***FRIDAY SCHEDULE***
“Rising Stars” Field Events Session
Time Event # Event Name
4:30 PM – Event 232 Men Discus Throw – (Winner advances to Saturday day meet)
4:30 PM – Event 233 Men Pole Vault – (Winner advances to Saturday day meet)
4:30 PM – Event 234 Women Pole Vault – (Winner advances to Saturday day meet)
4:30 PM – Event 235 Women Shot Put – (Winner advances to Saturday day meet)
4:45 PM – Event 236 Men Long Jump – (Winner advances to Saturday day meet)
4:45 PM – Event 237 Women Triple Jump – (Winner advances to Saturday day meet)
5:00 PM – Event 238 Women High Jump – (Winner advances to Saturday day meet)
5:00 PM – Event 239 Men High Jump – (Winner advances to Saturday day meet)
6:20 PM – Event 240 Men Shot Put – (Winner advances to Saturday day meet)
6:20 PM – Event 241 Women Discus Throw – (Winner advances to Saturday day meet)
6:45 PM – Event 242 Women Long Jump – (Winner advances to Saturday day meet)
6:45 PM – Event 243 Men Triple Jump – (Winner advances to Saturday day meet)
“Burnin Batons” Relays Session
Time Event # Event Name
4:30 PM – Event 201 Women 4×800 Meter Relay Seeded
4:44 PM – Event 202 Women 4×800 Meter Relay Invitational
4:58 PM – Event 203 Men 4×800 Meter Relay Seeded
5:10 PM – Event 204 Men 4×800 Meter Relay Invitational
5:23 PM – Event 205 Men 4×200 Meter Relay Open
5:28 PM – Event 206 Men 4×200 Meter Relay Rated
5:32 PM – Event 207 Men 4×200 Meter Relay Seeded
5:37 PM – Event 208 Men 4×200 Meter Relay Invitational
5:41 PM – Event 209 Women 4×200 Meter Relay Open
5:45 PM – Event 210 Women 4×200 Meter Relay Rated
5:49 PM – Event 211 Women 4×200 Meter Relay Seeded
5:54 PM – Event 212 Women 4×200 Meter Relay Invitational
6:03 PM – Event 213 Men 4×110 Meter Shuttle Hurdles Rated
6:08 PM – Event 214 Men 4×110 Meter Shuttle Hurdles Seeded
6:14 PM – Event 215 Men 4×110 Meter Shuttle Hurdles Invitational
6:20 PM – Event 216 Women 4×100 Meter Shuttle Hurdles Seeded
6:25 PM – Event 217 Women 4×100 Meter Shuttle Hurdles Invitational
6:30 PM – Event 218 Men 800 Sprint Medley
6:35 PM – Event 219 Men 1600 Sprint Medley Rated
6:42 PM – Event 220 Men 1600 Sprint Medley Seeded
6:50 PM – Event 221 Men 1600 Sprint Medley Invitational
6:57 PM – Event 222 Women 800 Sprint Medley
7:03 PM – Event 223 Women 1600 Sprint Medley Rated
7:11 PM – Event 224 Women 1600 Sprint Medley Seeded
7:20 PM – Event 225 Women 1600 Sprint Medley Invitational
7:29 PM – Event 226 Women 4×1760 Yard Relay Seeded
7:54 PM – Event 227 Women 4×1760 Yard Relay Invitational
8:18 PM – Event 228 Women 3200 Meter Run Open (Heat 1)
8:32 PM – Event 228 Women 3200 Meter Run Open (Heat 2)
8:48 PM – Event 229 Men 3200 Meter Run Open (Heat 1)
9:03 PM – Event 229 Men 3200 Meter Run Open (Heat 2)
9:18 PM – Event 230 Men 4×1760 Yard Relay Seeded
9:40 PM – Event 231 Men 4×1760 Yard Relay Invitational
***SATURDAY SCHEDULE***
“Open Session” (Day Meet)
Open Field Events
Time Event # Event Name
10:30 AM – Event 123 Men Discus Throw – (Winner advances to night meet)
10:30 AM – Event 124 Men Pole Vault – (Winner advances to night meet)
10:45 AM – Event 125 Women Pole Vault – (Winner advances to night meet)
11:00 AM – Event 126 Women Shot Put – (Winner advances to night meet)
11:15 AM – Event 127 Men Long Jump – (Winner advances to night meet)
11:15 AM – Event 128 Women Triple Jump – (Winner advances to night meet)
12:00 PM – Event 129 Men High Jump – (Winner advances to night meet)
1:00 PM – Event 130 Women Discus Throw – (Winner advances to night meet)
1:30 PM – Event 131 Men Shot Put – (Winner advances to night meet)
1:30 PM – Event 132 Men Triple Jump – (Winner advances to night meet)
1:30 PM – Event 133 Women High Jump – (Winner advances to night meet)
1:30 PM – Event 134 Women Long Jump – (Winner advances to night meet)
Running Events
Time Event # Event Name
9:30 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #1 (qualifier for seeded heat at night)
9:34 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #2 (qualifier for seeded heat at night)
9:37 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #3 (qualifier for seeded heat at night)
9:41 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #4 (qualifier for seeded heat at night)
9:44 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #5 (qualifier for seeded heat at night)
9:48 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #6 (qualifier for seeded heat at night)
9:51 AM – Event 101 Men 4×100 Meter Relay – Heat #7 (qualifier for seeded heat at night)
9:55 AM – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #1 (qualifier for seeded heat at night)
9:58 AM – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #2 (qualifier for seeded heat at night)
10:02 AM – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #3 (qualifier for seeded heat at night)
10:05 AM – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #4 (qualifier for seeded heat at night)
10:09 M – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #5 (qualifier for seeded heat at night)
10:12 AM – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #6 (qualifier for seeded heat at night)
10:16 AM – Event 102 Women 4×100 Meter Relay – Heat #7 (qualifier for seeded heat at night)
10:21 AM – Event 103 Women 1 Mile Run #1
10:29 AM – Event 103 Women 1 Mile Run #2
10:36 AM – Event 103 Women 1 Mile Run #3
10:44 AM – Event 104 Men Rising Stars 1 Mile Run
10:51 AM – Event 105 Men 1 Mile Run #1
10:58 AM – Event 105 Men 1 Mile Run #2
11:05 AM – Event 105 Men 1 Mile Run #3
11:15 AM – Event 106 Men 110 Meter Hurdles #1 – (qualifier for seeded heat at night)
11:19 AM – Event 106 Men 110 Meter Hurdles #2 – (qualifier for seeded heat at night)
11:23 AM – Event 106 Men 110 Meter Hurdles #3 – (qualifier for seeded heat at night)
11:27 AM – Event 106 Men 110 Meter Hurdles #4 – (qualifier for seeded heat at night)
11:31 AM – Event 106 Men 110 Meter Hurdles #5 – (qualifier for seeded heat at night)
11:35 AM – Event 107 Women 100 Meter Hurdles #1 – (qualifier for seeded heat at night)
11:39 AM – Event 107 Women 100 Meter Hurdles #2 – (qualifier for seeded heat at night)
11:43 AM – Event 107 Women 100 Meter Hurdles #3 – (qualifier for seeded heat at night)
11:47 AM – Event 107 Women 100 Meter Hurdles #4 – (qualifier for seeded heat at night)
11:51 AM – Event 107 Women 100 Meter Hurdles #5 – (qualifier for seeded heat at night)
11:55 AM – Event 108 Men 100 Meter Dash #1 – (qualifier for seeded heat at night)
11:59 AM – Event 108 Men 100 Meter Dash #2 – (qualifier for seeded heat at night)
12:03 PM – Event 108 Men 100 Meter Dash #3 – (qualifier for seeded heat at night)
12:07 PM – Event 108 Men 100 Meter Dash #4 – (qualifier for seeded heat at night)
12:11 PM – Event 108 Men 100 Meter Dash #5 – (qualifier for seeded heat at night)
12:15 PM – Event 109 Women 100 Meter Dash #1 – (qualifier for seeded heat at night)
12:19 PM – Event 109 Women 100 Meter Dash #2 – (qualifier for seeded heat at night)
12:23 PM – Event 109 Women 100 Meter Dash #3 – (qualifier for seeded heat at night)
12:27 PM – Event 109 Women 100 Meter Dash #4 – (qualifier for seeded heat at night)
12:31 PM – Event 109 Women 100 Meter Dash #5 – (qualifier for seeded heat at night)
12:35 PM – Event 110 Men 800 Meter Run #1
12:39 PM – Event 110 Men 800 Meter Run #2
12:43 PM – Event 110 Men 800 Meter Run #3
12:47 PM – Event 111 Women 800 Meter Run #1
12:52 PM – Event 111 Women 800 Meter Run #2
12:57 PM – Event 111 Women 800 Meter Run #3
1:02 PM – Event 112 Women 400 Meter Dash #1
1:06 PM – Event 112 Women 400 Meter Dash #2
1:09 PM – Event 112 Women 400 Meter Dash #3
1:13 PM – Event 113 Men 400 Meter Dash #1
1:16 PM – Event 113 Men 400 Meter Dash #2
1:20 PM – Event 113 Men 400 Meter Dash #3
1:25 PM – Event 114 Men 300 Meter Hurdles #1
1:29 PM – Event 114 Men 300 Meter Hurdles #2
1:33 PM – Event 114 Men 300 Meter Hurdles #3
1:37 PM – Event 114 Men 300 Meter Hurdles #4
1:41 PM – Event 114 Men 300 Meter Hurdles #5
1:45 PM – Event 115 Women 300 Meter Hurdles #1
1:49 PM – Event 115 Women 300 Meter Hurdles #2
1:53 PM – Event 115 Women 300 Meter Hurdles #3
1:57 PM – Event 115 Women 300 Meter Hurdles #4
2:01 PM – Event 115 Women 300 Meter Hurdles #5
2:06 PM – Event 116 Men 400 Meter Hurdles #1
2:12 PM – Event 117 Women Distance Medley
2:27 PM – Event 118 Women 200 Meter Dash #1 – (qualifier for seeded heat at night)
2:31 PM – Event 118 Women 200 Meter Dash #2 – (qualifier for seeded heat at night)
2:34 PM – Event 118 Women 200 Meter Dash #3 – (qualifier for seeded heat at night)
2:38 PM – Event 118 Women 200 Meter Dash #4 – (qualifier for seeded heat at night)
2:41 PM – Event 118 Women 200 Meter Dash #5 – (qualifier for seeded heat at night)
2:45 PM – Event 119 Men 200 Meter Dash #1 – (qualifier for seeded heat at night)
2:48 PM – Event 119 Men 200 Meter Dash #2 – (qualifier for seeded heat at night)
2:53 PM – Event 119 Men 200 Meter Dash #3 – (qualifier for seeded heat at night)
2:57 PM – Event 119 Men 200 Meter Dash #4 – (qualifier for seeded heat at night)
3:02 PM – Event 119 Men 200 Meter Dash #5 – (qualifier for seeded heat at night)
3:07 PM – Event 120 Men Distance Medley
3:21 PM – Event 121 Women 4×400 Meter Relay #1
3:27 PM – Event 121 Women 4×400 Meter Relay #2
3:33 PM – Event 121 Women 4×400 Meter Relay #3
3:40 PM – Event 121 Women 4×400 Meter Relay #4
3:46 PM – Event 122 Men 4×400 Meter Relay #1
3:52 PM – Event 122 Men 4×400 Meter Relay #2
3:59 PM – Event 122 Men 4×400 Meter Relay #3
4:05 PM – Event 122 Men 4×400 Meter Relay #4
“INVITATIONAL SESSION” (Night Meet)
******** OPENING CEREMONIES @ 5:00 P.M. *********
INVITATIONAL FIELD EVENTS
Time Event # Event Name
3:30 PM – Event 41 Men Discus Throw
3:45 PM – Event 42 Women Shot Put
4:30 PM – Event 43 Women Pole Vault
4:35 PM – Event 44 Men Pole Vault
4:40 PM – Event 45 Men Long Jump
4:45 PM – Event 46 Women Triple Jump
4:50 PM – Event 47 Men High Jump
4:55 PM – Event 48 Women High Jump
5:20 PM – Event 49 Women Discus Throw
5:30 PM – Event 50 Men Shot Put
6:40 PM – Event 51 Women Long Jump
6:45 PM – Event 52 Men Triple Jump
INVITATIONAL RUNNING EVENTS
Time Event # Event Name
5:25 PM – Event 01 Men 4×100 Meter Relay Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
5:29 PM – Event 02 Men 4×100 Meter Relay Invitational
5:33 PM – Event 03 Women 4×100 Meter Relay Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
5:37 PM – Event 04 Women 4×100 Meter Relay Invit’l
5:41 PM – Event 05 Women 1 Mile Run Seeded
5:49 PM – Event 06 Women 1 Mile Run Invitational
5:56 PM – Event 07 Men 1 Mile Run Seeded
6:04 PM – Event 08 Men 1 Mile Run Invitational
6:12 PM – Event 09 Men 110 Meter Hurdles Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
6:16 PM – Event 10 Men 110 Meter Hurdles Invitational
6:20 PM – Event 11 Women 100 Meter Hurdles Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
6:24 PM – Event 12 Women 100 Meter Hurdles Invit’l
6:28 PM – Event 13 Men 100 Meter Dash Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
6:32 PM – Event 14 Men 100 Meter Dash Invitational
6:36 PM – Event 15 Women 100 Meter Dash Seeded -(Top 9 qualifiers from day meet)
6:40 PM – Event 16 Women 100 Meter Dash Invitational
6:44 PM – Event 17 Men 800 Meter Run Invitational
6:49 PM – Event 18 Women 800 Meter Run Seeded
6:55 PM – Event 19 Women 800 Meter Run Invitational
6:57 PM – Event 20 Women 400 Meter Dash Seeded
7:02 PM – Event 21 Women 400 Meter Dash Invitational
7:07 PM – Event 22 Men 400 Meter Dash Seeded
7:12 PM – Event 23 Men 400 Meter Dash Invitational
7:20 PM – Event 24 Women’s 3200m Run Invitational
7:35 PM – Event 25 Men 3200 Meter Run Seeded
7:48 PM – Event 26 Men 300 Meter Hurdles Seeded
7:53 PM – Event 27 Men 300 Meter Hurdles Invitational
7:58 PM – Event 28 Women 300 Meter Hurdles Seeded
8:03 PM – Event 29 Women 300 Meter Hurdles Invit’l
8:08 PM – Event 30 Women Distance Medley Invitational
8:26 PM – Event 31 Women 200 Meter Dash Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
8:31 PM – Event 32 Women 200 Meter Dash Invitational
8:36 PM – Event 33 Men 200 Meter Dash Seeded – (Top 9 qualifiers from day meet)
8:41 PM – Event 34 Men 200 Meter Dash Invitational
8:50 PM – Event 35 Men 3200 Meter Run Invitational
9:06 PM – Event 36 Men Distance Medley Invitational
9:22 PM – Event 37 Women 4×400 Meter Relay Seeded
9:29 PM – Event 38 Women 4×400 Meter Relay Invit’l
9:36 PM – Event 39 Men 4×400 Meter Relay Seeded
9:43 PM – Event 40 Men 4×400 Meter Relay Invitational