Citrus Belt League MVP Tristan Workman pitches against Carter. (Photo by Frank Perez for SCNG)
Citrus Belt League Spring all-league teams
Continue reading “2017 Citrus Belt League spring all-league teams” »
Citrus Belt League MVP Tristan Workman pitches against Carter. (Photo by Frank Perez for SCNG)
Citrus Belt League Spring all-league teams
Continue reading “2017 Citrus Belt League spring all-league teams” »
High school athletes from the CIF Southern Section will jump into the pool throughout the week at Riverside City College for the 2016 swim finals.
On the Division 2 girls side, Ayala’s Kenisha Liu and Redlands’ Melissa Pepper return with the hope of capping off their high school careers on top.
Continue reading “CIF-SS Girls Swimming Championships Preview” »
Longfellow, who is preparing for her senior season with the REV Wildcats, was named to the San Bernardino Sun All-Area Swim First Team in 2014-15.
The REV captain took first place in the CIF Southern Section Division 2 consolation finals of the 200 IM with a time of 2:06.35. She also finished sixth in the 100 backstroke with a time of 57.50.
She competed with her teammates in the 400 freestyle relay (3:33.24) and in the 200 medley relay (1:47.75). REV finished fifth in both relays.
It doesn’t appear that these Citrus Belt League all-league teams were posted before so here they are:
Continue reading “Citrus Belt League spring all-league teams” »
The Redlands East Valley and Redlands High girls 200 yard medley relay teams finished 24th and 25th respectively during the inaugural CIF State Swim prelims.
Redlands East Valley boys 200 medley relay team took 11th in CIF State swim prelims. REV will swim in consolation finals. Damien was 20th and did not qualify.
Event 3 – Girls 200 Medley Relay
1) Melissa Pepper 2) Summer D’Arcy 3) Niki Proctor 4) Alex Zak 5) Victoria Benitez 6) Mia Ryan 7) Libby Pry
No. 22 seed Redlands East Valley
1) Emily Longfellow 2) Alexa Melara 3) Autumn D’Arcy 4) Emily Rigsby 5) Sidney McNeil 6) Erin Doolittle 7) Allison Wieseler
Event 4 – Boys 200 Medley Relay
No. 9 seed Redlands East Valley
1) Fernando Duenas 2) Jack Moyles 3) Benji Duenas 4) Kyle Acevedo 5) Reymond Munson 6) Christian Solis 7) Wade Allsup 8) Daniel Precie
No. 23 seed Damien
1) Steven Fleurant 2) Mac Quinn 3) Grant Farias 4) Richie Campbell 5) Diego Torres-Casso 6) Sean Murakoshi 7) Jakob Burris 8) Max Ries
Event 5 – Girls 200 Freestyle
No. 2 seed Ayala – Kenisha Liu
Event 6 – Boys 200 Free
No. 16 Chino Hills – Michael Tenney
Event 7 – Girls 200 IM
No. 13 seed Mikki Thompson
Event 8 – Boys 200 IM
No. 21 seed Redlands – Collin Green
Event 9 – Girls 50 Free
No. 15 seed Redlands – Melissa Pepper
Event 10 – Boys 50 Yard Free
No. 13 seed Damien – Richie Campbell
Event 11 – Girls 100 Butterfly
No. 23 seed Diamond Bar – Kathleen Gani
Event 12 – Boys 100 Butterfly
No. 18 seed Redlands East Valley – Fernando Duenas
Event 13 – Girls 100 Yard Freestyle
No. 1 seed Ayala – Kenisha Liu
Event 14 – Boys 100 Yard Free
N/A
Event 15 – Girls 500 Free
No. 8 seed Ayala – Mikki Thompson
No. 22 seed Redlands – Marleigh Aulis
Event 16 – Boys 500 Free
No. 10 seed Chino Hills – Michael Tenney
No. 17 seed Redlands – Collin Green
Event 17 – Girls 200 Free Relay
No. 7 seed Ayala
1) Megan Delgado 2) Shannon Steele 3) Mikki Thompson 4) Kenisha Liu 5) Emma Ahadoberry 6) Marissa Gaslan 7) Colleen Gamboa 8) Sawyer Belville
Event 19 – Girls 100 Back
N/A
Event 20 – Boys 100 Backstroke
No. 17 seed Redlands East Valley – Fernando Duenas
Event 21 – Girls 100 Breaststroke
No. 23 seed Redlands – Niki Proctor
Event 22 – Boys 100 Breaststroke
No. 18 seed Los Osos – Brian Whittington
No. 22 seed Redlands East Valley – Jack Moyles
Event 23 – Girls 400 Free Relay
No. 8 seed Ayala
1) Megan Delgado 2) Shannon Steele 3) Mikki Thompson 4) Kenisha Liu 5) Emma Ahadoberry 6) Marissa Gaslan 7) Colleen Gamboa 8) Sawyer Belville
No. 22 seed Redlands East Valley
1) Emily Longfellow 2) Mikayla Jean 3) Autumn D’Arcy 4) Emily Rigsby 5) Erin Doolittle 6) Sidney McNeil 7) Allison Wieseler
Event 24 – Boys 400 Yard Free
No. 17 Redlands
1) Tom Frye 2) Tyler Ocasio-Pare 3) Collin Green 4) Shea Macready 5) Matthew Keeling 6) Jack Topoleski 7) Nick Cortz 8) Matthew Ryan
The local area is not known as a diving hot bed as it is becoming a trend for some teams and leagues to have few, if any divers at all.
The experience of junior Kristina Unland of Bonita, who scored the highest among local area female divers, may have worked to the advantage. Unland was the only one of four local divers to have competed in a CIF Southern Section diving event prior to this season.
Jacklyn Edwards of Redlands East Valley stated that she is the only diver in the Citrus Belt League along with her friend, Victoria Rice of Yucaipa.
Edwards is concluding her sophomore season while Rice is finishing her freshman year.
Claremont freshman Kaylee-Anna Jayaweera was the only diver from her school this season.
Kristina Unland of Bonita (18th place) 313.65
Victoria Rice of Yucaipa (22nd place) 153.85
Jacklyn Edwards of Redlands East Valley (26th place) 145.70
Kaylee-Anna Jayaweera of Claremont (34th place) 100.10
Signings from San Bernardino County from the early signing period, either have already signed or are expected to sign.
Ayala volleyball
Erin Clark, Portland State
Bloomington wrestling
Uzo Owuama, Grand Canyon
Derrick Jones III, Grand Canyon
Chino Hills baseball
Aaron Dominguez, Mississippi St
Izzy Fuentes, San Diego State
Cody Sporrer, UC Riverside
Jake Taylor, New Mexico St
Kyle Wade, Iowa
Josh Walker, Grand Canyon
Chino Hills softball
Shianne Brannan, Cal State Fullerton
Patricia Parks, Arizona
Alyssa Mendez, Nevada
Chino Hills volleyball
Mallory Beard, Hampton University (Va.)
Etiwanda girls basketball
Alyssa Anderson UNLV
McKynzie Fort, Oregon
Cherice Harris, Arizona
Amy Okonkwo USC
Deaja Smith, Cal State Fullerton
The qualifiers for the CIF-SS swimming championships were released on Saturday, so here’s a look at those who qualified among the top 16 in their respective events in their divisions, along with when those divisions will be competing. All CIF-SS swimming is at Riverside City College
DIVISION 1 Prelims, Thursday May 9, 9 a.m.; Finals Saturday May 11, 5 p.m.
Redlands
boys 200 medley relay (14th)
Kyle Gornay 100 butterfly (defending champ and CIF-record holder, 1st); 100 backstroke (defending champ, 1st)
Shea Macready, 100 backstroke (16th)
Melissa Pepper, 100 backstroke (6th)
Yucaipa
girls 200 medley relay (15th)
Julian Jacobs 50 freestyle (7th)
Kylie Mihld, 100 backstroke (11th)
Continue reading “San Bernardino County athletes preparing for CIF-SS swimming championships” »