Locals well represented on CalHiSports All-State softball teams

It was another banner year on the softball field for area high schools. Jurupa Hills and ACE won championships and Citrus Valley and Chino were runners-up.

Here are Sun/Daily Bulletin honorees

All-State 1st team
Tannon Snow Jr., SS, Chino Hills
Miranda Viramontes, Sr., P Chino
Janell Wheaton Sr., C, San Dimas
2nd team
Natalie Calderas, Sr., P, Jurupa Hills
Zoe Casas, Jr., OF, Aquinas
Paige Halstead, Jr., SS, Los Osos
Patricia Parks, Sr., P, Chino Hills
Taylon Snow, Fr., OF, Chino Hills
3rd team
McKenzie Long, Sr., 2B, Los Osos
Chloe Melanson, Jr., OF, Bonita
Sara Ketelsleger Sr., 3B, Ayala.

Continue reading

All CIF-SS softball 2014 list

Here is the list of first team all-CIF Southern Section softball, with San Bernardino County athletes in bold:
DIVISION 1
Player of the Year: Nicole DeWitt, Sr., INF, Garden Grove Pacifica
Championship coach: Mark Campbell, Garden Grove Pacifica
First team
Lacey Alderman Sr., P, Murrieta Valley; Tera Blanca, Sr., P, Marina; Maddy Dwyer, Fr., P, Orange Lutheran; Mariah Lopez, So., P, Saugus; Alexis Osorio, Sr., P, ML King; Janine Petmecky, Sr., P, Riverside Poly; Selena Ta’amico Sr., P, Vista Murrieta; Micaela Vierra, Sr., P, Huntington Beach; Paige Von Sprecken, Sr., P, Yorba Linda; Rachel Sellers, Jr., C, Los Alamitos; Kacey Whitney, Jr., OF, Cypress; Paulina Anasis, Jr., INF, Anaheim Canyon; Nychole Antillon, Sr., INF, Mater Dei; Nicole Frye, Jr., INF, Corona Santiago; Ashley Goodwin, Sr., INF, Norco; Payton Lawton, Sr., INF, Rosary; Julie Lombardi, Sr., INF, West Ranch; Genesis Ramirez, So, INF, Oxnard; Dominique Salgado, Sr., INF, Valencia; Sara Silveyra, So., INF, Camarillo; Brynley Steele, Sr., INF, Esperanza.
DIVISION 2
Player of the Year: Taylor McQuillin, Jr., P, Mission Viejo
Championship coach: Troy Ybarra, Mission Viejo
First Team
Brianna Cassidy, Jr., C, Cajon; Brooke Bolinger, Sr., P, Yucaipa; Monica Pasillas Jr., OF, Redlands; Celeste Wood, Jr., P, Los Altos; Alexis Gonzalez, Sr., OF, West Covina; Kassidy Simons, Jr., P, Moorpark; Amanda Lorenz, Jr., P, Moorpark; Montana Dixon, So., C, Lakewood; Jessica Scroggin, Sr., OF, Lakewood; Miranda Viramontes, Sr., P, Chino; Alyssa Gonzalez, So., INF, Chino; Caitlyn Callahan, Sr., C, San Marino; Brooke Clemetson, Sr., P, Charter Oak; Taylon Snow, Fr., OF, Chino Hills; Tannon Snow, Jr., INF, Chino Hills; Sara Ketelsleger, Sr., INF, Ayala; Alyssa Palomino, Jr., OF, Mission Viejo; Jennifer Iseri, Jr., P, Cerritos; Annie Dipillo, Sr., INF, La Mirada; Samantha Glantz, Sr., C, Oaks Christian; Kelly Spear, Sr., INF, Oaks Christian.
Continue reading

Prep baseball: schedules for 4 County Clashes

The first of 4 prep baseball County Clashes at San Manuel Stadium is tomorrow, March 22.

Here is the schedule for each of the series of games:

March 22
Arroyo Valley vs. Carter, 1 p.m.
Kaiser vs. Fontana, 4 p.m.
Yucaipa vs. Miller, 7 p.m.
March 29
Citrus Valley vs. Jurupa Hills, 1 p.m.
Redlands vs. Eisenhower, 4 p.m.
Rialto vs. San Gorgonio, 7 p.m.
April 26
Arrowhead Christian vs. Colony, 1 p.m.
Tahquitz vs. San Jacinto, 4 p.m.
Colton vs. Bloomington, 7 p.m.
May 10
Hemet vs. Beaumont, 1 p.m.
Redlands East Valley vs. Eisenhower, 4 p.m.
Cajon vs. Yucaipa, 7 p.m.