Baseline League honors: Girls soccer

Los Osos’ Serena Camacho (R) is the girls athlete of the week (courtesy photo).

MVP: Serena Camacho, Senior Los Osos

First team
Allie Adams, Jr., Chino Hills
Madison Bivens, Jr., St. Lucy’s
Natalie Copenhaver, Sr., Upland
Bryanna Duckett, Sr., Rancho Cucamonga
Alyssa Duke, Soph., Upland
Kala McDaniel, Jr., Los Osos
Skylar Medel, Soph., Los Osos
Lauren Payne, Sr., Chino Hills
Alyssa Pigoni, Sr., Upland
Niyah Sanders, Sr., Etiwanda
Makayla Soll, Sr., Rancho Cucamonga
Claudia Soto, Sr., Chino Hills
Maddie Soto, Jr., Upland
Alexis Vera, Sr., Chino Hills

Second team
Chase Bibbey, Soph., Upland
Cierra Castro, Soph., Etiwanda
Erin Covey, Soph., Los Osos
Brianna Esquivel, Sr., Etiwanda
Ha Eun Bang, Sr., Upland
Liliana Flores-Smith, Soph., Rancho Cucamonga
Cora Jacoby, Sr., Chino Hills
Chloe Ragon, Soph., Los Osos
Kaylee Ramirez, Sr., Chino Hills
Leilani Ramirez, Sr., Rancho Cucamonga
Holland Rios, Sr., Upland
Sarah Savella, Sr., Chino Hills
Hannah Tucker, Jr., St. Lucy’s
Marin Whieldon, Fr., Upland
Jazmine Young, Fr., Los Osos

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Baseline League honors: Girls Water Polo

MVP: Jessica Kimberling, Senior, Los Osos

First team
Joelle Bergstrand, Jr., Rancho Cucamonga
Danielle D’Andea, Sr., Los Osos
Christabella FDorest, Sr., Chino Hills
Rachael Fusco, Sr., Los Osos
Teagan Hamel, Sr., Upland
Sienna Jagielski, Sr., St. Lucy’s
Sage Nowell, Jr., Rancho Cucamonga
April Soares, Sr., Chino Hills
Rylee Williams, Jr., Los Osos

Second team
Gabrielle Aguilar, Soph., Los Osos
Keylee Burke, Jr., Los Osos
Rebekah Garcia, Sr., Upland
Amy Inkrott, Sr., St. Lucy’s
Madison Knapp, Sr., Chino Hills
Cassidy Latham, Sr., Rancho Cucamonga
Hannah Long, Soph., Etiwanda
Jewssica Salas, Jr., Los Osos
Julia Valdez, Jr., Rancho Cucamonga
Gwyn Wehterbee, Sr., Chino Hills

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Boys Basketball

Colony’s Jozelle Carter Jr goes up for a shot against Alta Loma earlier this season at Colony High School in Ontario, CA., Tuesday, February 7, 2017. (Staff photo by Jennifer Cappuccio Maher/Inland Valley Daily Bulletin/SCNG)

MVP: Jozelle Carter, Senior, Colony

First team
Sedrick Altman, Soph., Colony
Braydon Bortolamendi, Sr., Colony
Dylan Fort, Sr., Alta Loma
Siah Mack, Sr., Colony
Rodrick Mccobb, Sr., Colony
Eric Moreno, Jr., Montclair
Justin Neaves, Sr., Alta Loma
Alex Ochoa, Sr., Colony
Kenneth Rincon, Jr., Ontario
Christopher Ross, Jr., Ontario
Abraham Vasquez, Sr., Montclair
Deal Waltz, Sr., Don Lugo

Second team
Dylan Blades, Jr., Montclair
Duncan Boyd, Jr., Ontario
Lorenzo Bright, Jr., Colony
Mark Burns, Jr., Colony
Michael Carter, Soph., Alta Loma
Jericho Chua, Sr., Col,ony
Deehelaus Fennell, Jr., Ontario
Chris Garcia, Jr., Montclair
Rudy Garcia, Jr., Don Lugo
Matthew Martin, Sr., Alta Loma
Derek Mix, Sr., Colony
Jonathan Nunez, Sr., Montclair
Judah Silva, Jr., Alta Loma

Honorable mention: Jeremiah Fredieu, Soph., Alta Loma; Ray Garcia, Jr., Don Lugo; Karl Hugee, Sr., Don Lugo; John Moreno, Jr., Montclair; Gianni Oquendo, Sr., Ontario; Christian Reynolds, Jr., Alta Loma; Donavyn Sohm, Jr., Montclair

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Girls Basketball

Alta Loma junior Camille Parker, 16.   (Will Lester/Inland Valley Daily Bulletin)

MVP: Camille Parker, Senior, Alta Loma

First team
Alexis Bridges, Sr., Chaffey
Danielle Brunier, Sr., Chaffey
Alexis Cordero, Soph., Don Lugo
Kacie Cruz, Sr., Colony
Cheyenne Fourney, fr., Colony
Ashley Hill, Sr., Alta Loma
Jazzlyn Johnson, Jr., Ontario
Kaycee Martin, Jr., Chaffey
Malena Martinez, Jr., Alta Loma
Jada Schot, Sr., Montclair
Kyra Williams, Jr., Ontario

Second team
Ericka Chrisman, Jr., Chaffey
Cherich Every, Sr., Colony
Samantha Franco, Jr., Chaffey
Rayleen Godina, Jr., Chaffey
Nadine Gonzalez, Sr., Chaffey
Antonina Jackson, Jr., Alta Loma
Teaira Jordan, Sr., Alta Loma
Laura Lopez, Jr., Chaffey
Surai Perez, Jr., Ontario
Alyssa Sandoval, Jr., Montclair
Anyah Shamburger, Fr., Alta Loma
Brianna Shuttle, Soph., Don Lugo
Brenda Valles, Jr., Colony

Honorable mention: Dyani Bewer, Jr., Colony; Chloe Collins, Jr., Montclair; Alyssa Fernandez, Sr., Don Lugo; Kaylin Kelder, Sr., Don Lugo

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Boys Soccer

MVP: Andres Aguirre, Senior, Montclair

First team
Gio Aguilar, Don Lugo
Kevin Aguilar, Sr., Montclair
Omar Alcala, Sr., Colony
Giobanny Bermudez, Sr., Montclair
Sebastian Estada, Jr., Chaffey
Andres Garcia, Sr., Chaffey
Igbinosa Isere, Sr., Colony
David Kwinn, Sr., Alta Loma
Edgar Lima, Sr., Chaffey
Alexander Medina, Sr., Ontario
Marco Medina, Sr., Montclair
Gabriel Ortiz, Sr., Colony
Osvaldo Segura, Sr., Colony
Noah Sepulveda, Sr., Alta Loma
Jose Torres, Sr., Montclair
Edgar Vargas, Sr., Ontario

Second team
Feras Azar, Sr., Chaffey
Richard Baltazar, Sr., Ontario
Daniel Bonsague, Don Lugo
Philip DeSantiago, Sr., Alta Loma
Joseph Gonzalez, Sr., Montclair
Javier Mendoza, Sr., Colony
Carlos Murrillo, Sr., Chaffey
Jose Orta, Sr., Montclair
Rodrigo Pasos, Jr., Chaffey
Arturo Pena, Sr., Colony
Andrew Pichardo, Sr., Alta Loma
Juan Rodriguez, Jr., Montclair
Danny Rosas, Don Lugo
Daniel Quinonez, Jr., Alta Loma
Angel Rodriguez, Soph., Montclair
Juan Carlos Rodriguez, Soph., Alta Loma
Miguel Salguero, Jr., Ontario
David Soto, Jr., Colony
Hector Sanchez, Jr., Colony
Eddie Torres, Soph., Chaffey
Kiram Valdivia, Soph., Montclair

Honorable mention: Bryan Adams, Soph., Alta Loma; Chance Duran, Jr., Alta Loma; Elder Flores, Jr., Chaffey; Alex Juarez, Soph., Montclair; Bryant Mejia, Sr., Ontario; Christian Juarez, Jr., Montclair; Mike Padilla, Sr., Montclair; Xavi Perez, Sr., Montclair; David Pineda, Soph., Chaffey; Hugo Ramos,. Sr., ONtario; Diego Silva, Jr., Colony; Thomas Tate, Soph., Alta Loma.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt Baldy League honors: Girls Soccer

MVPs
Jessica Esquivel, Senior, Colony
Ashlyn Farino, Jr., Alta Loma
Rose Martinez, Senior, Montclair

First team
Jae Buckner, Sr., Don Lugo
Vanessa Colin, Sr., Ontario
Caeylee Esquivel, Sr., Colony
Grace Esquivel, Soph., Colony
Karla Garcia-Limon, Jr., Montclair
Joanna Gavilanes, Sr., Montclair
Alex Hargrave, Soph., Alta Loma
Shay McCool, Soph., Don Lugo
Alyssa Mercado, Soph., Ontario
Angela Morales, Jr., Montclair
Alyssa Morgan, Sr., Chaffey
Elizabeth Rivera, Sr., Colony
Caitlin Sanchez, Sr., Alta Loma
Kyla Sands, Fr., Alta Loma
Vanessa Thomas, Jr., Colony
Leslie Valenzuela, Jr., Montclair

Second team
Kristin Breaux, Sr., Don Lugo
Sydney Carrasco, Jr., Alta Loma
Jackelyn Carrillo, Jr., Montclair
Moriah Collins, Sr., Alta Loma
Krystal Estrella, Soph., Montclair
Sherly Godinez, Soph., Ontario
Kastel Heinold, Sr., Alta Loma
Faith Lopez, Sr., Don Lugo
Anabel Noches, Soph., Montclair
Alyssa Pedroza, Sr., Don Lugo
Diana Pineda, Sr., Alta Loma
Guadalupe Rodriguez, Sr., Ontario
Frankie Rojas, Jr., Montclair
Gabriella Sanchez, Soph., Colony
Brittney Serrano, Jr., Don Lugo
Leah Serrano, Jr., Colony
Emily Sevilla, Sr., Don Lugo
Lisbeth Solis, Sr., Chaffey
Lindsay Stansfield, Sr., Don Lugo
Natalie Treto, Soph., Colony

Honorable mention: Evellyn Ballesteros, Sr., Colony; Danielle Bennett, Soph., Alta Loma; Victoria Cota, Jr., Alta Loma; Remy Garland, Soph., Alta Loma; Vanessa Hernandez,-Cruz, Sr, Montclair; Ifeoma Onyemelukwe, Fr., Ontario; Alexa Reynoso, Fr., Ontario; Cheyanne Schaffer, Jr., Chaffey; Jasmine Tautuaa, Sr., Colony; Mia Wade, Jr., Colony.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Mt. Baldy League honors: Girls Water Polo

Goalkeeper Mallory Johnson of Alta Loma led the Braves to a CIF title.

MVPs: Mallory Johnson, Senior., Alta Loma
Briana Kuri, Senior, Chaffey

First team
Cydney Bell, Sr., Alta Loma
Julia Bensing-Ruiz, Soph., Alta Loma
Kaitlyn Elias, Jr., Montclair
Ali Hensel, Sr., Alta Loma
Kayani Melason, Colony
Stevie Mendoza, Jr., Chaffey
Michelle Molina, Jr., Chaffey
Destiny Montomery, Sr., Chaffey
Celesta Popoca, Sr., Montclair
Yesenia Preciado, Jr., Ontario
Kristina Rizo, Jr., Don Lugo
Shannon Roach, Sr., Don Lugo
Brooke Zeelenberg, Colony

Second team
Britnie Beltran, Soph., Don Lugo
November Brewer, Sr., Alta Loma
Sarai Bustos, Sr., Montclair
Savanna Charlton, Colony
Bailey Conrardy, Jr., Don Lugo
Yadina Correa, Sr., Ontario
Sabrina Garcia, Colony
Mikhala Green, Sr., Ontario
Lilliana Lopez, Sr., Ontario
Karly Matheson, Colony
Cherokee Montalvo, Jr., Montclair
Alyssa Montelongo, Sr., Chaffey
Cynthia Sandoval, Jr., Chaffey
Brianna Thomas, Jr., Don Lugo
Daniella Vanderhorck, Colony
Lila Vasquez, Jr., Alta Loma
Amber Vigneault, Jr., Don Lugo

Honorable mention: Amber Bustamante, Jr., Alta Loma; Ally Conrardy, Sr., Don Lugo; Payton Cooke, Soph., Alta Loma; Monica Cortez, Jr., Don Lugo; Adanya Fleming, Colony; Daisy Llamas, Soph., Ontario; Kate Nileson, Jr., Alta Loma; Gladys Sandoval, Colony; Monique Villarreal, Sr., Don Lugo;Fabiola Zabala, Jr., Chaffey; Astkhik Zaimtsyan, Colony.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Etiwanda baseball team is seventh in CIF D2 ranking

Here are the CIF baseball rankings for the week of May 2 with schools from the Sun/Daily Bulletin coverage are denoted in bold:

Division 1 – 1. Huntington Beach; 2, South Hills; 3. El Toro; 4. Harvard Westlake; 5. West Ranch; 6. Sherman Oaks Notre Dame; 7. Chaminade; 8. Vista Murrieta; 9. Corona; 10. Corona Santiago.

Division 2 – 1. St. John Bosco; 2. Crescenta Valley; 3. Moorpark; 4., Glendora; 5. La Mirada; 6. Newbury Park; 7. Etiwanda; 8. Beckman; 9. Corona del Mar; 10. Simi Valley.

Division 3 – 1. Righetti; 2,. Quartz Hill; 3. Charter Oak; 4. Don Lugo; 5. Sierra Canyon; 6. Roosevelt; 7. El Segundo; 8. Anaheim Canyon; 9. Paso Robles; 10. Citrus Valley.

Division 4 – 1. Capistrano Valley Chr.; 2. Maranatha; 3. Temecula Valley; 4. Tahquitz; 5. Grace Brethren; 6. Serra; 7. La Quinta; 8. Cathedral; 9. Shadow Hills; 10. Fullerton.

Division 5 – 1. Oak Hills; 2. La Canada; 3. Katella; 4. Grand Terrace; 5. North Torrance; 6. Chaffey; 7. Campbell Hall; 8. Apple Valley; 9. Heritage; 10. Oxnard Pacifica.

Division 6 – 1. Rancho Chr.; 2. Rancho Mirage; 3. St. Anthony; 4. Pasadena Poly; 5. Pomona; 6. Southlands Chr.; 7. Viewpoint; 8. Webb; 9. Dunn; 10. Twentynine Palms.

Division 7 – 1. Faith Baptist; 2. Boron; 3. Arrowhead Chr.; 4. Lennox Aca.; 5. Whitney; 6. Chadwick; 7. Einstein Aca.; 8. Upland Chr.; 9. Carnegie; 10. San Jacinto Valley Aca.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Ayala, Webb, Jurupa Hills make CIF softball rankings

Redlands High School's Jada Overby, top, makes a catch as Yucaipa High School's Alexis Avalos slides safely into second base during a softball game on Friday, April 28, 2017 at Yucaipa High School in Yucaipa, Ca. (Micah Escamilla, The Sun/SCNG)

Here are this week’s CIF softball rankings with teams from the Sun/Bulletin coverage area denoted in bold:

Division 1 – 1. Norco; 2. Los Alamitos; 3. Mater Dei; 4. Orange Lutheran; 5. Mission Viejo; 6. Valencia; 7. La Habra; 8. Huntington Beach; 9. Garden Grove Pacifica; 10. Corona Santiago.

Division 2 – 1. Gahr; 2. Santa Margarita; 3,. Rio Mesa; 4. Camarillo; 5. Simi Valley; 6. La Quinta; 7. Riverside Poly; 8. Agoura; 9. La Serna; 10. Sunny Hills.

Division 3 – 1. Newbury Park; 2. Murrieta Mesa; 3. Redlands; 4. Los Altos; 5. La Mirada; 6,. Knight; 7. Ayala; 8. Patriot; 9. El Dorado; 10. Corona Centennial.

Division 4 – 1. Edgewood; 2. Buena; 3. Aquinas; 4. Savanna; 5. Palm Desert; 6. Paramount; 7. Rubidoux; 8. La Canada; 9. Arcadia; 10. Jurupa Hills.

Division 5 – 1. Alemany; 2. West Torrance; 3. Heritage Christian; 4. South Torrance; 5. Fillmore; 6. South El Monte; 7. Sultana; 8. Lompoc Cabrillo; 9. Maranatha; 10. Templeton.

Division 6 – 1. Santa Paula; 2. Sierra Canyon; 3. St. Anthony; 4. Sherman Oaks Notre Dame; 5. Webb; 6. Carpenteria; 7. Mary Star of the Sea; 8. Garden Grove Santiago; 9. Schurr; 10. ACE.

Division 7 – 1. Village Christian; 2. Santa Ynez; 3. Mountain View; 4. Covina; 5. Century; 6. Santa Rosa Academy; 7, Connelly; 8. Carnegie; 9. Grace Brethren; 10. St. Genevieve.

 

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Los Osos stays atop division 4 CIF boys tennis ranking

Division 1  – 1. Peninsula; 2. Harvard-Westlake; 3.  University; 4. Arcadia; 5. San Marino; 6. Mira Costa; 7. Los Alamitos; 8. Corona del Mar; 9. Beckman; 10. Palos Verdes.

Division 2 – 1. Yorba Linda; 2. Redlands; 3.  Sage Hill; 4. Great Oak; 5. Newport Harbor; 6. Diamond Bar; 7. Walnut; 8. Pasadena Poly; 9. West Torrance; 10. tie, Dana Hills, Fountain Valley.

Division 3 – 1. Redondo Union; 2. Cate; 3. JSerra; 4. Saugus; 5. St. Margaret’s; 6. Buckley; 7. Mark Keppel; 8. Etiwanda; 9. Rowland; 10. Aliso Niguel.

Division 4 – 1. Los Osos; 2. Mission Viejo; 3. Maranatha; 4. Redlands East Valley; 5. El Toro; 6. Laguna Hills; 7. Laguna Blanca; 8. Hemet; 9. Yucaipa; 10. Thacher.

Division 5 – 1. Arrowhead Christian; 2. Rubidoux; 3. Magnolia; 4. Jurupa Valley; 5. Paloma Valley; 6. Marshall; 7. Bishop Amat; 8. Ontario; 9. Grand Terrace; 10. Garey.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email