Rancho Cucamonga lone volleyball team in Division 1 grouping

Here are the CIF playoff groupings for girls volleyball. Teams in the Sun/Daily Bulletin coverage area are denoted in bold:

Division 1 – Aliso Niguel, Beckman, Chaparral, Corona del Mar, Dana Hills, Edison, Flintridge Sacred Heart, Foothill, Great Oak, Harvard-Westlake, Huntington Beach, JSerra, Laekwood, Los Alamitos, Marymount, Mater Dei, Mira Costa, Murrieta Valley, Long Beadh Poly, Rancho Cucamonga, Redondo Union, San Clemente, San Juan Hills, Santa Margarita, Temecula Valley, Tesoro, Trabuco Hills, Venturam Vista Murrieta, Woodbridge.

Division 2 – Agoura, Bishop Montgomery, Anaheim Canyon, Capistrano Valley, Chino Hills, Claremont, El Dorado, El Toro, Esperanza, Fountain Valley, Glendora, Hart, ML King, Laguna Hills, Los Osos, Louisville, Orange Lutheran, Marlborough, Millikan, Mission Viejo, Newport Harbor, Northwood, SO Notre Dame, Palos Verdes, Peninsula, San Marcos, Corona Santiago, South Torrance, Lakewood St. Joseph, Thousand Oaks, University, Valencia, Westlake, Long Beach Wilson, Yucaipa.

Division 3 – Arcadia, Arroyo Grande, Ayala, Bonita, Brea Olinda, Buena, Burbank Burroughs, Long Beach Cabrillo, Cajon, Calabasas, Chadwick, Chaminade, Citrus Valley, Crescenta Valley, Dos Pueblos, Elsinore, La Salle, Laguna Beach, Marina, Mission Prep, Monrovia, Murrieta Mesa, Newbury Park, Norco, Notre Dame Aca., Oxnard, Redlands East Valley, Roosevelt, Rsoary, Royal, Saddleback Valley Chr., Sage Hill, Santa Barbara, Serrano, Sierra Canyon, St. Lucy’s, Troy, Villa Park, Village Chr., West Ranch, Westridge, Yorba Linda.

Division 4 – Alemany, Apple Valley, Atascadero, Burbank, Camarillo, CC Canyon, Corona Centennial, Compton, Crean Luth., Crossroads, Culver City, Cypress, Downey, El Segundo, Etiwanda, Gahr, Glendale, Immaculate Heart, Inglewood, Irvine, Jordan, La Canada, La Habra, HH Los Altos, Mayfair, Miller, Moorpark, Morningside, Oak Park, Oaks Chr., Palm Desert, Pasadena, Paso Robles, Pasadena Poly, Redlands, Rio Mesa, San Luis Obispo, San Marino, Santa Monica, Saugus, South Pasadena, Sunny Hills, Torrance, Upland, Cerritos Valley Chr., Viewpoint, Warren, West Torrance.

Division 5 – Alta Loma, Blair, SA Cavalry Chapel, Campbell Hall, Carter, Cerritos, Corona, Costa Mesa, Diamond Bar, Dominguez, Eisenhower, El Modena, Estancia, Firebaugh, Fulleton, Golden Valley, Hemet, Hoover, Kennedy, La Quinta, La Reina, La Serna, Laguna Blanca, Lynwood, Maranatha, North Torrance, JW North, Norwalk, Oak Hills, GG Pacifica, Palm Springs, Paramount, Riv-Poly, Quartz Hills, Rancho Verde, Roghetti, Rim of the World, Rio Hondo,Santa Ynez, Serra, Shadow Hills, Simi Valley, Sonora, South Hills, St. Anthony, St. Margaret’s, St. Paul, Sultana, Temple City, Tustin, Plac-Valencia, Valley View, Vistamar, Whittier Chr., Woodcrest Chr., Xavier Prep.

Division 6 – Aquinas, Artesia, Beaumont, Bell Gardens, Bellflower, Bishop Amat, Brentwood, Buena Park, Rid-Burroughs, California, Charter Oak, Chino, Diamond Ranch, Don Lugo, El Rancho, Flintridge Prep, Gabrielino, Godinez, Grace Breth, Granite Hills, Heritage, Hesperia, Highland, Hillcrest, Hueneme, La Mirada, La Sierra, Lawndale, Leuzinger, Loma Linda, Muir, Riv-Notre Dame, Ontario Chr, Ox-Pacifica, Paloma Valley, Paraclete, Pioneer, Pioneer Valley, Rialto, San Gabriel, Santa Fe, Schurr, Segerstrom, Silverado, SM St. Joseph, St. Monica, Summit, Temescal Canyon, Templeton, Victor Valley, Walnut, West Covina, Whittier, Windward,

Division 7 – Adelanto, Archer, Arlington, Arroyo, Banning, Barstow, Beverly Hills, Breth Chr, D-Cavalry Chapel., Cantwell Sacred Heart, Cate, Cathedral City, Century, Channel islands, Colony, Duarte, El Monte, Fontana, Foothill Tech, Garden Grove, Gladstone, Glenn, Hawthorne, Heritage Chr, Indio, Jurupa Hills, Jurupa Valley, Katella, Knight, Lakeside, Lancaster, Loara, Lompoc, Mark Keppel, Mary Star of Sea, Montebello, Moreno Valley, Morro Bay, Mountain View, Nipomo, Northview, Orcutt Aca, Oxfird Aca, Patriot, Perris, Pomona Cath, Ramona, Rancho Mirage, Saddleback, San Dimas, San Jacinto, St. Bonaventure, St. Genevieve, Tahquitz, Vista del Lago, West Valley, Western, Westminster, Yucca Valley.

Division 8 – Alhambra, Antelope Valley, Arrowhead Christian, Arroyo Valley, Azusa, Baldwin Park, Bishop Conatty-Loretto, Bishop Diego, Bloomington, Bolsa Grande, Buckley, Lom-Cabrillo, Canyon Springs, Capistrano Valley Chr, Citrus Hill, Coachella Valley, Coast Union, Connelly, Covina, DaVinci Design, Desert Mirage,  Eastside, Edgewood, Fairmont, Grand Terrace, Hawthorne MSA, West-LaQuinta, Linfield Chr, Littlerock, Magnola, Malibu, Marshall, Miliken Comm, Nogales, Nordhoff, Norte Vistam, Oakwood, Ocean View, Ontario, Palmdale, Pomona, Burb-Providence, Rolling Hills, Rosemead, Rowland, Rubidoux, San Bernardino, San Gabriel Aca, San Gorgonio, Santa Ana, Santa Ana Valley, Santa Clara, Santa Maria, GG Santiago, Savanna, South El Monte, St. Mary’sTarbut V’Torah, Temecula Prep, Trinity Class, Twentynine Palms, Upland Chr, Webb, Western Chr, HH Wilson.

Division 9 – Aca Aca Excellence, Anaheim, Avalon, Bassett, Bell-Jeff, Besant Hill, Big Bear, Boron, Cal Aca M/S, California Lutheran, Calvary Murrieta, Carpenteria, Chaffey,  Coastal Chr, Colton, Cuyama Valley, de Toledo, Desert Chr Aca, Lanc-Desert Chr, Desert Hot Springs, Dunn, Faith Bap, Fillmore, Garey, Glendale Adv, TO-Hillcrest Chr, Holy Family, Holy Martyrs, Indian Springs, Kaiser, La Puente, La Sierra Aca, Lake Arrowhead Chr, Los Amigos, Mammoth, Mesa Grande, Midland, Montclair, New Roads, Nuview Bridge, Ojai Valley, Orange, Orangewood Aca, Pacific, Pacific Hills, Pacific Luth, SM-Pacifica Chr, SB-Providence, Ramona Convent, Rancho Alamitos, Sacred Heart of Jesus, San Gabriel Mission, San Jacinto Valley, Santa Clarita Chr, Santa Paula, Santa Rosa Aca, Sierra Vista, Southlands Chr, St. Bernard, St. Monca Aca, St. Pius, Thacher, University Prep, Vasquez, Villanova Prep, Wildwood, Workman.

Division 10 – ACE, AGBU-Canoga Park, AGBU-Pasadena, Alverno Height, Ambassador, Animo Lead, Apple Valley Chr, Aveson Global, Baker Valley, Bethel Bap, Lanc-Bethel Chr, Riv-Bethel Chr, Big Pine, Bloomington Chr, Cal Military, CSD-Riv, Calvary Bap, Mo Valley-Cav Chapel, Calvary Chr, Carnegie, Cobalt, Cornerstone, Crossroads Chr, Desert Chapel, Eastside Chr, Einstein, Environmental Charter, Excelsior, Ganesha, Garden Street, Grove, Guidance Charter, Hamilton, Hesperia Chr, Highland Hall, Immanuel Chr, Int School-LA, Joshua Springs, Judson, Lancaster Bap, Le Lycee, Lee Vining, Liberty Chr, Lighthouse Chr, Lone Pine, Lucerne Valley, La Verne Luth Maricopa, Mesrobian, Mojave, New Harvest, Newbury Park Adv, Noli Indian, Oak Grove, Orange Vista, Owens Valley, OC-Pacifica Chr, Packinghouse, Palm Vallley, Pilgrim, Pilibos, Public Safety, Redlands Adv, River Springs Charter, Riv County-Ed Aca, Riverside Prep, San Fernando Valley Aca, Santa Clarita Valley, Sequoyah,m Shalhevet, Shandon, Sherman Indian, Silver Valley, Southwestern Aca, Summit View, Trinity Chr, Trona, SM-Valley Chr, Victor Valley Chr, Waverly, Westmark, Yeshiva

 

 

 

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Miramonte League honors: Boys volleyball

Player of Year: Jorge Barajas, Sr., Ganesha
MVP Offense: Leonardo Jaroszewski, Sr., Don Lugo
MVP Defense: Erik Martinez, Sr., Ganesha

First team
Fernando Cedano, Soph., Ganesha
Jorge Chavez, Jr., Pomona
Eddie Gastelum, Sr., Garey
Jesel Kalaw, Sr., Sierra Vista
Noah Negrete, Sr., Don Lugo
Fernando Prado, Sr., Garey
Jamie Rodriguez, Jr., Pomona
Kaven Vasquez, Sr., Ganesha

Second team
Bao An Lam, Jr., Sierra Vista
Cesar Castillo, Jr., Pomona
Sixto Garcia, Sr., Garey
Ronald Gavarette, Jr., La Puente
Ernest Madrigal-Noguez, Sr., Don Lugo
Jorge Martinez, Jr., Sierra Vista
Nathan Martinez, Jr., La Puente
Ruben Martinez, Jr., La Puente
John Pan, Sr., Edgewood
Andrew Partida, Sr., Don Lugo
Mony Prak, Sr., Garey
Fernando Villanueva, Jr., Pomona
Dedrick Windom, Sr., Edgewood

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

CIF announces playoff groups for football, other fall sports

The CIF announced its playoff groups for all the 2017 fall sports, with football drawing much of the attention.

They were based on the formula used for the first time last season with emphasis on past results, strength of schedule and postseason results.

Here they are with teams listed in order of their power ranking in each division. Teams in the Sun/Daily Bulletin coverage area are denoted in bold

Division 1 (18 schools) – St. John Bosco, Mater Dei, Corona Centennial, Mission Viejo, San Clemente, Murrieta Valley, Rancho Cucamonga, Chaminade, Santa Margarita, Serra, Vista Murrieta, Bishop Amat, Orange Lutheran, JSerra, Alemany, Servite, Loyola, Long Beach Poly.

Rancho Cucamonga‘s Thomas Graham jr (#11) recovers a fumble next to teammate Johnny Latu (#54) against Chino Hills during the first half of Thursday’s Baseline League game at Los Osos High School in Rancho Cucamonga, Ca., October 15, 2015.(Photo by John Valenzuela/ Inland Valley Daily Bulletin)

Division 2 (18 schools) – La Habra; Valencia, Norco, Oaks Chr., Edison, Chino Hills, Sherman Oaks Notre Dame, Upland, Los Alamitos, Tesoro, Calabasas, Cathedral, La Mirada, Heritage, St. Bonaventure, Redlands East Valley, Great Oak, Arroyo Grande.

Division 3 (19 schools) – Hart, Buena Park, Sierra Canyon, St. Francis, Crespi, Charter Oak, Westlake, Palos Verdes, Rancho Verde, Lompoc, Citrus Hill, Villa Park, Oak Hills,El Toro, Corona del Mar, Newbury Park, Camarillo, Serrano, La Serna.

Division 4 (19 schools) – Etiwanda, Roosevelt, Redondo Union, San Juan Hills, Downey, Cajon, Damien, ML King, Corona Santiago, Paso Robles, Murrieta Mesa, Capistrano Valley, Palm Springs, Thousand Oaks, Atascadero, Colony, Lakewood, Carter, Glendora.

Division 5 (22 schools) – Yucaipa, Redlands, Moorpark, Salesian, Paraclete, Long Beach Wilson, Santa Maria St. Joseph, Los Altos, Corona, Palomar Valley, Chaparral, Harvard-Westlake, Troy, Trabuco Hills, Foothill, Venture, Dominguez, La Quinta, San Jacinto, Placentia Valencia, Lawndale, Los Osos.

Division 6 (22 schools) – Paramount, Temecula Valley, Newport Harbor, St. Paul, Mira Costa, Golden Valley, West Covina, Saugus, San Gorgonio, Bishop Diego, Summit, Norte Vista, Crescenta Valley, Elsinore, Fountain Valley, Oxnard, Canyon Country Canyon, Riverside Poly, San Marino, West Torrance, Nipomo, Sonora.

Division 7 (23 schools) – Warren, North Torrance, Tustin, Huntington Beach, Oxnard Pacific, Anaheim Canyon, Don Lugo, Diamond Ranch, Ayala, Fullerton, Yorba Linda, El Modena, Burbank, Simi Valley, St. Margaret’s, South Hills, Palmdale, Bonita, El Segundo, Pomona, Long Beach Cabrillo, Linfield Chr., Monrovia.

Don Lugo’s Khoury Bethley gets pulled down by Chino’s Brandon Serrano at Chino High School in Chino, CA., Friday, September 23, 2016. (Staff photo by Jennifer Cappuccio Maher/Inland Valley Daily Bulletin/SCNG)

Division 8 (25 schools) – Sunny Hills, La Salle, Rio Mesa, Temescal Canyon, Cerritos Valley Chr., Antelope Valley, Laguna Hills, Riverside Notre Dame, Brea Olinda, Millikan, Citrus Valley, Northview, Chino, Pioneer Valley, Grace Breth, Claremont, Kaiser, Righetti, Royal, Buena, Silverado, San Dimas, Garden Grove, Burbank Burroughs.

Division 9 (29 schools) – Mayfair, West Ranch, Santa Barbara, Agoura, Ridgecrest Burroughs, St. Anthony, Aquinas, Woodbridge, Perris, Aliso Niguel, Jordan, Leuzinger, Lynwood, El Rancho, Rubidoux, Palm Desert, Cypress, Hesperia, Kennedy, Norwalk, Morningside, Moreno Valley, Maranatha, Saddleback Valley Chr., Muir, Chaffey, Vista del Lago, Hemet, Esperanza.

Division 10 (37 schools) – Inglewood, Beaumont, Brethren Chr., University, JW North, Quartz Hill, Diamond Bar, Santa Ynez, Gahr, Beckman, Dos Pueblos, Santa Fe, Garden Grove Pacifica, Valley View, Twentynine Palms, Apple Valley, Peninsula, Grand Terrace, Dana Hills, Alta Loma, Whitter, South Pasadena, Brentwood, Eastside, Arlington, South Torrance, Montebello, California, West Valley, Pasadena Poly, Viewpoint, Barstow, Arrowhead Chr., Santa Monica, Templeton,  Shadow Hills, San Luis Obispo.

Division 11 (37 schools) – Culver City, Highland, Eisenhower, Katella, Lompoc Cabrillo, Arcadia, Sultana, Lakeside, Rancho Mirage, Arroyo, Oak, Park, St. Genevieve, Heritage Chr., Channel Islands, Ontario Chr., Segerstrom, Covina, Pacific, Miller, Hillcrest, Pasadena, Coachella Valley, Xavier Prep, Pioneer, Westminster, Ramona, Victor Valley, Nordhoff, Crean Luth., Tahquitz, Bellflower, Jurupa Hills, Torrance, Rancho Alamitos, Bishop Montgomery, Irvine, Northwood.

Division 12 (45 schools) – Marina, El Dorado, Western, Calvary Murrieta, Whittier Chr., Artesia, Walnut,  Rancho Chr., Schurr, Village Chr., Compton, Santa Ana, Canyon Springs, South El Monte, Santa Maria, Cathedral City, Ontario, La Canada, San Marcos, Banning, Hawthorne, Baldwin Park, Santa Paula, Laguna Beach, Godinez, Boron, Adelanto, Morro Bay, St. Monica Cath., Fontana, Carpenteria, Rim of the World. Los Amigos, Montclair, Big Bear, Rosemead, Capistrano Valley Chr., Colton, Santa Ana Valley, La Sierra, San Bernardino, Bell Gardens, Patriot, Verbum Dei, Santa Ana Calvary Chapel.

Division 13 (84 schools) – Nogales, Rowland, Cerritos, Mary Star of the Sea, Hueneme, Campbell Hall, Glenn, Yucca Valley, Knight, Glendale, Hoover, Indio, Orange, El Monte, Ocean View, Desert Hot Springs, Sanga Clarita Chr., Azusa, Western Chr., Hacienda Heights Wilson, McAuliffe, Temple City. Rio Hondo Prep, Granite Hills, Jurupa Valley, Fillmore, Alhambra, Compton Centennial, Beverly Hills, Saddleback, Bloomington, Littlerock, Lancaster, Duarte, Marshall, Cantwell Sacred Heart, Silver Valley, Desert Mirage, Indian Springs, Westminster La Quinta, Estancia, Southlands Chr., La Puente, Webb, Mountain View, Blair, Sierra Vista, Loara, Gabrielino, Bassett, Excelsior Charter, Anaheim, Vasquez, Costa Mesa, Bosco Tech, Arroyo Valley, Garey, San Gabriel, Calif Military, Workman, Magnolia, Ganesha, Malibu, Garden Grove Santiago, Rialto, Savanna, Fairmont Prep, Gladstone, St. Bernard, Century, Keppel, Bolsa Grande, Hamilton, Nuview Bridge, Santa Clara, Trinity Class., Temecula Prep, Santa Rosa Aca., Riverside Prep, Firebaugh, Calif School-Def, Sherman Indian, Carnegie, Orange Vista.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Top baseball players from six leagues to play in all-league event

The top players from six leagues will be showcased in the second annual San Gabriel Valley High School All-League All-Star Challenge on Saturday at Maverick Park in West Covina.

The 11 a.m. game will pit the Miramonte League against the Marmonte League with the 3 p.m. contest featuring the Hacienda and Valle Vista.

Capping off the event is the Baseline against the Palomares at 6 p.m. with Etiwanda coach Don Furnald, whose team won the Division 2 championship, directing the Baseline team.

The event was the idea of South Hills coach Darren Murphy.

Players who earned first-team All-league honors will be on their respective teams with players from the second team and honorable mention used to fill in where needed.

The event is sponsored by Frozen Ropes.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Montclair’s Kevin Aguilar commits to Cal State San Bernardino

Montclair High School soccer standout Kevin Aguilar has committed to Cal State San Bernardino.

Aguilar, a forward-midfielder, picked the local NCAA Division II school after also considering UC Riverside.

Aguilar helped the Cavaliers (27-2-1) to a Mt. Baldy League title as well as a berth in the Division 5 semifinals where they lost to Indian Springs in penalty kicks.

He scored a team-high 29 goals with five assists. He was second on the team in total points with 63 and was a first-team Mt. Baldy League selection.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Valle Vista League honors: Baseball

MVP: Lorenzo Llorens, Sr., Pitcher, San Dimas

First team
Joseph Bahna, San Dimas
Anthony Baltazar, Northview
Tank Espalin, San Dimas
Cory Frutos, Covina
Joe Gacia, Northview
Zach Jacobs, San Dimas
Ian Katz, Rowland
Justin Martinez, Covina
Matthew Orozco, Wilson
Dante Palacio, San Dimas
Matthew Rodriguez, Wilson
Francisco Ruiz, Baldwin Park
D.J. Simmons, Northview
Matthew Wells, Baldwin Park
Art Zambrano, Wilson

Second team
Nin Burns, Covina
Jimmy Castro, Baldwin Park
Cody Crowder, Northview
Andrew Duran, Northview
Jalen Guzman, San Dimas
Christian Jauregui, Baldwin Park
Robert Medina, Northview
Kaeland Nelson, Covina
David Ramirez, Wilson
Gabriel Salcido, Rowland
Frank Sanchez, Wilson
D’Andre Smith, San Dimas
Jack Strickland, San Dimas
Pablo Thompson, Baldwin Park
Isaac Verdugo, Baldwin Park

Honorable mention: Nick Barrera, Wilson; Daniel Chavez, Covina; Tommy Clark, Northview; Seth Flores, Wilson; Isaiah Marquez, San Dimas; Joshua Meza, Rowland; Julian Reynoso, Rowland; Jacobo Robles, Baldwin Park; Steven Romero, Rowland.

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Valle Vista League honors: Softball

MVP: Brooke Jackson, San Dimas

First team
Mia Ayala, Wilson
Kayna Baldomino, Rowland
Mia Brito, Covina
Sofia Cardenas, Northview
Samantha Corona, San Dimas
Bailey Griego, Covina
Austyn Helmuth, San Dimas
Janelle Meono, Wilson
Amanda Moscal, Rowland
Ashley Newton, San Dimas
Brittany Orozco, Northview
Clarissa Reynoso, San Dimas
Lisette Rosales, Covina
Alyah Rueff, Baldwin Park
Alyssa Ochoa, Baldwin Park
Aliya Velasquez, Northview

Second team
Marissa Acosta, Northview
Taylor Alcala, Covina
Elena Bahnimtewa, Wilson
Jadyn Cabrera, Northview
Brooke Fuss, San Dimas
Alyssa Hernandez, Rowland
Carmen Lopez, Wilson
Eve Ramirez, San Dimas
Lauren Ramirez, Rowland
Alexa Ramos, Baldwin Park
Olivia Real, Baldwin Park
Alexandria Rodriguez, San Dimas
Taylor Rodriguez, Wilson
Ashlei Sanchez, San Dimas
Marissa Suarez, Covina

Honorable mention: Andrea Apodaca, Covina; Jaclyn Catania, Northview; Taylor Fig, Northview; Lilly Gomez, Wilson; Kaitlyn Higgins, Covina; Charlene Macias, Northview; Evelyn Ronquillo, Baldiwn Park;

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Ambassador League honors: Baseball

Arrowhead Christian Academy shortstop Robert Cruz tries to make a diving stop against Gladstone. (Frank Perez/Correspondent)

Player of Year: Robert Cruz, Sr., Arrowhead Christian
Pitcher of Year: Kevin Wiseman, Sr., Linfield Christian
Coach of Year: Ken Whitworth, Linfield Christian
Sportsmanship Award: Arrowhead Christian

First team
Jason Brown, Sr., Ontario Christian
Ryan Dipoma, Sr., Linfield Christian
Michael Franklin, Jr., Notre Dame
Donovin Griffin, Sr., Aquinas
Andrew Hernandez, Sr., Ontario Christian
Jordan Keller, Soph., Woodcrest Christian
Connor Kostecka, Sr., Linfield Christian
Ethan Manning, Sr., Western Christian
Jacob Maza, Jr., Woodcrest Christian
Tyler Montanez, Sr., Arrowhead Christian
Jacob Reyes, Soph., Arrowhead Christian
Wesley Scott, Soph., Woodcrest Christian
Luke Stratton, Sr., Linfield Christian
Cooper Whitworth, Soph., Linfield Christian

Second team
Tyler Baca, Jr., Linfield Christian
Josh Ferreri, Sr., Arrowhead Christian
Brett Finnel, Jr., Woodcrest Christian
Tucker Gross, Soph., Arrowhead Christian
Shaun Hernandez, Jr., Woodcrest Christian
Jonah Hooks, Fr., Woodcrest Christian
Anthony Macchia, Fr., Western Christian
Garrett Pittman, Jr., Notre Dame
Morgan Samora, Jr., Western Christian
Moses Serrano, Soph., Ontario Christian
Billy Strohm, Jr., Linfield Christian
Austin Willis, Jr., Linfield Christian

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Ambassador League honors: Softball

Aquinas High School Maya Gonzalez  beats the throw to second base, against Ontario Christian in an Ambassador League softball game at Aquinas High School in San Bernardino. Thursday, March 23, 2017. (Photo by Frank Perez/Correspondent)

Player of Year: Bobbiann Pratt, Fr., Aquinas
Pitcher of Year: Autumn Moya, Jr., Ontario Christian
Coach of Year: Ryan Anderson, Woodcrest Christian
Sportsmanship Award: Linfield Christian

First team
Brandi Almarez, Sr., Aquinas
Brissa Alvarado, Jr., Aquinas
Miranda Arellano, Soph., Aquinas
Andrea Barragan, Fr., Notre Dame
Ashlynne Burk, Soph., Ontario Christian
Ryleigh Cassicaburu, Fr., Woodcrest Christian
Courtney Duchame, Sr., Linfield Christian
Kam,ryn Eigersma, Jr., Arrowhead Christian
Maya Gonzalez, Fr., Aquinas
Melanie Lienberger, Jr., Western Christian
Taylor Olsen, Jr., Woodcrest Christian
Alex Perez, Jr., Linfield Christian
Meghan Robertson, Soph., Notre Dame
Alexis Toledo, Soph., Ontario Christian

Second team
Allveia Alexander, Fr., Woodcrest Christian
Jackie Augustine, Sr., Loma Linda Academy
Daniela Barragan, Jr., Notre Dame
Mariah Diaz-Gian, St., Notre Dame
Lauren Hammarstrom, Soph., Linfield Christian
Kaitlyn Hawkins, Fr., Ontario Christian
Payton Howie, Soph., Linfield Christian
Marlisa Lee, Fr., Arrowhead Christian
Allyson Manquan, Sr., Ontario Christian
Paige Markley, Fr., Woodcrest Christian
Abbi Miranda., Fr., Aquinas
Tatianna Portillo, Sr., Aquinas
Gabby Rojas, Sr., Aquinas

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email

Ambassador League honors: Boys volleyball

Player of Year: Alex Wright, Woodcrest Christian
Coach of Year: Jeff Loh, Loma Linda Academy
Sportsmanship Award: Woodcrest Christian

First team
Cameron Albee, Sr., Woodcrest Christian
Anthony Cabrales, Sr., Western Christian
Brenden Conrad, Sr., Ontario Christian
Marcelo Desia, Sr., Loma Linda Academy
Hunter Egeland, Soph., Wesetrn Christian
Ian Dodson, Sr., Woodcrest Christian
Isaiah Han, Jr., Arrowhead Christian
Andrew Loh, Sr., Loma Linda Academy
Micah Punl, Sr., Loma Linda Academy
Caleb Sechrist, Sr., Arrowhead Christian

Second team
Jack Dejager, Jr., Western Christian
Matal Mayne, Sr., Loma Linda Academy
Elijah Mopera, Sr., Loma Linda Academy
Matt Nava, Jr., Ontario Christian
Trevor Rankin, Soph., Arrowhead Christian
Easton Small, Sr., Woodcrest Christian
Travis Struiksma, Sr., Ontario Christian
Jacob Vanhaaster, Jr., Woodcrest Christian

Share this
Plusone Twitter Facebook Tumblr Reddit Stumbleupon Email