CIF-SS volleyball pairings

The volleyball and boys water polo playoff pairings were released today by the CIF offices. As far as volleyball goes, Redlands East Valley grabbed the No. 1 seed in Division II-AA while Upland Christian earned the top seed in D4-A. Victor Valley Christian (D5-AA) was the other seeded county team, grabbing the No. 4 spot.

Here are the first-round playoff matchups by division. Alhambra Keppel and Anaheim play in a D3-A wild-card game Monday, with the below first-round games coming Tuesday at 7 p.m.

Division 1AA
No. 1 Newport Harbor, bye
West Torrance at Temecula Valley
Long Beach Poly at Capistrano Valley
Simi Valley at Harvard Westlake
Louisville at Santa Margarita
Vista Murrieta at Redondo
Edison at Newbury Park
No. 4 Long Beach Wilson, bye;
Esperanza at No. 3 Mira Costa
Orange Lutheran at Flintridge Sacred Heart
Great Oak at San Clemente
Thousand Oaks at Lakewood
Millikan at Murrieta Valley
Mission Viejo at Mater Dei
Palos Verdes at Royal
Chaminade at No. 2 Los Alamitos.

Division 1A
San Luis Obispo at No. 1 Dos Pueblos
Claremont at Rim of the World
Villa Park at Valencia
Estancia at El Toro
Hart at Laguna Beach
Northwood at Los Osos
Marlborough at Paso Robles
Ventura at No. 4 El Dorado
Atascadero at No. 3 Marymount
Santa Ana Calvary Chapel at West Ranch
Buena at Serrano
Brea Olinda at Huntington Beach
Saugus at Arroyo Grande
Trabuco Hills at Rancho Cucamonga
Hesperia at Anaheim Canyon
Notre Dame Academy at No. 2 Santa Barbara.

Division 2AA
No. 1 Redlands East Valley, bye
La Salle at Ayala
Crescenta Valley at South Hills
Fontana at Riverside Poly
M.L. King at Beckman
Rowland at El Segundo
Glendora at Burbank Burroughs
Miller at No. 4 Bishop Montgomery
Corona Centennial at No. 3 South Torrance
Burbank at Redlands
University at Walnut
Bishop Amat at St. Lucy’s
North Torrance at Lakewood St. Joseph
Yucaipa at Corona Santiago
Diamond Bar at Arcadia
No. 2 Corona del Mar, bye.

Division 2A
No. 1 Elsinore, bye
Santa Fe at Monrovia
Oak Park at Oxnard
Kennedy at Cajon
La Serna, bye
San Marino at Fullerton
Paloma Valley at Garden Grove Pacifica
No. 4 La Reina, bye
No. 3 La Canada, bye
La Habra at Arroyo Valley
Placentia Valencia at Oaks Christian
Camarillo, bye
St. Bonaventure at Cypress
Rio Mesa at El Rancho
Colton at Hemet
No. 2 Troy, bye.

Division 3AA
No. 1 Campbell Hall, bye
Vista Del Lago at Palm Desert
Templeton at Warren
Granite Hills at Lancaster
Oak Hills at Los Altos
La Quinta at Valley View
Eastside at Victor Valley
Paramount at No. 4 Santa Ynez
No. 3 Palm Springs, bye
Littlerock at La Sierra
Diamond Ranch at Downey
Santa Maria St. Joseph at Brentwood
Maranatha at Morro Bay
Gahr at Quartz Hill
Ramona at Silverado
No. 2 Bonita, bye.

Division 3A
Wild-card winner at No. 1 Mayfield
Chaffey at Garden Grove
Northview at Beverly Hills
Western at Mayfair
Glenn at Gabrielino
Culver City at Ontario
Bell Gardens at Ganesha
Chadwick at Westminster
Montebello at No. 3 Cerritos
Colony at Rosemead
Flintridge Prep at No. 4 Ocean View
Rancho Alamitos at San Dimas
La Mirada at San Gabriel
Bolsa Grande at Santa Monica
Saddleback at Magnolia
Arroyo at No. 2 Pasadena Poly.

Division 4AA
No. 1 Whittier Christian, bye
Ontario Christian at Patriot
Cate at Mary Star of the Sea
Calvary Murrieta, bye
Viewpoint, bye
Serra at Thacher
Crossroads at Western Christian
Jurupa Valley at No. 4 Sage Hill
Providence at No. 3 Windward
Brethren Christian at Linfield Christian
Norte Vista at Arrowhead Christian
Laguna Blanca, bye
Summit, bye
Paraclete at Buckley
Riverside Christian at St. Monica Catholic
Aquinas at No. 2 St. Margaret’s.

Division 4A
Tahquitz at No. 1 Upland Christian Academy
Villanova Prep at St. Anthony
Desert Chapel at Yucca Valley
Rosamond at Gladstone
Bassett at Bermuda Dunes Desert Christian
Vasquez at Alverno
Desert at Heritage
Cal Lutheran at No. 4 Xavier Prep
Mesa Grande at No. 3 Frazier Mountain
San Jacinto at Twentynine Palms
Santa Clara at Holy Family
Duarte at Bell-Jeff
Desert Hot Springs at La Puente
St. Matthias at Riverside Notre Dame
Bloomington Christian at La Sierra Academy
San Gabriel Mission at No. 2 Nordhoff.

Division 5AA
No. 1 Pacifica Christian, bye
Capistrano Valley Christian at Archer
Boron at Maricopa
Joshua Springs at Lighthouse Christian
New Roads at Saddleback Valley Christian
Apple Valley Christian at Lucerne Valley
Granada Hills Hillcrest Christian at New Community Jewish
Vistamar at No. 4 Victor Valley Christian
Coastal Christian at No. 3 Milken Community
Lancaster Desert Christian at San Gabriel Academy
Fairmont Prep at Marshall
Excelsior Education Center at Rolling Hills Prep
Canoga Park AGBU at Hesperia Christian
Santa Clarita Christian at Shandon
CAMS at Lone Pine
Price at No. 2 Connelly.

Division 5A
No. 1 Wildwood, bye
Pasadena AGBU at Temecula Prep
San Fernando Valley Academy at Orangewood Academy
Baker Valley, bye
Marywood Palm Valley, bye
Death Valley at Nuview Bridge
Shalhevet at West Valley Christian
No. 4 Santa Monica Academy
No. 3 West Shores, bye.