CIF-SS Masters wrestling: San Bernardino County qualifiers

IMG_20150221_191713

Above, CIF-SS placers from Cajon

Here are the qualifiers from San Bernardino County for the CIF-SS Masters Meet this weekend at Citizens Business Bank Arena in Ontario beginning Friday.

Organized by school, with number of qualifiers, which division they competed at last week and place.

Alta Loma (3, Southern): Alex Nunez (So., 1st, 113), Manny Salcedo (Sr., 3rd, 138), Antonio Cortina (Jr., 4th, 145)
Apple Valley (1, Northern): Austin Almendariz (Sr., 4th, 113)
Ayala (4, Eastern): Christian Higashi (Jr., 5th, 106), Bryce Avila (Sr., 4th, 126), Daniel Deleon (Sr., 3rd, 195), Chantz Avila (Jr., 3rd, 220),
Barstow (1, Coastal): Jose Rubio (So., 2nd, 120)
Bloomington (8, Central): Belal Akhras (Jr., 2nd, 106), Ismael Carbajal (Sr., 1st, 120), Julian Melecio (Sr., 1st, 126), Bryan Flores (Sr., 4th, 132), Patricio Galvan (Jr., 5th, 145), Andrew Pinedo (Sr., 5th, 170), Robert Castro (Sr., 1st, 195), Enrique Salazar (Sr., 5th, 285)
Cajon (3, Northern): Anthony Torrez (Jr., 5th, 120), Christian Calderas (Sr., 2nd, 170), Jonah Nugent-Gomez (Jr., 1st, 285)
Carter (2, Northern): Juan Heredia (Jr., 1st, 138), Allen Bonilla (Sr., 2nd, 160)
Chaffey (1, Southern): Michael Hamlett (Jr., 4th, 138)
Citrus Valley (1, Northern): Jacob Ponce (Fr., 5th, 106)
Colton (3, Central): Anthony Miranda (Fr., 5th, 106), Daniel Chavez (Sr., 5th, 152), Joel Hidalgo (Sr., 4th, 220),
Etiwanda (2, Central): Aaron Garcia (Sr., 2nd, 120), Merrill Ortiz (Jr., 5th, 132)
Fontana (1, Central): Jose Lopez (Sr., 2nd, 182)
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino County football players on San Gabriel Valley Hall of Fame Game

Here is the roster for the East squad, coached by Colony’s Steve Randall, for Friday’s San Gabriel Valley Hall of Fame Game, at West Covina HS, 7:30 p.m. San Bernardino County players in bold:
EAST ROSTER
Coach: Steve Randall, Colony
Zack Sturdivant QB Chino Hills
Christian Lara QB La Mirada
Josh Radecki OL South Hills
Josiah Grey OL Rancho Cucamonga
Angelo Lojero OL La Mirada
Albert Gonzales OL Whittier
Travis Miller OL La Serna
Ben Northrup OL Glendora
Abel Martinez OL Claremont
Clay Garcelli OL Chino Hills
Jesse Garcia RB South Hills
Angel Verdugo RB Bonita
Pernell Smalley RB Covina
Kenyon Woods WR Pomona
Blake Fisher WR Rancho Cucamonga
Mackenzie Sternquist WR Damien
Malcom Smith WR Los Osos
Keon Stevens WR Etiwanda
Caleb Repp TE Los Osos
Noah Evans TE Whittier Christian
Michael Neal TE Etiwanda
Axl Mendoza K Colony
Sarkis Panossian RB/LB Western Christian
Kele Scott DB Pomona
Desmond Bobo DB Pomona
James Oxier DB Chaffey
Erick Ware DB San Dimas
Ryan Kinnard DB Colony
Julio Reynoso DB Pioneer
Preston Carr LB Don Lugo
Jason Ortiz LB Charter Oak
Jacob Underhill LB Charter Oak
Zack Lewallen LB Glendora
Justin Frasier LB Glendora
Uepi Kaufusi DL Rancho Cucamonga
Patrick Sanchez DL Damien
Peyrn En Twogood DL Claremont
Marcus Lewis DL Chino
Daniel Porraz DL Colony

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino Kiwanis Basketball All-Tournament Team and Results

RESULTS FOR 57th SAN BERNARDINO KIWANIS TOURNAMENT:

 

ARROYO VALLEY  48, INDIAN SPRINGS 37                           15TH PLACE

SAN GORGONIO  PACIFIC                                                        13TH PLACE

SERRANO 80, APPLE VALLEY 71                                              11TH PLACE

BARSTOW 61, RIALTO 58                                         CONSOLATION CHAMPION

CARTER 66, YUCAIPA 51                                                         7TH PLACE

REDLANDS  69, FONTANA 51                                                 5TH PLACE

BEAUMONT 75, RAMONA 55                                                  3RD PLACE

REV 71,  SUMMIT 46                                             TOURNAMENT CHAMPIONSHIP

 

57TH ANNUAL  KIWANIS TOURNEY ALL TOURNAMENT TEAM

MVP: CHRIS HARPER – REV

ELIJAH JOSEPH – BARSTOW

A.C. LINCOLN – CARTER

ALEX ZISKA – REV

JULIAN SINEGAL – REV

DARION WILLIES – SUMMIT

ARJUN SOLANKI – SUMMIT

DARNELL EAVES – BEAUMONT

BRAD MOTYLEWSKI – REDLANDS

DERRECK AFFOR – BEAUMONT

JOE MCGUIGAN – RAMONA

TOM FOX MEMORIAL TROPHY:  MATT ARNOLD – SUMMIT

 

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

VIDEO: Nate Meadors talks Boise State football and other college options

 

Quarterback Nate Meadors spoke after San Gorgonio’s CIF-SS Inland Division Playoff victory about his first official visit to Boise State and how he will fit in well with the program.

Meadors had 13 carries for 261 yards and four rushing touchdowns against Cajon High. He also went 6 of 14 passing for 122 yards and two passing touchdowns.

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Week 10 Fearless/Fearful high school football predictions

I’ve been fairly consistent of late picking winners: my week 9 record was 25-8, with my total record as 244-77-2. In addition I picked 2 more games correctly, with the exact winning margin (but not exact score). I correctly said Upland would beat Rancho Cucamonga by 18 and that Rubidoux would beat Pacific by 8 points. But on the other side, I always seem to have problems with at least 1 league. Most of the year, it’s been the Mountain Valley League. Last week, it was the Ambassador League, when I went 0-3.

Here are my Week 10 picks:

Ambassador League
Arrowhead Christian 49, Western Christian 31
Linfield Christian 31, Ontario Christian 21
Aquinas 35, Notre Dame 31
Baseline League
Chino Hills 49, Los Osos 10
Rancho Cucamonga 24, Damien 7
Upland 28, Etiwanda 10
Citrus Belt League
Redlands East Valley 31, Carter 14
Cajon 28, Eisenhower 16
Yucaipa 24, Redlands 14
Citrus Valley 28, Miller 7
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

Week 6 High School football predictions

1009_SPO_SBS-L-ORFIANO-3

Week 5 was a light week in terms of high school football, so there were fewer games to pick. In all, I went 18-7-1 for the week (Aquinas tied), and overall for the year, I am 143-51-2. This week, everyone has league games.

Ambassador League
Linfield Christian 28, Aquinas 14
Arrowhead Christian 42, Riverside Notre Dame 38
Ontario Christian 28, Western Christian 26
Baseline League
Chino Hills 48, Rancho Cucamonga 42
Etiwanda 35, Los Osos 10
Upland 42, Damien 14
Citrus Belt League
Carter 21, Cajon 17
Yucaipa 35, Citrus Valley 16
Redlands East Valley 38, Eisenhower 14
Redlands 24, Miller 7
Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino County prep football coaching changes-updated

The latest list of San Bernardino County prep football coaching changes from 2013 to this 2014, with last year’s record in parentheses:

  • Arroyo Valley: old coach Tony DiThomas (3-7); new coach Demetrius Stewart
  • Cajon: old coach Kim Battin (2-8), new coach Nick Rogers
  • Don Lugo: old coach Lou Randall (3-7), new coach Luis Garcia
  • Fontana: old coach Nick Matheny (3-7); new coach David Crump
  • Grand Terrace: old coach Harold Strauss (4-6), new coach Ryan Smalls
  • Ontario: old coach Ron Stocking Jr/ interim coach Ryan Alvarez (1-9); new coach John Kusleika
  • Ontario Christian: old coach Chris Stevens (6-5), new coach: Rick Martin
  • Pacific: old coach Don Markham (1-9), new coach: Mike Aragon
  • Rialto: old coach Gavin Pachot (6-5), new coach Drew Young
  • Rim of the World: old coach Bob Gradillas (8-4), new coach Ernie Madrigal
  • Summit: old coach Cesar Villalobos (5-6), new coach Nick Matheny
  • Victor Valley: old coach Leland Eudy (7-4); new coach Mark Mora

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino all-star boys basketball point totals

It’s not easy keeping accurate score of an all-star basketball team, with players wearing the same number, but different uniforms

But here are my San Bernardino County point totals in their 113-103 win over Riverside County in the Inland Empire Senior all-star Showcase Game on Friday night at Cajon High

Rayshawn Kearney, Eisenhower 11
Jordan McNellys, Rancho Cucamonga 11
K.C. Cyprian, Chino Hills 10
Leonard Herrera, Pacific 9
DeAngelo Stowers, Upland 9
Levi Smith, Los Osos 8
A.J. Walton, Oak Hills 8
Nate Olowo, Alta Loma 7
L.J. Harris, San Bernardino 6
Jamain Owens, Jurupa Hills 6
Christian Smith, Ayala 6
De’Quan Spencer, San Gorgonio 5
Marley Villasenor Miller 5
Nick Culver, Rancho Cucamonga 3
Darrien Manker, Cajon 3
Nick Davis, Grand Terrace 2
Marquane Harris, Eisenhower 2
Matt Thomas, Arrowhead Christian 2

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino County vs. Riverside County all-star boys basketball rosters

Here are all-star game rosters for San Bernardino County vs. Riverside County boys all-star basketball game at Cajon High School on April 4 at 8 p.m.  A previous post had the girls rosters
San Bernardino:
Coach: Ray Jimmerson, Eisenhower

Matt Thomas Arrowhead Christian
Leonard Herrera Pacific
Nathan Belisle Fontana
Darrien Manker Cajon
Jamain Owens Jurupa Hills
De’Quan Spencer San Gorgonio
Nate Guzman Citrus Valley
Anthony Walton Oak Hills
Christian Smith Ayala
Derrick Bruce Colony
Derric Green Colony
Deangelo Stowers Upland
LJ Harris San Bernardino
Nick Davis Grand Terrace
Marley Villasenor AB Miller
Rayshawn Kearney Eisenhower
Marquane Harris Eisenhower
Jordan McNellys Rancho Cucamonga
Nick Culver Rancho Cucamonga

Daniel Barnett                                                                Don Lugo

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email

San Bernardino County vs. Riverside County girls all-star basketball rosters

Here are the rosters for the girls game between San Bernardino and Riverside Counties at Cajon High, April 4 at 6 p.m. The boys game follows at 8 p.m.

San Bernardino Girls
Coach Anders Anderson Etiwanda
2   Jennifer Gonzalez   Carter
3   Kiana Matthews      Rancho Cucamonga
4   Khoeni Whiten       Jurupa Hills
10 Ebony McNary Redlands
10 Sandra Tucker        Ayala
11 Rajanee Anderson     Jurupa Hills
11 Cherice Harris       Etiwanda
15 McKynzie Fort        Etiwanda
20 Alexis Alexander     Rancho Cucamonga
20 Alyssa Anderson      Etiwanda
20 Karyna Quintanilla   Oak Hills
21 Mercedes Brown       Kaiser
21 Nautica Simmons      Cajon
22 Amani Alexander      Rancho Cucamonga
22 Caylee Bock  Eisenhower
22 Chase Nacsin Cajon
23 Jasmine Smith        Jurupa Hills
24 Amy Okonkwo  Etiwanda
32 Daeja Smith  Etiwanda
33 Tadria Cardenas      Cajon

Continue reading

Share this

Facebook Twitter Plusone Digg Reddit Stumbleupon Tumblr Email