Softball scores; first-round games

Wild-card games
Division 4
Parmount 6, Monrovia 0
Arcadia 3, Highland 2, 10 innings

Division 6
Lancaster 13, El Monte 2
Wilson 14, Pomona 2
Woodcrest Christian at Rio Hondo Prep
Whittier Christian 14, Nordhoff 4
Schurr 9, Crean Lutheran 1

Division 7
Mayfield 19, Serra 4

Wednesday’s first round
3 p.m. unless noted

Division 1
South Hills (17-12) at Huntington Beach (18-9), 6 p.m.
Bishop Amat (13-10-1) at No. 4 Mater Dei (21-7), 2 p.m.
Yorba Linda (17-7) at La Habra (19-7)

Division 2
St. Lucy’s (16-6) at Glendora (20-7)
St. Paul (13-8) at Santa Monica (18-4)
Brea Olinda (15-11) vs. La Serna (19-6) at Pioneer HS
Charter Oak (18-6) at Simi Valley (19-6)

Division 3
Palos Verdes/Mayfair winner at San Dimas (18-9)
Glendale (15-9) at Los Altos (22-6)
Irvine (13-12) at La Mirada (21-8-1)
California (19-11) at Paraclete (19-7)

Division 4
Whittier (15-8-1) at Mira Costa (22-7)
Arcadia (17-6-1) at Montclair (16-10)
Arroyo (13-7-1) at La Canada (17-4)
San Marcos (19-7) at Montebello (14-10)
Hemet (14-15) at No. 2 Edgewood (17-0)

Division 5
Sultana (17-10) at Sierra Vista (13-8)
La Quinta (W)(13-9) at Alverno (16-8)
Duarte (8-9-1) at No. 3 Heritage Christian (18-3)
Heritage (10-15) at South El Monte (22-5)
Alhambra (11-8-1) at Templeton (16-6)
Temple City (7-13) at No. 2 Alemany (18-7), 4 p.m.

Division 6
Estancia (15-10) at Pasadena Poly (15-7)
Wilson (14-10-2) at Desert Christian Academy (18-1)
Woodcrest Christian/Rio Hondo Prep at St. Anthony
Whittier Christian (11-14) at Nuview Bridge (20-2)
Schurr (19-3-1) at Chadwick (12-5)
Azusa (12-9-1) at Notre Dame Academy (13-6)
Northview (10-16-1) at Santiago (GG) (22-2)

Division 7
Mayfield (14-7 at Bethel Christian (R) (11-6)
Providence (B) (8-6) at Ramona Convent (11-9)
La Verne Lutheran (8-5) at Archer School of Girls (13-3)
Southlands Christian (6-7) at St. Mary’s Academy (15-6)

Second round: May 23
Quarterfinals: May 25
Semifinals: May 30
Final: June 2

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Softball Pairings: La Serna, La Habra, La Mirada get home games


Here is the area schedule for the CIF-SS softball playoffs:
SOFTBALL
DIVISION 1
Thursday

Yorba Linda at La Habra
DIVISION 2
St. Paul at Santa Monica
DIVISION 3
Irvine at La Mirada
Cal at Paraclete
DIVISION 4
Whittier at Mira Costa
San Marcos at Montebello
DIVISION 6
Wild-Card Round
Tuesday

Crean Lutheran at Schurr
(Winner at Chadwick, Thursday)
Whittier Chr. at Nordhoff
(Winner at Nuview Bridge, Thursday)

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Baseball Pairings: La Mirada, Cantwell get home games; Del Rio League champ Santa Fe gets short straw in D3, travels to Torrance for first round

Will La Mirada be celebrating like this in three weeks at Dodger Stadium?


Here is the area CIF-SS Baseball Playoffs schedule
All games begin at 3:15 p.m.
BASEBALL
DIVISION 2
First Round
Friday

Temescal Canyon at La Mirada
DIVISION 3
Wild-Card
Tuesday

Montebello at Cal
First Round
Thursday

Paso Robles at Cantwell-Sacred Heart of Mary
Santa Fe at Torrance
DIVISION 4
Friday
First Round

Schurr at Serra
La Serna at Nogales
Sierra Vista at Sonora

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

Boys tennis second round

Division 1
San Marino 13, Beckman 5
No. 4 Arcadia 12, Palos Verdes 6

Division 2
Newport Harbor 11, Walnut 7

Diamond Bar 10, West Torrance 8

Division 3
Foothill 11, Rowland 7

Division 4
Downey 10, Alhambra 8
No. 3 Maranatha 14, Yucaipa 4
Arroyo 10 , Redlands East Valley 8

Division 5
Marshall (16-3) vs. Ramona (16-3)
California 9, Jurupa Valley 9 (California wins on games 85-79)
No. 2 Arrowhead Christian 14, Edgewood 4

Quarterfinals: Monday

Division 1
No. 4 Arcadia (19-0) at San Marino (11-3)

Division 2
Diamond Bar (14-3) at No. 2 Redlands (20-0)

Division 4
No. 3 Maranatha (15-1) at El Toro (8-11)
Arroyo (12-8) at No. 2 Mission View (13-3)

Division 5
Marshall (17-3)/Ramona (16-3) winner vs. Paloma Valley
California (12-9) at No. 3 Rubidoux (19-2)

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email

La Serna in volleyball semifinals

Saturday’s quarterfinals

Division 4
No. 1 Katella def. Los Altos 22-25, 25-20, 25-23, 25-10
Kennedy def. California 18-25, 25-20, 25-19, 25-14

Division 5
No. 2 La Serna def. San Gabriel Academy 17-25, 25-15, 25-22, 25-22

Semifinals: Wednesday
Matches at 7 p.m.

Division 5
No. 3 Riverside Poly (22-1) No. 2 La Serna (22-2)
No. 1 Cerritos (26-9) at No. 4 West Valley (20-4)

Finals: Saturday

Facebook Twitter Reddit Tumblr Email