Etiwanda’s Kameron Edwards (20)
Continue reading “Boys basketball: all CIF-Southern Section teams for 2014-15” »
Etiwanda’s Kameron Edwards (20)
Continue reading “Boys basketball: all CIF-Southern Section teams for 2014-15” »
Sunkist League all-league boys basketball 2014-15
MVP: Armani Dodson, Jr., Kaiser
First Team
Trey Norman, Sr., Kaiser
Ebrahim Saleem, Jr., Kaiser
Kenneth Smith, So., Kaiser
Corey Terrell, Jr., Summit
Arjun Solanki, Sr., Summit
Quarahan Franklin, Sr., Summit
Andres Marques, Jr., Grand Terrace
Nathan Zuvia, Sr., Grand Terrace
Luis Montano, So., Fontana
Armahni Ruffin, Sr., Fontana
Brandon Simiano, Sr., Bloomington
Bryan Carter, Sr., Colton
Continue reading “Sunkist League all-league boys basketball 2014-15” »
Saturday’s CIF State Basketball Scores, upcoming schedule
BOYS BASKETBALL
DIVISION I
Chino Hills 82, San Marcos 63
DIVISION II
Lawndale 75, Redlands East Valley 50
GIRLS BASKETBALL
DIVISION I
Cajon 49, Riverside North 48
DIVISION V
Garden Grove Orangewood Academy 60, Aquinas 20
Tuesday’s Games, 7 p.m.
BOYS BASKETBALL
OPEN DIVISION
No. 3 Etiwanda at No. 2 Los Angeles Fairfax
DIVISION I
No. 6 Torrey Pines at No. 2 Chino Hills
GIRLS BASKETBALL
DIVISION I
No. 5 Cajon at No. 1 Ventura
Chino Hills’ Raul Millian (13) goes for a layup against Bullard on Wednesday.
Here are scores and upcoming schedule for San Bernardino County teams at state
BOYS BASKETBALL
Wednesday’s Results
DIVISION I
Chino Hills 83, Fresno Bullard 67
DIVISION II
Redlands East Valley 75, San Diego Mira Mesa 67
DIVISION V
San Diego Army-Navy 91, Hesperia Christian 52
Upcoming schedule
OPEN DIVISION
First round, Friday 7 p.m.
No. 6 El Cajon Foothills Christian at No. 3 Etiwanda
Saturday’s second round games, 6 p.m.
DIVISION I
No. 10 San Marcos at No. 2 Chino Hills
DIVISION II
No. 5 Redlands East Valley at No. 4 Lawndale
GIRLS BASKETBALL
Wednesday’s Results
DIVISION I
Cajon 81, San Diego Torrey Pines 51
DIVISION II
Bakersfield Independence 58, Colony 46
DIVISION V
Caruthers 51, Bloomington Christian 49
Aquinas 61, Escondido Adventist Academy 18
Upcoming schedule
Saturday’s Second round, 6 p.m.
DIVISION I
No. 5 Cajon at No. 4 Riverside North
DIVISION V
No. 6 Aquinas at No. 3 Garden Grove Orangewood Academy
State basketball begins Wednesday, so here are the matchups involving county teams
GIRLS BASKETBALL
Wednesday’s first round games, 7 p.m.
DIVISION I
No. 12 Torrey Pines at No. 5 Cajon
DIVISION II
No. 9 Colony at No. 8 Bakersfield Independence
DIVISION V
No. 9 Carruthers at No. 8 Bloomington Christian
No. 11 Escondido Adventist at No. 6 Aquinas
BOYS BASKETBALL
Wednesday’s first round games, 7 p.m.
DIVISION I
No. 15 Fresno Bullard at No. 2 Chino Hills
DIVISION II
No. 12 San Diego Mira Mesa at No. 5 Redlands East Valley
DIVISION V
No. 11 Hesperia Christian at No. 6 Carlsbad Army-Navy
Friday’s first round games, 7 p.m.
OPEN DIVISION
No. 6 El Cajon Foothills Christian at No. 3 Etiwanda
It was a rough weekend for 8 San Bernardino County teams in CIF-SS championship games, going 0-8.
Here are the results:
Boys basketball
Open Division
Torrance Bishop Montgomery 56, Etiwanda 50
Division 2A
Compton 63, Redlands East Valley 48
Division 6
Garden Grove Orangewood Academy 82, Hesperia Christian 54
Girls basketball
Division 1AA
Los Angeles Windward 51, Etiwanda 37
Division 2A
South Torrance 57, Colony 56
Division 5A
Santa Barbara Bishop Diego 48, Bloomington Christian 32
Boys soccer
Division 3
Los Angeles Cathedral 2, Chaffey 0 (Friday’s result)
Division 5
Garden Grove Santiago 1, Chino 0
San Bernardino County basketball championship games, all Saturday
At Azusa Pacific
Division 2A girls: Colony vs. South Torrance, 11:30 a.m.
Division 1AA girls: Windward vs. Etiwanda, 1 p.m.
At Godinez High School
Division 5A girls: Bloomington Christian vs. Bishop Diego, 1 p.m.
Division 6 boys: Hesperia Christian vs. Orangewood Academy, 7 p.m.
At Honda Center
Division 2A boys: Redlands East Valley vs. Compton, noon
Open Division boys: Etiwanda vs. Bishop Montgomery, 6:30 p.m.
Boys soccer
at Corona High School
Division 3: Chaffey vs. Cathedral, 7:30 p.m. Friday
Division 5: Chino vs. GG Santiago, noon Saturday
Click below for Feb. 27th basketball twitter updates via Scribble Live
Continue reading “CIF-SS boys basketball playoff twitter updates here” »
Here is who is left in the playoffs from San Bernardino County for boys and girls basketball and boys soccer, with girls soccer playing today
Boys basketball
Open Division Semifinal
Tuesday’s Game
Etiwanda at Mater Dei
Friday’s Games
Division 2AA
Ayala at Anaheim Canyon
Division 2A
Redlands East Valley at Colony
Division 6 semifinals
Rio Hondo Prep at Hesperia Christian, Friday
Orangewood Academy at Joshua Springs, Monday
Girls basketball
Friday’s Game
Open Division
Consolation semifinal
Cajon at Oaks Christian
Saturday’s quarterfinals
Division 1AA
Chino Hills at Windward, 5 p.m.
Etiwanda at Los Alamitos
Division 1A
Alta Loma at Troy
Division 2AA
Santa Barbara at Summit
Norco at Eisenhower
Division 2A
Lakeside at Colony
Semifinals
Division 5AA
Orangewood Academy at Aquinas
Division 5A
Bloomington Christian at Avalon, 5 p.m.
Continue reading “CIF-SS San Bernardino County playoff updates, basketball, boys soccer” »