Friday’s CIF-SS football playoff scores, next week’s schedule

Friday’s first-round CIF-SS football scores and next week’s schedules
INLAND DIVISION

Redlands East Valley 61, North 17
Elsinore 44, Jurupa Hills 3
Rancho Verde 52, Paloma Valley 16
Citrus Hill 63, Citrus Valley 14
Riverside Poly 42, Tahquitz 17
San Gorgonio 55, Cajon 7
Carter 37, San Jacinto 22
Heritage 54, Rim of the World 7
Next week:
REV at Elsinore
Rancho Verde at Citrus Hill
Riverside Poly at San Gorgonio
Carter at Heritage

CENTRAL DIVISION
Colony 48, La Canada 0
Glendora 24, Summit 14
Charter Oak 49, Colton 0
San Marino 49, Claremont 28
Bonita 45, Kaiser 14
West Covina 18, Chaffey 15
Los Altos 28, South Hills 10
Monrovia 26, Don Lugo 20 (OT)\
Next week:
Glendora at Colony
Charter Oak at San Marino
West Covina at Bonita
Monrovia at Los Altos

Continue reading

CIF-SS football playoff pairings

OK, here are Eastern, Inland, Central and West Valley Division playoffs. Not all alternate sites not available yet, although I’ve heard Barstow-Norte Vista will be played Thursday.

INLAND DIVISION
North vs. No. 1 Redlands East Valley at Citrus Valley HS; Jurupa Hills at Elsinore; Paloma Valley at Rancho Verde; Citrus Valley at No. 4 Citrus Hill; Tahquitz vs. No. 3 Riverside Poly at King HS, Cajon at San Gorgonio; San Jacinto at Carter; Rim at No. 2 Heritage.
CENTRAL DIVISION
La Canada at No. 1 Colony, Summit at Glendora at Citrus College; Colton at Charter Oak; Claremont at No. 4 San Marino; Bonita at No. 3 Kaiser; Chaffey at West Covina; Los Altos at South Hills; Don Lugo at No. 2 Monrovia.
EASTERN DIVISION
Apple Valley at No. 1 La Quinta; Patriot at Vista Del Lago; Barstow at Norte Vista (Thursday); Palm Desert at No. 4 Serrano; Hesperia at No. 3 La Sierra; Moreno Valley at Palm Springs; Rubidoux at Silverado; Cathedral City at No. 2 Oak Hills.
WEST VALLEY DIVISION
San Juan Hills at No. 1 Upland; Hart at Edison; Canyon Country Canyon at Vista Murrieta; Newport Harbor at No. 4 Tesoro; Great Oak at No. 3 Chino Hills; El Toro at Los Alamitos; Rancho Cucamonga at Valencia; Temecula Valley at No. 2 Mission Viejo.
NORTHWEST DIVISION
Mission Prep at No. 1 Maranatha; Arrowhead Christian at Cantwell Sacred Heart; Heritage Christian at Templeton; Rio Hondo Prep vs. No. 4 Big Bear at Big Bear MS, Saturday 1:30 p.m.; Riverside Notre Dame at No. 3 Shadow Hills; Bishop Montgomery at Nipomo; Cerritos Valley Christian at Linfield Christian; Morro Bay at No. 2 Pasadena Poly.