Volleyball’s CIF-SS placements

Here are what CIF Southern Section divisions the 76 San Gabriel Valley area volleyball teams have been formatted into for the playoffs this season:
Division 1
Flintridge Sacred Heart (26-9 last year) Tied for first in Mission League, lost in first round of 1AA playoffs
Division 2
Mayfield (22-4) first in Prep League, lost in 2AA quarters
St. Lucy’s (14-15) third in Baseline League, lost in first round of 1A
Division 3
Glendora (20-8) first in Palomares League, lost in 2A quarters
La Canada (11-17) tied for third in Rio Hondo League
La Salle (15-9) third in Del Rey League, lost first round in 1AA
Pasadena Poly (7-10) tied for third in Prep League, lost in first round of 2AA
South Pasadena (21-4) first in Rio Hondo League (3) lost in second round of 2AA
Whittier Christian (23-10) third in Olympic League, lost in second round of 2AA
Division 4
Arcadia (13-11) second in Pacific League, lost in first round of 2A
Bonita (24-11) second in Palomares League, lost in second round of 2A
Diamond Bar (7-19) sixth in Palomares League
Los Altos (18-12) tied for first in Hacienda League, lost in second round of 2A
Monrovia (19-11) second in Rio Hondo League, lost in second round of 2AA
Pasadena (7-9) tied for fifth in Pacific League
Sonora (17-10) second in Freeway League, lost in first round of 2A
Westridge (22-6) second in Prep League, lost in quarters of 2AA
Division 5
California (13-9) tied for second in Del Rio League, lost in first round of 3AA
La Habra (5-13) fourth in Freeway League
La Serna (19-7) first in Del Rio League, lost in second round of 3AA
Maranatha (20-11) second in Olympic League, lost in second round of 2AA
Rio Hondo Prep (7-9) fourth in Prep League
San Gabriel (27-5-1) first in Almont League, lost in 3A quarters
San Marino (21-8-2) tied for third in Rio Hondo League, lost in first round of 2AA
South Hills (13-15) fifth in Palomares League
Temple City (6-14) fifth in Rio Hondo League
Walnut (10-6) third in Hacienda League, lost in first round of 2A
Division 6
Charter Oak (10-13) tied for fourth in Hacienda League
Diamond Ranch (20-5) tied for first in Hacienda League, lost in second round of 2A
El Rancho (5-19) tied for fourth in Del Rio League
Flintridge Prep (3-15-2) fifth in Prep League
Gabrielino (23-5) first in Mission Valley League, lost in first round of 3A
La Mirada (12-11-1) fourth in Suburban League, lost in first round of 3AA
Montebello (12-8) third in Almont League, lost in second round of 3A
Pioneer (14-9) tied for second in Del Rio League, lost in first round of 3AA
Santa Fe (5-12) tied for fourth in Del Rio League
West Covina (14-13) tied for fourth in Hacienda League
Division 7
Alhambra (7-15) fifth in Almont League
Arroyo sixth in Mission Valley League
Covina (15-12) third in Valle Vista League lost in second round of 3A
El Monte (17-11) second in Mission Valley League, lost in first round of 3A
Keppel (2-14) sixth in Almont League
Muir (0-16) Eighth in Pacific League; not eligible for playoffs
Nogales (10-11) fourth in Valle Vista League
Northview (14-9) first in Valle Vista League, lost in first round of 3A
San Dimas (4-20) fifth in Valle Vista League
Schurr (6-10) fourth in Almont League
St Paul (24-10) tied for first in Camino Real League, lost in second round of 4AA
Whittier (5-20) sixth in Del Rio League
Wilson (14-7) second in Valle Vista League, lost in first round of 3A
Division 8
Azusa (17-11) third in Montview League, lost in second round of 4A
Cantwell-Sacred Heart (12-16) fifth in Camino Real League
Duarte (22-8) second in Montview League, lost in quarters of 4A
Gladstone (28-7) first in Montview League, lost in semis of 4A
Marshall (2-16) seventh in Mission Valley League
Mountain View (13-9) third in Mission Valley League, lost in first round of 3A
Rosemead (4-17) fifth in Mission Valley League
Rowland (3-24) sixth in Valle Vista League
San Gabriel Mission (11-5) first in Horizon League, lost in second round of 4A
South El Monte (9-9) fourth in Mission Valley League, lost in first round of 3A
Division 9
Alverno (3-7) fifth in Horizon League
Baldwin Park (8-9) fourth in Miramonte League
Bassett (11-9) first in Miramonte League, lost in second of 4A
Edgewood (15-6) fourth in Miramonte League, lost in first round of 4A
La Puente (10-12) tied for second in Miramonte League, lost in first round of 4A
Ramona Convent (6-8) third in Horizon League, lost in first round of 4A
San Gabriel Academy (26-5) first in Westside League, lost in 5AA quarters
Sierra Vista (2-13) tied for fifth in Miramonte League
Workman (4-13) tied for fifth in Miramonte League
Division 10
AGBU (4-12) fifth in Westside League
Blair (0-10) sixth in Rio Hondo League, not eligible for playoffs
La Verne Lutheran (7-13) fifth in Express League
Southlands Christian (11-13) fourth in Express League, lost in second rounf of 5A
Southwestern Academy (5-11) fourth in International League
Waverly (4-7) third in International League, lost in first round of 5A

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email