Girls soccer quarterfinal scores; semifinal matchups

Quarterfinals: Friday

Division 2
La Mirada 2, No. 1 Corona del Mar 0

Division 3
No. 1 Bishop Amat 8, Chaminade 1
Flintridge Prep 3, Oak Hills 0
No. 2 South Torrance 3, Glendora 0

Division 5
Gabrielino 8, San Dimas 3
Crean Lutheran 2, Maranatha 1

Division 7
No. 1 San Gabriel Mission 2, Saddleback Valley Christian 0
No. 4 Lennox Academy 0, Arroyo 0 (Lennox wins on PKs, 3-2)
Pacific 2, El Monte 0
No. 2 Rancho Mirage 1, Alverno 0

Tuesday’s semifinals

Division 2
Temecula Valley (23-3-2) at La Mirada (18-4-2)
Moorpark (20-1-2) at No. 2 Vista Murrieta (19-4-2)

Division 3
Claremont (22-2-2) at No. 1 Bishop Amat (24-3)
No. 2 South Torrance (18-1-2) at Flintridge Prep (22-3-3)

Division 5
Gabrielino (16-3-2) at Crean Lutheran (16-5-2)
No. 1 Palm Desert (19-4-4) at Viewpoint (16-5-2)

Division 7
No. 4 Lennox Academy (13-1-2) at No. 1 San Gabriel Mission (22-4)
Pacific (14-12) at No. 2 Rancho Mirage (17-7-2)

Finals: March 3-4

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Boys soccer second round, quarterfinal matchups

Wednesday’s second round

Division 2
El Rancho 3, Chino Hills 1

Division 3
Citrus Valley 1, Diamond Bar 0

Division 4
Norwalk 1, Glendora 0

Division 5
El Monte 1, Baldwin Park 0
No. 2 Rialto 1, Diamond Ranch 0

Division 6
No. 1 Nogales 2, Desert Hot Springs 0
La Canada 4, Webb 0
Maranatha 4, Campbell Hall 1
Wilson 1, Azusa 0
Adelanto 2, La Puente 0

Division 7
Northview 1, University Prep 0

Saturday’s quarterfinals

Division 2
El Rancho (20-2-2) at No. 4 Hueneme (17-2)

Division 5
No. 3 Citrus Hill (17-4-2) at El Monte (16-5-2)

Division 6
No. 1 Nogales (17-3-4) at La Canada (12-4-6)
No. 4 Dunn (12-1-1) at Maranatha (11-5-5)
Brentwood (15-3-3) at Wilson (12-4-3)

Division 7
Santa Clara (13-5-2) at Northview (12-9-2)

Semifinals: Tuesday
Finals: March 3-4

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girls water polo semifinal scores, final matchups

Wednesday’s semifinals

Division 2
No. 4 Schurr 7, No. 1 Agoura 5
No. 2 Riverside Poly 6, No. 3 King 5

Division 4
No. 3 Peninsula 10, No. 2 South Pasadena 3

Division 5
No. 1 Pasadena Poly 6, No. 4 Santa Ana Valley 4, OT
No. 3 Xavier Prep 8, No. 2 Tesoro 7

Division 7
No. 1 Santa Ynez 7, No. 4 Whittier 5
No. 2 Diamond Bar 11, No. 3 Chaffey 3

Saturday’s finals at Irvine HS
Times TBA

Division 2
No. 4 Schurr (29-2) vs. No. 2 Riverside Poly (20-9)

Division 5
No. 1 Pasadena Poly (21-5) vs. vs. No. 3 Xavier Prep (26-7)

Division 7
No. 1 Santa Ynez (20-10) vs. No. 2 Diamond Bar (25-7)

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girls basketball quarterfinals, semifinal matchups

Wednesday’s quarterfinals

Division 1AA
No. 4 Canyon (CC) 49, Sonora 43

Division 1A
No. 4 Bishop Montgomery 58, El Rancho 41
No. 3 Huntington Beach 51, Duarte 34

Division 2AA
JSerra 49, No. 4 Los Altos 47
No. 3 Rowland 53, Walnut 52

Division 3AA
No. 1 Glendora 66, Yucca Valley 28
No. 2 Bishop Amat (20-7) at San Clemente (15-12)

Division 3A
La Salle 68, No. 2 Flintridge Prep 61

Division 4AA
No. 4 Pasadena 54, Whittier Christian 48
No. 3 Valley Christian (C) 50, California 40

Division 4A
No. 4 Beverly Hills 44, Pioneer 41

Division 5AA
No. 4 Pilibos 47, Pasadena Poly 42
Westridge 51, Coachella Valley 50

Saturday’s semifinals

Division 2AA
Rosary Academy (23-5) at JSerra (16-13)
No. 3 Rowland (26-1) at No. 2 Camarillo (26-3)

Division 3AA
Pacifica (O)(17-12) at No. 1 Glendora (25-5)
No. 2 Bishop Amat (21-7) at Thousand Oaks (16-14)

Division 3A
No. 3 Lancaster (21-5) at La Salle (22-9) or La Salle at Moorpark (15-16)
No. 1 Los Osos (20-3) at Viewpoint (20-6)

Division 4AA
No. 1 Village Christian (26-3) at No. 4 Pasadena (22-9)
No. 2 Oxford Academy (21-5) at No. 3 Valley Christian (C)(20-9)

Division 5AA
No. 4 Pilibos (16-6) at Heritage Christian (20-9)
Crean Lutheran (17-10) or University Prep (16-8) at Westridge (14-9)

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girls soccer scores, matchups

Tuesday’s second round

Division 2
La Mirada 2, Quartz Hill 1

Division 3
No. 1 Bishop Amat 4, El Modena 2
Flintridge Prep 4, San Marcos 0
Glendora 3, Oxnard 0
No. 2 South Torrance 1, Arcadia 0

Division 4
Sierra Canyon 1, West Covina 0, OT
No. 2 Laguna Beach 3, California 0

Division 5
Gabrielino 2, No. 3 Colony 1
San Dimas 6, Jurupa Valley 1
Maranatha 2, No. 2 Cathedral City 2 (Maranatha wins on PKs, 8-7)

Division 7
No. 1 San Gabriel Mission 1, Pacifica Christian 0
Arroyo 1, Fillmore 0
El Monte 4, No. 3 Carpinteria 4 (El Monte wins on PKs)
Alverno 1, CAMS 0

Quarterfinals: Friday

Division 2
La Mirada (17-4-2) at No. 1 Corona del Mar (22-0-3)

Division 3
Chaminade (13-3-2) at No. 1 Bishop Amat (23-3)
Oak Hills (22-3-3) at Flintridge Prep (21-3-3)
Glendora (19-4-2) at No. 2 South Torrance (17-1-2)

Division 5
Gabrielino (15-3-2) at Jurupa San Dimas (12-11-2)
Crean Lutheran (15-5-2) at Maranatha (8-13), 5 p.m.

Division 7
No. 1 San Gabriel Mission (21-4) at Saddleback Valley Christian (8-3-1)
Arroyo (13-5-6) at No. 3 Lennox Academy (12-1-2)
El Monte (10-9-3) at Pacific (13-12)
Alverno (10-5-3) at No. 2 Rancho Mirage (16-7-2)

Semifinals: Feb. 28
Finals: March 3-4

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email