Boys basketball: San Bernardino Kiwanis schedule

Today is the first day of the San Bernardino Kiwanis boys basketball tournament.
It’s a 16-team bracketed format, culminating with the championship game on Monday.
Upcoming schedule

Day 1, Today, Dec. 26, First Round
At Arroyo Valley HS:
Rim of the World vs. Redlands East Valley, 11 a.m.
Beaumont vs. Summit, 12:30 p.m.
Yucaipa vs. Barstow, 2 p.m.
Grand Terrace vs. Arroyo Valley, 3:30 p.m.
At Pacific HS
Jurupa Hills vs. Pacific, 3:30 p.m.
Redlands vs. Ramona, 12:30 p.m.
Kaiser vs. San Gorgonio, 2 p.m.
Indian Springs vs. Cajon, 11 a.m.

Day 2, Fri Dec. 27, Quarterfinals
At Arroyo Valley HS
Rim-REV winner vs. Beaumont-Summit winner, 2 p.m.
Yucaipa-Barstow winner vs. Grand Terrace -Arroyo Valley winner, 3:30 p.,m.
At Pacific HS
Jurupa Hills-Pacific winner vs. Redlands-Ramona winner, 2 p.m.
Kaiser-San Gorgonio winner vs. Indian Springs-Cajon winner, 3:30 p.m.

Day 3 Sat Dec. 28, semifinals
At Arroyo Valley HS
Top bracket semifinal, 2 p.m.
Bottom bracket semifinal, 3:30 p.m.

Day 4, Mon Dec. 30
At Arroyo Valley HS
Championship game, 8 p.m.
Third place game, 6:30 p.m.

all CIF-SS girls volleyball has been released

Here are the complete All-CIF teams. San Bernardino County players in bold

Division 1-AA
Players of Year
 - Crissy Jones, Los Alamitos, Frankie Shebby, Mater Dei
Coach of the Year - Dave Huber, Los Alamitos

Players - Haley Hobson, Corona del Mar; Tia Scambray, Dana Hills; Cadie Bates, Great Oak; Megan Kruidhof, Lakewood; Reni Meyer Whalley, Marymount; Skylar Caputo, Mira Costa, Taylor Wheatley, Orange Lutheran; Norene Iosia, Redondo Union; Rylee Hunt, Los Alamitos; Annie Hale, Los Alamitos; Jaden Pickell, Mater Dei.

Division 1-A
Player of Year
 - Haley DeSales, LaSalle
Coach of Year - Adam Black, Harvard-Westlake

Players - Lindsay Ruddins, Aliso Niguel; Meghan Buzzerio, Chino Hills; Kelly Clues, El Dorado; Sofia Coffey, Flintridge Sacred Heart; Josephine Kremer, Harvard-Westlake; Nicole Elattrache, Harvard-Westlake; Caroline Knop, La Salle; Alyssa Taveras, La Salle; Sussanah Muno, Sherman Oaks Notre Dame; Sydney Bast, St. Lucy’s; Peyton Grahovac, Villa Park; Katherine Bloch, Sherman Oaks Notre Dame.

Division 2-AA
Player of Year
 - Chanel Hoffman, Corona Santiago
Coach of Year - Arlen Elvik, Corona Santiago

Players - Aeryn Owens, Alta Loma; Ashten Smith-Gooden, Los Osos; Ashley Kaylor, Los Osos; Kalei Greeley, Martin Luther King; Shelby Livingston, Oaks Chr.; Grace Napolitano, Oaks Chr.; Kylie Miller, Rancho Cucamonga; Jessie Prichard, Santiago; Alexandra Kloehn, Santiago; Kori Kutsch, South Torrance; Sabryn Roberts, North Torrance; Claire Kiffer-Wright, South Pasadena.

Division 2-A
Player of Year
 - Deanna Blaine, Whittier Christian
Coach of Year - Shawn Hunter, Whittier Christian

Players – Lexi Resch, Whittier Chr.; Claire Lenihan, Chadwick, Alina Smith, Cypress; Natalie Johnson, Mayfield; Olivia Mediano, Palm Springs; Madison Holl, Oxnard; Selby Schnobrich, Village Chr.; Kylee Wolfe, Whittier Chr.; Jennifer Washlee, Whittier Chr.; Aspen Potter, Yorba Linda; Kayla Chapman, Troy.

Division 3-AA
Player of Year
 - Collette Franz, Viewpoint
Coach of Year - Frank Pontello, Viewpoint

Players - Lara Schwieyer, Viewpoint; Christina Cornelius, Viewpoint; TaeLeon Butler, Windward; Kyra Hill, Sierra Canyon; Cassidy Paperny, Culver City; Melissa Martinez, La Serna; Claire Kovensky, Citrus Valley; Ifeoma Ufondu, Quartz Hill; Lauren Purdon, Valley View; Rachel Furash, Viewpoint; Maria Difranco, Santa Monica.

Division 3-A
Player of Year
 - Kekai Whitford, Sage Hill
Coach of Year - Dan Thomassen, Sage Hill

Players - Halland McKenna, Sage Hill; Maddy Abbott, Sage Hill; Kayla Scheel, Crean Lutheran; Katie Kyckelhahn, Crean Lutheran; Amanda Kirtley, Aquinas; Daisia LaBrie, La Sierra; Gabrielle Benk, St. Margaret’s; Itali Andrade, Western Chr.; Autumn Russell, Templeton; Alexandria Carlson, Santa Ynez, Amanda Reifer, Jurupa Valley.

Division 4-AA
Player of Year
 - Heidi Dyer, Saddleback Valley Chr.
Coach of Year - Carmen Strattonm Saddleback Valley Chr.

Players
 - Jaelyn Green, Saddleback Valley Chr.; Tristan Self, Hemet; Baylee Christian, Hemet; Riley Kelly, St Paul; Ayana Knowles, Don Lugo; Alyssa Cazares, Shadow Hills; Rayven Roman, Summit; Rachel DeArman, Colony; Nada Dragovic, Cantwell Sacred Heart; Jade Anderson, Fairmont Prep; Elyse Vega, West Valley; Gisela Govea, Fontana.

Division 4-A
Player of Year 
- Grace Minchin, Pacifica Chr.
Coach of Year - Julie Bennett, Pacifica Chr.

Players - Maile Lane, Pacific Chr.; Clara Madsen, Laguna Blanca; Phoebe Madsen, Laguna Blanca; Olivia Leventhal, Crossroads; Cydney Pierce, Cate; Natalie Stephanus, Vistamar; Marielle O’Campo; St. Anthony; McKenna Clawson, Nordhoff; Catherine Collins, Paraclete; Kathy McKiernan, La Puente; Carolyn Urquieta, La Puente; Kaity Bailey, Villanova Prep.

Division 5-AA
Player of Year –
Deana Seno, Pomona Catholic
Coach of Year-
Randy Bohlman, Pomona Catholic

Players - Leah Miranda, Pomona Catholic; Justine Zepeda, Bishop Conaty-Loretto; Kelly Berger, Mammoth; Taylor Webster, Faith Baptist; Shauna Cyr, La Sierra; Madison Zelenski, Lancaster Desert Chr.; Kylie Brown, Santa Clarita Chr.; Elizabeth Shelton, Desert; Bethany Young, Coastal Chr.; Jeni Ecklund, Apple Valley Chr.; Olivia Hough, Hesperia Chr.; Lauren Peters, San Gabriel Mission.

Division 5-A
Player of Year
 - Sami Whitaker, Riverside Chr.
Coach of Year - Joyceann Duncan, Riverside Chr.

Players - Megan Holmes, Riverside Chr.; Karina Muneton, West Shores; Kirtsen Mueller, Hillcrest Chr.; Julie Cameron, Nuview Bridge; Jannet Olvera, Orangewood Aca.; Michelle Mole, Excelsior Charter; Ana Tse, St. Monica; Emily Curtin, Lake Arrowhead Chr.; Vanessa Sanchez, Avalon; Graecyn Boyd, Rancho Chr.; Emily Cook, Palm Valley; Danielle Cox, Trona.

CIF-SS Semifinals predictions

I have not done that well in picking playoff games, but I will keep picking.

Here are this week’s picks for CIF-SS semifinal games.

INLAND DIVISION
Corona Centennial 49, Upland 35
CENTRAL DIVISION
Rancho Verde 21, Kaiser 14
Heritage 27, Colony 14
EASTERN DIVISION
San Gorgonio 41, Norte Vista 21
EAST VALLEY DIVISION
Jurupa Hills 31, Western Christian 14
St. Margaret’s 22, Big Bear 20

Football playoff quarterfinals picks

I hadn’t recapped my picks the last two weeks, but I went 20-8 with one exact margin in Week 10 (Big Bear winning by 42 points) and 20-4 in the first week of the playoffs. That gives me a record of 287-74 with the margin exactly correct seven times.

Here are my CIF quarterfinals picks

CENTRAL DIVISION
Kaiser 21, Paloma Valley 17
Riverside Poly 35, Colony 28
EAST VALLEY DIVISION
Jurupa Hills 48, Shadow Hills 21
Western Christian 35, Santa Clara 24
Citrus Valley 28, Big Bear 24
Rim of the World 27, St. Margaret’s 19
EASTERN DIVISION
San Gorgonio 48, Tahquitz 24
Oak Hills 42, Norte Vista 31
Citrus Hill 21, Apple Valley 10
Serrano 28, Moreno Valley 7
INLAND DIVISION
Norco 35, Rancho Cucamonga 31
Corona Santiago 31, Upland 28
NORTHEAST DIVISION
Rio Hondo Prep 45, Excelsior 17

First-round playoff predictions

I’ve been a little under the weather this week, so I didn’t recap my picks or my record for picking last week. I will recap all of that after this week, I hope.

First round playoff picks

CENTRAL DIVISION
Moreno Valley Rancho Verde 28, Colton 20
Kaiser 28, Moreno Valley Canyon Springs 14
Paloma Valley 35, Chino 17
Summit 21, Riverside Poly 17
La Quinta 42, Chaffey 21

Continue reading

Early Signing Day List

Signings from San Bernardino County from the early signing period, either have already signed or are expected to sign.

Ayala volleyball
Erin Clark, Portland State

Bloomington wrestling
Uzo Owuama, Grand Canyon
Derrick Jones III, Grand Canyon

Chino Hills baseball
Aaron Dominguez, Mississippi St
Izzy Fuentes, San Diego State
Cody Sporrer, UC Riverside
Jake Taylor, New Mexico St
Kyle Wade, Iowa
Josh Walker, Grand Canyon

Chino Hills softball
Shianne Brannan, Cal State Fullerton
Patricia Parks, Arizona
Alyssa Mendez, Nevada

Chino Hills volleyball
Mallory Beard, Hampton University (Va.)

Etiwanda girls basketball
Alyssa Anderson UNLV
McKynzie Fort, Oregon
Cherice Harris, Arizona
Amy Okonkwo USC
Deaja Smith, Cal State Fullerton

Continue reading

Week 10 Prep football picks

Final week of the regular season, and I apologize for not making Thursday picks (By the way Victor Valley beat Silverado 13-10, Montclair beat Ontario 40-13 and Boron beat Excelsior 22-8). But I am making picks for Friday. Entering this week, I am 247-62 picking winners and have picked the winning team and winning margin exactly right 6 times.

Here we go:

AMBASSADOR LEAGUE
Ontario Christian 38, Western Christian 35
Linfield Christian 21, Aquinas 10
Arrowhead Christian 40, Calvary Murrieta 14
BASELINE LEAGUE
Rancho Cucamonga 17, Upland 13
Los Osos 21, Etiwanda 20
Glendora 38, Alta Loma 17
CITRUS BELT LEAGUE
Redlands East Valley 31, Eisenhower 27
Yucaipa 21, Redlands 16
Cajon 28, Miller 6
Continue reading

Citrus Belt League football coin flip results

Entering this week, there are 2 different 3-way tie breaker scenarios for Citrus Belt League football, and here’s why Yucaipa will be rooting hard for Eisenhower.

First, the coin flips have already been conducted.

So if, REV beats Ike, REV is the No 1. and if Redlands also beats Yucaipa, there is no 3-way tie.  And it would be 1. REV, 2. Redlands, 3. Ike, 4. Yucaipa

But if REV and Yucaipa win, there would be a three-way tie for second with Yucaipa, Ike and Redlands.

Here are the results if that happens: 1. REV, 2. Redlands, 3. Ike, 4. Yucaipa, the same as above.

If Ike and Yucaipa win, then it would be no 3-way tie, and it would be 1. Ike, 2. REV, 3. Yucaipa, 4. Redlands.

If Ike and Redlands win, then it would be a 3-way tie for 1st, and the coin flip results would be: 1. Redlands, 2. Eisenhower, 3. REV.

So, the only way Yucaipa gets in is to win and have Eisenhower win. Thunderbirds will be rooting for Eagles, that’s for sure!

 

CIF-SS football playoff scenario outline

With this, the final week of the prep football regular season, I’d thought I’d take a look at the playoff scenarios in the various leagues

By Division, with each league’s guaranteed berths in parentheses

INLAND DIVISION
1 at-large berth available
BASELINE LEAGUE (3)
Rancho Cucamonga and Upland play, with the winner going as the No. 1, the loser going as No. 2.
Etiwanda and Los Osos play, with the winner going as the No. 3, and the loser hoping for a wild-card.
CITRUS BELT LEAGUE (3)
Redlands East Valley (5-4, 4-0) is the only team guaranteed to be in, but the Wildcats could go as a No. 1, 2 or 3. Redlands (4-5, 3-1), Eisenhower (7-2, 3-1) and Yucaipa (5-4, 2-2) are vying for the final two automatic spots. If Eisenhower beats REV and Redlands beats Yucaipa, then it’s a 3-way tie for first. All 3 get in, and coin flips would break the tie. If REV beats Ike, then Redlands would be the No. 2 and Ike the No. 3 if Redlands beats Yucaipa. But if REV and Yucaipa win, then Redlands, Ike and Yucaipa would be tied for second, requiring a tie-breaker. If Ike and Yucaipa win, then Ike goes as the No. 1, REV as the No. 2, and Yucaipa as the No. 3.
Continue reading

Week 9 Prep football predictions recap

For Week 9, I went 27-7, and got one margin exactly right, giving me 6 for the year in which I’ve had the right margin and the right winner.I said Jurupa HIlls would win 28-17 and the Spartans won 31-20.  It wasn’t as goot as the week before, when I missed only two games, going 26-2. I am now 247-62 for the season.

Games I missed in bold

AMBASSADOR LEAGUE
Linfield Christian 27, Ontario Christian 20
Aquinas 17, Calvary Murrieta 7 (I incorrectly put Vista Murrieta in a previous post)
Western Christian 41, Arrowhead Christian 38
BASELINE LEAGUE
Upland 26, Etiwanda 19
Rancho Cucamonga 44, Alta Loma 7
Los Osos 27, Glendora 26
CITRUS BELT LEAGUE
Redlands East Valley 45, Redlands 7
Yucaipa 35, Cajon 14
Eisenhower 40, MIller 7
Continue reading