CIF State Swim and Dive: Day 1 Inland Area results and updates

The Redlands East Valley and Redlands High girls 200 yard medley relay teams finished 24th and 25th respectively during the inaugural CIF State Swim prelims.

Redlands East Valley boys 200 medley relay team took 11th in CIF State swim prelims. REV will swim in consolation finals. Damien was 20th and did not qualify.

Stay tuned for more THROUGHOUT the day

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Local swimmers set to compete in Inaugural CIF State Meet

Inaugural CIF State Swimming and Diving

Event 3 – Girls 200 Medley Relay

No. 21 seed Redlandscifstate

1) Melissa Pepper 2) Summer D’Arcy 3) Niki Proctor 4) Alex Zak 5) Victoria Benitez 6) Mia Ryan 7) Libby Pry

No. 22 seed Redlands East Valley

1) Emily Longfellow 2) Alexa Melara 3) Autumn D’Arcy 4) Emily Rigsby 5) Sidney McNeil 6) Erin Doolittle 7) Allison Wieseler

Event 4 – Boys 200 Medley Relay 

No. 9 seed Redlands East Valley

1) Fernando Duenas 2) Jack Moyles 3) Benji Duenas 4) Kyle Acevedo 5) Reymond Munson 6) Christian Solis 7) Wade Allsup 8) Daniel Precie

No. 23 seed Damien

1) Steven Fleurant 2) Mac Quinn 3) Grant Farias 4) Richie Campbell 5) Diego Torres-Casso 6) Sean Murakoshi 7) Jakob Burris 8) Max Ries

Event 5 – Girls 200 Freestyle

No. 2 seed Ayala – Kenisha Liu

Event 6 – Boys 200 Free

No. 16 Chino Hills – Michael Tenney

Event 7 – Girls 200 IM

No. 13 seed Mikki Thompson

Event 8 – Boys 200 IM

No. 21 seed Redlands – Collin Green

Event 9 – Girls 50 Free

No. 15 seed Redlands – Melissa Pepper

Event 10 – Boys 50 Yard Free

No. 13 seed Damien – Richie Campbell

Event 11 – Girls 100 Butterfly

No. 23 seed Diamond Bar – Kathleen Gani

Event 12 – Boys 100 Butterfly

No. 18 seed Redlands East Valley – Fernando Duenas

Event 13 – Girls 100 Yard Freestyle

No. 1 seed Ayala – Kenisha Liu

Event 14 – Boys 100 Yard Free

N/A

Event 15 – Girls 500 Free

No. 8 seed Ayala – Mikki Thompson

No. 22 seed Redlands – Marleigh Aulis

Event 16 – Boys 500 Free

No. 10 seed Chino Hills – Michael Tenney

No. 17 seed Redlands – Collin Green

Event 17 – Girls 200 Free Relay

No. 7 seed Ayala

1)  Megan Delgado 2) Shannon Steele 3) Mikki Thompson 4) Kenisha Liu 5) Emma Ahadoberry 6) Marissa Gaslan 7) Colleen Gamboa 8) Sawyer Belville

Event 19 – Girls 100 Back

N/A

Event 20 – Boys 100 Backstroke

No. 17 seed Redlands East Valley – Fernando Duenas

Event 21 – Girls 100 Breaststroke

No. 23 seed Redlands – Niki Proctor

Event 22 – Boys 100 Breaststroke

No. 18 seed Los Osos – Brian Whittington

No. 22 seed Redlands East Valley – Jack Moyles

Event 23 – Girls 400 Free Relay

No. 8 seed Ayala

1)  Megan Delgado 2) Shannon Steele 3) Mikki Thompson 4) Kenisha Liu 5) Emma Ahadoberry 6) Marissa Gaslan 7) Colleen Gamboa 8) Sawyer Belville

No. 22 seed Redlands East Valley

1) Emily Longfellow 2) Mikayla Jean 3) Autumn D’Arcy 4) Emily Rigsby 5) Erin Doolittle 6) Sidney McNeil 7) Allison Wieseler

Event 24 – Boys 400 Yard Free

No. 17 Redlands
1) Tom Frye 2) Tyler Ocasio-Pare 3) Collin Green 4) Shea Macready 5) Matthew Keeling 6) Jack Topoleski 7) Nick Cortz 8) Matthew Ryan

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Day 5: CIFSS Division 2 Swimming Prelims Coverage

The Girls 200 IM will feature a number of local coverage area swimmers.

Freshman Mikki Thompson of Ayala finished with the fastest time among area swimmers with a time of 2 minutes and 06.03 seconds, which lead to her being seeded third going into the championship race. CIF Swimming and Diving

Kathleen Gani of Diamond Bar is seeded No. 6 while Mikayla Jean of Redlands East Valley is seeded at No. 9. Gani had a time of 2:07.10 while Jean had a time of 2:08.28.

Emily Longfellow of REV finished third in the Girls 200 IM and is seeded at No. 10, placing her in the consolation finals. Longfellow missed a chance at the championship race by .02 after posting a time of 2:08.30.

Longfellow also competed in the 200 Medley Relay to meet the meet along with REV teammates, Alexa Melara, Autumn D’Arcy and Emily Rigsby. REV finished with a time of 1:48.29.

Redlands (Melissa Pepper, Summer D’Arcy, Niki Proctor and Alex Zak ) placed No. 6 going into the championship race with a time of 1:48.97.

Diamond Bar will also compete in the race as the No. 7 seed after a time of 1:49.37 in the prelims. Diamond Bar’s team consist of Gani, Jenna Lloyd, Kelly Cheng and Kelsey Lloyd.

For Ayala, Kenisha Liu qualified for the 100 yard free championship race following a prelim time of 51.21. Rigsby will compete in the consolation race.

CHECK BACK for more

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Pitcher Skie Munoz sets Redlands High strikeout record

Redlands’ Skie Munoz recorded 10 strikeouts while pitching a 7-inning complete game no hitter against Carter High, 4-0, on May 6.

Munoz’s 10 strikeouts gave her 228 strikeouts on the season and breaking the program’s single season strikeout record, according to Terriers softball coach Brandon Ford.Redlands Softball
The record was previously held by Kim Bruins, who reached 227 strikeouts in 2009.
Munoz had 14 strikeouts against Carter in the 11-2 victory on May 7 to improve her season total to 242 strikeouts.
Munoz will be attending Long Beach State next season.

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino Kiwanis Basketball All-Tournament Team and Results

RESULTS FOR 57th SAN BERNARDINO KIWANIS TOURNAMENT:

 

ARROYO VALLEY  48, INDIAN SPRINGS 37                           15TH PLACE

SAN GORGONIO  PACIFIC                                                        13TH PLACE

SERRANO 80, APPLE VALLEY 71                                              11TH PLACE

BARSTOW 61, RIALTO 58                                         CONSOLATION CHAMPION

CARTER 66, YUCAIPA 51                                                         7TH PLACE

REDLANDS  69, FONTANA 51                                                 5TH PLACE

BEAUMONT 75, RAMONA 55                                                  3RD PLACE

REV 71,  SUMMIT 46                                             TOURNAMENT CHAMPIONSHIP

 

57TH ANNUAL  KIWANIS TOURNEY ALL TOURNAMENT TEAM

MVP: CHRIS HARPER – REV

ELIJAH JOSEPH – BARSTOW

A.C. LINCOLN – CARTER

ALEX ZISKA – REV

JULIAN SINEGAL – REV

DARION WILLIES – SUMMIT

ARJUN SOLANKI – SUMMIT

DARNELL EAVES – BEAUMONT

BRAD MOTYLEWSKI – REDLANDS

DERRECK AFFOR – BEAUMONT

JOE MCGUIGAN – RAMONA

TOM FOX MEMORIAL TROPHY:  MATT ARNOLD – SUMMIT

 

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Gorgonio Girl Soccer Winter Classic Tournament Pool Play Results

San Gorgonio Girl Soccer Winter Classic Tournament Pool Play Results:

Group A
Claremont defeated Rim of the World, 5-0.
Claremont defeated Colton, 2-1.
Colton defeated Rim of the World, 0-0 (3-2 PKs)
Group B
Redlands defeated Jurupa Valley, 4-1.
Redlands defeated Grand Terrace, 1-1 (3-2 PKs)
Grand Terrace defeated Hoover 3-0.
Jurupa Valley defeated Hoover, 5-0.
Group C
Oak Hills defeated Carter, 1-0.
Vista Del Lago defeated Orange Lutheran, 1-1 (4-3 PKs).
Oak Hills defeated Vista Del Lago, 1-0.
Carter defeated Orange Lutheran, 1-1 (4-3 PKs).
Group D
Alta Loma defeated Arroyo Valley, 9-1.
Cajon defeated Beaumont, 3-2.
Alta Loma defeated Cajon, 1-0.
Beaumont defeated Arroyo Valley, 4-0.
Group E
Riverside King defeated Lakeside, 6-0.
Riverside King defeated Rubidoux, 2-0.
Lakeside defeated Rubidoux, 3-0.
Group F
Redlands East Valley defeated Apple Valley, 8-0.
Cathedral City defeated Indian Springs, 3-0.
Cathedral City defeated Redlands East Valley, 2-0.
Apple Valley defeated Indian Springs, 8-0.
Group G
Serrano defeated Patriot, 3-0.
Serrano defeated Fontana, 5-1.
Patriot defeated Fontana, 3-0.
Group H
Yucaipa defeated Highland, 4-0.
San Gorgonio defeated San Bernardino, 5-0.
Yucaipa defeated San Gorgonio, 1-0.
Highland defeated San Bernardino, 5-1.

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

All-Citrus Belt League football list is now out

1221_SPO_RDF-L-FB-REV-MAIN-15-ME-XL

 

Offensive MVP: Malik Lovette, Sr., Redlands East Valley
Defensive MVP: Matteo Biscotti, Jr., Redlands East Valley

First team offense
QB Nathan Martinez, Soph., Yucaipa
QB Armando Herrera, Soph., Redlands East Valley
RB Armani Green, Sr., Eisenhower
RB Joseph Harman, Jr,. Redlands East Valley
RB Spencer Coleman, Jr., Carter
WR Brandon Morris, Jr., Redlands
WR Joey Lines, Sr., Yucaipa
WR Norman Harris, Jr., Redlands East Valley
WR Gavin Westhover, Sr., Cajon
OL Russell Roberts, Sr., Yucaipa
OL Josepjh Price, Sr., Redlands East Valley
OL Laauli Fata, Sr., Redlands East Valley
OL Paul Trujillo-Langdon, Sr., Carter
OL Sua Moi, Sr., Citrus Valley
OL Gerardo Flores, Jr., Cajon
TE Khris Vaughn, Jr., Redlands East Valley

First team defense
DL Darion Washington, Sr., Eisenhower
DL Trevor Jackson, Sr., Redlands East Valley
DL Kyon Clark, Sr., Carter
DL Mikael Bunse, Jr., Cajon
ILB Jacob MacBride, Sr., Yucaipa
ILB Jakob Diaz, Sr., Redlands East Valley
ILB Nicholas Bustamonte, Sr., Carter
ILB Griffin Logan, Jr., Citrus Valley
OLB Aminasi Freddy Livai, Jr., Miller
OLB Erick Garcia, Jr., Cajon
DB Mark Radgowski, Sr., Miller
DB Dorian Fedrick, Jr., Redlands
DB DeAngelo Buffinginton, Sr., Eisenhower
DB Isaiah Armstrong, Sr., Redlands East Valley
DB Zamore Zigler, Sr., Carter
P-K Johnathon Hilfer, Jr., Redlands East Valley
UT Loken Toaliloa, Jr., Carter

Second team offense
QB Terry Ryan, Soph., Cajon
RB Malik Flowers, Jr., Miller
RB Anthony Sandifer, Jr., Redlands
RB Montel Houston, Sr., Citrus Valley
RB Steven Armenta, Sr., Citrus Valley
RB Giovanni Daniel, Jr., Cajon
WR Dashawn Faison, Sr., Miller
WR Markell Harris, Sr., Eisenhower
WR Philip Anthony Ryan, Soph., Cajon
OL Adrian Guzman, Jr., Miller
OL Alfred Edwards, Soph., Redlands
OL Louis Redd, Sr., Eisenhower
OL Jamil Jeters, Sr., Carter
OL Erik Knight, Jr., Citrus Valley
OL Brycen Gregg, Sr., Citrus Valley
OL Jacob Lopez, Sr., Carter
OL Lynell Smith, Sr., Carter
OL David Hernandez, Jr., Redlands
TE Austin Williams, Jr., Redlands
TE Charles Whitley, Sr., Citrus Valley

Second team defense
DL Shynol Mcclain, Jr., Redlands East Valley
DL Matthew Burroughs, Sr., Citrus Valley
DL Art Acebo, Sr., Redlands
DL Brandon Bland, Sr., Carter
ILB Chris Lopez, Sr., Eisenhower
ILB Dominic Guillen, Jr., Citrus Valley
ILB Rayvon Curry, Jr., Citrus Valley
ILB Marcus Stockton, Sr., Cajon
OLB Russell Oakley, Sr., Yucaipa
OLB Ronald Rudd, Sr., Miller
OLB Tyshjon McCune, Soph., Eisnhower
OLB Daijon McFoy, Sr., Carter
OLB Jacob Smith, Sr., Citrus Valley
DB Bisherie Stewart, Sr., Miller
DB Nicolas Wilson, Soph., Cajon
DB Elijah Lilly, Jr., Cajon
DB Marcus Strong, Jr., Carter
DB Ryan Nieman, Jr., Redlands East Valley
DB Justin Campbell, Sr., Miller
P-K Lance Diaz, Sr., Carter
P-K Jordan Schaefer, Soph., Citrus Valley

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

How/why Eisenhower beat Redlands

Here are some thoughts as to why Eisenhower beat Redlands 14-7 on Thursday, claiming a share of the Citrus Belt League title, Eisenhower’s first CBL title since 2002.

  1. Turnovers. Redlands turned the ball over 3 times, Eisenhower none. Redlands’ first turnover, when Jerrion Burton intercepted a Jimmy Walker pass in the first quarter, led to the first Eisenhower touchdown after Burton returned it to the Redlands 49. The third turnover was an interception by Niguel Lee of a Walker pass in the end zone in the third quarter. Eisenhower scored on the next drive to take the lead for good. Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email