County sends 26 wrestlers to state

It was a good day for San Bernardino County wrestlers, as a total of 26 advanced to next weekend’s CIF State Championships in Bakersfield.

The county produced three champions: Chino Hills senior Christian Martin (113), Sultana sophomore Corey Griego (152) and Oak Hills senior Robert Marchese (195). Marchese is ranked No. 1 in the state and improved his record to 45-0.

A listing by school of state qualifiers, with some notes:

Alta Loma (4): Jacob Leon (2nd, 138, qualifies for 2nd straight year), Eli Mack (4th, 145, qualifies for 2nd straight year), Joseph Rodriguez (8th, 152), Anthony Flores (5th, 195, qualified last year while at Kaiser). First time 4 state qualifiers in same year.
Apple Valley (1): Anthony Ballinger (5th, 182)
Arroyo Valley (1): Bryan Garcia (9th, 160), first ever wrestling state qualifier from the school. Only 2nd state qualifier from school in any sport.
Bloomington (1): Derrick Jones (5th, 220, only a sophomore)
Carter (2): Casper Sherow (6th, 126, first Masters semifinalist in school history), Kenneth Clark (8th, 285). First time 2 state qualifiers from Carter in the same year.
Chino Hills (2): Christian Martin (1st, 113, qualifies for 2nd straight year), Brody Goens (6th, 182)
Colony (1): Anthony Soto (9th, 106 qualifies for 2nd straight year)
Etiwanda (2): Larry Cutbirth (3rd, 182, held out of Masters last year for academics), J.J. Everard (3rd, 220, qualifies for 2nd straight year). 2nd time in school history two state qualifiers the same year.
Granite Hills (1): Ryan Soto (2nd, 152)
Los Osos (2): Timmy Maldonado (3rd, 132), Jon Solano (3rd, 170). Both qualify for 2nd straight year
Miller (1): Raymond Sanchez (9th, 182)
Oak Hills (1): Robert Marchese (1st, 195, placed at state the last 2 years)
Rialto (1): Thomas Pegues (9th, 145) Was 5th last week at CIF-SS Southern Division. Third qualifier in school history.
Rim of the World (1): Seth Whisner (8th, 145, qualifies for 2nd straight year)
Serrano (1): Shaun Donley (7th, 170)
Sultana (3): Corey Griego (1st, 152, only a sophomore), Matt Williams (5th, 160) and Zach Williams (9th, 220). Williams are brothers
Victor Valley (1): Zack Douglass (6th, 160)

12 from County advance to semis, clinch spot at state

It was pretty good day for county wrestlers, as 12 advanced to the semifinals of the CIF-SS Masters Meet at Temecula Valley on Friday. By making it to the semifinals, they clinch a spot in the top 6. The top 9 wrestlers advance in each weight class.

The semifinalists:
113: Christian Martin, Chino Hills
126: Casper Sherow, Carter
132: Timmy Maldonado, Los Osos
138: Jacob Leon, Alta Loma
145: Eli Mack, Alta Loma
152: Ryan Soto, Granite Hills and Corey Griego, Sultana
160: Matthew Williams, Sultana
182; Anthony Ballinger, Apple Valley and Larry Cutbirth, Etiwanda
195: Anthony Flores, Alta Loma and Robert Marchese, Oak Hills

Others still alive: (there are eight wrestlers vying for the final 5 spots in each weight class)
106: Anthony Soto, Colony
113: Subastian Chavez, Colony
120: Trent Smith, Sultana
126: Anthony Henson, Apple Valley
132: Uzo Owuama, Bloomington
145: Sergio Alcala, Miller; Seth Whisner, Rim; Thomas Pegues, Rialto.
152: Joseph Rodriguez, Alta Loma
160: Bryan Garcia, Arroyo Valley; Zack Douglass, Victor Valley
170: Jonathan Diaz, Miller; Jon Solano, Los Osos; Shaun Donley, Serrano.
182: Brody Goens, Chino Hills; Raymond Sanchez, Miller
195: Keaton Edwards, Granite Hills
220: Derrick Jones, Bloomington; J.J. Everard, Etiwanda; Zachary Williams, Sultana
285: Kenneth Clark, Carter

Tuesday’s prep playoff scores

Here are Tuesday’s CIF-SS playoff scores for San Bernardino County teams. We were still missing a couple of scores as of Tuesday night.

BOYS SOCCER
Second Round
DIVISION 3

Fontana 3, Newport Beach Corona del Mar 1
DIVISION 4
Oak Hills 1, North Torrance 1 (Oak Hills advances on PKs, 4-2)
DIVISION 5
Cajon 4, Monrovia 0
Granite Hills 1, San Luis Obispo 0
Colton 1, South Pasadena 0
Santa Maria Pioneer Valley 1, Silverado 0
DIVISION 6
Crossroads 4, Ontario Christian 3 (OT)
Los Angeles Brentwood at Jurupa Hills
DIVISION 7
AAE 2, Santa Clarita Christian 1

BOYS BASKETBALL
DIVISION 1AA
Second Round
Santa Ana Foothill 74, Rancho Cucamonga 59
Upland 80, Palmdale Quartz Hill 55
Etiwanda 60, Cerritos Gahr 52
Santa Monica 68, Silverado 55
Eisenhower 51, Moreno Valley Rancho Verde 50
DIVISION 1A
Second Round

Vista Murrieta 69, Chino Hills 68
DIVISION 2AA
Second Round

Riverside Poly 44, Ayala 42
Cajon 51, Cypress 48 (OT)
Fullerton Sunny Hills 71, Summit 69
DIVISION 2A
Second Round

North Torrance 77, Don Lugo 75
Colony 96, Culver City 82
DIVISION 4A
Quarterfinals

Ontario Christian 55, Los Angeles Brentwood 54
DIVISION 5AA
Quarterfinals

Playa Del Rey St. Bernard 78, Aquinas 61
DIVISION 6
Quarterfinals

L.A. Adventist vs. Joshua Springs
Hesperia Christian 79, Santa Maria Valley Christian 57