FSHA’s Kirsten Vose is girls swimmer of the year

vose

Full details:
http://www.pasadenastarnews.com/sports/20150616/star-news-all-area-girls-swimming-flintridge-sacred-hearts-kirsten-vose-is-swimmer-of-year

Swimmer of the year: Kirsten Vose, Flintridge Sacred Heart, senior
Coach of the year: Colin Allen, Pasadena Poly
First team
Christina Campbell, Flintridge Sacred Heart, sophomore (200, 500 free)
Grace Carey, Pasadena Poly, freshman (50, 100 free)
Kate Herrill, Flintridge Sacred Heart, junior (50 free, 100 breast)
Susannah Laster, Pasadena Poly, freshman, (200 free, 100 back)
Daria Lenz, Pasadena Poly, freshman (diving)
Michelle Martin, Keppel, sophomore (50, 100 free)
Zoomer Otazu, Maranatha, junior (100 back, 200 IM)
Jacqueline Torrez, La Salle, junior (100 breast, 200 IM)
Yida Wang, Keppel, senior (10 free, 200 IM)
Sabrina Zavala, South Pasadena, senior (500 free, 200 IM)
Second team
Heather Grotzinger, Pasadena Poly, junior (100 breast, 200 IM)
Lilly Helmuth-Malone, Mayfield, senior (50, 100 free)
Kate Iio, South Pasadena, senior (50, 100 free)
Eliza Koh, San Marino, senior (50 free)
Gabriela Maarse, Pasadena Poly, sophomore (100 back, 100 fly)
Ella Prebel-Jackert, Westridge, sophomore (200, 500 free)
Michaela Salinas, Pasadena, senior (500 free)
Caitlin Smith, Flintridge Sacred Heart, sophomore (100 back)
Grace Wakabayashi, South Pasadena, senior (200 free, 500 free)
Rachel Wong, La Canada, senior (100 fly, 200 IM)
Honorable mention
Kennedy Callaway, Marshall, sophomore (200 free)
Sophia Lee, Westridge, sophomore (100 breast, 200 IM)
Elsa Leung, Keppel, junior (50 free, 100 back)
Lena Pawlek, Flintridge Prep, sophomore (500 free, 200 IM)
Rachel Min, Pasadena Poly, sophomore (50 free, 100 fly)
Fastest individual times of season
50 freestyle: Michelle Martin, Keppel, 23.80
100 freestyle: Kirsten Vose, FSHA, 50.04
200 freestyle: Christina Campbell, FSHA, 1:51.89
500 freestyle: Sabrina Zavala, South Pasadena, 5:03.91
100 backstroke: Zoomer Otazu, Maranatha, 55.98
100 breaststroke: Vose, 1:00.57
100 butterfly: Martin, 56.70
200 individual medley: Vose, 1:56.07

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Flintridge Prep’s Garrett Weiss is boys track and field athlete of year

weiss

Full details:
http://www.pasadenastarnews.com/sports/20150618/flintridge-preps-barrett-weiss-is-track-and-field-athlete-of-year

Athlete of the Year: Barrett Weiss Flintridge Prep, senior
Coach of the Year: C.B. Richards, South Pasadena
First team
Jasher Foster, St. Francis, junior (110, 300 hurdles)
Gary Hawkins Jr., Gabrielino, senior (110, 300 hurdles)
Ross Niederhaus, St., Francis (400, 800)
Taeon Mason, Muir, senior (100)
Vince Porter, Pasadena Poly, senior (high jump)
Phillip Rocha, Arcadia, junior (1,600, 3,200)
Esteban Suarez, South Pasadena, junior (pole vault)
Sebastian Schiff La Salle, junior (discus, shot put)
Jack Van Scoter, Flintridge Prep, junior (1,600, 3,200)
Gareth Weiss, Flintridge Prep, senior (pole vault)
Second team
Daijuan Buchanan, Arcadia, senior (high jump)
Baron Burems, Maranatha, senior (110, 300 hurdles)
Justin Fernandez, South Pasadena, senior (800)
Dominic Gonzales, Arcadia, junior (800)
Gavin Hong Gabrielino, (long jump)
Tim Krasnoperov, Pasadena Poly, senior (discus)
Parker Mathews, Pasadena Poly, senior (triple jump)
Seth Raines, Monrovia, senior (200, 400)
Anthony Valverde, San Gabriel, senior (110, 300 hurdles)
Noah Wu, Arcadia, junior (100, 200)
Honorable mention
Nicholas Matova-Kirya, Alhambra, senior (400, 800)
Aubrey Mosley, Monrovia, junior (100, 200)
Ryan Ong, South Pasadenam senior (triple jump)
Octavius Spencer, Monrovia, senior (long jump)
Kevin Yomani, South Pasadena, senior (pole vault)
Best varsity marks of season, all conditions
100: Taeon Mason, Muir, 10.72
200: Aubrey Mosley, Monrovia, 21.97
400: Ross Niederhaus, St. Francis, 48.10
800: Phillip Rocha, Arcadia, 1:54.65
1,600: Jack VanScoter, Flintridge Prep, 4:17.04
3,200: Rocha, 8:59.42
110HH: Jasher Foster, St. Francis, 14.22
300HH: Foster, 38.66
4×100 relay: Monrovia 42.30
4×400 relay: South Pasadena 3:22.97
Discus: Sebastian Schiff, La Salle, 148-10
High jump: Vince Porter, Pasadena Poly, 6-9
Long jump: Octavius Spencer, Monrovia, 21-10 1/2
Pole vault: Barrett Weiss, Flintridge Prep, 15-9
Shot Put: Schiff, 49-0 3/4
Triple jump: Parker Mathews, Pasadena Poly, 44-2

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Monrovia’s Sydney Mosley is girls track and field athlete of the year

mosley

Full details at:
http://www.pasadenastarnews.com/sports/20150618/monrovias-sydney-mosley-goes-to-cif-state-finals-top-star-news-honors

Athlete of the Year: Sydney Mosley, Monrovia, senior
Coach of the Year: Chris Schultz, Arcadia
First team
Nina Acebo 12(South Pasadena) 100 hurdles, long jump)
Karlly Feng, Temple City, junior (pole vault)
Kayla Grahn, Flintridge Sacred Heart, senior (1,600, 3,200)
Jasmyn Harris, Muir, junior (discus, shot put)
India Hines,La Salle, senior (300 hurdles, triple jump)
Kate Kutzer, South Pasadena, sophomore (100, 300 hurdles, long jump)
Emily Serhan, Mayfield, junior (1,600, 3,200)
Rebecca Troescher, Arcadia, freshman (200, 400)
Sarah Troescher, Arcadia, junior (100, 200)
Jordyn Tucker, Monrovia, junior (100, 200)
Second team
Lauren Buehner, Arcadia, freshman (200, 400)
Keeya Cotlage, Muir, senior (100, 300 hurdles)
Micah Fulton, Monrovia, freshman (long jump, triple jump)
Jazmin Jackmon, South Pasadena, senior (100, long jump)
Holly Lung, Arcadia, sophomore (1,600, 3,200)
Sophie Saldivar, Flintridge Sacred Heart, sophomore (800)
Katherine Sheeby, La Canada, junior (long jump)
Helen Tade, Gabrielino, senior (100, 300 hurdles)
Tammy Vien, Rosemead, freshman (100, 300 hurdles)
Rachel Wiggins, Arcadia, senior (200, 400)
Honorable mention
Breanna Da Sylveria, Marshall, senior (100, 200)
Olivia Harrigian, San Marino, junior (1,600, 3,200)
Lauryn Miller, Muir, sophomore (triple jump)
Alexis Mora, South Pasadena, junior (400, 300 hurdles)
Katherine Scoville, La Canada, freshman (1,600, 3,200)
Best varsity marks of season, all conditions
100: Jordyn Tucker, Monrovia, 11.77
200: Tucker, 23.99
400: Laura Buehner, Arcadia, 56.64
800: Sophie Saldivar, Flintridge Sacred Heart, 2:18.98
1,600: Emily Serhan, Mayfield, 5:02.55
3,200: Kayla Grahn, Flintridge Sacred Heart, 10:59.76
100H: Sydney Mosley, Monrovia, 13.70
300H: India Hines, La Salle, 44.61
4×100 relay: Arcadia 46.85
4×400 relay: Arcadia 3:48.34
Discus: Jasmyn Harris, Muir, 118-2
High Jump: Katherine Sheeby, La Canada, 5-2
Long Jump: Nina Acebo, South Pasadena, 18-6 ¼
Pole Vault: Karlly Feng, Temple City, 11-7
Shot Put: Harris, 37-1 1/2
Triple Jump: Micah Fulton, Monrovia, 38-4

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Temple City’s run ends with championship game loss to Hemet …

The Temple City High School baseball team’s improbable postseason run didn’t have the storybook ending the Rams were hoping for.

Hemet pitchers Cameron Leonard and Jerald Gaskin coupled with some untimely errors made sure of that.

Scoring chances for what was a hot a Temple City offense were limited and Hemet took advantage of four Rams errors to post a 2-0 win in the CIF-Southern Section Division 5 championship on Saturday night at UC Riverside.

“I’m so proud of what they accomplished,” Temple City head coach Rob Nelson said. “We weren’t supposed to be here. There’s teams sitting at home tonight who were supposed to be here. This is why you play the game.”

It was hard for Nelson to be disappointed in the loss considering that Temple City (18-10) was wildcard team at the outset of the playoffs after finishing third in the Rio Hondo League this season.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email
Posted in Uncategorized | 1 Reply