San Bernardino County list of signees for soccer, boys water polo from National Signing Day

Here is the list of non-football San Bernardino County Athletes who signed on National Signing Day on Wednesday

BOYS WATER POLO
Thomas Halverson, Los Osos, Pepperdine
Austin Stewart, Los Osos, Long Beach State
BOYS SOCCER
Evan Sungvornrajasabh, Redlands, Oregon State
GIRLS SOCCER
Sydney Adams, Chino Hills, San Francisco State
Annie Bailey, Los Osos, UC Riverside
Kylee Clark, Arrowhead Christian, Cal Baptist
Karen DeYoung, Arrowhead Christian, Indiana Wesleyan
Lauren Flowers, Rancho Cucamonga, Houston
Danielle Fjeldsted, Chino Hills, Westminster
Dayna Garcia, Chino Hills, McNeese State
Danya Hart, Rancho Cucamonga, Cal State Los Angeles
Kryssa Johnson, Los Osos, Concordia-Irvine
Sydney Knieriem, Redlands East Valley, Great Falls
Tiffany Long, Oak Hills Cal State San Bernardino
Darielle O’Brien, Summit, UC Riverside
Ally Priscoc, Rancho Cucamonga, USC
Leah Pruitt, Alta Loma, San Diego State
Ashlee Smith Citrus ValleyPoint Loma
Denae Verdine, Alta Loma, Cal State San Bernardino
Softball
Sierra Becerra, Kaiser, Tabor

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Los Osos water polo players pick colleges

Two standouts from the Los Osos water polo team have made their decisions on colleges.
Austin Stewart, The Sun’s Player of the Year,  is headed to Long Beach State where he’ll join a couple of former teammates in Jared Strong and Ben Andres, who are sophomores

Austin Stewart, Los Osos

Stewart was the Baseline League Most Valuable Player and All-CIF selection, helping the Grizzlies to a Division 2 runner-up finish.

He led Los Osos with 90 goals, but also tallied 96 steals,   42 assists and 32 ejections drawn.
Meanwhile Thomas Halverson has chosen Pepperdine.
He too was a first-team All-Baseline League and All-CIF selection. He managed 49 goals, 22 assists and 36 ejections drawn.
Both were part of Los Osos teams that won CIF titles in Division 4 their sophomore and junior seasons.

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

all CIF-SS boys water polo: San Bernardino County picks


Redlands all-CIF 6-11 goalie Cal Mende talks about playing water polo

It was a banner year in boys water polo with Los Osos and Don Lugo finishing as runner-up.

Redlands also got to the semifinals.

Those teams and players were rewarded. Here’s the San Bernardino County players that earned All-CIF recognition.

Division 2
Austin Stewart, Los Osos
Thomas Halverson, Los Osos

Division 5
Billy Crawford, Redlands East Valley
Austin Kent, Redlands
Cal Mende, Redlands

Division 7
Players of Year:
Jake Erhardt, Rio Mesa and Marc Ibarra, Don Lugo
Coach of Year: Gary Cheever, Don Lugo

Also:
Constantinos Gofas, Don Lugo
Kenneth Gomez, Don Lugo
Cristian Lopez, Colony
Joseph Parks, Don Lugo

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Andreas League all-league boys water polo

All-San Andreas League boys water polo 2014

  Player Grade School
MVP RICO GONZALEZ 12 SAN GORGONIO
       
1st JOSE BARAJAS 10 SAN GORGONIO
1st TAYLOR COBBS 12 GRANITE HILLS
1st GARRETT COOPER 10 GRANITE HILLS
1st JOSE ESPINOZA 12 PACIFIC
1st RENE LERMA 11 FONTANA
1st ROBERT NOBLE 12 SAN BERNARDINO
1st CHRISTIAN NUNEZ 11 SAN GORGONIO
       
2nd ARMANDO GAMA 10 ARROYO VALLEY
2nd BRYAN GARCIA 12 FONTANA
2nd ANTHONY HERNANDEZ 12 SAN BERNARDINO
2nd JONATHAN JARVIS 12 SAN GORGONIO
2nd ULICES MEJIA 12 FONTANA
2nd JORGE MONDRAGON 12 ARROYO VALLEY
2nd NICK OLIVA 12 GRANITE HILLS
       
HON FREDDY JACOBO 10 ARROYO VALLEY
HON ALLAN VASQUEZ 11 FONTANA
HON JOSH BURFIELD 11 GRANITE HILLS
HON PEDRO TORRES 12 PACIFIC
HON VICTOR PEREIDA 12 SAN BERNARDINO
HON JOSHUA ROSS 11 SAN GORGONIO

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

All-Citrus Belt League boys water polo

Cal Mende, of Redlands High

All Citrus Belt League
Boys Water Polo
2014
1st Team
Calvin Mende – MVP 12 Redlands
Jesus Osorio-Castrejon 12 Cajon
Ryan Erickson 12 Citrus Valley
Andrew Fares 12 Citrus Valley
Nicholas Cortz 11 Redlands
Jared Gornay 10 Redlands
Austin Kent 11 Redlands
William Clifford 12 Redlands East Valley
Mohamed Takkouch 12 Redlands East Valley
Campbell Harris 11 Yucaipa
Matthew Paxton 12 Yucaipa
Blake Vazmendes 12 Yucaipa

2nd Team
Andrew Perry 12 Cajon
Hunter Starkey 11 Cajon
Justin Quiroga 12 Citrus Valley
Sean Todd 12 Citrus Valley
Talon Weck 10 Citrus Valley
Clayton Bernholtz 12 Redlands
Thomas Frye 11 Redlands
Nathan Le 11 Redlands
Winson Bi 11 Redlands East Valley
Gregory DeBelina 12 Redlands East Valley
Lane Huddleston 12 Yucaipa
Christopher Womack 10 Yucaipa

Honorable Mention
Tyler Osgood 10 Carter
Kacey Cauldren 11 Citrus Valley
Jacob Bier 12 Eisenhower
Spenser Johnson 12 Redlands
Jacob Bills 10 Redlands East Valley

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Redlands’ Cal Mende signs with Penn State volleyball

Redlands’ 6-foot-11 senior water polo/volleyball player, Cal Mende, has signed his National Letter of Intent for volleyball, to Penn State. Above, he talks about playing water polo.

From the Penn State media release:
“Mende is a two-sport athlete, playing both volleyball and water polo. Coached by Mark Mina, Mende plays club volleyball for Oasis VBC and serves as the goalie on the water polo squad at Redlands. Mende was recently honored as one of four recipients of the Redlands Unified School District (RUSD) Outstanding Student Athlete awards.

Coach Pavlik on Mende: “Cal gives us a blend of size, skill and intelligence. As a left handed opposite, I think he’ll be able to elevate his game in order to provide what’s needed at this level of play. Coming in as a multi-sport athlete will also serve him well during his career here.”

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS semifinals for girls volleyball, boys water polo

As far as San Bernardino County teams go, here is what we have left for Tuesday and Wednesday CIF-SS semifinals in girls volleyball and boys water polo

Girls Volleyball
Tuesday’s semifinals
Matches 7 p.m. except where indicated
DIVISION 4AA
No. 1 Alta Loma at No. 4 Garden Grove
DIVISION 4A
No. 4 Summit at No. 1 Cate, 6 p.m.
DIVISION 5AA
unseeded Upland Christian at No. 3 Faith Baptist
DIVISION 5A
Unseeded University Prep at winner of Monday’s match between Lake Arrowhead Christian and Tarbut V’Torah
No. 3 Excelsior at unseeded AAE

Boys water polo
Wednesday’s semifinals
DIVISION 2
No. 3 Los Osos vs. No. 2 Dana Hills at Woollett Aquatic Center, 5 p.m.
DIVISION 5
No. 1 Claremont vs. No. 4 Redlands at Diamond Bar HS, 7:30 p.m.
DIVISION 7
No. 3 Rowland vs. No. 2 Don Lugo at Mt. San Antonio College, 3 p.m.

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Girls volleyball, boys water polo area CIF-SS playoffs update

Chino Hills’ Janessa Thropay spikes against St. Lucy’s last Month

Saturday’s games involving San Bernardino County teams
Girls Volleyball
Quarterfinals
All matches 7 p.m. except where indicated
DIVISION 1A
Chino Hills at Villa Park, 6 p.m.
DIVISION 3AA
Sage Hill at Rim of the World
DIVISION 3A
Hemet at Loma Linda Academy
DIVISION 4AA
Alta Loma at St. Anthony
DIVISION 4A
Katella at Summit
DIVISION 5AA
Buckley at Upland Christian
DIVISION 5A
West Shores at University Prep
Tarbut V’Torah at Lake Arrowhead Christian, Monday 5:30 p.m.
Excelsior at Hesperia Christian
Immanuel Christian at AAE

Boys Water polo
Quarterfinals
DIVISIION 2
Dos Pueblos at Los Osos, noon
DIVISION 5
Riverside Poly vs. Redlands at Citrus Valley HS, 2 p.m.
La Serna at Ayala, 11:45 a.m.
DIVISION 7
Don Lugo at Oxnard, 11 a.m.

Girls volleyball and boys water polo will be playing CIF-SS quarterfinals on Saturday.
In all, 11 girls volleyball teams from San Bernardino County have advanced to the quarterfinals, with five of them in Division 5A.
Seeded county teams remaining include No. 3 Chino Hills in 1A, No. 1 Alta Loma in 4AA, No. 4 Summit in 4A, and No. 4 Lake Arrowhead Christian, No. 3 Excelsior and No. 2 AAE in 5A. Also advancing were Rim of the World (3AA), Loma Linda Academy (3A), Upland Christian (5AA) and University Prep and Hesperia Christian (5A)
Lake Arrowhead Christian is the lone area team not playing Saturday, and instead will play Irvine Tarbut V’Torah on Monday. Teams are vying for a chance to advance to Tuesday’s CIF-SS semifinals.
In water polo, there are four county teams remaining: Los Osos (No. 3 seed in Division 2), No. 4 Redlands and unseeded Ayala (Division 5) and Don Lugo NO. 2 in Division 7).

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

CIF-SS boys water polo polls are out

BOYS WATER POLO POLLS

(Sun/Bulletin schools in bold)
Division 1
1. Harvard-Westlake; 2. Mater Dei; 3. Loyola; 4. Huntington Beach; 5. Agoura; 6. Newport Harbor; 7. Corona del Mar; 8. Servite; 9. Santa Margarita; 10. Los Alamitos.
Division 2
1. Foothill; 2. Los Osos; 3. Dana Hills; 4. Dos Pueblos; 5. San Marcos; 6. Damien; 7. Mira Costa; 8. Martin Luther King; 9. El Toro; 10. Villa Park.
Others: Ventura, Palos Verdes, San Clemente.
Division 3
1. Laguna Beach; 2. Murrieta Valley; 34. Capistrano Valley; 4. La Canda; 5. Montebello; 6. Royal; 7. Aliso Niguel; 8. South Pasadena; 9. Trabuco Hills; 10. Vista Murrieta.
Others: Brea Olinda, Temple City, Yorba Linda.
Division 4
1. Righetti; 2. Cerritos; 3. Glendale; 4. El Segundo; 5. Arroyo Grande; 6. Santa Monica; 7. Sunny Hills; 8. Crescenta Valley; 9. Flintridge Prep; 10. Troy.
Others: La Habra, Pasadena, Atascadero, Pasadena Poly.
Division 5
1. Claremont; 2. Los Altos; 3. Palm Desert; 4. Redlands East Valley; 5. La Serna; 6. Riverside Poly; 7. Walnut; 8. Yucaipa; 9. Redlands; 10. La Quinta.
Others: Webb, Ayala.
Division 6
1. Malibu; 2. Temescal Canyon; 3. Segerstrom; 4. Beaumont; 5. Valencia; 6. Hemet; 7. Ocean View; 8. Santa Ynez; 9. Lompoc Cabrillo; 10. Tustin.
Division 7
1. Don Lugo; 2. Oxnard; 3. Montclair; 4. Rio Mesa; 5. San Dimas; 6. Garden Grove; 7. San Gorgonio; 8. Rowland; 9. Pacifica; 10. Ramona.
Others: Jurupa Valley, Los Amigos.

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Latest CIF-SS rankings for San Bernardino County Schools

Here are the latest CIF-SS rankings for San Bernardino County Schools, that came out today.

FOOTBALL
Central Division
6. Kaiser, 10T. Colton
Eastern Division
1. Oak Hills, 2. San Gorgonio, 3. Serrano, 8, Apple Valley, 9. Hesperia, 10. Rialto. Others: Carter, Silverado.
East Valley Division
2. Rim of the World, 3. Jurupa Hills, 4. Yucca Valley, 5. Ontario Christian, 6. Citrus Valley, 7. Big Bear, 8. Western Christian.
Inland Division
1. Rancho Cucamonga, 4. Chino Hills, 7. Upland. Others: Eisenhower, Los Osos.

Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email