CIF-SS softball playoff scores

Results from Thursday’s first-round action. Huge shocker in Division 2, as No. 1 seed and defending section champion Etiwanda was knocked out.

Division 2
Temecula Valley 3, Etiwanda 2
Arlington 1, La Serna 0
Palos Verdes 2, Don Lugo 1 (9)
Mayfair 1, Yucaipa 0
Lakewood 4, Santa Fe 1
Valley View 6, Redlands East Valley 3
Irvine 7, Colony 4
Vista Murrieta 11, Ramona 4
Eisenhower 4, Canyon Springs 3
Upland 4, Long Beach Wilson 3
Beckman 10, Chaparral 5
California 4, Redondo 0
Laguna Hills 3, Los Osos 2
Ontario 2, Murrieta Valley 1
Mira Costa 5, La Mirada 1
Redlands 9, Rancho Verde 1

Second-round matchups (Tuesday, site TBA)
Temecula Valley vs. Arlington
Palos Verdes vs. Mayfair
Lakewood vs. Valley View
Irvine vs. Vista Murrieta
Eisenhower vs. Upland
Beckman vs. California
Laguna Hills vs. Ontario
Mira Costa vs. Redlands

Division 3
Bonita 6, Kaiser 0
Sunny Hills 6, Pioneer Valley 1
Mission Viejo 3, Cajon 1
Downey 1, Oak Park 0
Aliso Niguel 4, Alemany 0
Highland 5, Charter Oak 4
Burbank Burroughs 4, Paso Robles 3
Ayala 7, Patriot 0
Glendora 7, Quartz Hill 1
La Habra 2, Tesoro 1
Colton 6, Crescenta Valley 3
Warren 4, Righetti 0
Dana Hills 2, Atascadero 1
Chino Hills 13, Summit 0
Knight 3, Chaminade 2
Oaks Christian 2, Paramount 0

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
Bonita vs. Sunny Hills
Mission Viejo vs. Downey
Aliso Niguel vs. Highland
Burbank Burroughs vs. Ayala
Glendora vs. La Habra
Colton vs. Warren
Dana Hills vs. Chino Hills
Knight vs. Oaks Christian

Division 4
La Quinta 2, St. Paul 0
Buena 20, Hawthorne 0
Ocean View 8, Westminster La Quinta 0
South Torrance 2, Hemet 1
Paloma Valley 3, Serrano 1
North Torrance 14, Santa Maria St. Joseph 3
Bishop Amat 10, Rancho Alamitos 0
Aquinas 1, Palm Springs 0
Torrance 17, Westminster 0
Lompoc Cabrillo 5, Dos Pueblos 1
Hesperia 5, Indio 4
Lakeside 10, Ontario Christian 3
Lakewood St. Joseph 5, Ventura 0
Pomona Catholic 1, Segerstrom 0
Garden Grove 7, Apple Valley 0
Santa Monica 12, El Segundo 0

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
La Quinta vs. Buena
Ocean View vs. South Torrance
Paloma Valley vs. North Torrance
Bishop Amat vs. Aquinas
Torrance vs. Lompoc Cabrillo
Hesperia vs. Lakeside
Lakewood St. Joseph vs. Pomona Catholic
Garden Grove vs. Santa Monica

Division 5
Whittier Christian 1, Rowland 0 (10)
Western 6, Schurr 3
Costa Mesa 1, San Marino 0 (10)
Calvary Murrieta 4, Riverside Notre Dame 1
West Covina 3, Temple City 1
San Dimas 12, Pasadena Poly 0
Beaumont 11, Ridgecrest Burroughs 0
Village Christian 2, Duarte 0
Cerritos Valley Christian 1, Keppel 0
Mayfield 3, Covina 0
Barstow 7, Woodcrest Christian 6
South Hills 23, Azusa 1
Heritage 7, Paraclete 3
Savanna 2, Victor Valley 0
Northview 6, Santa Ana Calvary Chapel 4
La Canada 15, Sierra Vista 0

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
Whittier Christian vs. Western
Costa Mesa vs. Calvary Murrieta
West Covina vs. San Dimas
Beaumont vs. Village Christian
Cerritos Valley Christian vs. Mayfield
Barstow vs. South Hills
Heritage vs. Savanna
Northview vs. La Canada

Division 6
Marymount 5, Gabrielino 0
St. Monica 5, Viewpoint 4 (10)
Alverno 22, Lancaster Desert Christian 0
Maranatha 3, Twentynine Palms 0
Marlborough 8, Oxford Academy 1
Bermuda Dunes Desert Christian 9, Big Bear 5
Grace Brethren 19, Silver Valley 0
South El Monte 5, Mary Star 0
Oak Hills 19, Windward 0
San Gabriel Mission 4, Ramona Convent 2
Yucca Valley 5, Mesa Grande Academy 1
Nordhoff 10, Providence 0
Carpinteria 4, Faith Baptist 1
Pasadena Marshall 6, Boron 2
Arroyo 25, Whitney 0
La Salle 19, Baptist Christian 0

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
Marymount vs. St. Monica
Alverno vs. Maranatha
Marlborough vs. BD Desert Christian
Grace Brethren vs. South El Monte
Oak Hills vs. San Gabriel Mission
Yucca Valley vs. Nordhoff
Carpinteria vs. Pasadena Marshall
Arroyo vs. La Salle

Division 7
Downey Calvary Chapel 32, Joshua Springs 0
Animo Leadership 8, Wildomar Cornerstone Christian 1
Eastside Christian vs. Avalon, today
Kern Valley 4, California Lutheran 0
Capistrano Valley Christian 7, Nuview Bridge 1
St. Matthias 7, Santa Maria Valley Christian 1
Environmental Charter 15, Riverside Bethel Christian 8
Victor Valley Christian 21, Brentwood 2
Rosamond 24, Coastal Christian 0
Lake Arrowhead Christian 7, Excelsior 3
La Sierra Academy 15, St. Anthony 0
Saddleback Valley Christian 15, Montclair Prep 5
Academy for Academic Excellence 17, Southlands Christian 0
Bell-Jeff 18, North County Christian 7
San Jacinto Valley Academy 10, Upland Christian Academy 0
Rolling Hills Prep 10, Bishop 1

Second-round matchups (Tuesday, sites TBA)
Downey Calvary Chapel vs. Amino Leadership
Eastside Christian-Avalon winner vs. Kern Valley
Capistrano Valley Christian vs. St. Matthias
Environmental Charter vs. Victor Valley Christian
Rosamond vs. Lake Arrowhead Christian
La Sierra Academy vs. Saddleback Valley Christian
Academy for Academic Excellence vs. Bell-Jeff
San Jacinto Valley Academy vs. Rolling Hills Prep