About Fred Robledo

Fred J. Robledo is the local sports editor for the Los Angeles Newspaper Group

All encompassing boys soccer rankings: Montebello, St. Francis lead the way

The inaugural all-encompassing boys soccer rankings that includes teams from the Whittier Daily News, Pasadena Star-News and San Gabriel Valley Tribune.

1. Montebello (10-1-3) – The Oilers look like the real deal and are ranked fifth overall by MaxPreps’ Southern Section rankings.
2. St. Francis (7-4-1) – Beat Mater Dei, Mission Viejo and Arcadia. Enough said, right?
3. California (8-2) – Had won six straight before a 2-1 loss to No. 1 Montebello
4. Baldwin Park (7-2-3) – Normally a slow starter, looked good in two penalty-kick victories to claim Sierra Vista/Baldwin Park tourney.
5. Diamond Ranch (9-4-2) – Looks like the Hacienda League favorites.
6. Sierra Vista (7-1-3) – Only loss to Baldwin Park in championship of Baldwin Park/Sierra Vista tourney.
7. Arcadia – (6-2-1) – Likely the favorite in a tightly contested Pacific Leauge field.
8. La Mirada (8-4-3) – Solid record against mostly Orange County opponents.
9. La Puente (6-1-1) — Warriors solid again and should be favorites to win the Miramonte League.
10. Azusa (7-1-1) — Was undefeated until a 2-1 loss to La Puente in last game.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

All Encompassing Girls Soccer Rankings: South Hills, La Mirada lead the way

The inaugural all-encompassing girls soccer rankings that includes teams from the Whittier Daily News, Pasadena Star-News and San Gabriel Valley Tribune.
Girls Soccer Rankings
1. South Hills (10-2-2)
— Won Claremont tourney and ranked 10th overall in Southern Section by Maxpreps.
2. La Mirada (12-2-3) — Already 3-0 in Suburban and has been to three straight CIF-SS championship games.
3. Glendora (9-2-2) — Has been up and down and there was trouble in Palomares-opening tie with Claremont that resulted in two red cards.
4. Westridge (6-0-1) – Another one of the dangerous private’s from the Pasadena area.
5. Flintridge Prep (9-4-2) – Has played a fairly tough schedule, could be best overall from Pasadena area.
6. San Gabriel Academy (11-1-2) — Trying to figure out how its only loss was so bad — an 10-0 drubbing by Flintridge Prep.
7. St. Lucy’s (10-4-2) – Question is, will it be able to hold up in the tough Baseline League?
8. Flintridge Sacred Heart (5-2-3) – Once a Division I heavyweight, FSHA can still bang with anyone.
9. Bishop Amat (6-5-1) – Lancers struggling more than years past, but schedule has something to do with it.
10. South Pasadena (10-2-1) — Was undefeated until losing last two in the Claremont tournament to Bonita and South Hills.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Local baseball youth clinic draws 464 campers at Mt. SAC

By John M. Sherrard
WALNUT-With many kids sporting new gloves after Christmas, the Second Annual San Gabriel Valley ‘Get to College’ Youth Baseball Clinic drew 464 kids from four to 14 years of age at Mt. San Antonio College Wednesday night at Mazmanian Field.
The massive group of future diamond hopefuls were spread out among the baseball complex and softball fields from 5:00 to 8:00 pm receiving instruction from numerous college and high school coaches and current professional baseball players. Continue reading “Local baseball youth clinic draws 464 campers at Mt. SAC” »

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Damien Classic’s FOUR Boys Basketball Tournament Schedules and UPDATES

The Classic at Damien’s four boys basketball tournaments include the Platinum, Gold, Silver and Bronze Division’s and all are 16-team knockout style tournaments. We’ll update each night and morning as results come in.

TUESDAY’S GAMES
PLATINUM DIVISION at Damien
Top Half

Santa Margarita 76, Birmingham 63
Pasadena 73, Centennial 70
Vista 73, Long Beach Poly 70
St. Bernard 67, Damien 61
Bottom Half
Rancho Christian 67, Cajon 56
St. John Bosco 71, Alemany 68
Etiwanda 83, Taft 51
Oak Park 68, Culver City 49
WEDNESDAY’S QUARTERFINALS at Damien
Santa Margarita 59, Pasadena 50
Vista vs. St. Bernard, 8:30 p.m.
St. John Bosco 73, Rancho Christian 66
Etiwanda 59, Oak Park 57
FRIDAY’S SEMIFINALS
Santa Margarita vs. TBA, 7 p.m.
St. John Bosco vs. Etiwanda, 8:30 p.m.

TUESDAY’S GAMES
Gold Division at Damien
Top Half

Roosevelt 58, Central Catholic 48
Rancho Verde 72, Camarillo 53
Dominguez 79, Leuzinger 75
Rolling Hills Prep 56, Maranatha 49
Bottom Half
Riverside Notre Dame 84, San Marcos 64
Windward 60, Redondo 47
Los Altos 80, Seattle Prep 66
Santa Monica 68, Foothill 50
WEDNESDAY’S QUARTERFINALS at Damien
Roosevelt 52, Rancho Verde 50
Dominguez 45, Rolling Hills Prep 44
Notre Dame Riverside 64, Windard 60
Los Altos 80, Santa Monica 69
FRIDAY’S SEMIFINALS at Damien
Roosevelt vs. Dominguez, 4 p.m.
Riverside Notre Dame vs. Los Altos, 5:30 p.m.

TUESDAY’S GAMES
Silver Division
Top Half — at Pacific Life College

Muir 63, Claremont 53
Hesperia 56, Blair 45
Rancho Cucamonga 77, Ridgeview 62
Highland 61, King 42
Bottom Half at Bonita HS
Chaminade 62, LB Jordan 48
Bonita 83, Village Christian 40
La Canada 55, Fountain Valley 40
Colony 68, Kamahameha 62
WEDNESDAY’S QUARTERFINALS at Bonita HS
Muir 52, Hesperia 48
Rancho Cucamonga 82, Highland 57
Bonita 56, Chaminade 54
La Canada 67, Colony 57
FRIDAY’S SEMIFINALS at Damien
Muir vs. Rancho Cucamonga, 3:30 p.m.
Bonita vs. La Canada, 5 p.m.

TUESDAY’S GAMES
Bronze Division
Top Half at San Dimas HS

Charter Oak 81, South Pasadena 72
Ayala 77, Rialto 67
Keppel 64, Edgewood 57
La Sierra 67, Northview 56
Bottom Half at San Dimas HS
Troy 67, West Covina 61
Alta Loma 43, Silverado 38
San Dimas 70, Duarte 61
Kaiser 66, Pomona 37
WEDNESDAY’S QUARTERFINALS at San Dimas HS
Charter Oak 55, Ayala 51
Keppel 57, La Sierra 55
Troy 69, Alta Loma 41
Kaiser 52, San Dimas 46
FRIDAY’S SEMIFINALS at San Dimas HS
Charter Oak vs. Keppel, 6 p.m.
Troy vs. Kaiser, 7:30 p.m.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Covina Boys Basketball Christmas Tournament pairings/results

Covina Boys Basketball Christmas Tournament
Pool A: JW North, California, Sierra Vista
Pool B: Walnut, Fremont, Garey
Pool C: Peninsula, South Hills, South El Monte
Pool D: Whittier Christian, Covina, Mountain View

Tuesday’s Round Robin
Fremont 76, Garey 39
California 89, Sierra Vista 57
South Hills 74, South El Monte 46
Covina 72, Mountain View 52

Wednesday’s Round Robin
Peninsula 68, South El Monte 43
JW North 119, Sierra Vista 36
Whittier Christian 71, Mountain View 50
Walnut 60, Garey 23

Thursday’s Quarterfinals’
JW North 97, California 40
Covina 70, Whittier Christian 46
Peninsula 55, South Hills 41
Walnut 43, Fremont 36

Friday’s semifinals
Walnut vs. Peninsula, 6 p.m.
Covina vs. JW North, 7:30 p.m.

Saturday’s championship
B1-C1 winner vs. A1-D1 winner, 7:30 p.m.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Bonita football parting ways with coach Ibis Aguilar

Press Release from Vice Principal and former Football coach Eric Podley
Bonita High School has decided to make a change in our Head Football Coach position. Making a coaching change is never easy, but it is an especially difficult decision when you know that a coach has given his all to our school.  We appreciate the countless hours Coach Aguilar, his family and staff have devoted to the players and the football program at Bonita High School.  Coach Aguilar will be remembered for his commitment to building character in our student-athletes.  We wish Coach Aguilar well in his future coaching endeavors.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Local High School basketball tournaments, Dec. 11-16

Glendora boys basketball tournament
Pool A: Walnut, South Hills, Don Lugo
Pool B: San Dimas, Norco, South Pasadena
Pool C: Charter Oak, Chaffey, Patriot
Pool D: Whittier, Glendale, Glendora
At Glendora HS
Monday’s Round Robin

Charter Oak 82, Chaffey 50
San Dimas 61, Norco 50
Walnut 52, South Hills 29
Glendale 60, Glendora 50
Tuesday’s Round Robin
South Pasadena 70, Norco 64
South Hills vs. Don Lugo, NA
Patriot 79, Chaffey 67
Glendora 65, Whittier 49
Wednesday’s Round Robin
Glendale 72, Whittier 65
Walnut 62, Don Lugo 22
Charter Oak 60, Patriot 53
San Dimas 68, South Pasadena 45
Friday’s semifinals at Glendora
Walnut vs. San Dimas, 6 p.m.
Charter Oak vs. Glendale, 7:30 p.m.
Saturday’s championship: 7:30 p.m.

La Canada Boys Basketball Tournament
Pool A: La Canada, Bonita, LA Marshall, Sierra Canyon
Pool B: Hollywood, Damien, Village Christian, Renaissance Academy
At La Canada
Tuesday’s Round Robin

Renaissance Academy vs. Hollywood, 3 p.m.
Sierra Canyon 90, Bonita 63
La Canada 63, LA Marshall 38
Damien 89, Village Christian 43
Wednesday’s Round Robin
Hollywood 63, Village Christian 58
Sierra Canyon 84, La Marshall 31
Thursday’s Round Robin
Village Christian vs. Renaissance Academy, 4:30 p.m.
Damien 86, Hollywood 44
La Canada vs. Bonita, 7:30 p.m.
Friday’s Round Robin
Bonita vs. LA Marshall, 4:30 p.m.
Damien vs. Renaissance Academy 6 p.m.
La Canada vs. Sierra Canyon, 7:30 p.m.
Saturday’s championship: 7:30 p.m.

Arroyo Girls Basketball Tournament
Pool A: Duarte, Montebello, Oak Hills, South Torrance
Pool B: Arroyo, Glendale, La Canada, Sonora
At Arroyo
Monday’s Round Robin

Montebello 40, Duarte 37
Sonora 56, Arroyo 20
Oak Hills 52, South Torrance 32
La Canada 50, Glendale 38
Wednesday’s Round Robin
Sonora 55, Glendale 42
Oak Hills 57, Montebello 47
La Canada 58, Arroyo 16
South Torrance 56, Duarte 36
Friday’s Round Robin
South Torrance vs. Montebello at 3 p.m.
Arroyo vs. Glendale, 4:30 p.m.
Oak Hills vs. Duarte, 6 p.m.
La Canada vs. Sonora, 7:30 p.m.
Saturday’s championship: 6 p.m.

San Dimas Girls Basketball Tournament
At San Dimas
Monday’s First Round

Chino Hills 50, La Quinta 28
Claremont 41, Pomona 37
Arcadia 71, Charter Oak 30
Gabrielino 45, San Dimas 26
Tuesday’s First Round
Diamond Bar def. Ayala
Lakeside 85, South El Monte 20
Upland 49, Gladstone 12
Bonita 43, Don Lugo 31
Wednesday’s Quarterfinals: TBA
Chino Hills def. Diamond Bar
Lakeside 59, Claremont 43
Upland 50, Gabrielino 44
Bonita 57, Arcadia 38
Thursday’s semifinals
Chino Hills 54, Lakeside 52
Upland 46, Arcadia 28
Saturday’s championship
Chino Hills vs. Upland, 7:30 p.m.

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email