CIF-SS boys water polo playoff pairings

DIVISION 3
First Round
Wild card A at No. 1 Laguna Beach
El Segundo at Aliso Niguel
Ayala at Mira Costa
Wild card B at No. 2 La Canada
Wild card C at No. 3 Palos Verdes
South Pasadena at Capo Valley
Wild card D at Santa Monica
Estancia at No. 2 Damien

Wild Card
A: Claremont at Temple City
B: Godinez at Beverly Hills
C: Culver City at Saddleback
D: Tesoro at Peninsula

DIVISION 4
First Round
Wild card A at No. 1 Royal
La Habra at Redlands East Valley
Arroyo Grande at Los Osos

Wild card B at No. 4 Cerritos
Wild card C at No. 3 Righetti
Wild card D at Redlands
Upland at Troy

Wild card E at No. 2 Agoura

Wild Card
A: Rancho Cucamonga at Paso Robles
B: Westlake at Yucaipa

C: Warren at Sunny Hills
D: Alta Loma at Thousand Oaks
E: San Luis Obispo at Downey

DIVISION 7
First Round
Wild card A at No. 1 Santa Ynez
Rancho Alamitos at Hacienda Heights Wilson
Ocean View at Don Lugo
Wild card B at Cajon

Arroyo Grande at No. 3 Nipomo
Wild card C at Orange
Wild card D at Los Amigos
Wild card E at No. 2 Nogales

Wild Card
A: Montclair at Pacific
B: San Dimas at Lompoc Cabrillo
C: Sierra Vista at Garden Grove
D: Citrus Valley at Chino
E: Summit at Santa Ana

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Softball second-round matchups

Now it’s softball’s turn, with the second round also to be played Tuesday.

Division 2
Arlington at Temecula Valley
Palos Verdes at Mayfair
Lakewood at Valley View
Vista Murrieta at Irvine
Upland at Eisenhower
California at Beckman
Laguna Hills at Ontario
Redlands at Mira Costa

Division 3
Bonita at Sunny Hills
Downey at Mission Viejo
Highland at Aliso Niguel
Ayala at Burbank Burroughs
Glendora at La Habra
Warren at Colton
Dana Hills at Chino Hills
Oaks Christian at Knight

Division 4
La Quinta at Buena
Ocean View at South Torrance
North Torrance at Paloma Valley
Aquinas at Bishop Amat
Lompoc Cabrillo at Torrance
Lakeside at Hesperia
Pomona Catholic at Lakewood St. Joseph
Garden Grove at Santa Monica

Division 5
Whittier Christian at Western
San Marino at Calvary Murrieta
San Dimas at West Covina
Beaumont at Village Christian
Cerritos Valley Christian at Mayfield
South Hills at Barstow
Heritage at Savanna
La Canada at Northview

Division 6
St. Monica at Marymount
Alverno at Maranatha
Bermuda Dunes Desert Christian at Marlborough
South El Monte at Grace Brethren
Oak Hills at San Gabriel Mission
Nordhoff at Yucca Valley
Marshall at Carpinteria
La Salle at Arroyo

Division 7
Downey Calvary Chapel at Amino Leadership
Kern Valley at Eastside Christian
Capistrano Valley Christian at St. Matthias
Victor Valley Christian at Environmental
Lake Arrowhead Christian at Rosamond
La Sierra Academy at Saddleback Valley Christian
Bell-Jeff at Academy of Academic Excellence
San Jacinto Valley Academy at Rolling Hills Prep

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Baseball second-round matchups

Tuesday’s second-round games with updated site information.

Division 2
Glendora at Harvard-Westlake
Upland at Placentia Valencia
La Mirada at Rialto
Cypress at Mira Costa
Damien at Redlands East Valley
El Toro at Garden Grove Pacifica
Santa Barbara at Chaminade
Northwood at Yucaipa

Division 3
Beckman at Colton
Ocean View at Bell Gardens
Quartz Hill at Rancho Alamitos
Hemet at Gahr
South Hills at Lancaster
Downey at Bonita
Culver City at San Gorgonio
Alhambra at Paloma Valley

Division 4
Bishop Amat at Colony
Savanna at Torrance
Oaks Christian at Fullerton
Indio at Northview
Kaiser at St. Paul
Garey at El Segundo
Sonora at Monrovia
Granite Hills at Palm Desert

Division 5
Downey Calvary Chapel at Woodcrest Christian
Sierra Vista at Lompoc
Gabrielino at Heritage
Montclair Prep at Big Bear
Hesperia at Maranatha
Western Christian at Campbell Hall
Cathedral at Lompoc Cabrillo
Tahquitz at Linfield Christian

Division 6
Villanova Prep at Lancaster Desert Christian
St. Anthony at Capistrano Valley Christian
Sage Hill at Windward
Vasquez at Kern Valley
Oxford Academy at Silver Valley
Pasadena Poly at Rosamond
Crossroads at Rio Hondo Prep
Grace Brethren at Boron

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS softball playoff scores

Results from Thursday’s first-round action. Huge shocker in Division 2, as No. 1 seed and defending section champion Etiwanda was knocked out.

Division 2
Temecula Valley 3, Etiwanda 2
Arlington 1, La Serna 0
Palos Verdes 2, Don Lugo 1 (9)
Mayfair 1, Yucaipa 0
Lakewood 4, Santa Fe 1
Valley View 6, Redlands East Valley 3
Irvine 7, Colony 4
Vista Murrieta 11, Ramona 4
Eisenhower 4, Canyon Springs 3
Upland 4, Long Beach Wilson 3
Beckman 10, Chaparral 5
California 4, Redondo 0
Laguna Hills 3, Los Osos 2
Ontario 2, Murrieta Valley 1
Mira Costa 5, La Mirada 1
Redlands 9, Rancho Verde 1

Second-round matchups (Tuesday, site TBA)
Temecula Valley vs. Arlington
Palos Verdes vs. Mayfair
Lakewood vs. Valley View
Irvine vs. Vista Murrieta
Eisenhower vs. Upland
Beckman vs. California
Laguna Hills vs. Ontario
Mira Costa vs. Redlands
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS baseball playoff scores

Here are the first-round scores of the divisions playing today and the upcoming second-round matchups.

Division 3
Beckman 12, Warren 3
Colton 6, Charter Oak 5
Bell Gardens 12, California 8
Ocean View 3, Westminster La Quinta 1
Rancho Alamitos 4, Cajon 3
Quartz Hill 11, Santa Monica 10
Gahr 10, Walnut 9
Hemet 8, Diamond Ranch 4
South Hills 3, Montebello 2
Lancaster 12, Santa Fe 4
Downey 9, Irvine University 3
Bonita 3, Elsinore 1
San Gorgonio 2, Palmdale 0
Culver City 9, Garden Grove 7
Paloma Valley 8, Westminster 2
Alhambra 4, La Serna 0

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
Beckman vs. Colton
Bell Gardens vs. Ocean View
Rancho Alamitos vs. Quartz Hill
Gahr vs. Hemet
South Hills vs. Lancaster
Downey vs. Bonita
San Gorgonio vs. Culver City
Paloma Valley vs. Alhambra

Division 5
Woodcrest Christian 19, Desert Mirage 0
Downey Calvary Chapel 6, Sultana 1
Lompoc 8, Gardena Serra 1
Sierra Vista 3, San Jacinto 2
Heritage 4, St. Monica 0
Gabrielino 4, Paraclete 1
Big Bear 2, Arrowhead Christian 1
Montclair Prep 9, Serrano 0
Maranatha 5, Calvary Murrieta 3
Hesperia 11, Citrus Hill 5
Campbell Hall 12, South El Monte 5
Western Christian 7, Santa Ynez 0
Lompoc Cabrillo 28, La Puente 5
Cathedral 2, Whittier Christian 0
Linfield Christian 9, Yucca Valley 2
Tahquitz 10, Ontario Christian 8

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
Woodcrest Christian vs. Downey Calvary Chapel
Lompoc vs. Sierra Vista
Heritage vs. Gabrielino
Big Bear vs. Montclair Prep
Maranatha vs. Hesperia
Campbell Hall vs. Western Christian
Lompoc Cabrillo vs. Cathedral
Linfield Christian vs. Tahquitz

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS softball wild-card scores

Now to softball. Unlike baseball, all the first-round games will be Thursday

Division 2
Temecula Valley 7, Millikan 0
Santa Fe 1, Alta Loma 0 (8)
Ramona 3, Bellflower 0
Eisenhower 7, Cerritos 1
Redondo 6, Chaffey 5 (8)
Rancho Verde 3, Long Beach Poly 2

First Round
Temecula Valley at Etiwanda
La Serna at Arlington
Don Lugo at Palos Verdes
Yucaipa at Mayfair
Santa Fe at Lakewood
Valley View at Redlands East Valley
Irvine at Colony
Ramona at Vista Murrieta
Eisenhower at Canyon Springs
Long Beach Wilson at Upland
Beckman at Chaparral
Redondo at California
Los Osos at Laguna Hills
Murrieta Valley at Ontario
Mira Costa at La Mirada
Rancho Verde at Redlands
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS baseball wild-card scores

Tuesday’s scores

Division 2
Peninsula 5, Norwalk 2
Harvard-Westlake 3, Arroyo Grande 2 (13)
Arlington 9, Redlands 6
Placentia Valencia 13, Atascadero 4
Rancho Cucamonga 1, Vista del Lago 0
Rialto 6, Burbank 1
San Marcos 6, Nipomo 0
Woodbridge 8, Burbank Burroughs 3
Bellflower 4, San Luis Obispo 3
Palos Verdes 11, Pasadena 1
Garden Grove Pacifica 2, Alta Loma 0
Loyola 6, Dos Pueblos 3
Chaminade 3, Diamond Bar 2
Los Osos 7, Miller 1
Northwood 9, Crescenta Valley 1
Yucaipa 8, Rancho Verde 0

First Round (to be played Friday)
Peninsula at Glendora
Harvard-Westlake at Foothill
Arlington at Upland
Placentia Valencia at Arcadia
Rancho Cucamonga at La Mirada
Rialto at Alemany
San Marcos at Mira Costa
Woodbridge at Cypress
Bellflower at Redlands East Valley
Palos Verdes at Damien
Garden Grove Pacifica at Canyon Springs
Loyola at El Toro
Chaminade at Paso Robles
Los Osos at Santa Barbara
Northwood at Mayfair
Yucaipa at Crespi
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS softball pairings

Here’s softball. Interesting development in Division 2, as defending champion Etiwanda got the No. 1 seed over top-ranked Redlands. We’ll see if it comes into play.

Division 2
First Round, Thursday
Wild Card A at Etiwanda
La Serna at Arlington
Don Lugo at Palos Verdes
Yucaipa at Mayfair
Wild Card B at Lakewood
Valley View at Redlands East Valley
Irvine at Colony
Wild Card C at Vista Murrieta
Wild Card D at Canyon Springs
Long Beach Wilson at Upland
Beckman at Chaparral
Wild Card E at California
Los Osos at Laguna Hills
Murrieta Valley at Ontario
Mira Costa at La Mirada
Wild Card F at Redlands

Wild Card, today
A: Temecula Valley at Millikan
B: Alta Loma at Santa Fe
C: Ramona at Bellflower
D: Eisenhower at Cerritos
E: Chaffey at Redondo Union
F: Long Beach Poly at Rancho Verde
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS baseball pairings

A little late but here ya go.

Division 2
First Round, Friday
Wild Card A at Glendora
Wild Card B at Foothill
Wild Card C at Upland
Wild Card D at Arcadia
Wild Card E at La Mirada
Wild Card F at Alemany
Wild Card G at Mira Costa
Wild Card H at Cypress
Wild Card I at Redlands East Valley
Wild Card J at Damien
Wild Card K at Canyon Springs
Wild Card L at El Toro
Wild Card M at Paso Robles
Wild Card N at Santa Barbara
Wild Card O at Mayfair
Wild Card P at Crespi

Wild Card, Today
A: Norwalk at Peninsula
B: Harvard/Westlake at Arroyo Grande
C: Redlands at Arlington
D: Atascadero at Placentia Valencia
E: Vista del Lago at Rancho Cucamonga
F: Burbank at Rialto
G: Nipomo at San Marcos
H: Burbank Burroughs at Woodbridge
I: San Luis Obispo at Bellflower
J: Pasadena at Palos Verdes
K: Alta Loma at Garden Grove Pacifica
L: Loyola at Dos Pueblos
M: Diamond Bar at Chaminade
N: Miller at Los Osos
O: Northwood at Crescenta Valley
P: Rancho Verde at Yucaipa
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Basketball championship schedule

Here’s the schedule for the basketball title games for this weekend as released by the CIF.

Thursday
Division 1-A girls: Santa Monica vs. Summit, 8:30 p.m., Mater Dei HS

Friday
Division 6-A girls: North County Christian vs. Calvary Baptist/Lake Arrowhead Christian winner, 4:15 p.m., Colony HS

Saturday
Division 2-A boys: Eisenhower vs. Pasadena, 12:30 p.m., Honda Center
Division 1-AA boys: Mater Dei vs. Etiwanda, 6:30 p.m., Honda Center

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email