Second round of tennis playoffs

All matches at 2 p.m. unless noted
Friday’s second round
Division 1
San Marino at No. 3 Mira Costa
Division 2
Arcadia at No. 1 Valencia, 1 p.m.
Division 3
Long Beach Poly at Walnut
Rio Mesa vs. No. 4 Pasadena Poly
Division 4
Rosemead at No. 1 Riverside Poly
Westminster La Quinta at Chino Hills
Keppel at Rowland 16
Alhambra at No. 3 Garden Grove
Flintridge Sacred Heart at Bishop Montgomery
Los Osos at Wilson
No. 2 South Torrance at San Gabriel
Division 5
Thacher at Sierra Vista
No. 3 Maranatha at Montclair

Thursday’s first round
Division 4
Alhambra 16, Summit 2
Wednesday’s first round
Division 1
at San Clemente 14, South Pasadena 4
at San Marino 17, Mater Dei 1
at No. 2 University 16, La Canada 2
Division 2
at Arcadia 11, Mission Viejo 7
at La Reina 11, Ayala 7
Temecula Valley 13, at South Hills 5
at Hart 13, Glendora 5
Division 3
at No. 1 Redlands 17, West Covina 1
at Lompoc Cabrillo 10, Westridge 8
at Walnut 14, Paramount 4
at No. 4 Pasadena Poly 12, Orcutt Academy 6
at Yucaipa 16, Chino 2
Division 4
at Rosemead 14, Ridgecrest Burroughs 4
Chino Hills 15, at Riverside Notre Dame 3
at Westminster La Quinta 13, La Serna 5
at Rowland 16, J.W. North 2
at Keppel 5, Lancaster 3
at No. 4 West Torrance 4, Whittier 4
at No. 3 Garden Grove 15, El Monte 3
Alhambra at Summit Thursday
at Flintridge Sacred Heart 11, St. Lucy’s 7
Wilson 11, at California 7
San Gabriel 11, Quartz Hill 7
at No. 2 South Torrance 15, Arroyo 3
Division 5
at Sierra Vista 10, Westminster 8
at No. 3 Maranatha 14, Beaumont 4
Tuesday’s wild-card scores
Division 1
at La Canada 12, San Marcos 6
Division 2
at Ayala 13, Estancia 5
at Glendora 11, Santa Maria St. Joseph 7
Division 3
at West Covina 10, Lakewood 8
Division 4
at La Serna 6, St. Monica 2
Whittier 11, at Lakewood St. Joseph 7
at El Monte 16, Antelope Valley 2
at St. Lucy’s 17, Ontario Christian 1
at North Torrance 13, Covina 5
at Wilson def Ramona Convent, forfeit
San Gabriel 11, at Arlington 7
Arroyo 13, at Woodcrest Christian 5
Division 5
Santa Paula 12, at Whittier Christian 6
at Fairmont Prep 11, Azusa 7
Beaumont 13, at Gladstone 5
at Foothill Tech 10, Pomona 0
Don Lugo 16, at La Puente 2

Quarterfinals: Monday

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Poly, Maranatha seeded in tennis playoffs

Two-time reigning CIF-Southern Section girls tennis champion San Marino goes into the playoffs unseeded, but Pasadena Poly and Maranatha both earned seeds on Monday.
The Panthers are seeded fourth in Division 3 and the Minutemen third in Division 5. San Marino has made the move from Division 2, where it won the last two titles, to Division 1.
A look at San Gabriel Valley-area matches:
Tuesday’s wild-card
Division 1
San Marcos at La Canada
Division 2
Estancia at Ayala
Santa Maria St. Joseph at Glendora
Division 3
Lakewood at West Covina
Division 4
St. Monica at La Serna
Whittier at Lakewood St. Joseph
Antelope Valley at El Monte
Ontario Christian vs. St. Lucy’s at Damien
Covina at North Torrance
Ramona Convent at Wilson
San Gabriel at Arlington
Arroyo at Woodcrest Christian
Division 5
Santa Paula at Whittier Christian
Azusa at Fairmont Prep
Beaumont at Gladstone
Pomona at Foothill Tech
Don Lugo at La Puente

Wednesday’s first round
Division 1
Mater Dei at San Marino
South Pasadena at San Clemente
San Marcos/La Canada winner at No. 2 seed University
Division 2
Mission Viejo at Arcadia
Estancia/Ayala winner at La Reina
Temecula Valley at South Hills
Santa Maria St. Joseph/Glendora winner at Hart
Division 3
Lakewood/West Covina winner at No. 1 Redlands
Westridge at Lompoc Cabrillo
Paramount at Walnut
Orcutt Academy/Milken Community at No. 4 Pasadena Poly
Chino at Yucaipa
Division 4
Ridgecrest Burroughs/Grand Terrace winner at Rosemead
Chino Hills at Riverside Notre Dame
St. Monica/La Serna winner at Westminster La Quinta
Rancho Alamitos/J.W. North winner at Rowland
Lancaster at Keppel
Whittier/Lakewood St. Joseph winner at No. 4 West Torrance
Antelope Valley/El Monte winner at No. 3 Garden Grove
Alhambra at Summit
Ontario Christian/St. Lucy’s winner at Flintridge Sacred Heart
Covina/North Torrance winner at Bishop Montgomery
Ramona Convent/Wilson winner at California
San Gabriel/Arlington winner at No. 2 South Torrance
Arroyo/Woodcrest Christian winner at k
Division 5
Santa Paula/Whittier Christian winner at No. 1 Orange
Azusa/Fairmont Prep winner at Garey
Shadown Hills/Westminster winner at Sierra Vista
Beaumont/Gladstone winner at No. 3 Maranatha
Pomona/Foothill Tech winner at Yucca Valley
Don Lugo/La Puente winner at Webb

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Jack, McKenzie sisters win Rio Hondo League tennis title

jack
Devon Jack

San Marino’s Devon Jack and La Canada’s Ally and Cassie McKenzie won Rio Hondo League individual tennis championships at Live Oak Park in Temple City.
Jack scored a 6-0, 6-0 win over Molly Round of South Pasadena in the finals.
“I tried very hard to never lose focus,” Jack said. “My coach taught me to always respect your opponent and never underestimate their abilities regardless of what level you are playing.”
Emily Hsaio of San Marino beat Sawa Keymeulen of South Pasadena for third place.
The McKenzie sisters defeated San Marino’s Madeleine Gandawidjaja and Sophia Lee 6-2, 6-0 in the final. Serena Lin and Katherine Wu of Temple City defeated Sabrina Lieu and Maddi Schmidt of San Marino 4-6, 6-4, 21-19 for third place.
San Marino has won eight consecutive league team titles.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

South Pasadena wins Rio Hondo League volleyball crown

AR-141029451.jpg&maxW=471&maxH=268

LA CANADA >> League champions find a way to dig deep and pull out victories.
Somehow, that is what South Pasadena High School did in its Rio Hondo League volleyball showdown against La Canada on Tuesday afternoon.
The senior-laden Spartans, playing their final regular-season home game, certainly found a way that made the league-champion Tigers figure that out in the fifth game. La Canada rallied from a 20-9 deficit in the fourth game to force a final fifth game.
“We were all very mad,” South Pasadena senior Sophia Hathaway said. “We shouldn’t have gone (five). We came out mad and said we were not going to lose that game. We were going to do anything it took to win.”

See whole story: http://www.pasadenastarnews.com/sports/20141028/south-pasadena-defeats-la-canada-in-five-to-take-league-title

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Arcadia takes over top cross country poll spot

The top San Gabriel Valley area cross country teams
Boys

1. Arcadia
2. California
3. Flintridge Prep
4. Walnut
5. Bishop Amat
6. Covina
7. Baldwin Park
8. El Rancho
9. Pasadena Poly
10. Rowland

Girls

1. Arcadia
2. Bonita
3. Flintridge Prep
4. Mayfield
5. Bishop Amat
6. Glendora
7. La Canada
8. St. Lucy’s
9. Covina
10. Los Altos

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Montebello still atop water polo poll

The San Gabriel Valley-area water polo Top 10 poll:

1. Montebello (20-3)
Had last week off

2. La Serna (10-8)
Will play Glendale on Thursday

3. Damien (13-6)
Still in hunt for league title

4. Los Altos (14-4)
Easily took out Walnut

5. La Canada (8-11)
Undefeated in Rio Hondo League

6. San Dimas (16-10)
Undefeated in Valle Vista

7. Rowland (11-5)
On track for San Dimas showdown

8. Flintridge Prep (15-6)
Lost to Chadwick by one goal

9. South Pasadena (8-13)
Lost to La Canada in OT for second time

10. Schurr (12-12)
Could not hang with Montebello in league showdown

Others: Pasadena (12-7), Temple City (18-7), San Marino (13-8), Charter Oak (10-5), Glendora (12-10)

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Tologs remain atop volleyball poll

Top 10 San Gabriel Valley-area volleyball teams

1. Flintridge Sacred Heart (22-5)
Likely to settle for second in tough Mission

2. St. Paul (25-6)
15 consecutive wins vs. CIF-SS teams

3. Gabrielino (24-3)
Lost only one game in league play

4. South Pasadena (12-5)
Beat La Canada in big match on Tuesday

5. Pasadena Poly (15-4)
Lost to Chadwick and Mayfield in four games

6. Arcadia (17-5)
Pacific League champions again

7. St. Lucy’s (16-7)
Tied for second in Baseline League

8. Mayfield (16-7)
Five consecutive 3-0 Prep League wins

9. La Habra (19-6)
League showdown vs. Troy on Thursday

10. Glendora (17-6)
Undefeated in Palomares League

Others: La Mirada (18-4), San Dimas (18-5), Whittier Christian (14-12), Westridge (20-6), La Canada (9-6), Duarte (21-8), La Serna 12-7, Diamond Ranch 15-5, San Gabriel (12-4), Los Altos 12-9.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Mayfield sweeps Westridge in volleyball

AR-141029862.jpg&maxW=471&maxH=268

Mayfield Senior School’s path to a potential CIF-Southern Section postseason volleyball tournament berth took a side trip through Arizona.
The Cubs apparently learned they have a chance to make a postseason run while playing at last weekend’s Tournament of Champions in Tempe, Ariz. They did not win the event, but the 3-3 finish apparently changed the direction of the team.
Mayfield showed that new direction in Tuesday evening’s three-game Prep League sweep of visiting Westridge. The Cubs (14-7, 6-2) remained in the hunt for the league title with the 25-18, 25-23, 25-13 victory.

See full story: http://www.pasadenastarnews.com/sports/20141021/mayfield-volleyballs-arizona-trip-sparks-sweep-of-westridge

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Gabrielino volleyball tournament results

Championship (Gold) Division
1. Hemet def. Gabrielino 25-20
3. San Gabriel
4. Duarte
5. Serra
6. Pioneer
7. San Marino
8. Immaculate Heart

phs volley
Pasadena

9. Pasadena (Silver Division champion) def. Pomona Catholic 25-18
11. Rio Hondo Prep
12. Upland Christian Academy
13. Glen Wilson
14. Covina
15. Diamond Bar
16. Whittier
17. Alhambra (Bronze Division champion) def. L.A. Wilson 25-16
19. San Gabriel Mission
20. Hoover
21. Bell
22. Schurr
23. St. Genevieve
24. Sotomayor LC
25. Panorama (Copper Division champion) def. Pius X-St. Matthias Academy 25-22
27. Ramona Convent
28. Garfield
29. Mark Keppel

Tournament M.V.P.
Mallory Marcus, Hemet
All-Tournament Team
Grace Johnson, Hemet
Jill Nickens, Hemet
Chantal Chen, Gabrielino
Leslie Rivera, Gabrielino
Kathy McKiernan, Duarte
Jaleen Lujan, San Gabriel

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

FSHA still atop Volleyball Top 10 poll

Here is the San Gabriel Valley-area poll for the week:
1. Flintridge Sacred Heart (21-4)
Won prestigious San Diego tournament
2. Pasadena Poly (15-2)
League showdown at Chadwick Wednesday
3. St. Paul (23-6)
Tough stretch in Tempe, Ariz. tourney
4. Gabrielino (22-3)
Lost in finals of own tournament
5. South Pasadena (9-5)
All alone atop Rio Hondo League
6. St. Lucy’s (10-6)
Key game vs. Rancho Cucamonga Tuesday
7. Whittier Christian (14-10)
Critical league game at Village Thursday
8. Arcadia (14-5)
Unbeaten in Pacific League
9. Mayfield (13-7)
Played Westridge in key game Tuesday
10. La Habra (17-6)
Lost to Troy in five games
Others: Glendora (14-6), La Mirada (16-4), San Dimas (15-5), Westridge (19-5), La Canada (7-5), Walnut (11-8), Duarte (20-8), San Gabriel (8-3), La Serna 9-7, Diamond Ranch 13-5.

Players of the week

Sophia Coffey, Flintridge Sacred Heart, Senior: The senior led the Tologs to the San Diego Nfinity Classic title. She was named tournament MVP.
Chantel Chen, Gabrielino, Senior: The outside hitter helped the Eagles to a runner-up finish in their own tournament.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email