Baseball: First-round scores; second-round matchups

First-round scores

Division 1
No. 4 South Hills 4, Damien 0
Bishop Amat 2, Chaminade 1

Division 2
Glendora 7, Woodcrest Christian 2
Mira Costa 7, San Dimas 3
La Mirada 6, Temescal Canyon 3

Division 3
No. 1 Quartz Hill 12, La Salle 11
Paso Robles 7, Cantwell-Sacred 1
Walnut 5, California 0
Santa Fe 2, Torrance 1
Paraclete 2. Arcadia 1 (10 innings)
Charter Oak 5, Valencia (P) 4

Division 4
Santa Ynez 1, San Dimas 0
Wilson 5, La Quinta 1
Serra 6, Schurr 1
Nogales 4, La Serna 1
Sonora 2, Sierra Vista 1
Alhambra 5, Glenn 3
No. 2 Maranatha 8, Temple City 1

Division 5
No. 2 La Canada 6, Lompoc 3

Division 6
El Monte 11, Rio Hondo Prep 7
Southlands Christian 14, St. Michaels Prep 1
No. 3 Pasadena Poly 7, Yucca Valley 0
Moreno Valley 3, South El Monte 2

Division 7
No. 1 Faith Baptist 6, Bosco Tech 1
Hamilton 8, La Verne Lutheran 1
Gladstone 7, San Jacinto Academy 5

Tuesday’s second round

Division 1
No. 4 South Hills (22-7) at J.W. North (19-12)
No. 2 El Toro (24-7-1) at Bishop Amat (20-9)

Division 2
Rio Mesa (23-3) at Glendora (25-6)
La Mirada (24-5) at Palm Desert (20-7)

Division 3
Walnut (20-8) at Sierra Canyon (23-7)
Don Lugo (25-4-1) at Santa Fe (19-12)
No. 2 Righetti (25-6) at Charter Oak (17-5)

Division 4
Santa Ynez (25-7) at Wilson (16-8)
Nogales (25-2) at Serra (16-10)
Victor Valley (18-11) at Sonora (19-11)
No. 2 Maranatha (21-7) at Alhambra (17-11)

Division 5
Templeton (20-10) at No. 2 La Canada (22-5)

Division 6
No. 1 Rancho Christian (23-3-1) at El Monte (14-5)
Southlands Christian (17-7) at Twentynine Palms (15-7)
No. 3 Pasadena Poly (18-7) at Malibu (12-14)

Division 7
Joshua Springs (10-10-1) at Gladstone (13-10)

Quarterfinals: Friday
Semifinals: May 30
Final: June 2

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Softball: First-round results, second-round games

First round

Division 1
South Hills 4, Huntington Beach 3
No. 4 Mater Dei 5, Bishop Amat 1
La Habra 9, Yorba Linda 3

Division 2
St. Lucy’s 5, Glendora 3
Santa Monica 7, St. Paul 2
Brea Olinda 6, La Serna 3
Charter Oak 1, Simi Valley 0 (9 innings)

Division 3
Mayfair 10, San Dimas 3
Los Altos 6, Glendale 3
La Mirada 14, Irvine 1 (5 innings)
Paraclete 8, California 7

Division 4
Whittier 10, Mira Costa 6
Montclair 12, Arcadia 1
Arroyo 8, La Canada 5
San Marcos 9, Montebello 3
Hemet 13, No. 2 Edgewood 5

Division 5
Sultana 13, Sierra Vista 2
Alverno 4, La Quinta (W) 1
No. 3 Heritage Christian 9, Duarte 1
South El Monte 10, Heritage 0
Templeton 20, Alhambra 2 (5 innings)
No. 2 Alemany 4, Temple City 0

Division 6
Pasadena Poly 10, Estancia 0 (5 innings)
Wilson 4, Desert Christian Academy 3
Whittier Christian 12, Nuview Bridge 3
Schurr 11, Chadwick 0
Azusa 10, Notre Dame Academy 6
Santiago (GG) 7, Northview 6

Division 7
Mayfield 20, Bethel Christian (R) 0 (5 innings)
Mountain View 23, Lucerne Valley 0 (5 innings)
Ramona Convent 10, Providence 0
Archer School of Girls 10, La Verne Lutheran 0
St. Mary’s Academy 11, Southlands Christian 4

Tuesday’s second round
3 p.m. unless noted

Division 1
Pacifica (GG) (21-7) at South Hills (18-12)
La Habra (20-7) at Santiago (C)(23-6)

Division 2
No. 1 Gahr (26-0) at St. Lucy’s (17-6)
Upland (21-6-1) at Charter Oak (19-6)

Division 3
Crescenta Valley (21-7-1) at Los Altos (23-6)
La Mirada (22-8-1) at Patriot (24-4)

Division 4
Whittier (16-8-1) at Beaumont (19-8)
Montclair (17-10) at Arroyo (14-7-1)

Division 5
Alverno (17-8) at West Torrance (21-7)
South El Monte (23-5) at Barstow (15-14)

Division 6
Pasadena Poly (16-7) at No. 1 Sierra Canyon (23-5-2)
Wilson (15-10-2) at No. 4 Santa Paula (20-4)
No. 3 St. Anthony (20-7) at Whittier Christian (12-14)
Santiago (GG) (24-2) at Schurr (20-3-1)
Culver City (14-11) at Azusa (13-9-1)

Division 7
No. 1 Village Christian (16-11) at Ramona Convent (12-9)
Carnegie (R) (20-0) at Mayfield (15-7)
Animo Leadership (18-2) at Mountain View (18-6) 

Quarterfinals: Friday
Semifinals: May 30
Final: June 2

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Heavyweights South Hills, Bishop Amat baseball advance in D1; Glendora advances Friday

CIF-SOUTHERN SECTION BASEBALL PLAYOFFS
Friday’s Results
Division 2

Glendora 7, Woodcrest Christian 2
Mira Costa 7, San Dimas 3
Division 4
Santa Ynez 1, West Covina 0
Wilson 5, La Quinta 1
Nogales 4, La Serna 1
Sonora 2, Sierra Vista 1
Division 6
El Monte 11, Rio Hondo Prep 7
South El Monte (15-10) at Moreno Valley (12-13)


South Hills eliminates Damien: For the second time in a year, Damien and South Hills high schools met in the CIF Southern Section baseball playoffs.
Much more was at stake last season as the Huskies advanced with a semifinal victory and eventually won the Division 2 title.But there was no need to tell any of the South Hills players the importance of Thursday’s Division 1 4-0 first-round victory over the Spartans (11-15).
“After winning last year, the first playoff game is going to be the toughest one,” said South Hills winning pitcher Brandon Dieter, who has verbally committed to Stanford. “It’s tough to repeat and that’s why not many people do it.”
That new challenge in Division 1 continues with a second-round game Tuesday as No. 4 seed South Hills (22-7) will travel to J.W. North of Riverside (18-12), a 2-1 winner over Mission Viejo.Dieter (9-2, 0.80 ERA) gave up only three hits and struck out four in his complete-game victory in which the junior allowed only seven baserunners. Only three Damien runners reached second base.

Thursday’s First Round Results
Division I
South Hills 4, Damien 0
Bishop Amat 2, Chaminade 1, 8 innings
Division 3
Walnut 5, California 0
Charter Oak 5, Placentia Valencia 4
Division 7
Hamilton 8, La Verne Lutheran 1
Gladstone 7, San Jacinto Academy 5

Tuesday’s Second Round
Division 1

South Hills at JW North, 3:15 p.m.
El Toro at Bishop Amat, 3:15 p.m.
Division 2
Rio Mesa at Glendora, 3:15 p.m.
Division 3
Ventura/Sierra Canyon winner vs. Walnut, 3:15 p.m.
Righetti at Charter Oak, 3:15 p.m.
Division 4
Santa Ynez at Wilson, 3:15 p.m.
Nogales at Serra, 3:15 p.m.
Division 6
Rancho Christian at El Monte, 3:15 p.m.
Division 7
Joshua Sprints at Gladstone, 3:15 p.m.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

St. Lucy’s knocks off Glendora in first round of softball playoffs; Los Altos, South Hills, Charter Oak, South El Monte all win


By John Honell
St. Lucy’s Priory hadn’t advanced past the first round of the CIF Southern Section softball playoffs since 2012 when it went to the semifinals in Division 3.
The visiting Regents (17-6) scored early then held off a hard-charging Glendora team for 5-3 win in a Division 2 first-round game on Thursday afternoon.St. Lucy’s will host undefeated top-seeded Gahr on Tuesday at 3:15 p.m.
“We got those two runs (in the first inning) and that was fine,” Regents coach David Gaither said. “Then I thought they were going to score real quick when they got the bases loaded, but we stopped them in the first inning.”

CIF-Southern Section Softball Results
Thursday’s First Round
Division 1

South Hills 4, Huntington Beach 3
Mater Dei 5, Bishop Amat 1
Division 2
St. Lucy’s 5, Glendora 3
Charter Oak 1, Simi Valley 0, 9 innings
Division 3
Mayfair 10, San Dimas 3
Los Altos 6, Glendale 3
Division 4
Arroyo 8, La Canada 5
Hemet 14, Edgewood 3
Division 5
Sultana 13, Sierra Vista 2
Heritage Christian 9, Duarte 1
South El Monte 10, Heritage 0
Division 6
Azusa 10, Notre Dame Academy 6
Garden Grove Santiago 7, Northview 6
Lancaster 13, El Monte 2
Wilson 4, Desert Christian Academy 3
Division 7
Mountain View 23, Lucerne Valley 0

Tuesday’s Second Round
Division 1

Garden Grove Pacifica at South Hills, 3:15 p.m.
Division 2
Gahr at St. Lucy’s, 3:15 p.m.
Upland at Charter Oak, 3:15 p.m.
Division 3
Crescenta Valley at Los Altos, 3:15 p.m.
Division 4
Montclair at Arroyo, 3:15 p.m.
Division 5
South El Monte at Barstow, 3:15 p.m.
Division 6
Culver City at Azusa, 3:15 p.m.
Division 7
Animo Leadership at Mountain View, 3:15 p.m.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Wednesday’s tennis semifinals

Monday’s quarterfinal

Division 1
San Marino 10, No. 4 Arcadia 8

Semifinals: Wednesday
Division 1
No. 1 Peninsula (22-0) at San Marino (12-3)
No. 3 University (19-2) at No. 2 Harvard-Westlake (22-2)

Division 4
No. 3 Maranatha (16-1) at No. 2 Mission View (14-3)
Los Osos (16-7) at Downey (14-4)

Division 5
California (13-9) at Gahr (14-4)
No. 1 Magnolia (20-0) at Paloma Valley (14-3)

Finals: Friday at The Claremont Club

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-Southern Section Baseball polls released; Damien at South Hills highlights first round matchups

FOR A LOOK AT THE CIF-SS BASEBALL PAIRINGS, CLICK THE LINK

By Aram Tolegian
Read Pairings story:
It jumped right off the page for local high school baseball fans scanning the playoff pairings released Monday by the CIF Southern Section: Damien at South Hills in the first round of the Division 1 playoffs.
Words like “blockbuster” and “showdown” were being used on social media to describe it in the moments following the announcement.
“We know what they are, they’re very talented and they’re very dangerous,” Damien head coach Andy Nieto said of South Hills. “On our end, we’re very excited to join the party. We’ve had a rough year for a variety of sorts, but I’m really proud of our guys for toughing it out. “We like our chances. I don’t think there’s very many teams as battle tested as we are. I’m proud of my guys for weathering the storm.”
South Hills was made the No. 4 overall seed in the Division 1 field. The Huskies won Division 2 last season and got bumped up to the top-shelf grouping this season because of it. South Hills beat Damien in last year’s Division 2 semifinals. The Huskies enter this year’s postseason at 21-7 and co-champs of the Palomares League.

CIF-SS BASEBALL PAIRINGS
All games scheduled to start at 3:15 p.m., unless noted
Division 1 First Round – Thursday’s games

Damien at South Hills
Chaminade at Bishop Amat
Division 2 First Round – Friday’s games
Woodcrest Christian at Glendora
San Dimas at Mira Costa
Division 3 Wild Card – Tuesday’s games
Cajon at Northview
Division 3 First Round – Thursday’s games
Wild Card winner F at Walnut
Charter Oak at Placentia Valencia
Division 4 First Round – Friday’s games
West Covina at Santa Ynez
Wilson at La Quinta
La Serna at Nogales
Sierra Vista at Sonora
Division 6 Wild Card – Tuesday’s game
Arroyo at Yucca Valley
Division 6 First Round – Friday’s Games
Rio Hondo Prep at El Monte
Santa Clarita Christian at Pomona
South El Monte at Moreno Valley
Division 7 Wild Card – Tuesday’s wild card
Rosemead at Bosco Tech
Division 7 First Round – Thursday’s Games
La Verne Lutheran at Hamilton
Gladstone at San Jacinto Valley Academy

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF Southern Section Softball pairings: St. Lucy’s at Glendora highlight’s Thursday’s First Round

FOR CIF SOUTHERN SECTION SOFTBALL PLAYOFF PAIRINGS CLICK HERE.

By Fred J. Robledo
Softball Pairings story
: La Habra, South Hills and Bishop Amat knew its road would be tough in the CIF Southern Section Division 1 softball playoffs, and found out just how tough the roads would be following the release of the CIF-SS playoff pairings on Monday.
Freeway League champion La Habra will host Crestview league third-place finisher Yorba Linda while Del Rey League runner-up Bishop Amat has the task of visiting Trinity second-place and Orange County power Mater Dei in first round games on Thursday.
South Hills, who boasts Florida-bound pitcher Natalie Lugo, rallied to finish second in the Palomares. The Huskies will travel to take on Sunset League runner-up Huntington Beach.

CIF-Southern Section Softball Playoffs
All games start at 3:15 p.m. unless noted
Division 1 – Thursday’s first round

South Hills at Huntington Beach
Bishop Amat at Mater Dei
Division 2 – Thursday’s first round
St. Lucy’s at Glendora
Charter Oak at Simi Valley
Division 3 – Thursday’s first round
Mayfair-Palos Verdes WC winner at San Dimas
Glendale-Carer WC winner at Los Altos
Division 4 – Thursday’s first round
Arroyo at La Canada
Colton-Hemet WC winner at Edgewood
Division 5 – Thursday’s first round
Sultana at Sierra Vista
Duarte at Heritage Christian
Heritage at South El Monte
Division 6 – Tuesday’s wild card
Lancaster at El Monte
Wilson at Pomona
Division 6 – Thursday’s first round
Azusa at Notre Dame Academy
Northview at Garden Grove Santiago
Division 7 — Thursday’s first round
Mountain View at Lucerne Valley
La Verne Lutheran at Archer School for Girls

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email