alta Loma
Norman Preciado, Jr., Montclair
Jacob Parks, Jr., Don Lugo
Anthony Salazar, Sr., Chaffey
Noah Slack, Jr., Don Lugo
Jeremy Williams, Soph., Ontario

Second team
David Aguilar, Jr., Don Lugo
William Ayala, Sr., Montclair
Zack Bell, Jr., Alta Loma
Chris Bence, Colony
Jordan Calzada, COlony
Stephen Cuadras, Soph., Don Lugo
Evan Cueva, Soph., Colony
Josh Drop, Sr., Alta Loma
Joshua Kuan, Colony
Jake Marsden, Jr., Alta Loma
Ernesto O’Campo, Jr., Montclair
Ravann Pascual, Jr., Don Lugo
Anthony Simoenov, Sr., Alta Loma
Grayden Williams, Colony
Raymond Yepez, Sr., Ontario
Eddie Zambrano, Jr., Montclair
Emilio Zuniga, Jr., Chaffey

Honorable mention: Dylan Amaral, Jr., Alta Loma; Lukas Barbosa, Colony; Andrew Barraza, Fr., Ontario; John Girsch, Fr., Ontario; Victor Hernandez, Soph., Montclair; Tanner Marx, Colony; Mario Tavera, Jr., Chaffey.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Cross country

BOYS
MVP:
Misael Millan-Bernal, Ontario

First team
Daniel Abdala, Alta Loma
Zachary Alexander, Alta Loma
John Bradshaw, Ontario
Angel Campos, Ontario
Ryan Holland, Colony
Brigham Mejia, Chaffey
Michael Paz, Ontario
Tony Trigotenco, Ontario
Rione Villanueva, Don Lugo

GIRLS
MVP:
Camille Cole, Sr., Don Lugo

First team
Emily Bien, Alta Loma
Jillyian Brown, Colony
Brooklynn Gonzalves, Alta Loma
Zoe Martinez, Colony
Faith Matirean, Alta Loma
Natalie Olivas, Alta Loma
Pamela Olivas, Alta Loma
Daphne Salomon, Don Lugo
Alyssa Segovia, Alta Loma

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email