Local state track qualifiers

BOYS
100: Davonte Stewart (Miller) 10.80;
400: Joshua Narcisse (Silverado) 48.20;
800: Ezekiel Glass (Silverado) 1:52.99;
1,600: Luis Gutierrez (Rancho Cucamonga) 4:11.23;
3,200: Paul Ross (Claremont) 9:04.18;
110 HH: Devon Blackmon (Summit) 14.27;
4×100 relay: Colony 41.65;
4×400 relay: Silverado 3:17.62;
HJ: Miles Poullard (Colony) 6-11;
LJ: Marquise Cherry (Diamond Ranch) 23-3.25;
TJ: Kylvens Delaunay (Claremont) 48-10, Jaelen Spencer (Sultana) 47-4.5, Donte Deayon (Summit) 46-6;
SP: Ryan Hunter-Simms (San Gorgonio) 192-5.

GIRLS
100: Brea Buchanan (Ayala) 11.95;
200: Kelly Rhines (Los Osos) 24.16;
400: Vanessa Jones (Etiwanda) 53.83;
100 H: Jordie Munford (Rancho Cucamonga) 13.83, Buchanan (Ayala) 13.94, Shanice Stewart (Carter) 14.36;
300H: Munford (Rancho Cucamonga) 41.91;
4×100 relay: Los Osos 47.09;
HJ: Rachel McCoy (Miller) 5-7;
LJ: Ashlie Curenton (Silverado) 18-4.5.

County Masters track qualifiers

Here are the athletes that made it through to the Masters meet, which will be held Friday starting at 4:30 p.m. at Cerritos College in Norwalk.

BOYS
100: Davonte Stewart, Miller – 10.51; Aaron Price-Johnson, Los Osos – 10.68.
200: Stewart, Miller – 20.89
800: Ezekiel Glass, Silverado – 1:51.90
1,600: Luis Gutierrez, Rancho Cucamonga – 4:11.34
110 hurdles: Devon Blackmon, Summit – 13.88; Donte Deayon, Summit – 14.55
400 relay: Colony 41.67
Long jump: Andre Moore-Sharp, Redlands East Valley – 21-11.25
Triple jump: Jaelen Spencer, Sultana – 50-2.25; Oreluwa Adegoke, Los Osos – 45-8; Deayon, Summit – 45-6; Moore-Sharp, REV – 45-2.25
High jump: Miles Poullard, Colony – 6-8; Adegoke, Los Osos – 6-4
Discus: Ryan Simms-Hunter, San Gorgonio – 180-5; Joel Vizcarra, Don Lugo – 168-3.

GIRLS
100: Brea Buchanan, Ayala – 11.74
200: Kelly Rhines, Los Osos – 24.37
400: Vanessa Jones, Etiwanda – 54.98
100 hurdles: Buchanan, Ayala – 13.90; Jordie Munford, Rancho Cucamonga – 14.06; Shanice Stewart, Carter – 14.25
300 hurdles: Munford, Rancho Cucamonga – 42.12; Ifeoma Onumonu, Los Osos – 42.17; Haley Sanner, Cajon – 43.14
400 relay: Los Osos 46.74; Cajon 47.58
1,600 relay: Los Osos 3:51.89
Long jump: Kira Moreland, Los Osos – 20-0.5; Ashlie Curenton, Silverado – 19-10.75, Stewart, Carter – 18-3.25
High jump: Rachel McCoy, Miller – 5-6; Kateline Borchmann, Granite Hills – 5-6
Discus: Ashley Alma, Ontario – 129-11

Second-round softball playoff matchups

Here are the matchups for the ladies. Games will be Tuesday at 3:15 unless otherwise noted.

Division 1
Los Osos at Kennedy
Orange Lutheran at Anaheim Canyon
Riverside Poly at Simi Valley
Chaparral at No. 4 Los Alamitos
West Ranch at No. 3 Corona Santiago
Garden Grove Pacifica at Marina
Vista Murrieta at Edison
No. 2 Etiwanda at El Modena, 3 p.m. Wed.

Division 2
Long Beach Wilson at No. 1 Don Lugo
Irvine at El Toro, 3:30 p.m. Tues.
Valley View at Colton
Mission Viejo at No. 4 Adolfo Camarillo
Cajon at Millikan
Oxnard at Dana Hills
Lakewood at Beckman
No. 2 Bonita at La Mirada

Division 3
No. 1 Oaks Christian at Peninsula
Highland at St. Lucy’s
La Serna at Lakewood St. Joseph
No. 4 Chino Hills at North Torrance
Arroyo Grande at No. 3 Warren
South Hills at Lakeside
Chaminade at Torrance
Oak Park at No. 2 Bishop Amat

Continue reading