Ambassador League honors: Football

Offensive Player of Year: Bradley Mowbray, Arrowhead Christian
Defensive Player of Year: Lorenzo Burns, Linfield Christian
Coach of Year: DeChon Burns, Linfield Christian
Sportsmanship Award: Notre Dame

First team offense
QB Bradley Mowbray, Sr., Arrowhead
RB Sarkis Panossian, Sr., Western Chr.
RB Branden Rankins, Fr., Aquinas
OL Eric Bey, Jr. Western Chr.
OL Austin Lee, Sr., Linfield Chr.
OL Eddie Duro, Sr., Arrowhead
OL Austin Van Veldhuizen, Sr., Ontario Chr.
OL Ronnie Berdin, Sr., Ontario Chr.
WR Matthew Thompson, Jr., Arrowhead
WR Cameron Beck, Sr., Western Chr.
TE Joe Perez, Sr., Aquinas
K Michael Brown, Jr., Linfield Chr.

Second team offense
QB Anthony Hudson, Jr., Western Chr.
RB Zac Archer, Jr., Linfield Chr.
RB Gabriel Macias, Sr., Ontario Chr.
OL Kevin You, Jr., Linfield Chr.
OL Angel Perez, Sr., Aquinas
OL John Magness, Sr., Arrowhead
OL Alex Acosta, Sr., Aquinas
OL Blaine Hargis, Jr., Western Chr.
WR Isaac Mowbray, Sr., Arrowhead
WR Daniel Baytosh, Sr., Notre Dame
WR Isaiah Pate, Jr., Linfield Chr.
TE Brian Agapito, Jr., Linfield Chr.

First team defense
DL Jacob Miller, Sr., Linfield Chr.
DL Jared Collom, Sr., Linfield Chr.
DL Niemchi Metu, Jr., Arrowhead
DL Tim Apostolou, Sr., Ontario Chr.
LB Greg Holt, Jr., Linfield Chr.
LB Daniel Morales, Sr., Aquinas
LB Justin Salazar, Jr., Linfield
DB Lorenzo Burns, Jr., Linfield Chr.
DB Wesley Smith, Jr., Notre Dame
DB Jacob Vanden Bosch, Sr., Onatrio Chr.
DB Riley Kirschner, Jr., Western Chr.
P Christian Reyes, Sr., Ontario Chr.

Second team defense
DL Raul Armendariz, Sr., Notre Dame
DL Uche Oahaeri, Jr., Aquinas
DL Tom Ramos, Sr., Aquinas
DL Noah Scheenstra, Sr., Western Chr.
LB Isaiah Guerrero, Jr., Notre Dame
LB Noah Mowbray, Jr., Arrohwead
LB Jaden Gardner, Jr., Notre Dame
DB Jonathan Ngyuen, Sr., Arrowhead
DB Garrison Augustines, Sr., Arrowhead
DB Miguel Flores, Jr., Aquinas
DB Quintin Bates, Jr., Western Chr.

Ambassador League honors: Volleyball

Player of Year: Lauren Wells, Woodcrest Christian
Coach of Year: Teri James, Woodcrest Christian
Sportsmanship Award: Western Christian

First team
Taylor Aguayo, Sr., Linfield
Madison Apolinar, Sr., Ontario Christian
Madison Field, Jr., Loma Linda
Katie Holland, Jr., Western Christian
Breanna Hood, Soph., Woodcrest
Amanda Kirtley, Sr., Aquinas
Emily Morgan, Sr., Aquinas
Tesa Oaks, Soph., Woodcrest
Kayla Redfield, Jr., Loma Linda
Brittiny Schneider, Sr., Arrowhead
Jenni Seals, Jr., Notre Dame
Anna Stevenson, Jr., Woodcrest
Marissa Vialpandop, Sr., Notre Dame

Second team
Lauren Dattilo, Sr., Woodcrest
Michaella Elad, Jr., Aquinas
Sierra Jorritsma, Jr., Arrowhead
Emily Kennel, Jr., Notre Dame
Ali Peterson, Sr., Western Christian
McKenna Prater, Jr., Woodcrest
Anissa Quintero, Sr., Notre Dame
Morgan Santana, Sr., Ontario Christian
Elizabeth Seter, Sr., Aquinas
Demari Webb, Fr., Loma Linda

Ambassador League honors: Cross country

BOYS
Runner of Year:
Michael Conant, Woodcrest
Coach of Year: Billy York, Woodcrest
Sportsmanship Award: Woodcrest

First team
Ramon Alvarez, Soph., Woodcrest
Bryson Bradford, Soph., Woodcrest
Alan DeVries, Sr., Ontario Christian
Austin Dubyak, Sr., Woodcrest
Jacob Eichor, Jr., Ontario Christian
Jonathan Martinez, Jr., Woodcrest
Noah Meister, Jr., Western Christian
Matthew Peters, Jr., Western Christian
Mitchell Peters, Sr., Woodcrest
Justin Reynolds, Soph., Woodcrest
Adrian Saucedo, Soph., Ontario Christian

GIRLS
Runner of Year:
Brianna Wilson, Linfield Christian
Coach of Year: Billy York, Woodrcrest
Sportmanship Award: Ontario Christian

First team
Maria Alvarez, Sr., Woodcrest
Montana Beucler, Fr., Linfield Christian
Jessica Congleton, Jr., Ontario Christian
Lauren DeFrank, Fr., Woodcrest
Peyton Frazier, Soph., Woodcrest
Victoria Garrison, Sr., Western Christian
Melia Lawrence, Fr., Woodcrest
Wesley Milligan, Jr., Woodcrest
Marissa Thompson, Jr., Woodcrest
Micaela Pulliam, Sr., Arrowhead
Robin Valencia, Jr., Ontario Christian

Ambassador League honors: Girls tennis

Singles Player of Year: Hannah Bradvica, Notre Dame
Doubles Team of Year: Stephanie Mendoza/Maddi Densmore, Notre Dame
Sportsmanship Award: Woodcrest Christian
Coach of Year: Brian Huerter, Woodcrest Christian

First team singles
Hannah Bradvica, Fr., Notre Dame
Caroline Brown, Sr., Aquinas
Shea Foster, Fr., Notre Dame
Taliah Hightower, St., Ontario Christian
Eva Zhang, Fr., Linfield Christian

First team doubles
Stephanie Mendoza/Maddie Densmore, Note Dame
Alexandra Creed/Tyler Kelly, Notre Dame
Veronica Creed/Aileen Roberts, Notre Dame
Cheyenne Thornton/Jill O’Neill, Woodcrest
Savanah BotockTatum Bottomley, Arrowhead

Inland Empire Basketball Classic coming up

The annual Inland Empire Basketball Classic is coming up starting on Saturday. Here’s the rundown:

Pools
Purple –
Rancho Cucamonga, Chino, Colton
Black - Silverado, Alta Loma, South Hills
Red - Colony, Serrano, Fontana
Navy - Redlands East Valley, Upland, Moreno Valley
Green - Etiwanda, Carter, Grand Terrace
Grey - Wlanut, Redlands, Canyon Springs
Silver - Miller, Stern MASS, Murrieta Mesa
White - Temecula Valley, Los Osos, Kaiser

Saturday’s games (at Rancho Cucamonga)
10:30 a.m. – Stern MASS vs. Miller
Noon – Redlands East Valley vs. Moreno Valley
1:30 p.m. – Alta Loma vs. Silverado
3 p.m. – Etiwanda vs. Carter
4:30 p.m. – Serrano vs. Colony
6 p.m. – Chino vs. Rancho Cucamonga
7:30 p.m. – Temecula Valley vs. Los Osos

Monday’s games
(At Rancho Cucamonga)

2:30 P.M. – Los Osos vs. Kaiser
4 p.m. – Carter vs. Grand Terrace
5:30 p.m. – Upland vs. Moreno Valley
7 p.m. – Chino vs. Colton
(at Colony)
2:30 p.m. – Alta Loma vs. South Hills
4 p.m. – Murrieta Mesa vs. Stern MASS
5:30 p.m. – Serrano vs. Fontana
7 p.m. Redlands vs. Walnut

Hansen Walley win bronze in beach volleyball at AAU Junior Olympics

volley

Sedona Hansen of Serrano High School and Janell Walley of Yucaipa teamed together and came away with a bronze medal at the AAU Junior Olympics beach volleyball in the 16-under division event held in Hermosa Beach.

The division included 70 teams from throughout the country.
Hansen qualified by winning an AAU Tournament earlier in the season with regular partner Kylie Miller of Rancho Cucamonga. AAU rules allow a qualified player to pick another partner if the need arises.

Walley was a logical choice since she had played with Hansen last summer with an indoor team that had also finished third nationally.
The two also played a beach tournament together a year ago.

Play started on Saturday with 14 pools of five teams. The first place teams in each pool were put into two pools of four and two pools of five for the second round of play. The same was done for all of the second place teams.

Hansen and Walley ended up seeded 11th but advanced through bracket play before losing in the semifinal.
One of the girls’ bigger pool play wins came against the team that eventually finished first.

Etiwanda softball player Hailey Freeman commits to GCU

Etiwanda High School softball standout Hailey Freeman (left) has made a verbal commitment to Grand Canyon University in Phoenix, Ariz.

Grand Canyon had been an NCAA Division II school but recently made the jump to Division I and has forked a lot of money into new athletic facilities.

Freeman, a third baseman who will be a junior in the fall, helped the Eagles to a second place showing in the Baseline League last spring as a sophomore.

She picked that school over Northeastern State and Southern Utah, after visiting the campus last week. It also helps that good friend and teammate Megan Stevens is also going to that school. The two have been playing on the same team since they were 8 years old.

“I was going to wait to decide until maybe the end of my junior year but I really liked it when I went to visit,” she said.

She plans to major in criminal justice or forensics.

Kaiser’s Chris Mathewson earns All-American nod from MaxPreps

There is yet one more honor for Kaiser High School baseball standout Chris Mathewson.

The senior pitcher-first baseman was named a second-team All-American by MaxPreps.  He batted .511 (45 for 88) with seven doubles, four triples, three home runs, 33 RBI and 37 runs scored but was an even bigger factor on the mound. He went 9-2 with an 0.79 ERA and 105 strikeouts in 62 innings.

It is the latest of many accolades. Mathewson, who has signed with Long Beach State, was a first-team All-CIF selection and was a first-team All-State honoree by CalHiSports which also named him Medium Schools Player of the Year.

Mathewson was also an All-Inland Valley selection.

Locals well represented on CalHiSports All-State softball teams

It was another banner year on the softball field for area high schools. Jurupa Hills and ACE won championships and Citrus Valley and Chino were runners-up.

Here are Sun/Daily Bulletin honorees

All-State 1st team
Tannon Snow Jr., SS, Chino Hills
Miranda Viramontes, Sr., P Chino
Janell Wheaton Sr., C, San Dimas
2nd team
Natalie Calderas, Sr., P, Jurupa Hills
Zoe Casas, Jr., OF, Aquinas
Paige Halstead, Jr., SS, Los Osos
Patricia Parks, Sr., P, Chino Hills
Taylon Snow, Fr., OF, Chino Hills
3rd team
McKenzie Long, Sr., 2B, Los Osos
Chloe Melanson, Jr., OF, Bonita
Sara Ketelsleger Sr., 3B, Ayala.

Continue reading

Etiwanda tight end Michael Neal decides on Washington

Etiwanda High School football standout Michael Neal has made a verbal commitment to University of Washington.

The 6-foot-4, 200-pound wide receiver put up modest statistics last year with just nine catches for 127 yards but that was because the Eagles were a run-first team.

Because of that, Neal considered himself one of those “under the radar” players.

He has not visited the school yet. He plans to take an “unofficial” visit there in August and than go on an “official” visit sometime during the football season.

“They really wanted me and they offered me,” he said. “I felt good about that and it showed they really wanted me that they offered when they didn’t have a lot to go on.”

Among the other schools showing some interest were Arizona, Arizona State and San Diego State although those schools had not formally offered.