Girls soccer quarterfinals

Friday’s scores
DIVISION 3

Oaks Christian 2, Pasadena Poly 0
DIVISION 5
San Marino 2, Beaumont 0
DIVISION 7
St. Monica 2, Marshall 1
Gabrielino 3, University Prep 0
Monday’s game
DIVISION 5

La Canada at Sage Hill

Tuesday’s semifinals
DIVISION 5

San Marino at La Quinta
La Canada at Hemet (if Spartans win)
DIVISION 7
Gabrielino at Tarbut V Torah/Santa Clarita Christian winner (they play Saturday)

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Thursday’s playoff scores

BOYS SOCCER
Quarterfinals
DIVISION 3

Anaheim 2, Arcadia 0
DIVISION 5
Marshall 1, Godinez 1, Marshall wins on PKs, 3-1
DIVISION 6
Animo Leadership 2, Pasadena Poly 0
GIRLS BASKETBALL
QUARTERFINALS
DIVISION 6
Glendale Adventist 40, St. Monica Academy 34

Marshall will play host to top seed Santiago of Garden Grove on Tuesday.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email
Posted in Uncategorized | 1 Reply

Wednesday’s soccer scores/schedule

Wednesday’s second-round scores
DIVISION 3
Pasadena Poly 2, Righetti 0
Oaks Christian 4, Arcadia 1
Granite Hills 4, Flintridge Prep 0
DIVISION 5
La Quinta 1, Maranatha 0, 2OT
San Marino 2, Grand Terrace 0
La Canada 2, California 0
DIVISION 7
Marshall 4, Alverno 0
Gabrielino 1, Montebello 0

Friday’s quarterfinals
DIVISION 3
Oaks Christian vs. Pasadena Poly at San Marino HS
DIVISION 5
San Marino at Beaumont, 3 p.m.
La Canada at Sage Hill
DIVISION 7
Marshall vs. St. Monica at Santa Monica Airport Park, 3 p.m.
University Prep at Gabrielino, 4 p.m.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Wednesday girls hoops scores/schedule

Wednesday’s scores
DIVISION 1AA
Second round
Bishop Amat 44, Arcadia 33
DIVISION 3A
Quarterfinals
South Pasadena 51, Ocean View 29
La Canada 53, Oak Park 39
DIVISION 4AA
Quarterfinals
Jserra 42, La Salle 22
DIVISION 4A
Quarterfinals
Brentwood 53, Flintridge Prep 37
Cantwell-Sacred Heart 57, Maranatha 48
DIVISION 5AA
Quarterfinals
Pasadena Poly 60, Bishop Diego 46

Saturday’s semifinals
OPEN
Consolation
Alemany at Keppel
DIVISION 3A
Inglewood at South Pasadena
La Canada at Santa Margarita
DIVISION 5AA
Santa Clara at Pasadena Poly

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Tuesday’s soccer scores/schedule

BOYS SOCCER
Second round
DIVISION 3
Santa Ynez 3, Pasadena 0
Arcadia 1, Knight 0
DIVISION 5
Marshall 0, Shadow Hills 0, (Marshall advances on PKs, 4-0)
Godinez 2, South Pasadena 0
Diamond Bar 2, Monrovia 2 (Diamond Bar advances on PKs, 3-2)
DIVISION 6
Pasadena Poly 4, Sage Hill 0

Thursday’s quarterfinals
DIVISION 3
Anaheim at Arcadia, 5 p.m.
DIVISION 5
Godinez at Marshall, 3 p.m.
DIVISION 6
Animo Leadership at Pasadena Poly, 3 p.m.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Tuesday’s basketball scores/schedule

TUESDAY’S BOYS BASKETBALL SCORES
DIVISION 2AA
Second round
Pasadena 70, Eisenhower 60
DIVISION 3A
Quarterfinals
La Canada 57, Pioneer 53
St. Francis 55, Gladstone 43
DIVISION 5AA
Quarterfinals
San Gabriel Academy 67, Oakwood 51
DIVISION 5A
Quarterfinals
Renaissance Academy 72, Lone Pine 46

FRIDAY’S GAMES
DIVISION 2AA
Quarterfinals
Pasadena at Westlake
DIVISION 3A
Semifinals
La Canada at St. Francis
DIVISION 5AA
Semifinals
Pacifica Christian at San Gabriel Academy
DIVISION 5A
Semifinals
Renaissance Academy at Orangewood Academy
*Game sites might change

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

BOYS BASKETBALL: La Canada and St. Francis win to force neighborly matchup in semis … Efferson scores 35 as PHS rolls on …

sfr

Division 2AA

Pasadena 70, Eisenhower 60 — Ajon Efferson scores 28 of his 35 in the second half. Bulldogs back at home on Friday in the quarters.

Division 3A

La Canada 57. Pioneer 53 — Sparty trails most of the game and rallies late to force semis showdown with St. Francis.

St. Francis 55, Gladstone 43 — The Knights fended off numerous rallies by Gladstone to forced semis showdown with La Canada.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email
Posted in Uncategorized | 1 Reply

Girls water polo/next games

Saturday’s quarterfinals
DIVISION 4
South Pasadena 12, Mission Viejo 8
DIVISION 6
Pasadena Poly 8, Cypress 2
Garden Grove Pacifica 13, Mayfield 5

Wednesday’s semifinals
DIVISION 4
La Serna vs. South Pasadena
DIVISION 6
Pasadena Poly vs. Yorba Linda at Santa Ana Valley, 6:30 p.m.

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Girls hoops scores/next games

SATURDAY’S SCORES
OPEN DIVISION
First round
Serra 71, Keppel 37
DIVISION 1AA
First round
Arcadia 63, Summit 58
DIVISION 3A
Second round
South Pasadena 73, Gabrielino 59, OT
La Canada 44, San Luis Obispo 42
DIVISION 4AA
Second round
La Salle 51, 29 Palms 36
DIVISION 4A
Second round
Flintridge Prep 55, Banning 39
Maranatha 54, Crossroads 48
DIVISION 5AA
Second round
Pasadena Poly 63, Nuview Bridge 15
DIVISION 5AA
Second round
Orangewood Academy 61, AGBU 26
DIVISION 6
Second round
St. Monica Academy 39, Renaissance Academy 38
Wednesday’s games
DIVISION 1AA
Second round
Arcadia vs. Bishop Amat
DIVISION 3A
Quarterfinals
Ocean View at South Pasadena
La Canada vs. Oak Park
DIVISION 4AA
Quarterfinals
La Salle vs. JSerra
DIVISION 4A
Quarterfinals
Flintridge Prep vs. Brentwood
Maranatha at Cantwell-Sacred Heart
DIVISION 5AA
Quarterfinals
Pasadena Poly vs. Bishop Diego
DIVISION 6
Quarterfinals
St. Monica Academy vs. Glendale Adventist
Saturday’s game
OPEN
Consolation semifinals
Keppel vs. Alemany

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email

Boys playoff hoops results and what’s next

Friday’s scores
DIVISION 1A
A.B. Miller 62, Keppel 57, OT
Alemany 74, Alhambra 44
DIVISION 2AA
Pasadena 77, Ontario 58
DIVISION 2A
Whittier 62, Temple City 52
DIVISION 3A
La Canada 87, Lompoc 51
St. Francis 69, San Dimas 45
DIVISION 4AA
Harvard-Westlake 98, Maranatha 96, OT
DIVISION 5AA
Pacific Christian 52, Pasadena Poly 48
DIVISION 5A
Renaissance Academy 78, Desert Christian Academy 37
DIVISION 6
Desert Chapel 89, St. Monica Academy 30
Tuesday’s games
DIVISION 2AA

Eisenhower at Pasadena
DIVISION 3A
La Canada at Pioneer
Gladstone at St. Francis
DIVISION 5A
Renaissance Academy at Lone Pine

Facebook Twitter Plusone Reddit Tumblr Email