San Bernardino County Prep football coaching changes: an updated list

The latest list of San Bernardino County prep football coaching changes from last year to this year, with last year’s record in parentheses:

  • Arroyo Valley: old coach Tony DiThomas (3-7); new coach Demetrius Stewart
  • Cajon: old coach Kim Battin (2-8), new coach Nick Rogers
  • Don Lugo: old coach Lou Randall (3-7), new coach Luis Garcia
  • Fontana: old coach Nick Matheny (3-7); new coach David Crump
  • Grand Terrace: old coach Harold Strauss (4-6), new coach TBA
  • Ontario: old coach Ron Stocking Jr/ interim coach Ryan Alvarez (1-9); new coach John Kusleika
  • Ontario Christian: old coach Chris Stevens (6-5), new coach: Rick Martin
  • Rialto: old coach Gavin Pachot (6-5), new coach Drew Young
  • Rim of the World: old coach Bob Gradillas (8-4), new coach Ernie Madrigal
  • Summit: old coach Cesar Villalobos (5-6), new coach Nick Matheny
  • Victor Valley: old coach Leland Eudy (7-4); new coach Mark Mora

San Andreas League winter all-league teams: basketball, soccer, girls water polo

SAN ANDREAS LEAGUE BOYS BASKETBALL

MVP: L.J. Harris, Sr., San Bernardino

FIRST TEAM
Anthony Banks, Sr., San Bernardino
Jaylen Bowman, Sr., Carter
Romeo Ferguson, Sr., Carter
Leonard Herrera, Sr., Pacific
De’Quan Spencer, Sr., San Gorgonio
SECOND TEAM
Jaywone Draper, Jr., San Bernardino
Reshawn Jackson, So., Rialto
Jalen Jenks, Sr., San Bernardino
Nate Meadors, Jr., San Gorgonio
Duante Williams, Jr., Arroyo Valley
HONORABLE MENTION
Eric Mliner, Fr., Arroyo Valley
Arthur Lincoln, So., Carter
Joey Torres, Jr., Pacific
Donald Nesby, So., Rialto
Aaron James, Jr., San Bernardino

GIRLS BASKETBALL

MVP: Jennifer Gonzalez, Sr., Carter

Continue reading

Prep baseball: schedules for 4 County Clashes

The first of 4 prep baseball County Clashes at San Manuel Stadium is tomorrow, March 22.

Here is the schedule for each of the series of games:

March 22
Arroyo Valley vs. Carter, 1 p.m.
Kaiser vs. Fontana, 4 p.m.
Yucaipa vs. Miller, 7 p.m.
March 29
Citrus Valley vs. Jurupa Hills, 1 p.m.
Redlands vs. Eisenhower, 4 p.m.
Rialto vs. San Gorgonio, 7 p.m.
April 26
Arrowhead Christian vs. Colony, 1 p.m.
Tahquitz vs. San Jacinto, 4 p.m.
Colton vs. Bloomington, 7 p.m.
May 10
Hemet vs. Beaumont, 1 p.m.
Redlands East Valley vs. Eisenhower, 4 p.m.
Cajon vs. Yucaipa, 7 p.m.