Baseball first round games

Tuesday’s wild-card scores

Division 3
La Salle 3, Santa Monica 1
Los Osos 3, Monrovia 0
California 1, Montebello 0
Cajon 4, Northview 0
Arcadia 2, Knight 0

Division 4
Arroyo Grande at Flintridge Prep

Division 6
Oxford Academy at Southlands Christian
Arroyo at Yucca Valley

Division 7
Bosco Tech 6, Rosemead 1

First round

Division 1
Thursday
Damien (11-13) at No. 4 South Hills (21-7)
Chaminade (20-9-1) at Bishop Amat (19-9)

Division 2
Friday
Woodcrest Christian (19-5) at Glendora (24-6)
San Dimas (21-5) at Mira Costa (22-8)
Temescal Canyon (15-9-1) at La Mirada (23-5)

Division 3
Thursday
La Salle (17-13) at No. 1 Quartz Hill (24-5)
Paso Robles (23-7) at Cantwell-Sacred (20-7)
California (19-8) at Walnut (20-8)
Santa Fe (18-12) at Torrance (22-9)
Arcadia (17-9) at Paraclete (16-6-1)
Charter Oak (16-5) at Valencia (P) (18-9)

Division 4
Friday
Arroyo Grande/Flintridge Prep at No. 3 Grace Brethren
West Covina (16-12) at Santa Ynez (24-7)
Wilson (15-8) at La Quinta (20-8)
Schurr (11-17) at Serra (15-10)
La Serna (16-14-1) at Nogales (24-2)
Sierra Vista (16-7) at Sonora (18-11)
Glenn (16-12) at Alhambra (16-11)
Temple City (13-13) vs. No. 2 Maranatha (20-7) at Brookside Park

Division 5
Thursday
Lompoc (16-15) at No. 2 La Canada (21-5)

Division 6
Friday
Rio Hondo Prep (14-9) at El Monte (13-5)
Oxford Academy/Southlands Christian at St. Michaels Prep
Arroyo/Yucca Valley at No. 3 Pasadena Poly (17-7)
South El Monte (15-10) at Moreno Valley (12-13)

Division 7
Thursday
Bosco Tech (3-12) at No. 1 Faith Baptist (18-1)
La Verne Lutheran (9-8) at Hamilton (13-7)
Gladstone (12-10) at San Jacinto Academy (14-3)

Second round: May 23
Quarterfinals: May 25
Semifinals: May 30
Final: June 2

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Wednesday’s tennis semifinals

Monday’s quarterfinal
Division 1
San Marino 10, No. 4 Arcadia 8

Semifinals: Wednesday
Division 1
No. 1 Peninsula (22-0) at San Marino (12-3)
No. 3 University (19-2) at No. 2 Harvard-Westlake (22-2)

Division 4
No. 3 Maranatha (16-1) at No. 2 Mission View (14-3)
Los Osos (16-7) at Downey (14-4)

Division 5
California (13-9) at Gahr (14-4)
No. 1 Magnolia (20-0) at Paloma Valley (14-3)

Finals: Friday at The Claremont Club

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Softball scores; first-round games

Wild-card games
Division 4
Parmount 6, Monrovia 0
Arcadia 3, Highland 2, 10 innings

Division 6
Lancaster 13, El Monte 2
Wilson 14, Pomona 2
Woodcrest Christian at Rio Hondo Prep
Whittier Christian 14, Nordhoff 4
Schurr 9, Crean Lutheran 1

Division 7
Mayfield 19, Serra 4

Wednesday’s first round
3 p.m. unless noted

Division 1
South Hills (17-12) at Huntington Beach (18-9), 6 p.m.
Bishop Amat (13-10-1) at No. 4 Mater Dei (21-7), 2 p.m.
Yorba Linda (17-7) at La Habra (19-7)

Division 2
St. Lucy’s (16-6) at Glendora (20-7)
St. Paul (13-8) at Santa Monica (18-4)
Brea Olinda (15-11) vs. La Serna (19-6) at Pioneer HS
Charter Oak (18-6) at Simi Valley (19-6)

Division 3
Palos Verdes/Mayfair winner at San Dimas (18-9)
Glendale (15-9) at Los Altos (22-6)
Irvine (13-12) at La Mirada (21-8-1)
California (19-11) at Paraclete (19-7)

Division 4
Whittier (15-8-1) at Mira Costa (22-7)
Arcadia (17-6-1) at Montclair (16-10)
Arroyo (13-7-1) at La Canada (17-4)
San Marcos (19-7) at Montebello (14-10)
Hemet (14-15) at No. 2 Edgewood (17-0)

Division 5
Sultana (17-10) at Sierra Vista (13-8)
La Quinta (W)(13-9) at Alverno (16-8)
Duarte (8-9-1) at No. 3 Heritage Christian (18-3)
Heritage (10-15) at South El Monte (22-5)
Alhambra (11-8-1) at Templeton (16-6)
Temple City (7-13) at No. 2 Alemany (18-7), 4 p.m.

Division 6
Estancia (15-10) at Pasadena Poly (15-7)
Wilson (14-10-2) at Desert Christian Academy (18-1)
Woodcrest Christian/Rio Hondo Prep at St. Anthony
Whittier Christian (11-14) at Nuview Bridge (20-2)
Schurr (19-3-1) at Chadwick (12-5)
Azusa (12-9-1) at Notre Dame Academy (13-6)
Northview (10-16-1) at Santiago (GG) (22-2)

Division 7
Mayfield (14-7 at Bethel Christian (R) (11-6)
Providence (B) (8-6) at Ramona Convent (11-9)
La Verne Lutheran (8-5) at Archer School of Girls (13-3)
Southlands Christian (6-7) at St. Mary’s Academy (15-6)

Second round: May 23
Quarterfinals: May 25
Semifinals: May 30
Final: June 2

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Softball Pairings: La Serna, La Habra, La Mirada get home games


Here is the area schedule for the CIF-SS softball playoffs:
SOFTBALL
DIVISION 1
Thursday

Yorba Linda at La Habra
DIVISION 2
St. Paul at Santa Monica
DIVISION 3
Irvine at La Mirada
Cal at Paraclete
DIVISION 4
Whittier at Mira Costa
San Marcos at Montebello
DIVISION 6
Wild-Card Round
Tuesday

Crean Lutheran at Schurr
(Winner at Chadwick, Thursday)
Whittier Chr. at Nordhoff
(Winner at Nuview Bridge, Thursday)

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Baseball Pairings: La Mirada, Cantwell get home games; Del Rio League champ Santa Fe gets short straw in D3, travels to Torrance for first round

Will La Mirada be celebrating like this in three weeks at Dodger Stadium?


Here is the area CIF-SS Baseball Playoffs schedule
All games begin at 3:15 p.m.
BASEBALL
DIVISION 2
First Round
Friday

Temescal Canyon at La Mirada
DIVISION 3
Wild-Card
Tuesday

Montebello at Cal
First Round
Thursday

Paso Robles at Cantwell-Sacred Heart of Mary
Santa Fe at Torrance
DIVISION 4
Friday
First Round

Schurr at Serra
La Serna at Nogales
Sierra Vista at Sonora

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email