Boys basketball Update: Whittier, La Serna, Cantwell advance to respecitive tournnament semifinals

The final week of tournament boys basketball is heating up, and so are some of the Whittier area teams, with three advancing to selected semifinals.
Cantwell Sacred Heart of Mary, which won its own tournament for the first time last week, has won its first two games to advance to the semifinals of the La Salle/Temple City Tournament and will face Muir at 7:30 p.m. tonight at La Salle High School in Pasadena. The Cardinals are 12-0 under first-year coach George Zedan.
La Serna, which is 5-5 after winning back-to-back games, is in the Nogales Tournament semfinals. The Lancers face Savanna, which beat host Nogales Tuesday, at 8 p.m. tonight.
Whittier, which is 6-7, advanced to the semifinals of its second annual tournament after defeating Fullerton and Claremont the past two games. The Cardinals face Bellflower tonight at 7:30, with the finals scheduled for Thursday at 7:30 p.m.

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Please e-mail your tournament results or call after 6 p.m.

There are plenty of after-Christmas tournaments that begin today, but due to today being a national holiday, there will be nobody to take your calls until after 6 p.m. All our three newspapers are asking teams to email results to, and leave a number in case we have questions, or call after 6 p.m., to 626-962-8811, ext. 2233 or 2242, thanks.
We will pick-up coverage on Tuesday.

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Basketball: Area boys and girls teams to finish off tournament season this week

This week marks the final week of the tournament season in boys and girls basketball, with nine area teams competed in selected tournaments.
On the boys side, Whittier is hosting a four-day tournament, while La Serna, El Rancho and La Mirada will be in the 16-team Nogales Tournament, with California in the Covina Tournament.
On the girls side, Whittier, El Rancho and host Cantwell Sacred Heart of Mary compete in the Cardinal Classic.
The two boys tournaments are four-day bracket tournaments and run through Thursday, with the Cantwell girls tournament being pool play Monday and Tuesday before switching into bracket play with the quarterfinals slated for Wednesday, the semifinals on Thursday and the finals on Friday.
Here’s the schedule for each tournament:
Cantwell Cardinal Classic
December 26th
@ Cantwell Sacred Heart of Mary

Game 1 9:30 am CSHM vs. South Gate
Game 2 11:00 am Azusa vs. Sotmayor LA
Game 3 12:30 pm Huntington Park vs. CSHM JV
Game 4 2:00 pm John Glenn vs. Mary Star
Game 5 3:30 pm Whittier vs. Pomona Catholic
Game 6 5:00 pm Saint Josephs vs. CSHM JV
Game 7 6:30 pm CSHM vs. LACES
Game 8 8:00 pm Whittier vs. St. Marys
@ Cathy Hensel Park
Game 9 11:00 am Paramount vs. Mountain View
Game 10 12:30 pm Torres vs. Rosemead
Game 11 2:00 pm Paramount vs. South East
Game 12 3:30 pm Bishop Conaty vs. Lincoln
December 27th
@ Cantwell Sacred Heart of Mary

Game 13 9:30 am Rialto vs. Bishop Conaty
Game 14 11:00 am Torres vs. EL Rancho
Game 15 12:30 pm Campbell Hall vs. Sotomayor
Game 16 2:00 pm Rialto vs. Lincoln
Game 17 3:30 pm EL Segundo vs. John Glenn
Game 18 5:00 pm Campbell Hall vs. Azusa
Game 19 6:30 pm Rosemead vs. EL Rancho
Game 20 8:00 pm EL Segundo vs. Mary Star
@ Cathy Hensel Park
Game 21 11:00 am LACES vs. South Gate
Game 22 12:30 pm Mountain View vs. South East
Game 23 2:00 pm Pomona Catholic vs. St. Marys
Game 24 3:30 pm Huntington Park vs. Saint Joseph’s
December 28th
@ Cantwell Sacred Heart of Mary

Game 25 9:30 am Pool A 2nd vs. Pool B 2nd
Game 26 11:00 am Pool C 2nd vs. Pool D 2nd
Game 27 12:30 pm Pool E 2nd vs. Pool F 2nd
Game 28 2:00 pm Pool G 2nd vs. Pool H 2nd
Game 29 3:30 pm Pool C 1st vs. Pool D 1st
Game 30 5:00 pm Pool A 1st vs. Pool B 1st
Game 31 6:30 pm Pool H 1st vs. Pool G 1st
Game 32 8:00 pm Pool E 1st vs. Pool F 1st
@ Cathy Hensel Park
Game 33 11:00 am Pool A 3rd vs. Pool B 3rd
Game 34 12:30 pm Pool C 3rd vs. Pool D 3rd
Game 35 2:00 pm Pool E 3rd vs. Pool F 3rd
Game 36 3:30 pm Pool G 3rd vs. Pool H 3rd
December 29th
@ Cantwell Sacred Heart of Mary
Game 37 9:30 am Loser Game 25 vs. Loser Game 26
Game 38 11:00 am Loser Game 27 vs. Loser Game 28
Game 39 12:30 pm Winner Game 25 vs. Winner Game 26
Game 40 2:00 pm Winner Game 27 vs. Winner Game 28
Game 41 3:30 pm Loser Game 29 vs. Loser Game 30
Game 42 5:00 pm Loser Game 31 vs. Loser Game 32
Game 43 6:30 pm Winner Game 31 vs. Winner 32
Game 44 8:00 pm Winner Game 29 vs. Winner 30
@ Cathy Hensel Park
Game 45 11:00 am Loser Game 33 vs. Loser Game 34
Game 46 12:30 pm Loser Game 35 vs. Loser Game 36
Game 47 2:00 pm Winner Game 33 vs. Winner Game 34
Game 48 3:30 pm Winner game 35 vs. Winner Game 36
December 30th
@ Cantwell Sacred Heart of Mary

Game 49 9:30 am Loser Game 38 vs. Loser Game 37 (15th Place)
Game 50 11:00 am Winner Game 38 vs. Winner Game 37 (13th Place)
Game 51 12:30 pm Loser Game 40 vs. Loser Game 39 (11th Place)
Game 52 2:00 pm Winner Game 40 vs. Winner Game 39 (9th Place)
Game 53 3:30 pm Loser Game 42 vs. Loser Game 41 (7th Place)
Game 54 5:00 pm Winner Game 42 vs. Winner Game 41 (5th Place)
Game 55 6:30 pm Loser Game 44 vs. Loser 43 (3rd Place)
Game 56 8:00 pm Winner Game 44 vs. Winner Game 43 (Championship)
@ Cathy Hensel Park
Game 57 11:00 am Loser Game 45 vs. Loser Game 46 (23rd Place)
Game 58 12:30 pm Winner Game 45 vs. Winner Game 46 (21st Place)
Game 59 2:00 pm Loser Game 47 vs. Loser Game 48 (19th Place)
Game 60 3:30 pm Winner Game 47 vs. Winner Game 48 (17th Place)
Monday, Dec. 26, first round at Whittier High

Rosemead vs. Salesian, 9 a.m
Katella vs. Warren, 10:30 a.m.
La Puente vs. Lawndale, noon
Pioneer vs. Pacifica/GG, 1:30 p.m.
Huntington Park Academy vs. Bellflower, 3 p.m.
University vs. Cabrillo/LB, 4:30 p.m.
Claremont vs. Alhambra, 6 p.m.
Whittier vs. Fullerton, 7:30 p.m.
Monday, Dec. 26 first-round at Nogales High

Top Bracket
Walnut vs. Alta Loma, 6:30 p.m.
Nipomo vs. Notre Dame, Noon
La Mirada vs. Don Lugo, 1:45 p.m.
Renaissance Academy vs. El Rancho, 3:30 p.m.
Bottom Bracket
Serrano vs. Bloomington Christian, 10:30 a.m.
West Covina vs. La Serna, 5 p.m.
Savanna vs. Glenn, 9 a.m.
Basett vs. Nogales, 8 p.m.
Monday’s First-Round games at Covina High School

Top Bracket
Bosco Tech vs. California, 10 a.m.
Rowland vs. Azusa, 11:30 a.m.
Northview vs.Garey, 1 p.m.
Wilson vs. Damien, 2:30 p.m.
Bottom Bracket
J.W. North vs. Charter Oak, 4 p.m.
Bishop Amat vs. Los Altos, 5:30 p.m.
South Hills vs. Jurupa Hills, 7 p.m.
Covina vs. Sierra Vista, 8:30 p.m.

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

2011 WDN All-Area Football Team: Porter, Medina and Jones top first team list; Santa Fe’s Mahlstede is coach of the year

Above: Player of the Year Aaron Porter of La Habra (Staff photo by Keith Durflinger)
To read Aaron Porter’s Player of the Year story, along the La Serna duo of OJ Medina and Craig Jones receiving offensive and defensive player of the year honors, and Santa Fe’s Jack Mahlstede being named Coach of the Year, along with the first and second team lists, click the thread.


Player of the Year – Aaron Porter, La Habra, Sr.
Coach of the Year – Jack Mahlstede, Santa Fe
Offensive Player of the Year – OJ Medina, La Serna, Sr.
Defensive Player of the Year – Craig Jones, La Serna, Sr.
Paul Telles, St. Paul, Jr.
RB: Joey Davis, Santa Fe, Sr.
RB:OJ Medina, La Serna, Sr.
AP: Corey Collins, Cantwell, Sr.
WR:Brett Bartolone, La Habra, Sr.
WR: Dallis Shipp, La Mirada, Jr.
TE: Tyler Carrillo, St. Paul, Sr.
OL: Cristian Garcia, St. Paul, Jr..
OL: Spencer Fox, La Mirada, Sr.
OL: Pete Morales, La Habra, Sr.
OL: Spencer Long, La Habra, Sr.
OL: Isaiah Osorio, La Serna, Jr.
PK: Sean Wale, La Habra, Sr.
Abraham Torres, Cantwell, Sr.
DL: Tony Casados, La Habra, Sr.
DL: John McFarland, La Serna, Jr.
LB: Kevin Romo, St. Paul, Sr.
LB: Craig Jones, La Serna, Sr.
LB: Miguel Cardiel, California
LB: Willie Blauser, Santa Fe, Sr.
DB: Daniel Abernethy, Whittier Christian, Sr.
DB: Cedrick Franklin, La Habra, Jr.
DB: Andy Gramajo, La Mirada, Sr.
DB: Christian Mahlstede, Santa Fe
P:Daniel Chacon, Whittier Christian, Sr
Second Team
Frankie Palmer, La Serna, So.
RB:Johnny Hills, La Mirada, Jr.
RB:Ryan Morales, Whittier Chr., Sr.
AP: Michael Ortega, St. Paul, Senior
WR: Zach Ramsey, St. Paul, Senior
WR: Cody Bronkar, Whittier Christian, Jr.
WR: Adam Aguirre, Cantwell, Sr.
OL: Carlos Tovar, Santa Fe, Jr.
OL: Paul Governale, St. Paul, Sr.
OL: Cris Cisneros, La Mirada, Jr.
OL: Andrew Sagaio, La Habra, Sr.
OL: Memo Monreal, La Mirada, Sr.
PK: Eric Amezquita, California, So.
Daniel Servin, Montebello, Sr.
DL: Omar Luna, Whittier, Jr.
DL: Mario Bonilla, Santa Fe, Sr.
DL: Tyler Luatua, La Mirada, So.
LB: Eric Magos, Schurr, Sr.
LB: David Cabral, St. Paul, Sr.
LB: Austin Ybarra, La Habra, Sr.
DB: Jacob Alaniz, Cantwell, Sr.
DB: Grant Escobar, Whittier Chr., Sr.
DB: Marcus Garcia, St. Paul, Sr.
DB: Lawrence Gomez, California, Sr.
P: Jordan Rincon, Santa Fe, Sr.
Continue reading

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email