Arcadia, Muir fall in boys soccer wild-card games

Wednesday’s scores
Wild card
D3: Eastside 2, Arcadia 1
D3: Chino Hills 7, Muir 1
Friday’s games
D1: St. Francis (9-4-4) at Corona (11-7-7), 5:30 p.m.
D3 Bishop Amat (12-1-4) at Pasadena (16-1-2)
D4: Duarte (11-4-3) at Oak Hills (15-1-8)
D5: La Salle (10-11-2) at Garden Grove (15-6-1)
D6: Chadick (6-3-1) at No. 1 South Pasadena (9-3-4)
D6: Shadow Hills (9-6) at Flintridge Prep (9-7-4)
D6: La Canada (10-7-5) at Firebaugh (6-5-3)
D6: Pasadena Poly (12-4-6) at Rowland (11-10-1), 5 p.m.
D6: Linfield Christian (13-7) at Maranatha (9-9-1), 4 p.m.
D6: St. Margaret’s (8-13) at No. 2 Monrovia (19-1-5), 5 p.m.
Second round: Wednesday
Quarterfinals: Friday, Feb. 27
Semifinals: Tuesday, March 3
Finals: Friday, March 6-Saturday, March 7

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Temple City advances to water polo quarterfinals

Rio Hondo League champion Temple City won its first-round game on Wednesday.

Wednesday’s scores
D3: No. 1 Arroyo Grande 12, Flintridge Sacred Heart 2
D5: Esperanza 17, La Canada 7
D5: No. 4 Charter Oak 13, Monrovia 2
D5: Temple City 14, El Modena 4
Thursday’s games
D6: Elsinore (15-8) at No. 1 Pasadena Poly (22-3)
D6: Westridge (20-3) at Hemet (14-11)
D6: Mayfield (17-6) at Cabrillo Lompoc (13-12)
Quarterfinals: Saturday
D5: Temple City (24-6) at No. 2 Redlands East Valley (21-0)
Semifinals: Wednesday Feb 25
Finals: Saturday Feb 28

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Marshall wins wild-card game, 2-1

AR-150219546.jpg&maxh=400&maxw=667

PASADENA >> Early-round playoff home games are ones to cherish.
The Marshall High girls soccer team certainly loved its home-field advantage in its wild-card game in the CIF-SS Division 6 playoffs on Tuesday afternoon. The Eagles bounced their way along the natural grass, and in parts, dirt, en route to a 2-1 victory over Baldwin Park.
The Eagles play at Alhambra on Thursday.

See story: http://www.sgvtribune.com/sports/20150217/marshalls-uses-home-field-advantage-to-beat-baldwin-park-in-wild-card-game-2-1

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girl’s water polo playoff schedule

A look at west San Gabriel Valley first-round games:

Wednesday’s games
D3: Flintridge Sacred Heart (10-12) at No. 1 Arroyo Grande (24-5), 3:30 p.m.
D5: La Canada (15-11) at Esperanza (11-17)
D5: Monrovia (17-8) at No. 4 Charter Oak (24-5)
D5: El Modena (7-18) vs. Temple City (23-6) at Rosemead Aquatic Center, 5:30 p.m.
Thursday’s games
D6: Elsinore (15-8) at No. 1 Pasadena Poly (22-3)
D6: Westridge (20-3) at Hemet (14-11)
D6: Mayfield (17-6) at Cabrillo Lompoc (13-12)
Quarterfinals: Saturday
Semifinals: Wednesday Feb 25
Finals: Saturday Feb 28

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girl’s soccer playoff pairings

B8aDW43IQAEeP0h
A look at west San Gabriel Valley girl’s soccer playoff games:

Thursday’s games
D1: Los Osos (14-6-4) vs. Flintridge Sacred Heart (10-5-5) at Occidental College, 3:15 p.m.
D3: Diamond Ranch (8-4-3) at Pasadena Poly (16-5-2), 3:30 p.m.
D3: Flintridge Prep (12-10-2) at Cypress (16-7-2)
D4: Monrovia (14-6-2) at Mayfair (18-6)
D4: La Canada (11-6-1) vs. Notre Dame Academy (7-8-5) at Redondo Beach Aviation Field, 2:30 p.m.
D4: Apple Valley at No. 4 Arcadia, 3:30 p.m.
D4: Burbank (12-6-1) at San Marino (14-1-3)
D6: Rosemead (6-10-1) at No. 1 Grand Terrace (20-2-3)
D6: Rim of the World (10-7-2) at No. 4 Gabrielino (15-4-1)
D6: Lancaster Desert Christian (8-10-2) at No. 3 Maranatha (15-4-4)
D6: Archer (6-3-3) at Duarte (12-5-1)
D6: Marshall (11-9-2) vs. Alhambra (12-7-3) at Moor Field
D7: Garey (12-6) vs. Alverno (11-4-2)
D7: Desert Hot Springs (8-6-1)/Ramona Convent (6-7-1) winner at Pomona (10-7)

Second round: Wednesday, Feb. 25
Quarterfinals: Friday, Feb. 27
Semifinals: Tuesday, March 3
Finals: Friday, March 6-Saturday, March 7

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Boy’s soccer playoff pairings

AR-150129899.jpg&maxh=400&maxw=667

Here is where west San Gabriel Valley teams are at in the first round of the CIF-SS boy’s soccer playoffs.

Wednesday’s games
Wild card
D3: Arcadia (13-9-2) at Eastside (7-9-4)
D3: Muir (7-10-2) at Chino Hills (10-4-7), 5 p.m.
Friday’s games
D1: St. Francis (9-4-4) at Corona (11-7-7), 5:30 p.m.
D3 Palmdale (11-11-4)/Bishop Amat (11-1-4) winner at Pasadena (16-1-2)
D3: Arcadia/Eastside vs. Redland East Valley (18-2-2) at Redlands Sports Park
D3: Muir/Chino Hills at Knight
D4: Duarte (11-4-3) at Oak Hills (15-1-8)
D5: La Salle (10-11-2) at Garden Grove (15-6-1)
D6: Chadick (6-3-1) at No. 1 South Pasadena (9-3-4)
D6: Shadow Hills (9-6) at Flintridge Prep (9-7-4)
D6: La Canada (10-7-5) at Firebaugh (6-5-3)
D6: Pasadena Poly (12-4-6) at Rowland (11-10-1), 5 p.m.
D6: Linfield Christian (13-7) at Maranatha (9-9-1), 4 p.m.
D6: St. Margaret’s (8-13) at No. 2 Monrovia (19-1-5), 5 p.m.
Second round: Wednesday, Feb. 25
Quarterfinals: Friday, Feb. 27
Semifinals: Tuesday, March 3
Finals: Friday, March 6-Saturday, March 7

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girl’s hoops playoff schedule

Here is where west San Gabriel Valley teams are at in the first round of the CIF-SS girl’s basketball playoffs. All games 7 p.m. unless noted.

Wednesday’s game
Open: Keppel (22-5) at Vista Murrieta (21-6)
Thursday’s games
D3AA: Diamond Ranch (9-14) at Gabrielino (23-3)
D3A: Shadow Hills (9-10) at La Canada (18-7)
D3A: Monrovia (7-15) at Covina (18-9)
D4AA: St. Lucy’s (8-18) at Flintridge Sacred Heart (13-12)
D4AA: San Marino (10-15) at No. 2 Harvard-Westlake (17-11)
D4A: La Salle (9-18) at No. 1 Fairmont Prep (20-4)
D4A: Nuview Bridge (11-6) at Maranatha (18-9)
D4A: Westridge (9-8) at Riverside Notre Dame (19-7)
D5AA: Academy of Excellence (10-10) at Pasadena Poly (12-9)
D5AA: Sherman Indian (11-6) at No. 3 Flintridge Prep (21-1)
D5A: Pasadena AGBU (7-8) at No. 2 Bishop Diego (18-8)
D6: Waverly (5-7) at Pilgrim (13-3)
D6: No. 3 Rio Hondo Prep (11-9) at Midland (10-0), 5:30 p.m.
D6: Wildwood (5-9) at St. Monica Academy (18-2)
Saturday’s games
D1AA: Arcadia (20-7) at Roosevelt (19-7)
D2AA: San Gabriel (17-10) at No. 4 Santa Barbara (20-5)
D2A: Temple City (13-12) at Arroyo (6-9)
D3A: San Dimas (9-17)/Yucca Valley (17-9) winner at No. 2 South Pasadena (21-1)
D 3 through 6 second round
D4AA: Ganesha (12-11) at Duarte (19-7)
Tuesday Feb. 24
Open quarterfinals
Wednesday Feb 25
D 1 and 2 second round
D 3 through 6 quarterfinals
Friday Feb 27
Open quarterfinals
Saturday Feb 28
D 1 and 2 quarterfinals
D 3 through 6 semifinals
Tuesday March 3
D 1 and 2 semifinals
Friday March 6 and Saturday March 7
Finals

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Boy’s hoops playoff schedule

dena

Here is where west San Gabriel Valley teams are at in the first round of the CIF-SS boy’s basketball playoffs. All games at 7 p.m. unless noted

Wednesday’s games
D3AA: Rosemead (10-14) at Pasadena (17-9)
D3A: Monrovia (9-17) at Gabrielino (21-4)
D3A: Ridgecrest Burroughs (12-10) at South Pasadena (16-8)
D3A: South El Monte (12-8) at La Canada (20-6)
D4AA: St. Francis (9-17) at Barstow (11-13)
D4AA: Muir (14-13) at Excelsior Academy (8-5)
D4AA: San Marino (14-12) at No. 2 Mission Prep (20-5)
D4A: Milken Community (10-16) at No. 1 Maranatha (15-8)
D4A: La Salle (14-13) at Duarte (12-14)
D4A: CAMS (7-10) at Bosco Tech (20-5)
D4A: Heritage Christian (11-15) vs. San Gabriel Academy (12-9) at Glendale Adventist
D5AA: Pasadena Poly (14-11) at New Jewish Academy (13-3)
D5AA: Flintridge Prep (8-15) at No. 4 Saddleback Valley Christian (18-8)
D5A: Southwestern Academy (9-7) at No. 2 Capistrano Valley Christian (21-5)
D6: St. Monica Academy (14-9) at West Shores (9-7), 5 p.m.
D6: Westmark (10-3) at No. 3 Rio Hondo Prep (12-11)
Friday’s games
D1AA: Oxnard Pacifica (13-13) vs. Renaissance Academy (20-7)
D2AA: Arroyo Grande (14-13) at Keppel (23-4)
D2A: Temple City (15-11) at Righetti (21-6)
D3 through 6 second round
Tuesday, Feb. 24
D 1 and 2 second round
D 3 through 6 quarterfinals
Friday, Feb 27
D 1 and 2 quarterfinals
D 3 through 6 semifinals
Tuesday, March 3
D 1 and 2 semifinals
Friday, March 6 and Saturday, March 7
Finals

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Charter Oak’s Anthony Ortega will play Friday

AR-150109502.jpg&maxh=400&maxw=667
Charter Oak High School senior Anthony Ortega, who scored the game-winning basket in a 50-48 win against Nogales on Jan. 7 and then found out he has Stage 1 Hodgkin lymphoma, has been cleared to play a few minutes in Friday night’s regular-season finale against visiting Chino.
“He got clearance from his doctor,” Chargers coach Brandon Cunningham said. “He will only be able to play a couple of minutes.”
Cunningham said Ortega will likely start on senor night and play sparingly. Tipoff is scheduled for 6:45 p.m.
The Chargers are 6-14 on the season.

Here is the story from when he found out he was done for the season:

http://www.sgvtribune.com/sports/20150109/charter-oak-basketball-player-hits-game-winning-shot-to-end-career-cut-short-by-cancer

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Monrovia, South Pasadena still tied for soccer lead

SOUTH PASADENA >> Alfredo Maciel saved a likely Rio Hondo League boys soccer championship. So did Sam Headley-Brill.

Both players came up with big saves in the second half and Monrovia and South Pasadena played to a 1-1 tie. If both win out or both tie in Thursday’s regular- season finales, they will be league co-champions.

See story: www.pasadenastarnews.com/highschool-sports

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email
Posted in Uncategorized | 1 Reply