CIF-SS Cross Country Finals San Bernardino County Results

Jurupa Hills’ Michael Teran, above en route to winning the CIF-SS Division 2 title

Here are results from CIF-SS cross country finals
Top 7 teams and 5 individuals on non-qualifying teams advance to CIF State Championships

Division 1 boys winner: Burbank Burroughts (70)
Qualified: Alta Loma’s Koby Pederson 7th (15:10) as an individual
Did not qualify: 15. Chino Hills 324, 16. Yucaipa 401.

Division 2 boys winner: Ventura 83
Qualified: 1. Jurupa Hills 101 (top runner: 1. Michael Teran 14:44)
Ayala’s Christian Barajas 15th (15:17) as an individual
Did not qualify: 10. Ayala 264, 13. Colony 292, 16. Bloomington 411.

Division 3 boys winner: Brea Olinda 44
Qualified: None
Did not qualify: Sultana’s Manuel Ramirez 26th (15:41)

Division 4 boys winner: Bishop Amat 90
Qualified: Big Bear’s Caleb Webb 1st (14:42) as an individual
Did not qualify: 10. Big Bear 237
Yucca Valley’s Saul Tamayo 16th (15:52) as an individual

Division 5 boys winner: Xavier Prep 65
Qualified: Ontario Christian’s Jakob Eichor 17th (16:11) as an individual
Did not qualify: 14. Ontario Christian 307.

Division 1 girls winner: Great Oak 20
Qualified: 2. Yucaipa 98 (top runner: 15. Mackenna Mason 18:15)
Did not qualify: 16. Rancho Cucamonga 364
Chino Hills’ Grace Staton 18th (18:20) as an individual
Cajon’s Samantha Poliakon 23rd (18:37) as an individual

Division 2 girls winner: Saugus 81
Qualified: 3. Serrano 113 (top runner: 12. Kelly Fairchild 18:01)
Citrus Valley’s Claire Graves 2nd (17:07) as an individual
Did not qualify: 12. Citrus Valley 291, 16 Ayala 361
Summit’s Jennifer Sandoval 31st (18:24) as an individual

Division 3 girls winner: Palos Verdes 80
Qualified: Sultana’s Stefani Gaskell 5th (17:52) as an individual
Did not qualify: none

Division 4 girls winner: Bishop Amat 63
Qualified: none
Did not qualify: none

Division 5 girls winner: Flintridge Prep 36
Qualified: None
Did not qualify: 13. Arrowhead Christian 307

CIF-SS cross country: Claire Graves, Michael Teran, Caleb Webb, Mackenna Mason talk


Citrus Valley’s Claire Graves talks about finishing rummer up to Redondo’s Amber Gore at CIF-SS Division 2 finals


Jurupa Hills’ Michael Teran talks about winning the CIF-SS Division 2 title.


Big Bear’s Caleb Webb talks about winning the CIF-SS Division 4 title


Yucaipa’s Mackenna Mason talks about her team finishing second in CIF-SS Division 1.

CIF-SS Cross Country Finals, San Bernardino County Schedule

Here is the schedule for San Bernardino County qualifiers for the CIF-SS Cross Country Finals, Saturday at Mt. SAC.
To see the Sun preview on CIF-SS Finals, go here.
Check back on this blog for an updates entry.

Race. 1 7:45 a.m., Boys Division 2
Ayala
Bloomington
Colony
Jurupa Hills

Race 2, 8:05 a.m., Boys Division 3
Sultana individual (Manuel Ramirez)

Race 3, 8:25 a.m., Girls Division 2
Ayala
Citrus Valley
Serrano
Summit individual (Jennifer Sandoval)

Race 4 8:45 a.m. Girls Division 3
Sultana individual (Stefani Gaskell)

Race 5, 9:05 a.m. Boys Division 4
Big Bear
Yucca Valley individual (Saul Tamayo)

Race 6, 9:25 a.m. Girls Division 5
Arrowhead Christian

Race 7, 9:45 a.m. Boys Division 1
Alta Loma individual (Koby Pederson)
Chino Hills
Yucaipa

Race 8, 10:05 a.m. Girls Division 4
None

Race 9, 10:25 a.m. Boys Division 5
Ontario Christian

Race 10, 10:45 a.m. Girls Division 1
Cajon individual (Samantha Poliakon)
Chino Hills individual (Grace Staton
Rancho Cucamonga
Yucaipa