San Bernardino County CIF-SS Masters Wrestling qualifiers

Here is a list of automatic CIF-SS Masters qualifiers from San Bernardino County, and where they placed at their respective CIF last week. Top 5 automatically advance. Sixth place can advance as an alternate, but that isn’t known until later in the week. These are only the top 5 listed here.
Wrestling is Friday-Saturday at Citizens Business Bank Arena in Ontario

106 lbs
Frankie Lira, Jr., Upland (5)
Alfonso Romo, Jr., Ayala (4)
Jacob Ponce, So., Yucaipa (4)
Noah Padilla, Jr., Victor Valley (3)
Joey Dorsey, Sr., Rim of the World (2)
113
Johnny Vargas, Jr., Montclair (4)
Alex Nunez, Jr., Alta Loma (3)
Belal Akhras, Sr., Bloomington (2)
Alex Hernandez, Sr., Hesperia (1)
Isaiah Ramirez, Fr., Barstow (5)
Robert Ornelas, Jr., San Bernardino (5)
Sunny Luna, Fr., Victor Valley (2)
120
Elijah Diaz, Sr., Montclair (2)
David Ortega, Sr., Victor Valley (1)
Anthony Torrez, Sr., Cajon (3)
Simeon Cooper, Sr., Oak Hills (2)
Adam Valdez, Sr., Barstow (3)
126
Michael Bobeda, Sr., Montclair (5)
Jonathan Palafax, Sr., Carter (5)
Stevie Cardenas, So., Sultana (3)
Aaron Wood, Sr., Oak Hills (1)
Anthony Loera, So., Yucaipa (4)
132
Abe Cervantes, Jr., Los Osos (3)
Antonio Cortina, Sr., Alta Loma (1)
Merrill Ortiz, Sr., Etiwanda (5)
Gabriel Avila, Sr., Victor Valley (2)
Alejandro Raya, Jr., Yucaipa (3)
Jose Rubio, Jr., Barstow (1)
138
Juan Heredia, Sr., Carter (3)
Diego Carrillo, So., Etiwanda (4)
Nathan Barragan, So., Yucaipa (5)
Justin Vargas, Sr., Sultana (2)
145
Cole Pruitt, So., Alta Loma (4)
Brandon Martell, Jr., Oak Hills (3)
152
Jose Chicas, Sr., Montclair (5)
Anthony Becker, Sr., Yucaipa (2)
Angel Flores, Sr., Oak Hills (3)
Abraham Smith, Jr., Rim of the World (2)
Nate Vargas, So., Sultana (1)
160
Anthony Miller, Don Lugo (4)
Ezekiel Barraza, Sr., Rialto (2)
Jamal Starks, Sr., Rancho Cucamonga (4)
Dylan Soltysik, Sr., Ayala (5)
Johnny Lomeli, Sr., Cajon (4)
Tyrone Hitchens, Sr., Redlands East Valley (5)
Joey Griego, Jr., Sultana (2)
170
Shuker Flowers, Jr., Rialto (5)
Anthony Anaya, Ontario (5)
Raven Rodriguez, Sr., Victor Valley (4)
Sean Brown, Jr., Yucaipa (4)
Taharmvir Singh, Sr., Hesperia (3)
Joseph Vaughn, Jr., Oak Hills (2)
182
Stacy Aneke, Colony (4)
Nathan Smith, Jr., Los Osos (5)
Jacob Lopez, Sr., Carter (2)
Josh Loomer, Jr., Cajon (1)
Dylan Turkowski, Jr., Sultana (4)
Luis Melecio, Jr., Bloomington (2)
Arick Lopez, Jr., Yucaipa (3)
Tyrese Shirley, Jr., Grand Terrace (4)
Ryan Brown, Sr., Victor Valley (3)
195
Aiden Anderson, Sr., Etiwanda (5)
Jose Perez, Sr., Indian Springs (2)
Alex Mattison, Sr., San Bernardino (2)
Michael Johnson, Sr., Redlands East Valley (5)
Stephen Salazar, Jr., Bloomington (1)
Austin Fifer, Sr., Victor Valley (2)
220
Chantz Avila, Sr., Ayala (2)
Jose Rivera, Sr., Montlciar (4)
Andrew Mena, Jr., Grand Terrace (5)
Jesse Madrigal, Sr., Oak Hills (1)
Mario Sicairos, So., Hesperia (5)
Jordon Hill, Sr., Victor Valley (3)
Alex Loza, Sr., Bloomington (2)
Austin Gillham, So., Sultana (2)
285
Anthony Vargas, Jr., Grand Terrace (5)
Jonah Nugent-Gomez, Sr., Cajon (4)
Jordan Fanning, Sr., Rim of the World (1)
Jonathan Peterson, Sr., Oak Hills (3)

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Our list of athletes signing this week

BASEBALL

  • Isaiah Davis, Carter – Fresno State
  • Brett Vansant, Redlands East Valley – Western Kentucky
  • Reggie Lawson, Victor Valley – Arizona State

GIRLS BASKETBALL

  • Kayla Washington, Cajon – Washington State

SOFTBALL

  • Pamala Baber, Carter – Texas-El Paso
  • Marissa Jauregui, Grand Terrace – UC Davis
  • Danielle Rico, Grand Terrace – Eastern Michigan
  • Jocelyn Betancourt, Grand Terrace – Cal St. Bakersfield
  • Melanie Olmos, Grand Terrace – Oklahoma
  • Riley Plogger, Redlands East Valley – Utah State
  • Stephanie Ruelas, Redlands East Valley – Concordia
  • Mallory Cross, Yucaipa –  Texas-El Paso
  • Kayla Martin, Yucaipa – Kansas Wesleyan
  • Kelly Martinez, Yucaipa – Utah
  • Zoe Richard, Citrus Valley – Cal State Fullerton
  • Olivia Olvera, Citrus Valley – La Sierra

SWIMMING

  • Emily Longfellow, Redlands East Valley -University of Houston
  • Melissa Pepper, Redlands – West Virginia
  • Nicole Proctor, Redlands – UC Santa Barbara

VOLLEYBALL

  • Janell Walley, Yucaipa – Boise State
TRACK AND FIELD
  • Alisha Edwards, Redlands HS – UCLA

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Week 1 Sun High School Football Top 10


Above, Rancho Cucamonga coach Nick Baiz talks about routing Trabuco Hills, 45-10 on Friday.

After Week 0, a lot of San Bernardino County’s top high school football teams won

THE SUN TOP 10
1. REDLANDS EAST VALLEY (0-0)
Always chooses to take bye in Week 0
Previous: 1
Next: Friday at Chaminade (1-0)
2. RANCHO CUCAMONGA (1-0)
Routed defending Southwest Division champion
Previous: 2
Next: Friday at Norco (1-0)
3. UPLAND (1-0)
Young team showed promise against overmatched opponent
Previous: 3
Next: Thursday vs. Venice (1-0)
4. CHINO HILLS (1-0)
Overwhelmed city rivals
Previous: 4
Next: Friday vs. JSerra (1-0)
5. COLONY (1-0)
Downed defending Hacienda League champs
Previous: 5
Next: Friday vs. Alemany (1-0) at Oceanside
6. CARTER (1-0)
Unveiled passing attack vs. Los Osos
Previous: 6
Next: Friday vs. Rialto (0-1)
7. SERRANO (1-0)
Fourth 40-point game in last 6
Previous: 7
Next: Friday at Silverado (1-0)
8. SAN GORGONIO (1-0)
393 total yards vs. Citrus Valley
Previous: 8
Next: Friday at No. 10 Kaiser (0-0)
9. SUMMIT (0-0)
Expectations are high
Previous: 9
Next: Friday vs. Etiwanda (0-1) at Miller HS
10. KAISER (0-0)
4 of 5 preseason opponents were in playoffs last year
Previous: 10
Next: Friday vs. No. 8 San Gorgonio (1-0)
Dropped out: None.
Others under consideration: Cajon (1-0), Oak Hills (1-0), Redlands (1-0),

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS baseball, softball playoffs: San Bernardino County schedule for Tuesday

Here is a baseball/softball update for San Bernardino County teams
Think about how crazy Division 2 baseball is:
The Citrus Belt League has lost 3 of its 4 teams. The one team alive? Fourth-place Carter, which had to win 2 games (wild card, first round) just to get to the second round.
The Palomares League had two of the four seeds: Glendora and South Hills. The one team alive? Third place Bonita

BASEBALL
Saturday’s Result
First Round
Division 2

Bonita 5, Cajon 2

Tuesday’s Schedule
Second Round
All games 3:15 p.m. except where noted
Division 2

Chino Hills at Rio Mesa
Etiwanda at Carter
Division 4
San Gorgonio at St. Bonaventure
Victor Valley at Serrano
Grand Terrace at Sunny Hills
Laguna Beach at Granite Hills
Division 5
Village Christian at Big Bear, 4 p.m.
Division 6
Bloomington Christian at Salesian, 2 p.m.
Division 7
Excelsior Charter vs. New Roads at Clover Park
Avalon at Hesperia Christian, 1 p.m.
Riverside Prep at Apple Valley Christian
Moreno Valley Calvary Chapel at AAE

Softball
Tuesday’s Games
Second Round
All games 3:15 p.m. except where indicated
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS playoffs: Tuesday’s San Bernardino County scores/Wednesday’s schedule

Fontana’s Alyssa Burk pitches on Tuesday in a win over Chaffey.

The first day of the baseball/softball playoffs were Tuesday, and here are the San Bernardino County results from the wild-card round and Wednesday’s schedule

Tuesday’s results

BASEBALL
Division 5
Ontario Christian 8, Vista Del Lago 3
Tahquitz 9, Yucca Valley 0
Shadow Hills 4, Aquinas 2

SOFTBALL
Division 3
Fontana 2, Chaffey 0
Division 4
Apple Valley 7, Arroyo Valley 0
Jurupa Hills 11, Palm Springs 3
Knight 7, Serrano 2
Division 7
Lucerne Valley 18, Lee Vining 3
Temecula Prep 20, Grove 0
AAE 20, Capistrano Valley Christian 0

Today (Wednesday’s) schedule
Wild-card round
BASEBALL
Division 2
Carter at Mayfair
Division 4
Silverado at Sultana
Rim of the World at Whittier
Colton at Century
Nordhoff at Montclair

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

High School softball: The Sun’s and CIF-SS rankings

Softball rankings: The Sun’s San Bernardino County rankings and CIF-SS Rankings

THE SUN’S TOP 10 SOFTBALL TEAMS
1. YUCAIPA (18-3)
Last week: 1
Passed Citrus Valley test last week

2. GRAND TERRACE (14-3)
Last week: 4
Won Santiago Tournament on Saturday

3. CHINO (11-4)
Last week: 3
Outscored 2 league opponents 14-1 last week

4. CHINO HILLS (15-5)
Last week: 5
Routed first 2 league opponents ever by combined 24-2 last week

5. LOS OSOS (14-8)
Last week: 7
Big win vs. Etiwanda

6. ETIWANDA (17-6)
Last week: 2
Will have chance to make up for Los Osos loss

7. CITRUS VALLEY (11-8)
Last week: 6
0-3 last week vs. Top 2 teams in Sun Top 10

8. UPLAND (15-2)
Last week: 8
None of last 4 games decided by less than 10 runs

9. AQUINAS (14-2)
Last week: 10
6-0 in league, 5 wins by mercy rule

10. REDLANDS EAST VALLEY (10-3)
Last week: NR
1 of 2 6-0 teams in league

Dropped out: No. 9 Cajon (11-5).
Under consideration: Montclair (14-3).

For CIF-SS rankings, click below
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

2015 San Bernardino County Clash Weekend No. 2 Preview

2014 County Clash

Photo from the 2014 County Clash at San Manuel Stadium. (Micah Escamilla/San Bernardino Sun)

San Manuel Stadium in San Bernardino serves as the host of the County Clash that host a series of games of a span of four weeks. The games below are for the second weekend of the 2015 County Clash series which take place on April 4.

Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

The first Sun soccer Top 10s of the year

Description of . Rialto's Armando Ruiz (11) battles for the ball against Indian Springs Carlos Aguirre during their game on Friday, January 16, 2015. The game ended with a 1-1 tie. (Staff Photo by Sarah Alvarado/ San Bernardino Sun)

Indian Springs (maroon) and Rialto are two of the Top 10 teams in San Bernardino County.

Ready or not, here are the first Top 10s for The Sun in boys and girls soccer.
In boys, I felt pretty confident with the order of the first 5, but there were a lot of teams pretty similar after that.
The girls was tougher. I have 4 Baseline League teams ranked, and 3 of them in the top 4, but all of those 3 have lost at least once in league. There should be plenty of movement.
Reminder, records and rankings are through Tuesday’s games

The Sun Boys Soccer Top 10
1. Chaffey (14-0-3)
Plenty of Mt. Baldy pitfalls to an undefeated season
2. Fontana (14-1-1)
How is this team not ranked in Division 2?
3. Ontario (8-1-4)
This team is used to making playoff runs
4. Alta Loma (17-2-1)
Might’ve had easier time in Baseline League
5. Redlands East Valley (12-2-1)
Halfway through league, only blemish is loss to 7th place Miller
6. Indian Springs (9-0-5)
There could be plenty of ties in the San Andreas League
7. Granite Hills (11-1-7)
as played 5 scoreless ties this year
8. Oak Hills (11-1-5)
Tied 2 of first 3 league games
9. Rialto (8-3-5)
0-2-2 in last 4 games, but 2 were vs. Alta Loma and Indian Springs
10. Summit (10-2-1)
Already surpassed last year’s win total
Others under consideration: Arroyo Valley (8-4-3), Bloomington (8-6-1), Chino (10-4-2)

The Sun girls soccer Top 10
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

National Signing Day list for San Bernardino County

Athletes expected to sign their National Letters of Intent this week.

If you have someone not on this list, or if you have photos you want to submit, email me at pete.marshall@langnews.com.
Thanks.

Alta Loma
Baseball
Steven Elliott -baseball- UC Santa Barbara
Aeryn Owens – volleyball Cal State Northridge

Aquinas
Zoe Casas-softball — Florida State
Allie Hotetz-softball – Hampton
Amanda Kirtley-volleyball – Cal

Arrowhead Christian
Sean Yu – Golf -Cal

Ayala
Jonathan Buckley — baseball — St. Mary’s
Eric Cha – baseball Cal State Fullerton
Tyler Durna — baseball UC San Diego
Tim Nelson — baseball — UC San Diego

Cajon
Branden Becker – baseball – Oregon
Bri Cassidy — softball- Nebraska
Kirsten Caudle – softball- Iowa St.
Nene Alas – softball Sacramento St.

Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Week 10 Fearless/Fearful high school football predictions

I’ve been fairly consistent of late picking winners: my week 9 record was 25-8, with my total record as 244-77-2. In addition I picked 2 more games correctly, with the exact winning margin (but not exact score). I correctly said Upland would beat Rancho Cucamonga by 18 and that Rubidoux would beat Pacific by 8 points. But on the other side, I always seem to have problems with at least 1 league. Most of the year, it’s been the Mountain Valley League. Last week, it was the Ambassador League, when I went 0-3.

Here are my Week 10 picks:

Ambassador League
Arrowhead Christian 49, Western Christian 31
Linfield Christian 31, Ontario Christian 21
Aquinas 35, Notre Dame 31
Baseline League
Chino Hills 49, Los Osos 10
Rancho Cucamonga 24, Damien 7
Upland 28, Etiwanda 10
Citrus Belt League
Redlands East Valley 31, Carter 14
Cajon 28, Eisenhower 16
Yucaipa 24, Redlands 14
Citrus Valley 28, Miller 7
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email